Spis treści:

  1. Co to jest gąbka konjac?
  2. Właściwości dziwidła
  3. Jak używać gąbkę konjac do czyszczenia twarzy?
  4. Jak często używać gąbkę konjac
  5. Jak długo gąbka konjac jest zdatna do użycia
  6. Jak wybrać najlepszą gąbkę konjac?
  7. Gąbka konjac do cery tłustej
  8. Gąbka konjac do cery suchej i dojrzałej
  9. Gąbka konjac do cery wrażliwej
  10. Gąbka konjac do cery naczynkowej
  11. Efekty używania gąbki konjac do mycia twarzy

Co to jest gąbka konjac?

Gąbkę konjac pozyskuje się z rośliny o tej samej nazwie, występującej przede wszystkim na terenach Azji. Jest to zatem produkt całkowicie naturalny i nijak nie przypomina klasycznych gąbek syntetycznych. Dodatkowo dzięki zawartym w nim substancjom odżywczym, takim jak witaminy (A, B, C, E) czy minerały (cynk, żelazo, miedź) pozwala dostarczyć skórze sporą dawkę składników kondycjonujących i regulujących.

Jest to także produkt całkowicie biodegradowalny, a zatem nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Właściwości dziwidła

Konjac (znany również jako dziwidło Riviera) to roślina zaskakująca wszechstronnością. Znajdziemy ją nie tylko w łazience, ale także w kuchni. Jak to możliwe? Wszystko sprowadza się do jej niezwykłych właściwości, które można podzielić na kilka grup:

Jak używać gąbkę konjac do czyszczenia twarzy?

Chcąc skorzystać z pełni właściwości gąbki konjac, należy używać jej poprawnie i systematycznie. Sucha gąbka jest twarda i szorstka, dopiero po zwilżeniu wodą zamienia się w aksamitnie miękką myjkę. Wilgotna gąbka staje się niezwykle delikatna i podatna na uszkodzenia, warto zatem traktować ją delikatnie.

Gąbki można używać solo lub w połączeniu z innym środkiem myjącym. Konjac nie powinien jednak służyć do klasycznego demakijażu, do tego celu lepiej sprawdzą się muślinowe bądź bawełniane ściereczki. Gąbka ta najlepiej sprawdzi się jako element wspierający proces oczyszczania skóry żelem lub pianką.

Mimo że struktura gąbki jest niezwykle miękka i elastyczna, nie należy stosować zbyt mocnego nacisku na skórę, by nie doprowadzić do jej mechanicznego podrażnienia. Wystarczą lekkie, koliste ruchy na powierzchni twarzy, a sam masaż nie powinien trwać dłużej niż kilka minut.

Jak często używać gąbkę konjac

Częstotliwość użycia gąbki jest wypadkową dwóch podstawowych czynników: aktualnego stanu skóry oraz indywidualnych potrzeb użytkowniczki.

Im bardziej wrażliwa cera, tym rzadziej powinno używać się konjaca. Osoby posiadające skórę tłustą, mało wrażliwą na czynniki zewnętrzne mogą niekiedy pozwolić sobie nawet na codzienny masaż wykonywany za jej pomocą.

Posiadaczki cer delikatnych, podrażnionych oraz naczynkowych powinny uważnie obserwować skórę i zacząć od 1-2 użyć w ciągu tygodnia. Stopniowo i z czasem skóra powinna przyzwyczaić się do tego zabiegu.

Jak długo gąbka konjac jest zdatna do użycia

Prawidłowo stosowana gąbka zużywa się w ciągu około trzech miesięcy. Jeśli jednak już wcześniej zauważymy niepokojące symptomy, takie jak kruszenie się struktury, widoczne ślady zużycia lub poważne uszkodzenia mechaniczne, należy taką gąbkę jak najszybciej wymienić na nową.

W przedłużeniu jej trwałości pomoże nam nie tylko ostrożne odciskanie z nadmiaru wilgoci, ale także dokładne jej oczyszczenie pod bieżącą wodą oraz odłożenie w suche miejsce po każdym użyciu, by mogła swobodnie wyschnąć.

Jak wybrać najlepszą gąbkę konjac?

Choć konjac jest jeden, to w sklepach możemy zetknąć się z wieloma rozmaitymi rodzajami gąbek. Nie jest to jedynie chwyt marketingowy, jak mogłoby się wydawać. Firmy zajmujące się produkcją gąbki konjac często decydują się na zwiększenie właściwości pielęgnacyjnych gąbki przez nasycenie jej dodatkowymi składnikami odżywczymi, które mogą pomóc w pielęgnacji konkretnego typu skóry. Dzięki temu zabiegowi każdy potencjalny użytkownik powinien znaleźć gąbkę, która w pełni dopasuje się do jego potrzeb.

Gąbka konjac do cery tłustej

Skóra przetłuszczająca się powinna używać gąbki z dodatkiem węgla lub zielonej glinki. Substancje te pomogą zwęzić pory oraz wyregulować produkcję sebum, dzięki czemu skóra będzie gładka, a niedoskonałości mniej widoczne.

 

KillyS Botanical Inspirations Gąbka konjac do mycia twarzy z węglem bambusa do skóry trądzikowej

 

Gąbka konjac do cery suchej i dojrzałej

Osoby z cerą suchą oraz dojrzałą mogą skusić się na zakup gąbki z dodatkiem glinki żółtej lub czerwonej. Dobrym wyborem będzie także postawienie na tę wzbogaconą aloesem lub ekstraktem z bambusa. Każdy z tych składników działa regenerująco oraz ochronnie, co niweluje ryzyko podrażnienia naskórka.

 

Gąbka konjac  sponge z czerwoną glinką Douglas

 

Gąbka konjac do cery wrażliwej

Posiadacze skóry wrażliwej nie muszą rezygnować z używania gąbki konjac, powinni jednak pamiętać o wybraniu delikatnej wersji z dodatkiem rumianku, białej glinki lub aloesu oraz stosowaniu niezbyt mocnego nacisku gąbki, by nie podrażnić skóry.

 

Top Choice, Gąbka do twarzy Soft Konjac Aloes Plus 37269, 1 szt.

 

Gąbka konjac do cery naczynkowej

Cera naczynkowa nie przepada co prawda za tarciem oraz nadmiernym złuszczaniem, natomiast odpowiednio dobrana gąbka nie powinna przynieść jej szkody. Warto postawić na produkty z dodatkiem glinki różowej lub czerwonej, a także aloesem czy rumiankiem.

Mohani, Konjac Sponge, Naturalna gąbka do mycia twarzy z różową glinką

 

Efekty używania gąbki konjac do mycia twarzy

Właściwości pielęgnacyjne gąbki konjac sprawiają, że jest ona produktem wielozadaniowym. Nie tylko pomaga oczyścić twarz z resztek produktów kosmetycznych, ale także wykonuje mikropeeling, dając efekt lekkiego złuszczenia naskórka. Dodatek witamin oraz substancji odżywczych pomaga zadbać o prawidłową kondycję skóry, utrzymać jednolity koloryt, zmniejszyć widoczność zaskórników, usunąć zrogowaciały naskórek.

Regularne używanie gąbki sprawia, że cera staje się gładka, promienna oraz ujędrniona. Ponadto sam masaż działa rozluźniająco oraz relaksująco, dlatego jest świetnym uzupełnieniem domowego SPA.

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.