Trenażer rowerowy – jaki wybrać?
Ilość dostępnych na rynku trenażerów jest ogromna. Począwszy od klasycznych modeli na rolkę, w których poziom oporu regulowany jest za pomocą mechanicznej manetki, po nowoczesne i zaawansowane multimedialne trenażery typu SMART, pozwalające wynieść trening pod dachem na zupełnie inny poziom. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Mamy nadzieję, że pomogą one dostrzec różnice wynikające zarówno z budowy, jak i funkcjonalności konkretnych urządzeń, a tym samym ułatwią dokonanie optymalnego wyboru, który powinien być bowiem uzależniony od naszych oczekiwań względem sprzętu, poziomu wytrenowania, budżetu oraz rodzaju roweru, na jakim mamy zamiar trenować.
Trenażery rowerowe – ranking 2023
Zebrane przez nas urządzenia, mimo faktu, że stanowią tę samą grupę asortymentową, różnią się od siebie pod wieloma względami. Sporządzając poniższą listę braliśmy pod uwagę nie tylko jakość, funkcjonalność czy popularność konkretnych modeli, ale także na ich rodzaj. Ma to być podpowiedź, ułatwiająca dokonanie wyboru. Co ważne, każdy z opisywanych trenażerów stanowi godną polecenia propozycję w swojej kategorii cenowej. Mówiąc wprost – nie ma tu słabych pozycji.
-
Trenażer rowerowy Justo
Nasz ranking trenażerów rowerowych otwieramy z przytupem. Elite Justo to interaktywny, elektromagnetyczny sprzęt z bezpośrednim przeniesieniem napędu, którego parametry usatysfakcjonują każdego miłośnika kolarstwa, niezależnie od stopnia jego zaawansowania. Generowana moc 1100 W przy prędkości 20 km/h czy 2300 W przy 40 km/h, jak również symulowane nachylenie mogące osiągnąć wartość 24%, to liczby zapewniające mnóstwo zabawy podczas jazdy w wirtualnym świecie. Przy wykorzystaniu możliwości Justo, funkcje, jakie oferuje, gwarantują solidne zaplecze sprzętowe na wiele lat użytkowania. Jest to urządzenie multimedialne, pozwalające połączyć się bezprzewodowo z komputerem, telewizorem czy smartfonem, a następnie rozpocząć jazdę na jednej z dostępnych platform treningowych.
Od strony technicznej, dzięki bezpośredniemu przeniesieniu napędu, opisywany model jest cichszy od swoich „rolkowych” odpowiedników. Solidna podstawa zapewnia stabilność nawet podczas dynamicznych sprintów czy interwałów, a wbudowane czujniki mocy, kadencji czy prędkości pozwalają na bieżąco śledzić parametry treningu.
Elite Juno jest kompatybilny z piastami QR 130 135x5 mm oraz Thru Axle 142x12 mm, a po dokupieniu dostępnych na rynku adapterów, również z 135x10/12 mm, Boost 148x12 mm oraz SuperBoost 157x12 mm. Fabrycznie urządzenie wyposażono w bębenek kompatybilny ze standardowymi kasetami od 9/12 biegowymi Shimano/SRAM, niemniej w opcji (do nabycia osobno) dostępne są także bębenki w standardach Shimano Micro Spline, SRAM XD/XDR i Campagnolo 9 12.
-
Trenażer rowerowy Novo Force
Elite Novo Force to najtańszy i najprostszy trenażer rowerowy rankingu. Błędem byłoby natomiast stwierdzenie, że jego funkcjonalność jest niewystarczająca do zbudowania optymalnej formy. Magnetyczny system oporu, którego zakres regulowany jest za pomocą ośmiostopniowej manetki montowanej na kierownicy, pozwala na wygenerowanie mocy 690 W. Jest to bardzo duża wartość, do której osiągnięcia potrzeba wielu lat systematycznych treningów.
