„Pokonamy falę”

Utwór autorstwa Jacka Cygana (warstwa liryczna) i Romualda Lipko (kompozycja) powstał po trzęsieniu ziemi i tsunami na Oceanie Indyjskim w grudniu 2004 roku. Efektem tego tragicznego wydarzenia geologicznego była śmierć prawie 300 tysięcy ludzi. W milionach zaś liczono tych, którzy stracili dach nad głową. Cały świat skupił się na niesieniu pomocy humanitarnej. W Polsce także zorganizowano wiele akcji charytatywnych, a jedną z nich rozpoczął wyjątkowy koncert pod hasłem „Pokonamy falę”. W niedzielę, 6 lutego 2005 roku, piosenkę o tym samym tytule na Placu Teatralnym w Warszawie wykonali najbardziej popularni artyści tamtej dekady, między innymi: Kayah, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Monika Brodka i wiele innych postaci polskiej sceny muzycznej.

 

 

HEY – „Moja i twoja nadzieja”

Ta piosenka miała stać się hymnem pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z takim zamysłem pisał ją Piotr Banach i śpiewała Katarzyna Nosowska w 1992 roku podczas koncertu otwierającego uroczystość. To się jednak nie stało – utwór oraz sam zespół HEY zyskały popularność, ale kawałkowi sporo brakowało do miana protest songu.

Pięć lat później niestety nadarzyła się ku temu okazja. Europę Środkową zalały wody będące efektem niezwykle obfitych opadów. „Powódź tysiąclecia” okazała się brzemienna w skutkach – również dla Polski. Wiele mniejszych i większych miast w okolicach dorzecza Odry zostało poważnie zalanych. Kataklizm pozbawił rzeszę osób dostępu do bezpiecznego schronienia. Straty liczono w miliardach złotych. Mieszkańcy tych oraz pozostałych regionów zmobilizowali się do wsparcia. Wśród wielu akcji pomocowych jedną szczególnie często wspominamy do dziś. Telewizja publiczna zorganizowała zbiórkę darów oraz uruchomiła fundusz, które promowała pod hasłem „Pomóż: Telewidzowie Powodzianom”. By zwiększyć dochód z działań charytatywnych, prowadzono sprzedaż płyt-cegiełek zawierających nową wersję piosenki „Moja i twoja nadzieja” w wykonaniu ówczesnych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej: członków zespołu HEY, Grzegorza Markowskiego, Czesława Niemena, Natalii Kukulskiej oraz innych znamienitych artystów.

 

 

Band Aid – „Do They Know It’s Christmas?”

Premiera tego świątecznego utworu miała miejsce w 1984 roku. Kawałek został wydany w formie singla, a dochód z jego sprzedaży (przeszło 14 milionów dolarów) przeznaczono na pomoc w walce z głodem w Afryce. Pomysłodawcą akcji był Bob Geldof – wokalista irlandzkiego zespołu The Boomtown Rats. Muzyk przypadkowo obejrzał dokument stacji BBC o ubóstwie i niedostatku w Etiopii. Materiał poruszył go do tego stopnia, że postanowił działać natychmiast, robiąc to, co umiał najlepiej, czyli tworząc muzykę. W kwestii kompozycji poprosił o wsparcie Midge’a Ure’a, czyli wokalistę i producenta, który zyskał popularność dzięki swojej działalności w ramach formacji Thin Lizzy oraz Ultravox. Udział w nagraniu piosenki pod labelem Band Aid wzięły najpopularniejsze głosy z Bono, George’em Michaelem, Paulem McCartneyem czy Philem Collinsem na czele. Co ciekawe projekt został zrealizowany (nagrany i zmiksowany) w 24 godziny.

Akcja stanowiła podwaliny pod wydarzenie, które również odcisnęło się pozytywnym piętnem w historii muzyki. Mowa o koncertach Live Aid z 13 lipca 1985 roku. Jeden odbył się na stadionie Wembley w Londynie, a drugi na stadionie JFK w Filadelfii.

