Spis treści:

  1. Wyzwania, jakie stawiają okulary w makijażu
  2. Rozświetlanie twarzy w makijażu okularnicy
  3. Makijaż do okularów dla krótkowidzek
  4. Makijaż do okularów dla dalekowidzek
  5. Okulary a wyraźny makijaż oka
  6. Jak zrobić brwi i rzęsy, kiedy mamy założyć okulary?
  7. Jak pomalować usta, aby pasowały do okularów?

Wyzwania jakie stawiają okulary w makijażu

Oprawy okularów, niezależnie od ich koloru, kształtu i rozmiaru działają przyciągająco, zwracając uwagę na oczy i ich bezpośrednią okolicę, a więc powieki górne, dolne oraz brwi. I tu jest najwięcej do zrobienia, ponieważ szkła dla krótko i dalekowidza dodatkowo pomniejszają lub powiększają oczy. Tym samym podkreślają zmęczenie, szary koloryt skóry oraz drobne zmarszczki albo (jeśli jesteś krótkowidzką) zwyczajnie pomniejszają oczy a wraz z nimi makijaż, który „znika” jeśli jest zrobiony zbyt delikatnie.

Poza tym oprawy, które opierają się na nosie, czasem dotykają policzków, rzucają cień na skórę a w miejscach oparcia mogą ścierać podkład. Dalej warto dopasować kolory makijażu do opraw, szczególnie tych jaskrawych, które zwykle są mocnym elementem stylizacji i nie zawsze wyglądają korzystnie zestawione z bardzo ciemnymi kolorami na powiekach.

Na koniec brwi – naturalna rama dla oczu, one również powinny współgrać z oprawkami okularów oraz przede wszystkim ich grubością. Zbyt mocno podkreślone brwi w duecie z czarnymi, grubszymi oprawkami nie są dobrym pomysłem. Dlatego zanim zrobisz makijaż, przeczytaj kilka ważnych zasad i trików specjalnie dla tych, którzy noszą okulary.

Rozświetlanie twarzy w makijażu dla okularnicy

Duże, ciemne oprawki okularów zasłaniają twarz, rzucają cień na skórę i potrzebują jednego ważnego gestu w makijażu twarzy: rozświetlenia. Tu sprawdzi się zarówno baza nałożona przed makijażem jak i kosmetyki rozświetlające w sztyfcie, pudrze lub kremie.

 

Rozświetlacz  i korektor 2w1 Rimmel

 

Na początek zadbaj o dokładne wklepanie korektora wokół oczu, a tuż po rozprowadzeniu podkładu oprósz powieki dolne i górne jak najcieńszą warstwą pudru, najlepiej fiksującego, który najdłużej wytrzyma na skórze w niezmienionym stanie.

 

Korektor pod oczy Maybelline

 

Trik: jeśli noski okularów mocno odbijają się na nosie powodując ścieranie podkładu, przed etapem podkładu wklep bazę pod cienie dokładnie tam, gdzie pojawia się problem. To powinno pomóc w utrzymaniu makijażu na miejscu oraz sprawi, że okulary, nie będą ześlizgiwały się z nosa.

 

Baza pod cienie Artdeco

 

Makijaż do okularów dla krótkowidzek

Szkła „minusowe” pomniejszają oczy – to fakt i wymagają nie tyle ciemniejszych kolorów cieni, co odpowiednich trików w makijażu. Po pierwsze: jasny, kremowy lub połyskujący cień rozświetlający nałożony wokół wewnętrznego kącika oka od razu zadziała jak optyczny „powiększacz” oczu. Kolejny trik o podobnym efekcie to miękka kredka w odcieniu jasnego beżu rozprowadzona wzdłuż linii wodnej.

 

Mineralne cienie do powiek Joko

 

Poza tym, jeśli cieniujesz powiekę (na przykład odcieniem z palety nude), upewnij się, że zamiast kończyć nakładanie cienia wzdłuż załamania powieki górnej rozetrzesz go wyżej. W ten sposób „chmurka” koloru optycznie pogłębi spojrzenie i „otworzy” oko.