Siła Elite Novo Force tkwi w jego prostocie. Kompaktowy rozmiar, brak konieczności podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania, cicha żelowa rolka czy kompatybilność ze zdecydowaną większością najpopularniejszych na rynku rowerów szosowych i górskich sprawiają, że jest to niezwykle uniwersalny model, z którego można korzystać wszędzie. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, można go rozstawić i przeprowadzić kolejną jednostkę treningową.
-
Trenażer rowerowy DIRETO XR-T
Kolejnym zaawansowanym i niezwykle funkcjonalnym trenażerem naszego rankingu jest Elite Direto XR-T. Model ten wyposażony został w niezwykle wydajny elektromagnetyczny system oporu, pozwalający wygenerować moc dochodzącą do 2300 W przy prędkości 40 km/h. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to urządzenie z bezpośrednim przeniesieniem napędu, umiejące symulować podjazdy o nachyleniu 24%, jazda na nim będzie nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim doskonałym treningiem. Jest cichy i stabilny, a dzięki możliwości złożenia nóżek, również kompaktowy.
Największym atutem Direto XR-T jest jego interaktywność. Dzięki zaimplementowanym protokołom komunikacyjnym Bluetooth i ANT+, za pośrednictwem dedykowanych aplikacji czy platform, można go połączyć praktycznie z każdym urządzeniem – komputerem, telefonem, tabletem, telewizorem czy zegarkiem. Wbudowane czujniki kadencji, prędkości i mocy, nie tylko zapewniają pogląd tychże parametrów podczas jazdy, ale przede wszystkim są źródłem danych, dzięki którym możemy precyzyjnie analizować i planować kolejne treningi.
Funkcjonalność opisywanego modelu wynika również z jego uniwersalności. W zestawie otrzymujemy co prawda 11-rzędową kasetę Shimano 105, niemniej na bębenek trenażera możemy równie dobrze założyć standardowe kastety 9/10/11 – rzędowe Shimano/SRAM. Warto także wiedzieć, że producent posiada w sprzedaży dedykowane bębenki kompatybilne z kasetami Campagnolo, SRAM XD/XDR czy Shimano Micro Spline.
Standardowy uchwyt trenażera obsługuje piasty 130x5-135x5 mm z szybkozamykaczem i 142x12 mm z osią przelotową. Co ważne, dostępne są również adaptery do osi w standardach 135x10-135x12 mm czy Boost 148x12 mm.
-
Trenażer rowerowy Suito-T
Zastanawiając się nad tym, jaki trenażer rowerowy kupić, nie sposób przejść obojętnie obok Elite Suito-T. Jako że jest to urządzenie multimedialne, które za pomocą wbudowanych protokołów komunikacyjnych Bluetooth i ANT+ można połączyć m.in. z laptopem, smartfonem czy zegarkiem, stanowi on ciekawą propozycję dla osób szukających urządzenia pozwalającego skorzystać z oferty platform treningowych typu Zwift czy Rouvy. Choć generuje nieco mniejszą moc w stosunku do dwóch wyżej opisanych modeli, to jednak 1900 W oraz symulacja 15% nachylenia nadal stanowi wartość, która pozwoli na przeprowadzenie zaawansowanych treningów nawet doświadczonym i wytrenowanym zawodnikom. Zbliżenie się do maksymalnej mocy jest kwestią wielu lat ciężkich treningów. Oczywistym jest również, że jak każdy trenażer typu SMART, ten również posiada zaimplementowane czujniki pomiaru mocy, kadencji czy prędkości.
