Spis treści:

  1. Właściwości olejku herbacianego
  2. Olejek z drzewa herbacianego na twarz
  3. Olejek z drzewa herbacianego na włosy
  4. Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

Właściwości olejku herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego posiada wyrazisty, lekko korzenny zapach, dlatego często bywa stosowany jako pomoc w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych, a także element aromaterapii. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to suchy, łatwo wchłaniający się w skórę preparat.

Dzięki temu bez trudu można zaaplikować go w miejsca, które wymagają leczenia. A tych jest całkiem sporo – od skóry twarzy, przez skórę głowy, aż po paznokcie. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy jego przeciwzapalnych, antyseptycznych i antywirusowych właściwości.

Właściwości antyseptyczne olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten posiada silne właściwości odkażające, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów na skórze. Wycisza również ogniska zapalne, przyspiesza gojenie się ran, a także ogranicza rozwój zmian trądzikowych na skórze. Produkt wspomaga proces regeneracji oraz hamuje rozrost szkodliwych mikroorganizmów.

Właściwości przeciwzapalne olejku z drzewa herbacianego

Skóra często ulega różnego rodzaju uszkodzeniom, zakażeniom i podrażnieniom. We wszystkich tych przypadkach potrzebna jest nie tylko rezygnacja z wszelkich czynników zaogniających stan zapalny, lecz także pomoc z zewnątrz.

Jedną z jej form może być zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Wspiera on bowiem proces regeneracji naskórka, przyspieszając czas jego powrotu do stanu pierwotnego. Olejek zawiera naturalne związki roślinne, które w widoczny sposób pomagają zagoić rany oraz inne niepożądane zmiany na skórze.

Właściwości przeciwgrzybicze olejku z drzewa herbacianego

Eteryczny olejek z drzewa herbacianego od dawna używany jest z dużym powodzeniem podczas leczenia zmian o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym. Jego działanie odkażające pomaga w wygaszeniu ognisk chorobotwórczych i przywróceniu skórze równowagi.

 

Olejek eteryczny tea tree

 

Olejek z drzewa herbacianego na twarz

Olejki eteryczne nie zastąpią nam kosmetyków pielęgnacyjnych, ale ich właściwości warto wykorzystywać jako element dbania o cerę. Zwłaszcza jeśli posiadamy skórę problematyczną, z rozszerzonymi porami czy widocznymi zmianami w postaci wyprysków lub krost. W takim przypadku dobrze dobrany olejek do twarzy pomoże nie tylko załagodzić stany zapalne, ale również zapobiegać ich ponownemu powstawaniu.

Do jakiej cery nadaje się olejek z drzewa herbacianego?

Jeśli masz cerę tłustą, trądzikową bądź normalną z tendencją do powstawania wyprysków – olejek herbaciany sprawdzi się u ciebie doskonale. Mogą go również używać osoby posiadające skórę nieco bardziej wrażliwą, jeśli tylko potrzebują skorzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na twarz

Używanie olejków eterycznych na skórę twarzy wymaga nieco ostrożności. Zawsze warto najpierw wykonać próbę uczuleniową. Rozpoczęcie przygody z olejkiem herbacianym najlepiej rozłożyć na kilka etapów, zaczynając od niewielkich ilości dodawanych co kilka dni do kremu lub toniku, obserwując reakcję skóry oraz omijając okolice oczu.

Należy pamiętać, że olejek stosowany na całą powierzchnię twarzy wymaga rozcieńczenia go z innym preparatem, ponieważ zbyt duża ilość produktu może działać wysuszająco lub podrażniająco. Dopuszcza się jednak używanie nierozcieńczonego olejku w sposób punktowy, na przykład na pojawiające się okazjonalnie wypryski. W takim przypadku najlepiej nałożyć go za pomocą patyczka higienicznego, delikatnie wcierając w wybrane miejsca.

Efekty stosowania olejku z drzewa herbacianego na twarz

Olejek herbaciany niweluje rozwój zmian trądzikowych, przyspiesza gojenie się krostek i innych stanów zapalnych. Reguluje produkcję sebum i ogranicza nadmierne przetłuszczanie się skóry. Pomaga również osiągnąć efekt zdrowej cery oraz korzystnie wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych.

 

Aromalab olejek eteryczny

 

Olejek z drzewa herbacianego na włosy

Ponieważ olejek z drzewa herbacianego nie jest klasycznym olejem pomagającym utrzymać we włosie nawilżenie, nie sprawdzi się na przykład jako preparat nakładany w celu zabezpieczenia ich końcówek. Jego właściwości najlepiej wykorzystać zatem podczas pielęgnacji skóry głowy, na etapie wcierania w nią odżywki do włosów lub w trakcie ich mycia.

Do jakich włosów nadaje się olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego to skarb przede wszystkim dla włosów przetłuszczających się, mających tendencję do łupieżu czy stanów zapalnych. Oczywiście może być także stosowany przez osoby, które nie borykają się z powyższymi problemami, ale chcą zadbać o zdrową skórę głowy.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na włosy?

Najlepsze efekty można osiągnąć, dodając kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do wcierki lub oleju bazowego. Ponieważ kosmetyki te nakładamy na dłuższą chwilę, olejek ma więcej czasu, by zadziałać. Niewielką ilość olejku warto także dodać do porcji szamponu, a potem zostawić pianę na włosach przez kilka minut.

Innym sposobem jest rozcieńczenie kilku kropli olejku eterycznego w wodzie i naniesienie powstałej mieszanki na skórę głowy, na przykład po myciu włosów. Metody te warto stosować naprzemiennie, aby nie przesadzić z ilością olejku. Zbyt duże jego stężenie może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych oraz przyczynić się do wysuszenia czy podrażnień.

Efekty stosowania olejku herbacianego na włosy

Olejek z drzewa herbacianego pomaga uzyskać efekt sypkich, świeżych włosów, odbitych od nasady. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza latem, kiedy to skóra głowy może potrzebować dodatkowego oczyszczenia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym pomaga uspokoić nadwrażliwość oraz ewentualne stany zapalne, kojąc świąd oraz łuszczenie się skóry.

 

botanicapharma szampon

 

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

Fani kosmetyków naturalnych w pielęgnacji zapewne znają również pozytywne skutki używania olejku eterycznego na paznokcie. Oczywiście nie przyspieszy on ich wzrostu ani nie zapobiegnie łamaniu czy rozdwajaniu się kruchej płytki. Może jednak w wymierny sposób wpłynąć na ich zdrowie, zwalczając objawy grzybicy, a także tzw. onycholizy, czyli odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na paznokcie?

Jednym ze sposobów jest punktowe skropienie wybranych miejsc kroplą preparatu, dbając o precyzyjną aplikację olejku. Poleca się także dodanie kilku kropli olejku do wody i staranne wymoczenie w niej paznokci.

Inną z polecanych metod będzie wymieszanie kosmetyku z innym produktem pielęgnacyjnym, takim jak krem czy olejek. W każdym przypadku warto pozostawić olejek na dłuższą chwilę, by miał czas zadziałać.

Efekty stosowania olejku herbacianego na paznokcie

Systematyczne stosowanie olejku z drzewa herbacianego wspomaga regenerację naskórka, zmniejsza stan zapalny i pomaga odzyskać zdrowy wygląd paznokci. Umożliwia również cofnięcie się zmian chorobowych, a także ogranicza namnażanie się drobnoustrojów oraz roznoszenie ogniska zakażenia.

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków kolorowych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.