Spis treści:

  1. Czemu regeneracja skóry jest tak istotna?
  2. Czego potrzebuje skóra po zimie do regeneracji?
  3. Regeneracja skóry po zimie krok po kroku
  4. Krok 1. regeneracji skóry po zimie: oczyszczanie
  5. Krok 2. regeneracji skóry po zimie: złuszczanie
  6. Krok 3. regeneracji skóry po zimie: tonizacja
  7. Krok 4. regeneracji skóry po zimie: nawilżanie
  8. Krok 5. regeneracji skóry po zimie: odżywianie

Czemu regeneracja skóry jest tak istotna?

Dlaczego tuż po zimie, pierwsze cieplejsze promienie słońca ujawniają zmiany w kondycji skóry? Okazuje się, że przyczyn takiego stanu może być kilka. Po pierwsze: więcej czasu spędzamy w ciepłych, a czasem przegrzanych pomieszczeniach. Po drugie, skóra narażona jest na duże wahania temperatur, kiedy wychodzimy z domu na mróz i na odwrót. Dalej, mniej słońca oznacza mniej witaminy D, a dieta uboga w owoce i świeże warzywa również ma znaczenie dla wyglądu skóry nie mówiąc już o ogólnym samopoczuciu.

Poza tym, wszyscy, którzy walczą z pękającymi naczynkami na nosie i policzkach, na pewno zauważą, że po zimie jest ich więcej. Do tego dochodzi szary kolory cery związany ze spowolnieniem w codziennej regeneracji komórek naskórka.

Na koniec trzeba wspomnieć o tym, że brak skutecznej ochrony cery przed mrozem oraz mocnego nawilżania w czasie wieczornej pielęgnacji skutkuje nadwrażliwością, przesuszeniem i wrażeniem ściągniętej cery. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Czego potrzebuje skóra po zimie do regeneracji?

Najogólniej rzecz ujmując: zastrzyku energii by przyspieszyć odnowę komórek, wspomóc je w działaniu oraz zapewnić skórze jak najlepsze warunki do prawidłowego funkcjonowania. Tak właśnie działają witaminy (m.in. A, E, C, B), które stanowią podstawowe „pożywienie” dla skóry oraz substancje aktywne w kosmetykach (np. kwasy, wyciągi z roślin, oleje) mające na celu regenerację, odżywianie, nawilżanie i złuszczanie.

By wiosenna odnowa cery się powiodła należy przeanalizować i dopasować podstawowe etapy pielęgnacji, czyli: oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie, nawilżanie i odżywianie.

Regeneracja skóry po zimie krok po kroku

Zobacz, jak powinien wyglądać proces regeneracji skóry przy użyciu kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Krok 1. regeneracji skóry po zimie: oczyszczanie

Cera po zimie, przesuszona i nadwrażliwa wymaga bardzo delikatnego choć skutecznego kosmetyku do mycia. A w przypadku makijażu – dodatkowego produktu do usuwania kolorowych formuł. Tu przyda się łagodna woda micelarna, bez zapachu i koloru - by nie podrażniać skóry.

 

plyn miceralny bioderma

 

Wystarczy przetrzeć twarz, oczy i usta. Oczywiście zawsze należy ją zmyć z twarzy, dlatego potrzeby jest drugi etap i kosmetyk, który usunie resztki makijażu, nadmiar sebum oraz oczyści cerę nie niszcząc jej delikatnego filmu ochronnego. Najlepiej wybrać żel pozbawiony mocnych środków powierzchniowo czynnych jak SLS oraz SLES i wybrać łagodniejszą opcję. Na przykład żel, który myje, ale się nie pieni, za to wspiera mikrobiom skóry i dostarcza jej nawilżających składników.

 

Zel do mycia twarzy tolpa

 

Krok 2. regeneracji skóry po zimie: złuszczanie

Nic tak nie odświeża cery jak kuracja złuszczająca po zimie. Warto ją zrobić, by szybko pozbyć się nadmiaru martwych komórek naskórka, poprawić przenikanie substancji aktywnych z kremów i maseczek a wreszcie przyspieszyć metabolizm komórek. Peelingi do złuszczania skóry po zimie powinny być jednak łagodne, nie można od razu zaserwować sobie wysokostężonego kwasu, bo ten może zwyczajnie podrażnić i tak już wrażliwą cerę. Tu najlepszym wyborem będzie delikatny kwas migdałowy na przykład 5 proc.

