Odkurzacze pionowe – zalety względem modeli klasycznych

Już na pierwszy rzut oka z pewnością widzisz różnicę pomiędzy odkurzaczem standardowym a pionowym. Drugi z wymienionych nie posiada giętkiej rury ani dużej obudowy mieszczącej pojemnik czy worek na nieczystości i cały silnik urządzenia, wraz z filtrami. Ma za to sztywną, długą, zakończoną szczotką zintegrowaną obudowę. Z reguły urządzenia te nie mają worka, dlatego należy je zakwalifikować do grona odkurzaczy bezworkowych. Nieczystości zasysane wraz z powietrzem wpadają do pojemnika na odpady, który musisz regularnie czyścić.

Tym, co cechuje odkurzacze pionowe, nazywane również stojącymi, są ich kompaktowe wymiary. Zajmą one niewiele miejsca w schowku gospodarczym czy w szafie. Możesz trzymać taki sprzęt w korytarzu, wiatrołapie czy nawet w kuchni lub w łazience – zawsze będzie pod ręką. Również i tego rodzaju rozwiązania dostępne są z filtrem HEPA, wyłapującym nawet drobne pyłki z otoczenia, dlatego są idealnym sprzętem do utrzymania czystości w domach alergików.

Odkurzacz pionowy DEERMA DX700S

Do zalet odkurzaczy pionowych należą:

  • Lekkość – konstrukcja odkurzacza pionowego jest tak opracowana, by ważył niewiele, dlatego łatwiej ci będzie operować takim sprzętem, co przydaje się zwłaszcza przy czyszczeniu schodów czy dwupoziomowego lokum.
  • Cicha praca – w porównaniu do przeciętnych sprzętów tradycyjnych odkurzacz pionowy nie wydaje tak głośnych dźwięków.
  • Odkurzanie bezworkowe.
  • Możliwość zbierania płynów – odkurzacze pionowe mogą być jednocześnie wodnymi, dzięki czemu pozwalają na szybkie i proste usuwanie rozlanej na podłodze cieczy czy czyszczenie na mokro.

Zdarza się, że odkurzacz pionowy będzie miał odłączaną rączkę, która przekształcić się może w ręczne rozwiązanie do samochodów. Ułatwi ci to sprzątanie pojazdu, jak i odkurzanie kanap oraz miejsc trudnodostępnych.

Odkurzacz pionowy – możliwości

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz korzystać z odkurzacza pionowego tak, jak z tradycyjnego i czy może on zastąpić klasyczny sprzęt do takich zastosowań, to rzeczywiście jest to możliwe, ale musisz wiedzieć, jakie urządzenie kupić, by być zadowolonym z dokonanego wyboru.

W tabeli przedstawiliśmy najważniejsze cechy solidnych i użytecznych odkurzaczy pionowych:

Cecha

Parametry

Moc odkurzacza

Do 900 W (zgodnie z prawem UE)

Pojemność zbiornika na kurz i brud

1,5–3 litry

System filtracji

Filtr klasy HEPA (polecany dla alergików H13)

Czas działania na baterii

40–80 minut

Dodatkowe końcówki robocze

Do dywanów, wykładzin, parkietów, płytek, elektroszczotka , końcówka szczelinowa

Poziom generowanego hałasu

45–65 dB

 

Odkurzacz pionowy BOSCH Athlet ProParquet BBH6PARQ

 

Niektóre rodzaje odkurzaczy pionowych, jak np. marki Bosch, mają odłączaną rączkę ze zbiornikiem, dlatego pozwolą Ci nie tylko na odkurzanie podłóg, ale i np. wysypanych okruchów na blacie stołu, tapicerki samochodowej czy mebli tapicerowanych, a nawet pajęczyn przy suficie.

Są też i takie odkurzacze pionowe, które wyposażono w funkcję mycia. Tego typu urządzenie będzie mieć dwa zbiorniki – jeden na czystą wodę, używaną do mycia, i drugi, do którego trafia zassane powietrze z zanieczyszczeniami.

Najbardziej zaawansowane odkurzacze pionowe z myciem na mokro mają funkcję czyszczenia gorącą parą, która rozpuszcza nawet najbardziej uciążliwe zanieczyszczenia.

Rodzaje odkurzaczy pionowych – bezprzewodowe lub przewodowe

Podstawowa klasyfikacja wyróżnia dwa rodzaje odkurzaczy pionowych, czyli bezprzewodowe i przewodowe. Sprzęt pionowy przewodowy zasilany jest standardowo prądem o napięciu 230–240 V za pośrednictwem zintegrowanego kabla. Jego wadą jest obecność przewodu, który ogranicza zasięg działania urządzenia i może plątać się pod nogami. Jednak takie odkurzacze pionowe mogą mieć większą moc niż sprzęt pozbawiony kabla, dzięki czemu będą pracować bardziej efektywnie i szybciej sprzątniesz dzięki nim swoje mieszkanie czy dom.

Bardzo dobrym i praktycznym w użyciu rozwiązaniem może być odkurzacz pionowy bezprzewodowy, zasilany z wbudowanego akumulatora. Ma on tę zaletę, że zapewnia wygodę używania w każdym miejscu, a kabel nie ogranicza ruchów użytkownika. Nie ma konieczności przełączania wtyczki z gniazdka do gniazdka, dlatego łatwiej odkurzysz schody czy pomieszczenia na piętrze.

 

Odkurzacz pionowy BLACK&DECKER Multipower Pet CUA625BHP-QW

 

Wadą odkurzaczy pionowych bezprzewodowych jest ograniczony czas pracy akumulatorów. Zależ on od tego, z jakich funkcji korzystasz i jaka jest moc urządzenia. Rekomendowani producenci odkurzaczy pionowych, zapewniają, że maksymalny czas pracy ich produktów wynosi nawet 80 minut. Słabsze modele mogą pracować 20–40 minut na jednym ładowaniu. Do najbardziej popularnych producentów takich sprzętów zalicza się marki Bosch, Zelmer, Thomas, Philips czy Karcher.

Pionowe odkurzacze w pierwszej kolejności są przeznaczone dla tych klientów, którzy chcą mieć zawsze pod ręką sprzęt do czyszczenia różnych powierzchni, a przy tym zależy im na wygodnym odkurzaniu w wyprostowanej pozycji. Sprawdzą się one w mniejszych i większych mieszkaniach, jak i w dużych domach, gdzie problemem jest używanie tradycyjnego odkurzacza na schodach czy jego wnoszenie na drugi poziom budynku. 

Sprawdź wszystkie możliwości, jakie oferują te urządzenia, i wybierz model dla siebie!