 

Paleta cieni do powiek Makeup Obsession

 

Na koniec eyeliner, on również sprawia, że oczy stają się wyraziste. Dlatego klasyczna, kocia lub mocniejsza kreska na powiece, lekko przedłużona ku skroniom i ostro zakończona – to zawsze dobry wybór.

 

Eyeliner w pisaku Joko

 

Makijaż do okularów dla dalekowidzek

Inaczej wyglądają zasady makijażu w przypadku okularów ze szkłami dodatnimi. Ich powiększające działanie sprawia, że każdy mankament, drobna niedoskonałość, zmarszczka czy zmęczenie będą jeszcze bardziej widoczne. Jest na to sposób, a nawet kilka. Zacznijmy od tego, że warto wybierać kolory cieni dopasowane do koloru oprawek, albo raczej z podobnej palety. Mniejszy kontrast jest wskazany.

Do tego zamiast makijażu na wysoki połysk, lepiej wybrać matowe wykończenie cieni do powiek. Chodzi o to by złagodzić powiększające działanie szkieł oraz zniwelować niedoskonałości, a nic tak nie podkreśla zmarszczek jak drobinki osadzające się w każdej najdrobniejszej bruzdce. Stąd tak ważny jest etap korektora i pudru.

 

Paleta cieni do powiek Affect

 

Wreszcie rodzaj makijażu dla dalekowidzek, który sprawdza się zawsze, niezależnie od rodzaju oprawek i ich koloru to smokey eyes. Jednak nie chodzi o głęboką czerń wokół oka, ale o delikatną szarość, jasny brąz lub pastelowy nude. A więc owszem, można rozetrzeć mocniej cień wokół oczu, ale pod warunkiem, że będzie to coś z jaśniejszej, matowej palety. I zamiast eyelinera w płynie warto spróbować miękkiej kredki roztartej i zblendowanej pędzelkiem z cieniami nałożonymi wzdłuż powieki górnej.

 

Konturówka  do oczu Wibo

 

Jak malować brwi i rzęsy, przed nałożeniem okularów?

Zanim założysz okulary, możesz skorzystać z jeszcze jednej rady: bardzo dokładnie rozczesz rzęsy. Zarówno przed nałożeniem maskary, jak i po jej nałożeniu. Chodzi o to, by na rzęsach nie było grudek ani sklejonych tuszem miejsc. Pod wpływem szkieł niedoskonałości staną się bardziej widoczne. Poza tym, jeśli masz długie rzęsy, podkręć je zalotką by nie stykały się z oprawami oraz wybierz podkręcającą formułę tuszu, by wzmocnić efekt.

 

Tusz podkręcający do rzęs Artdeco

 

Latem, gdy jest gorąco i wilgotno, przyda ci się maskara wodoodporna. Dzięki niej zabezpieczysz się przed rozmazywaniem makijażu. Z kolei brwi nie powinny być zbyt szerokie i za ciemne, a szczególnie w przypadku czarnych i brązowych opraw. Modnie i lekko wyglądają brwi ułożone specjalnym mydłem.

 

Mydło do brwi Lullalove

 

Wystarczy nabrać odrobinę formuły na zwilżoną szczoteczkę i rozczesać włoski ku górze. Następnie można je delikatnie przyciemnić brązowym woskiem, cieniem lub pomadą oraz optycznie „unieść” łuki stosując jasnobeżowy cień wzdłuż dolnej linii brwi.   

Jak pomalować usta, by pasowały do okularów?

Ostatni etap makijażu zwykle należy do pomadek. I tu w przeciwieństwie do podkreślania oczu, panuje większa dowolność. Jeśli lubisz mocne, kolorowe oprawy wcale nie musisz rezygnować z jaskrawych odcieni pomadek. Klasyka, czyli czerwona lub bordowa pomadka na ustach świetnie dopasuje się do grubszych okularów, niezależnie od koloru i materiału, z którego wykonano oprawki. Mocniej podkreślone usta dobrze zrównoważą delikatny makijaż oczu i mogą zadziałać jak ekstrawagancki dodatek.

 

Pomadka  Milano Vamp! Pupa

 

Po więcej inspiracji oraz informacji dotyczących kosmetyków oraz technik ich nakładania znajdziesz w dziale Dbam o urodę.