Spis treści:

  1. Właściwości oleju z ogórecznika
  2. Olej z ogórecznika na twarz
  3. Olej z ogórecznika na ciało
  4. Olej z ogórecznika na włosy
  5. Jaki olej z ogórecznika wybrać?
  6. Olej z ogórecznika – przeciwwskazania

Właściwości oleju z ogórecznika

Liczne zalety oleju z ogórecznika wynikają przede wszystkim z dużej zawartości kwasu gamma-linolenowego (GLA) oraz alfa-linolenowego (ALA). Poza tym w jego składzie znajdziemy flawonoidy, saponiny, magnez, potas, cynk, żelazo oraz witaminy A i C.

Właściwości zdrowotne oleju z ogórecznika

Olej z ogórecznika wykazuje szereg właściwości zdrowotnych:

  • Wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego, chroniąc wrażliwą błonę jelit oraz żołądka.
  • Zwiększa wchłanialność dostarczanych organizmowi składników odżywczych.
  • Wspiera sprawne funkcjonowanie układu oddechowego oraz układu krążenia.
  • Potrafi obniżyć poziom cholesterolu.
  • Przynosi ulgę w chorobach stawów (np. reumatoidalnym zapaleniu).
  • Posiada właściwości przeciwwirusowe, co czyni go niezmiernie przydatnym w okresie wzmożonych zachorowań na grypę oraz przeziębienie.
  • Łagodzi kaszel, a ponadto działa osłonowo na tkanki gardła.

Co ciekawe, olej z ogórecznika wykazuje pewne działanie obniżające napięcie i stres. Może być zatem pomocny w utrzymaniu dobrostanu psychicznego.

Właściwości kosmetyczne oleju z ogórecznika

Pozyskiwany z nasion ogórecznika olej:

  • Uelastycznia i koi skórę, łagodząc stany zapalne.
  • Pomaga odbudować warstwę ochronną naskórka.
  • Zapobiega utracie nawilżenia.
  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, wspierając proces gojenia się ran.

Kosmetyki z dodatkiem oleju z ogórecznika odbudowują barierę hydro-lipidową i przywracają skórze równowagę. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku cery z problemami – trądzikowej, tłustej, łojotokowej, ale także wrażliwej czy odwodnionej. Na jego stosowaniu mogą skorzystać także osoby borykające się z alergiami, egzemą czy łuszczycą, jak również atopowym zapaleniem skóry (AZS).

 

Ekamedica, olej z ogórecznika, 100 ml

 

Olej z ogórecznika na twarz

Olej z nasion ogórecznika raczej nie znajduje się na szczytach rankingów polecanych w pielęgnacji olejków do twarzy. Jego stosowanie ma jednak szereg nieoczywistych zalet. Wśród nich warto wymienić działanie zawartych w nim witamin oraz obecność substancji śluzowych.

Jak stosować olej z ogórecznika na twarz?

Producenci coraz częściej umieszczają w składach swoich produktów olej z ogórecznika. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać w domowej pielęgnacji olej spożywczy. Kilka jego kropli warto wymieszać z ulubionym kremem do twarzy i taką mieszankę zaaplikować na wilgotną (po toniku lub serum) skórę.

Jeśli masz na twarzy miejsca zajęte przez wypryski, liszaje lub inne zmiany skórne, możesz nałożyć olej bezpośrednio na nie, lekko wcierając w powierzchnię skóry. Po nałożeniu oleju warto na kilka godzin zrezygnować z makijażu. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, by skóra mogła się zregenerować podczas snu.

 

Goargan, Ogórecznik, wygładzająco-ujędrniający olejek do twarzy, 30 ml

 

Efekty stosowania oleju z ogórecznika na twarz

Potencjał oleju z ogórecznika tkwi przede wszystkim w witaminie A oraz C. Pierwsza z nich ma działanie odmładzające oraz przeciwzmarszczkowe, druga zaś wyrównuje koloryt i uszczelnia naczynia krwionośne. Regularne stosowanie preparatu powinno zatem przynieść efekt zdrowej, wypoczętej cery o wyrównanym kolorycie i promiennym blasku. Ponadto olej będzie wspierać regenerację uszkodzonego naskórka, a także proces gojenia się ewentualnych zmian zapalnych.

 

Lirene Woda micelarna ogórecznik 400ml

 

Olej z ogórecznika na skórę ciała

Niewiele jest olejków do ciała, które tak skutecznie mogą wpłynąć na poprawę jakości skóry, jak ten z nasion ogórecznika. Jego stosowanie powinny przemyśleć zwłaszcza osoby, które walczą z suchością skóry, ale także te walczące z poważniejszymi problemami, takimi jak oparzenia, owrzodzenia czy odmrożenia.