 

Peeling iwostin

 

Ma on dodatkową zaletę: łagodzi zmiany trądzikowe oraz działa bankietowo, to znaczy już po pierwszym zastosowaniu kwasu, cera staje się gładsza i rozświetlona. Kolejny kwas, który sprawdzi się w terapii kwasami przed nadejściem wiosny to kwas mlekowy w niskim 5 proc. stężeniu.

 

peeling z kwasem mlekowym

 

Wygładzi nierówną skórę, usunie szorstki naskórek i nawilży. Kurację najlepiej przeprowadzić po wieczornym oczyszczaniu skóry. W przypadku niskostężonych kosmetyków zwykle zostawia się je na noc lub stosuje przed nałożeniem kremu nawilżającego albo odżywczego.

Krok 3. regeneracji skóry po zimie: tonizacja

Przywracanie właściwego, lekko kwaśnego pH to podstawa pielęgnacji cery i gwarancja utrzymania równowagi wodnolipidowej. Dlatego toniki, hydrolaty lub mgiełki nawilżające są ważnym etapem codziennej pielęgnacji. Toniki do odbudowy cery po zimie powinny opierać się na wodzie mineralnej lub kwiatowej (może być hydrolat różany) oraz nawilżających ekstraktach z roślin.

 

Hydrolat lullalove

 

Dobry tonik powinien wzmacniać skórę, nawilżać i łagodzić. Zastosowany po oczyszczeniu skóry ułatwi przenikanie kolejnym nakładanym formułom. Trik: zamiast przecierać twarz wacikiem nasączonym w kosmetyku tonizującym, wylej odrobinę w zagłębienie dłoni i wklep na twarz, szyję i dekolt. W ten sposób nie zmarnujesz ani kropli cennej substancji.

 

tonik do twarzy onlybio

 

Krok 4. regeneracji skóry po zimie: nawilżanie

Kremy nawilżające wspomagające regenerację zwykle opierają się na kwasie hialuronowym. Znany ze swej mocy zatrzymywania wilgoci w skórze oraz uzupełniania jej braków, poradzi sobie z pozimowym przesuszeniem. Jednak to nie wszystko, bo krem oraz wiosenne serum powinny być wyposażone w witaminy i przeciwutleniacze.

 

Serum do twarzy its skin

 

Wśród najważniejszych są: witamina C i E oraz niacynamid. Poza tym warto poszukać w składzie cennych olejów jak ten z awokado oraz ekstraktów z roślin, na przykład aceroli lub borówki. Zadziałają rozświetlająco, odświeżająco oraz poradzą sobie z drobnymi zmarszczkami wokół ust i na skroniach.

One również pojawiają się po zimie jako znak mocnego przesuszenia. Nawilżające i wzmacniające serum oraz krem mogą być skuteczną terapią odmładzającą u schyłku zimy. Jeśli najbardziej zależy ci na szybkim odmłodzeniu, wybierz serum z wysoką zawartością witaminy C.   

 

Serum do twarzy nacomi

 

Krok 5. regeneracji skóry po zimie: odżywianie

Które składniki odżywcze w kosmetykach na koniec zimy najszybciej przyniosą rezultat? Otóż podstawą jest koenzym Q10. Właśnie on daje skórze zastrzyk energii, ujędrnia i odmładza a jednocześnie chroni. Poza nim świetnie sprawdzają się odżywcze oleje (jojoba, sezam, awokado), masła (kakaowe, shea) oraz wyciągi z żeńszenia, lnu, rokitnika, nagietka. Zwykle składniki te zamknięte są w bogatych formułach kremów dla cer dojrzałych i odwodnionych.

 

Krem odzywczo energizujacy fitomed

 

Dlatego najlepiej nakładać je wieczorem, by miały czas na wchłonięcie i działanie. Odżywcze kosmetyki można czasem spotkać w trochę lżejszych emulsyjnych konsystencjach, które warto stosować w ramach kilkutygodniowej kuracji, nawet w przypadku młodszej cery. Dopiero kiedy na dobre zapanuje wiosna, znów można się przestawić na lekkie żele, lotiony i mleczka.

 

Emulsja do twarzy embryolisse

 

Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziecie w dziale Dbam o urodę.