Glina samoutwardzalna daje duże pole do popisu dla osób, lubiących kreatywne zajęcia. To świetna alternatywa dla zwyklej plasteliny i modeliny – nie brudzi, nie klei się, a gotowe dzieła są trwałe i mogą posłużyć przez wiele lat. Z tego powodu glina samoutwardzalna świetnie sprawdza się podczas zabaw z dziećmi w domu i przedszkolu. Ugniatanie stymuluje sensorycznie, a wymyślanie i tworzenie nowych form pobudza wyobraźnię i rozwija manualnie. Zalet lepienia z tego rodzaju gotowej masy plastycznej jest mnóstwo. Czas dowiedzieć się, co można z niej zrobić.

 

 

Jak używać gliny samoutwardzalnej?

  • Zasady pracy z gliną

Z gliną samoutwardzalną należy pracować sprawnie. Dlaczego? Otóż szybko schnie w kontakcie z powietrzem. Z tego powodu niezużytą glinę trzeba szczelnie przechowywać w zamkniętym pojemniczku albo woreczku foliowym, najlepiej z kilkoma kroplami wody. Warto też zwilżać glinę podczas obróbki, aby nadać jej elastyczność, wygładzić szczeliny i uniknąć powstawania spękań.

 

akcesoria modelarskie

 

Trzeba też wiedzieć, że choć glinę należy dobrze wyrobić, to nie można jej zbyt długo ugniatać i wałkować, ponieważ w ten sposób mogłyby się zacząć tworzyć pęcherzyki powietrza widoczne w gotowej pracy. Poza tym glina samoutwardzalna jest bardzo podatna na kształtowanie, można ją szlifować i wygładzać np. papierem ściernym. Z łatwością da się też zdobić gotowe przedmioty farbami, brokatem czy lakierem, a następnie zabezpieczyć werniksem.

 

talerzyk z gliny samoutwardzalnej

 

  • Praca z gliną samoutwardzalną krok po kroku

Zacznij od oderwania kawałka gliny i rozwałkowania go. Następnie nadaj kształt masie. Jeśli chcesz ulepić miseczkę, możesz wykorzystać gotowe naczynie. Obklej je gliną i ewentualnie odciśnij wzorki. Zaczekaj, aż masa wyschnie i wyjmij gotową formę. Jeśli trzeba, wygładź i wyrównaj naczynie papierem ściernym.

 

Papier ścierny arkusz 280x230m typ C Proline

 

Do wykonywania wzorków w glinie można użyć dosłownie wszystkiego – od guzików, koralików, części roślin i stempli odciskanych w glinie, aż po szpachelki malarskie. Teraz jest czas na zdobienie. Gotowe prace z gliny można dowolnie malować np. farbami akrylowymi i zabezpieczyć lakierem, który dodatkowo nada piękny połysk i zabezpieczy powierzchnię.

 

talerzyki z gliny samoutwardzalnej

 

Co można zrobić z gliny samoutwardzalnej?

Tylko wyobraźnia jest ograniczeniem w pracy z gliną samoutwardzalną. Można z niej bowiem ulepić niemal wszystko, a niektóre rzeczy mogą być nie tylko dekoracyjne, ale i funkcjonalne.

  • Gliniane miseczki

Miseczki, talerzyki oraz inne naczynia chyba każdemu kojarzą się z lepieniem z gliny. Rzeczywiście można je stworzyć z gotowej masy plastycznej, która nie wymaga utrwalania w bardzo wysokiej temperaturze. Gliniana miseczka na drobiazgi sprawdzi się do przechowywania biżuterii na toaletce w sypialni albo w łazience.

 

miseczki z gliny samoutwardzalnej

 

  • Figurki z gliny samoutwardzalnej

Gliniane figurki to pomysł na ciekawe dekoracje i prezenty dla bliskich. Można wykonać ozdoby stojące albo do zawieszenia np. na choince. W tym drugim przypadku trzeba tylko pamiętać, by przed wyschnięciem masy zrobić w niej dziurkę w odpowiednim miejscu do przeplecenia wstążki albo sznurka. A jak zrobić taką figurkę  z gliny samoutwardzalnej? Można próbować samodzielnie nadać jej odpowiedni kształt albo skorzystać z gotowych foremek do odlewów.

 

figurki z gliny samoutwardzalnej

 

  • Odcisk dziecięcej rączki w glinie

Urocze ślady malutkich stópek albo rączek trwale zachowane w formie odcisków w glinie to absolutny hit wśród sentymentalnych pamiątek dla bliskich. I wprost idealny prezent np. z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wystarczy ugnieść i rozwałkować glinę samoutwardzalną na pożądaną grubość, a potem nadać jej kształt, np. koła lub kwadratu. Zanim wyschnie, poproś małego modela albo modelkę  o odciśnięcie rączki w masie. Gotową pracę z gliny pomaluj farbami i koniecznie podpisz, czyja to łapka. Dodaj też datę wykonania pamiątki.

 

odcisk dziecięcej rączki w glinie

 

Co jeszcze warto wiedzieć o glinie samoutwardzalnej?

Rzeczy z gliny samoutwardzalnej nie są odporne na wodę ze względu na fakt, że nie poddaje się ich obróbce w wysokiej temperaturze w specjalnym piecu jak zwykłą glinę. Z tego powodu również nie nadają się do kontaktu z żywnością. Można ewentualnie pokryć glinianą miseczkę lub doniczkę specjalnym lakierem, najlepiej kilkoma warstwami, i sprawdzić, jak naczynie będzie zachowywało się po kontakcie z wodą.

 

co można zrobić z gliny samoutwardzalnej?

 

Glina samoutwardzalna schnie w 24 godziny. Dotyczy to mniejszych form. Im większa rzecz, tym dłuższy czas schnięcia.

Pojedyncze elementy z gliny samoutwardzalnej można ze sobą łączyć za pomocą kleju do ceramiki.

Dasz się przekonać do pracy z gliną samoutwardzalną? Jesteśmy ciekawi, jakie prace z gliny stworzysz na początek. Po więcej artystycznych inspiracji zaprasamy do działu DIY.