Suito-T to elektromagnetyczne urządzenie z bezpośrednim przeniesieniem napędu, co oznacza, że po zdjęciu tylnego koła, rower osadzany jest bezpośrednio na trenażerze. Dzięki temu generowana przez system oporowy moc może być większa niż w przypadku klasycznych rolkowych rozwiązań, a sama praca urządzenia jest cichsza. Za sprawą solidnej i stabilnej konstrukcji, podczas jazdy możemy pokusić się o dynamiczne interwały, bez obawy o utratę równowagi. A po zakończonym treningu, składając podpory, zmniejszamy wymiary urządzenia, przez co łatwo zmieści się ono do szafy lub pod łóżko. W standardowym wyposażeniu Elite Suito-T kompatybilny jest ze standardowymi kasetami 9/10/11 rzędowymi Shimano/SRAM. Warto również wiedzieć, że w ofercie producenta dostępne są także bębenki obsługujące pozostałe najpopularniejsze na rynku systemy.
-
Trenażer rowerowy TURNO
Elite Turno to kolejny z trenażerów naszego rankingu charakteryzujący się bezpośrednim przeniesieniem napędu. Wyposażony w hydrokinetyczny system oporowy, generuje moc 780 W przy 40 km/h. Dzięki zastosowanej technologii pracuje cicho, a sama jazda na nim jest płynna i przyjemna. Jak na tę klasę urządzenia przystało, Turno został wyposażony w systemy Bluetooth i ANT+, dzięki czemu można go sparować z komputerem, telewizorem oraz urządzeniami mobilnymi, zegarkami i licznikami rowerowymi. Taka funkcjonalność pozwala na podłączenie się do jednej z dostępnych na rynku platform treningowych typu Zwift czy Rouvy, a następnie spróbowanie swoich sił na arenie międzynarodowej. Dotyczy to zarówno tzw. cofferide’ów, jak i oferowanych programów treningowych opracowanych przez profesjonalistów z zawodowego peletonu. Wszystko to za sprawą funkcjonalności tego niewielkiego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że generowany przez system hydrokinetyczny opór rośnie wraz z prędkością – po podłączeniu urządzenia do jednej z dostępnych platform, podczas symulacji podjazdu nie odczujemy różnicy w trudności pedałowania, tak jak ma to miejsce w urządzeniach elektromagnetycznych.
Konstrukcja Elite Turno dzięki solidnej budowie oraz szerokim podporom zapewnia stabilność nawet podczas dynamicznych sprintów. Co ciekawe, po złożeniu do kompaktowych rozmiarów, trenażer można schować pod łóżko czy do szafy. Opisywany model jest kompatybilny ze standardowymi kasetami 9/10/11 rzędowymi Shimano/SRAM. W ofercie producenta można znaleźć bębenki do pozostałych dostępnych na rynku systemów.
-
Trenażer rowerowy TUO
Trenażer rowerowy Elite Tuo już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych modeli pod względem wizualnym i konstrukcyjnym. Jest to bowiem urządzenie, które powstało we współpracy z włoskim studiem projektowym. Dzięki temu trenażer jest równie ładny, co funkcjonalny. Kluczowe znaczenie ma jednak rodzaj sprzętu. Tuo to model, w którym generowany opór przenoszony jest na koło za pośrednictwem rolki wykonanej z elastożelu. Oznacza to tyle, że rower wraz z tylnym kołem należy osadzić w dedykowanym zacisku trenażera. W przypadku Elite Tuo, kompatybilność związana ze średnicą koła czy rodzajem piasty pozwala zarówno na zastosowanie rowerów z kołami 16-29 cala, jak i najpopularniejszych standardów piast, począwszy od 130x5 mm QR, a kończąc na Thru Axle Boost 148x12 mm.
Przy prędkości 40 km/h, trenażer jest w stanie wygenerować moc 1250 W oraz symulować podjazdy o nachyleniu dochodzącym do 10%. Co ważne, jest to urządzenie typu SMART, dzięki czemu, za pośrednictwem protokołów Bluetooth czy ANT, istnieje możliwość sparowania go m.in. z komputerem, telefonem, tabletem, zegarkiem czy licznikiem rowerowym. Warto przypomnieć, że zarówno Tuo, jak i pozostałe trenażery interaktywne, posiadają zaimplementowane czujniki kadencji, prędkości czy mocy, pełniące niezwykle istotną rolę podczas użytkowania.
Trenażer Elite Tuo jest nie tylko ładny, ale też stabilny i kompaktowy. Niewielkie rozmiary pozwalają na wygodne przenoszenie oraz przechowywanie sprzętu, a także zapewniają stabilność nawet podczas dynamicznej jazdy.
-
Trenażer rowerowy Novo Smart Interactive Pack
Novo Smart to połączenie sprawdzonego magnetycznego systemu oporowego z nowoczesnymi technologiami. Z jednej strony do regulacji poziomu trudności służy mechaniczna dźwignia montowana na kierownicy, z drugiej trenażer wyposażony został w łączność bezprzewodową. W tym modelu za pośrednictwem wbudowanych protokołów komunikacyjnych Bluetooth i ANT+ można go sparować z takimi urządzeniami jak laptop, telefon, tablet, zegarek czy licznik komputerowy. Dzięki temu po uruchomieniu dedykowanej aplikacji Elite lub skorzystaniu z jednej z dostępnych na rynku platform treningowych, podczas jazdy mamy podgląd m.in. na prędkość, moc czy kadencję.
Prosta w obsłudze, kompaktowa konstrukcja Novo Smart, kompatybilna jest z rowerami górskimi i szosowymi wyposażonymi w koła 24”-29” oraz piasty 130x5-135x5 mm QR. Warto wiedzieć, że w ofercie producenta dostępne są również adaptery do pozostałych rodzajów osi. Novo Smart to urządzenie, w którym generowany opór przenoszony jest na koło za pośrednictwem rolki dociskowej. Ten wykonany z elastożelu element nie tylko minimalizuje hałas, ale również zmniejsza zużycie opony. Pomimo prostej konstrukcji, na tego typu urządzeniach da się z powodzeniem zrealizować nawet zaawansowany program treningowy. Możliwość symulacji podjazdów, których nachylenie dochodzi do 5%, będzie stanowiło nie lada wyzwanie nie tylko dla początkujących miłośników kolarstwa. Miłym dodatkiem jest dołożenie do zestawu funkcjonalnej maty treningowej oraz podstawki pod przednie koło. Akcesoria te zdecydowanie poprawią komfort treningu.
-
Trenażer rowerowy QUBO FLUID
Bardzo ciekawą pozycją naszego rankingu trenażerów rowerowych jest Elite Qubo Fluid. Za relatywnie niską cenę otrzymujemy funkcjonalność, której nie posiada większość z powyższych urządzeń. Prezentowany model jest bowiem bezobsługowy i nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Jedyne, o czym musimy pamiętać przy zakupie, to ewentualna kompatybilność dotycząca średnicy kół, która w tym przypadku mieści się w zakresie 20”-29”, oraz rodzaj obsługiwanych piast. Standardowo w ramie urządzenia możemy zamocować rower z piastami 130x5-135x5 mm QR. Jednak po nabyciu u producenta jednego z dostępnych adapterów, istnieje możliwość osadzenia jednośladów z kołami w standardzie 135x10 mm - 135x12 mm - 142x12 mm - 148x12 mm.
Sercem opisywanego modelu jest niezwykle cichy i wydajny olejowy system oporu, którego obciążenie wzrasta wraz z prędkością. Z założenia korzystanie z trenażera ma symulować jazdę po asfalcie, gdzie jednym z głównych czynników spowalniających kolarza jest opór powietrza. W przełożeniu na Qubo Fluid, im szybciej jedziemy, tym większy opór będzie stawiała rolka. Nie ma tu mechanizmu, który poza prędkością, pozwalałby na ręczną regulację obciążenia. Ciekawostką jest również system odpowiadający za docisk rolki do koła. W klasycznych konstrukcjach odpowiada za to dedykowana dźwignia lub sprężyna, w przypadku tego modelu ciężar użytkownika dociska koło do elastożelowej rolki o średnicy 45 mm. Elite Qubo Fluid to idealne urządzenie dla tych, którzy cenią sobie prostotę obsługi, bezawaryjność oraz efektywność wykonywanych ćwiczeń.
-
Trenażer rowerowy QUBO POWER Mag Smart B+
Planując zakup relatywnie niedrogiego, ale funkcjonalnego trenażera warto wiedzieć o istnieniu modelu Elite Qubo Power Mag Smart B+. Jest to proste i bezawaryjne urządzenie z magnetycznym systemem oporu, którego obciążenie ustawia się za pomocą ośmiostopniowej, mechanicznej dźwigni montowanej na kierownicy. W zależności od wybranego poziomu trudności elastożelowa rolka o średnicy 30 mm, spowalnia obrót koła, co przekłada się na odczucia podczas jazdy. Dzięki temu możemy w płynny sposób regulować przebieg treningu. Ciekawym rozwiązaniem, które zdecydowanie wpływa na zwiększenie funkcjonalności Qubo Power Mag Smart B+, jest możliwość przesyłania parametrów trenażera do zewnętrznych odbiorników. Nadajniki Bluetooth oraz ANT+ pozwalają bowiem sparować opisywany model m.in. z laptopem, tabletem, licznikiem czy zegarkiem. Dzięki temu podczas treningu mamy bieżący podgląd na takie parametry jak generowana moc, prędkość czy kadencja.
Konstrukcja opisywanego trenażera pozwala na wykorzystanie rowerów, których średnica koła mieści się w zakresie 20”-29”, a rodzaj zastosowanej piasty to 130x5-135x5 mm z szybkozamykaczem. Warto jednak wiedzieć, że przy zastosowaniu dostępnych na rynku adapterów, urządzenie kompatybilne jest także z piastami 135x10 mm - 135x12 mm - 142x12 mm - 148x12 mm.
Elite Qubo Power Mag Smart B+ to urządzenie, które z pewnością zainteresuje osoby szukające funkcjonalnego i relatywnie niedrogiego trenażera. Przy odpowiednim ułożeniu programu treningowego, można wypracować formę pozwalającą rywalizować z zawodnikami na poziomie zaawansowanym.
-
Osłona ramy rowerowej Protec Plus
Na koniec polecamy akcesorium, bez którego lepiej nie zaczynać treningu. Osłona przeciwpotowa Protect Plus zabezpieczy ramę roweru, stery, napęd oraz przednią oś przed szkodliwym wpływem potu, który z precyzją niszczy poszczególne komponenty jednośladu. Z tego względu zdecydowanie lepiej zadziałać prewencyjnie i zawczasu ochronić rower, niż później oddawać go do serwisu w celu kosztownej naprawy.
Prezentowany przez nas model Protect Plus to uniwersalny produkt, pasujący do większości rowerów górskich i szosowych dostępnych na rynku. Chłonny materiał, z jakiego została wykonana osłona, jak również sposób mocowania wpływają na jej funkcjonalność. Dodatkowo można ją prać w pralce i nawet przy częstym użytkowaniu nie wpłynie to na jakość. Koszt zakupu Elite Protect Plus jest naprawdę niewielki, a korzyści płynące z jej użytkowania mogą być ogromne.
Pomimo różnic wynikających z konstrukcji, funkcjonalności czy rodzaju systemu oporowego, każdy trenażer rowerowy w rankingu stanowi niezwykle funkcjonalne narzędzie, dzięki któremu można nie tylko spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim poprawić kondycję, siłę i dynamikę jazdy. Na wszystkich wymienionych urządzeniach jesteśmy w stanie zrealizować nawet bardzo zaawansowany plan treningowy.
Więcej poradników sportowych znajdziesz w dziale Trenuję.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)