Jak stosować olej z ogórecznika na skórę ciała?

Jeśli twoje problemy ze skórą ciała nie są mocno nasilone, a potrzebujesz jedynie dodatkowego nawilżenia, to prawdopodobnie wystarczy ci dodanie niewielkiej porcji oleju do stosowanego na co dzień balsamu. Wystarczy ilość mieszcząca się w zagłębieniu dłoni (około łyżeczki) wymieszana z innym preparatem i nałożona na ciało tuż po kąpieli.

Im poważniejsze problemy skórne, tym mocniej warto zastanowić się nad nakładaniem go na skórę bezpośrednio, z pominięciem etapu mieszania oleju z innymi kosmetykami. Taka aplikacja pozwoli zwiększyć jego działanie ochronno-kojące i szybciej zregenerować skórę. Olej z ogórecznika nie jest ciężki, natomiast warto dać mu nieco czasu, by mógł się wchłonąć.

Efekty stosowania oleju z ogórecznika na skórę ciała

Olej z ogórecznika działa silnie przeciwzapalnie, dzięki czemu skóra zyskuje równowagę i zdrowy wygląd. Preparat ułatwia także utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia, a to za sprawą zawartych w nim substancji śluzowych powleka naskórek ochronną warstwą. Dzięki tak mocno okluzyjnemu działaniu skóra staje się odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

Herbapol, Polana, Enzymatyczny krem do rąk Ogórecznik Bażyna regeneracja & wygładzanie, 50 ml

 

Olej z ogórecznika na włosy

Jeśli twoje włosy są zniszczone i matowe, walczysz z łupieżem, wypadaniem i podrażnieniem skóry głowy, to w twojej pielęgnacji nie może zabraknąć oleju z ogórecznika. Kosmetyk ten pomoże uzyskać zdrowe, miękkie i sypkie włosy. Dodatkowo przyczyni się do uspokojenia wrażliwego naskórka.

Jak stosować olej z ogórecznika na włosy?

Olej z ogórecznika jest jednym z tych, które zdecydowanie warto stosować nie tylko na długość włosów, ale także na skórę głowy, wcierając niewielką ilość preparatu przed ich myciem. Lekka konsystencja oleju ułatwia wykonanie masażu, który dba o cebulki włosów i niweluje napięcie skóry. Dodatkowo olej można dodać do maski używanej po myciu lub nałożyć go jako pierwszy (lub jedyny) serum zabezpieczającego włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Efekty stosowania oleju z ogórecznika na włosy

Dzięki właściwościom ochronnym oraz powlekającym olej z ogórecznika stanowi świetny środek zmiękczający oraz regenerujący. Dodatkowo jego zdolność do zwalczania wirusów oraz bakterii wydatnie wspomaga walkę z łupieżem oraz innymi chorobami skóry głowy. Systematyczne stosowanie oleju uelastycznia i nawilża włosy, sprawiając, że stają się one łatwe w rozczesywaniu, a także lśniące. Ciekawą właściwością tego olejku do włosów jest również pomoc w utrzymaniu posiadanego koloru pasm.

 

Olvita Olej Z Ogórecznika Kosmetyczny 50Ml

 

Jaki olej z ogórecznika wybrać?

Skorzystanie z pełni dobroczynnego działania oleju z ogórecznika jest możliwe tylko wtedy, gdy zakupimy olej dobrej jakości. Co to znaczy? Przede wszystkim należy szukać olejów nierafinowanych, świeżo tłoczonych, najlepiej sprzedawanych w butelce z ciemnego szkła. Produkt nie powinien zawierać żadnych dodatków ani ulepszaczy.

Dobrym pomysłem będzie kupowanie olejów o niewielkiej pojemności, które pozwolą nam na szybsze zużycie ich zawartości bez straty właściwości odżywczych preparatu. Im większe opakowanie, tym trudniej będzie nam zużyć preparat bez narażania się na przekroczenie terminu ważności (o którym zawsze należy pamiętać, zwłaszcza jeśli stosujemy olej w celach spożywczych, a nie tylko kosmetycznych).

Olej z ogórecznika – przeciwwskazania

Jak każda substancja, także i olej z ogórecznika może wywoływać niepożądane skutki. Nie może być zatem stosowany przez:

  • kobiety w ciąży (ze względu na możliwość wystąpienia skurczów macicy,
  • osoby cierpiące na drgawki lub epilepsję,
  • chorzy przyjmujący leki rozrzedzające krew i/lub obniżające jej krzepliwość.

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia: Shutterstock