 

 

Płyta „Solidarni z Japonią”

Wydarzenia z marca 2011 roku śledził cały świat, obawiając się powtórki sytuacji, jaka miała miejsce w  Czarnobylu. Wszystko zaczęło się od trzęsienia ziemi u wybrzeży Tōhoku. Było ono najsilniejsze od 140 lat. Później nastąpiła seria słabszych, ale wciąż brzemiennych w skutkach wstrząsów. Już same drgania spowodowały liczne szkody. Niestety temu zjawisku zwykle towarzyszy powstanie tsunami – nie inaczej było i tym razem. Fala uderzyła w elektrownię atomową w Fukushimie, uszkadzając przy tym reaktory jądrowe. Wynikiem było uwolnienie materiału promieniotwórczego do środowiska.

Przeciwdziałanie skutkom kataklizmu oraz pomoc humanitarną dla osób dotkniętych tragedią utraty życia lub zdrowia zaoferowało wiele międzynarodowych organizacji. Wsparcie okazywano w formie materialnej, finansowej i duchowej. Ten ostatni aspekt znalazł swoje odzwierciedlenie pod postacią albumu „Solidarni z Japonią”. Na płycie znalazły się utwory Fryderyka Chopina zinterpretowane przez polskich pianistów – laureatów Konkursów Chopinowskich. Dochód ze sprzedaży wydawnictwa został przeznaczony na odbudowę miast oraz redukcję skażenia radioaktywnego. Akcję pilotowała Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej, a jednym z patronów był Empik.

 

„Solidarni z Japonią”

 

Golden Life – „24.11.94”

Piosenka upamiętnia tragiczne wydarzenia z dnia, który zaklęty jest w jej tytule. Pod koniec listopada 1994 roku odbył się koncert zespołu Golden Life. Widownia sceny Stoczni Gdańskiej liczyła ponad tysiąc słuchaczy. Po występie transmitowano galę rozdania MTV z Berlina. Właśnie podczas tej drugiej części imprezy stało się coś, co fani formacji niestety zapamiętają na długo.

Pod częścią trybun umieszczone były materace zabezpieczające. Nieznani do dzisiaj sprawcy podpalili je, przez przypadek lub dla żartu. W każdym razie tak wynika z ekspertyzy funkcjonariuszy z izby dochodzeniowej, którzy zajmowali się sprawą. Strażacy stacjonujący w Stoczni nie byli mogli sobie z żywiołem samodzielnie, wezwano posiłki, natomiast nim dotarły one na miejsce, płomienie zdążyły strawić bardzo dużą część hali, przy okazji odcinając drogę ucieczki kilku osobom lub raniąc tych, którzy próbowali się przez nie przedrzeć.

Członkowie zespołu Golden Life postanowili złożyć hołd ofiarom pożaru. Napisali piosenkę, która z jednej strony opiewa piękno życia, a z drugiej podkreśla jego ulotność. Kawałek stał się przebojem, dotarł na szczyty list przebojów i wciąż stanowi przykład ody do losu ludzkiego.

 

 

Scorpions – „Wind of Change”

Rockowa ballada niemieckiej formacji opowiada o upadku Związku Radzieckiego oraz przemianach społeczno-politycznych, które na przełomie lat 80. i 90. przetoczyły się przez całą Europę. Powstanie utworu zainspirowała podróż członków zespołu Scorpions do stolicy Rosji, czyli Moskwy, którą odbyli w 1989 roku. Podmiot liryczny wprost mówi, że w powietrzu wyczuwalne są duże zmiany i oczekuje kolejnych – jeszcze większych, znaczących.

W klipie do piosenki uwzględniono postaci ważne dla historii tamtego okresu – chociażby Lech Wałęsa, który w świadomości Europejczyków zapisał się jako symbol upadku bloku wschodniego. Tłem jest z kolei niezwykle istotne, geopolityczne wydarzenie, czyli upadek Muru Berlińskiego. To jasno pokazuje wydźwięk utworu „Wind of Change” – stanowi on afirmację życia, demokracji i tego potrzebnego również dziś „pokoju na świecie”.

 

 

Muzyka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Mówi się, że łagodzi obyczaje, ale jak widać może pełnić też szereg innych funkcji – chociażby zagrzewać do działania w szczytnym celu lub upamiętniać wydarzenia. Jakie utwory dodalibyście do tego zestawienia? Dajcie znać w komentarzach, a po więcej inspiracji zapraszamy do działu Słucham.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock