Dlaczego warto kupić patelnię grillową i przygotowywać na niej posiłki?

Patelnia grillowa pozwala przygotować dania tak, jak na grillu: smażone bez tłuszczu lub na niewielkiej jego ilości. Według dietetyków poddawanie produktów spożywczych takiej obróbce termicznej, stanowi jedną z najzdrowszych form przygotowywania potraw. Tłuszcz w tym procesie wytapia się bowiem, a nie wsiąka w potrawę. Dzięki temu naczyniu można cieszyć się grillowanymi potrawami bez względu na porę roku czy pogodę.  

 

Patelnia grillowa stardust

 

Jak wyglądają patelnie grillowe?

Ich cechą charakterystyczną jest karbowane dno ze specjalnymi rowkami, gdzie gromadzi się wytapiany z potrawy tłuszcz. Na rynku dostępne są patelnie grillowe w różnych kształtach i rozmiarach, np. kwadratowe, okrągłe, które są najbardziej popularne i pozwalają przygotować większą ilość produktów, niż w przypadku okrągłych naczyń. Znaleźć można także sprzęty kompatybilne z płytami indukcyjnymi oraz takie, które można wstawić do piekarnika. Wyróżnia się też patelnie z odczepianymi uchwytami oraz wykonanymi z drewna lub tego samego materiału, co patelnia. Pierwsze rozwiązanie świetnie sprawdzi się, jeżeli chcesz korzystać z naczynia w piekarniku.

 

Patelnia grillowa ZWIEGER White Stone 7560, 28 cm

 

Z jakiego materiału powinna być wykonana patelnia grillowa?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest żeliwna patelnia grillowa. Zainteresowaniem cieszą się też modele aluminiowe bądź stalowe – te ostatnie charakteryzują się największą wytrzymałością. Co ważne, sprzęty wykonane z aluminium bądź stali są odporne na korozję, wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. W kontakcie z substancjami chemicznymi nie tracą swoich właściwości, a potrawom nie nadają metalicznego posmaku. Długo się nagrzewają, ale dobrze trzymają ciepło. Patelnie wykonane ze stali mogą być używane na płycie indukcyjnej oraz w piekarniku.

W ofercie znajdziesz również m.in.: patelnie grillowe teflonowe, ceramiczne czy też kamienne. Jak łatwo się domyślić, sama nazwa wskazuje na materiał, z którego została wykonana powłoka naczynia. Jej zadaniem jest zapobieganie przywieraniu potraw. Dzięki tej właściwości patelnię łatwiej będzie utrzymać w czystości. Materiał wykonania produktu decyduje o takich właściwościach, jak sposób grillowania czy szybkość nagrzewania się naczynia.

 

Patelnia grillowa granitowa KINGHOFF

 

Czym charakteryzują się poszczególne patelnie grillowe? Jakimi cechami wyróżnia się na ich tle naczynie żeliwne?

W przypadku żeliwnej patelni grillowej, przed pierwszym użyciem należy ją zaimpregnować zgodnie z zaleceniami producenta (np. przetrzeć ją tłuszczem). Bardzo istotne jest również, aby przeczytać dokładnie instrukcję obsługi i zapoznać się z listą produktów, których nie należy smażyć na patelni. Jedni producenci przestrzegają przed karmelizowaniem cukru na patelni grillowej, inni odradzają smażenie kwaśnych potraw czy grubo mielonych przypraw, ponieważ każdy z tych procesów może uszkodzić jej powierzchnię. Co ciekawe, z naczyń żeliwnych można korzystać na płycie indukcyjnej oraz w piekarniku, lecz nie wolno ich myć w zmywarce. Sprzęty te wymagają dłuższego nagrzewania, za to potem doskonale utrzymują ciepło.

Na rynku znaleźć można także patelnie grillowe z żeliwa, ale z powłoką ceramiczną, nieprzywierającą bądź porcelanową. Jej właściwości są takie same, jak w przypadku powyżej opisanego produktu, a dodatkowo jest to świetna patelnia grillowa na indukcję.

 

Patelnia grillowa z pokrywą BERLINGER HAUS BH-1599, 28x28 cm

 

Jak wybrać odpowiednią patelnię grillową?

Przy wyborze patelni grillowej powinno się kierować przede wszystkim jej wielkością oraz przeznaczeniem. Warto dobrać rozmiar pod kątem liczby domowników, dla których codziennie przyrządza się ciepły posiłek. Koniecznie trzeba zastanowić się również nad tym, jakie dania najczęściej przyrządza się w domu. Jeżeli będą to głównie potrawy z czerwonym mięsem, najlepiej sprawdzi się naczynie żeliwne. Gdy w menu dominują potrawy z drobiu i warzyw, lepiej zdecydować się na model aluminiowy, który szybko się nagrzewa. Dzięki temu, w łatwy sposób przygotujesz niewymagające długiej obróbki termicznej danie. Z kolei patelnia grillowa stalowa najlepiej sprawdzi się w posiłkach z wykorzystaniem ryb, owoców morza, warzyw oraz mięs. Główną zaletą sprzętów jest to, że świetnie podkreślają naturalny smak grillowanych potraw. Dobra patelnia grillowa to taka, która będzie najlepiej dostosowana do wymagań użytkowników, ich upodobań kulinarnych, rytuałów przygotowywania potraw i wyposażenia kuchni.

 

Patelnia grillowa Ambition

 

Patelnia grillowa czy grill elektryczny – co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem grilla elektrycznego, musisz na pewno liczyć się z większymi nakładami finansowymi. Dodatkowo, urządzenie to zajmuje więcej miejsca niż patelnia grillowa, którą można schować do szafki. Niezaprzeczalną przewagą grilla elektrycznego nad naczyniem jest to, że ten pierwszy posiada zegar, który pozwala na ustawienie czasu przygotowywania potrawy. Smażąc bowiem danie na patelni, trzeba monitorować cały proces i regularnie kontrolować temperaturę. Ponadto, sprzęt zapewnia większą powierzchnię użytkową do przygotowania potrawy, co sprawia, że można jednocześnie grillować np. różne rodzaje mięs i warzyw. Patelnia z kolei jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym cenowo, a jej kompaktowe rozmiary pozwalają częściej jej używać. Dzięki mniejszym wymiarom jest łatwiejsza do przechowywania. Z patelni grillowej można korzystać na kuchence gazowej, płycie indukcyjnej bądź w piekarniku.

 

Patelnia Grillowa Gerlach Natur 28cm Grube dno

 

Oba opisane rozwiązania są bardzo wydajną i ciekawą opcją. Wybór zależeć będzie jednak od preferencji i możliwości finansowych osoby decydującej się na konkretny produkt.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock