Na jaki materiał się zdecydować, wybierając komplet walizek?

Podróżować można dziś na wiele różnych sposobów. Samoloty, autobusy, pociągi, promy – są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kupić bilet – i w drogę! A co z bagażem? Jego dobór warto uzależnić przede wszystkim od wyboru środka transportu. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, które pozwoli ci podróżować wygodnie każdym z nich, najlepszym wyborem będzie walizka – a najlepiej kilka.

Uzbrajając się w zestaw walizek podróżnych o różnych wymiarach, bez trudu dopasujesz się do wszystkich restrykcji i ograniczeń. Ponadto, spakujesz się zarówno na weekendowy wyjazd, jak i kilkutygodniowe wakacje.

Trzy walizki w zestawie kosztują znacznie mniej niż w przypadku osobnego zakupu. Dodatkowo oszczędzisz sobie czas spędzony na przeszukiwaniu asortymentu sklepu. Jak dobrać idealny komplet walizek? Zacznijmy od doboru materiału.

Zestaw walizek – jaki materiał wybrać?

#1 Poliester

Walizki z poliestru są miękkie, co ma kilka zalet. Najważniejszą z nich jest elastyczność. Do walizki poliestrowej zdecydowanie łatwo dopakować nieco więcej, podczas gdy twarde modele mają swój określony, nieprzekraczalny limit. W takiej walizce łatwiej umieścić również przedmioty o niestandardowych kształtach, które mogą nieco wypychać walizkę.

Poliester nie jest jednak tak odporny na uszkodzenia jak twarde tworzywa. Ponadto, nie zapewnia takiego poziomu ochrony przed uszkodzeniami wewnątrz bagażu.

Zestaw walizek podróżnych, 5 elementów, kolor czerwony

#2 ABS

ABS to materiał powszechnie wykorzystywany do produkcji części samochodowych. Ceni się go za wysoką twardość i odporność na działanie czynników zewnętrznych (z wyjątkiem promieni UV, z którymi nie radzi sobie tak dobrze). Z tych samych względów stał się chętnie wykorzystywanym surowcem do produkcji twardych walizek. ABS chroni zawartość bagażu przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią, a do tego jest dość lekki. To również najbardziej przystępne cenowo tworzywo ze wszystkich trzech.

Ma jednak wady – ze względu na wysoką twardość i niską elastyczność, może pękać pod wpływem mocnych uderzeń czy bardzo dużego nacisku.

Betlewski, Zestaw srebrnych walizek, 3 szt.

#3 Polipropylen

Polipropylen to najlżejszy ze wszystkich trzech tworzyw wykorzystywanych do produkcji twardych walizek. Czyni go to idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy podróżują dużo i intensywnie – a jednocześnie nie chcą inwestować w najdroższe rozwiązania na rynku.

Wittchen, Walizka kabinowa z polipropylenu w nowoczesny wzór 56-3T-771-1R

#4 Policarbon

Poliwęglan, czyli inaczej policarbon, to tworzywo najwyższej jakości, o najlepszych właściwościach wśród wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji walizek twardych. Jest odporny na uszkodzenia i ekstremalne temperatury, elastyczny, dzięki czemu nie musisz obawiać się pęknięć, a do tego prezentuje się niezwykle estetycznie. Jest nieco cięższy niż polipropylen, jednak wciąż na tyle lekki, by móc swobodnie operować walizką i podnosić ją bez trudu (o ile zawartość nie jest zbyt ciężka).

W związku z powyższym cena policarbonowych walizek jest nieco wyższa niż polipropylenowych. Jeśli jesteś zapalonym turystą lub często podróżujesz służbowo, warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie.

Wittchen, Zestaw walizek niebieski

Na jakie wymiary walizek się zdecydować?

O ile w przypadku innych środków transportu wymiary nie mają większego znaczenia, przy podróżach samolotowych trzeba o nich pamiętać. Obecnie linie takie jak Ryanair, WizzAir czy Easy Jet dopuszczają zabranie na pokład wyłącznie małego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 25 x 20 cm. W przypadku wykupienia pierwszeństwa wejścia na pokład możesz zabrać również walizkę lub torbę o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm. We wszystkich zestawach walizek znajdziesz taki wariant. Większe, rejestrowane bagaże zazwyczaj nie mają limitów wymiarowych, a jedynie wagowe.

Walizki 3w1 czy 5w1 – co wybrać?

Jeśli często latasz samolotami na bardzo krótkie wypady czy wyjazdy służbowe, warto poszukać rozbudowanych zestawów. Najlepiej sprawić sobie komplet walizek, w których skład wchodzi również mała podróżna mieszcząca się w wymiarach 40 x 25 x 20 cm. Taką możesz bez trudu umieścić pod siedzeniem. Komplet walizek z kuferkiem 5w1 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się w pełni wyposażyć na każdą ewentualność. Możesz zapakować do niego na przykład kosmetyki.

Kupno zestawu walizek zamiast pojedynczych modeli pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i funduszy. Wybierając komplet, będziesz przygotowany na każdą ewentualność!

Więcej podpowiedzi z działu moda znajdziesz w naszych Poradnikach modowych.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.