Co to jest odkurzacz na wodę?

Najbardziej charakterystyczna cecha tego sprzętu zawarta jest w jego nazwie. To nic innego jak rodzaj odkurzacza, który do swojego działania wykorzystuje wodę. Urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjny odkurzacz na kółkach: ze sporym robotem ciągniętym przez użytkownika przy pomocy rury wciągającej zanieczyszczenia. Różnica wizualna polega na wyposażeniu go w wyjmowany przezroczysty pojemnik na wodę. Odkurzacz na wodę do swojego działania nie potrzebuje worków (choć na rynku dostępne są także modele 2w1: oferujące odkurzanie albo z wykorzystaniem wody, albo worków) ani wymiennych filtrów typowych dla modeli bezworkowych. Jak wobec tego działa?

Odkurzacz wodny DEERMA TJ200

Odkurzacz wodny – jak działa?

Aby zrozumieć zasadę działania odkurzania z wykorzystaniem wody, warto na początku przyjrzeć się wersji tradycyjnej. Zwykłe odkurzacze, zarówno workowe, jak i bezworkowe, wciągają zanieczyszczenia i gromadzą je w dedykowanym pojemniku. Powietrze przechodzi przez urządzenie i jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Aby zapobiec przepuszczaniu najmniejszych cząstek, groźnych szczególnie dla alergików, producenci stosują w odkurzaczach różnego rodzaju filtry (wymienne i wymagające czyszczenia).

W przypadku odkurzaczy na wodę, zasada działania jest nieco inna. Wciągane zanieczyszczenia wędrują bowiem do wypełnionego nią pojemnika. Dzięki temu cząstki takie jak kurz, roztocza czy alergeny nie przedostają się wraz z powietrzem z powrotem do mieszkania: zatrzymuje je woda, która staje się naturalnym filtrem. Odkurzacz na wodę wykorzystuje proste ale skuteczne rozwiązanie, które cieszy ekonomicznością: można zapomnieć nie tylko o kupowaniu worków, ale także filtrów. Po zakończeniu pracy pojemnik z wodą wystarczy opróżnić, opłukać z ewentualnego zabrudzenia i pozostawić do wyschnięcia.

Odkurzacz wodny MPM Aquarian MOD-30

Odkurzacz na wodę – jak skutecznie zatrzymuje cząstki?

Dotychczasowi właściciele tradycyjnych urządzeń niewątpliwie dobrze poznali filtry antybakteryjne HEPA. Słyną one z wysokiego poziomu zatrzymywania mikrocząstek. Mogą blokować przedostawanie się cząsteczek o średnicy zaledwie 0,3 mikrometra ze skutecznością nawet do 99,5% (w przypadku HEPA typu H13). Dla porównania średnica ludzkiego włosa to około 50 mikrometrów. Czy odkurzacz z filtrem wodnym jest w stanie skutecznie z nim konkurować? Okazuje się, że tak!

Jedną z metod filtracji w tego typu urządzeniach są turbulencje. Podczas pracy odkurzacza filtr turbulentny wprowadza wodę w ruch, dzięki czemu ta stale miesza się z wprowadzanym do zbiornika brudem, w tym z alergenami i innymi drobnymi cząstkami. Druga metoda opiera się na pracy aktywnego separatora. Ten obraca się z prędkością nawet 600 obrotów na sekundę, wytwarzając wir powietrzno-wodny, który zatrzymuje nie tylko wpadające do zbiornika śmieci, ale także mikroskopijne cząsteczki. Skuteczność takiego rozwiązania to zatrzymywanie nawet 99,99% zanieczyszczeń! Co więcej, w odkurzaczu może zostać także zastosowany filtr HEPA w postaci dodatkowego wsparcia.

Czy warto wybrać odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym?

Niewątpliwie jest to rodzaj odkurzaczy o licznych zaletach. Wśród najważniejszych, poza wysokim stopniem filtracji zanieczyszczeń, warto wymienić zdolność do nawilżania powietrza w trakcie pracy. Wciągane, przepuszczane przez wodę i zwracane do otoczenia staje się automatycznie nawilżone, co po raz kolejny docenią szczególnie alergicy. Powietrze o odpowiednim stopniu wilgotności (40-60%) zmniejsza bowiem poziom wysuszenia śluzówki nosa i gardła czy ryzyko wystąpienia problemów z zatokami.

Odkurzacz piorący KARCHER SE 4002, 1400 W

Odkurzacze na wodę zapewniają także wygodniejsze sprzątanie mokrych zabrudzeń. Rozlana kawa, śnieg topniejący na podłodze czy zalegające po spacerze w lesie błoto? Z tym urządzeniem nie trzeba biec po ścierkę albo mopa, wystarczy wciągnięcie zanieczyszczeń wraz z naniesionym piaskiem.

Co więcej, sprzątanie można połączyć z odświeżeniem powietrza. Wystarczy wlanie do zbiornika z wodą kilku kropli olejku eterycznego, by piękny zapach roznosił się po całym mieszkaniu w trakcie pracy.

Kto powinien zdecydować się na odkurzacz wodny?

To wyjątkowo funkcjonalne urządzenie, które dzięki wysokiej skuteczności pracy odpowie na potrzeby między innymi:

  • właścicieli zwierząt – sierść po kontakcie z wodą zostanie w niej, dzięki czemu nie ma ryzyka przedostania się jej z powrotem do mieszkania wraz z powietrzem,
  • alergików – nie tylko ze względu na bardzo wysoki stopień filtracji, ale także sposób obsługi: znika konieczność wysypywania kurzu z pojemnika czy zdejmowania worków,
  • osób, które chcą nieco zaoszczędzić – odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym jest tani w eksploatacji.

Nie można jednak powiedzieć, że to sprzęt całkowicie pozbawiony wad. Ze względu na znajdującą się wewnątrz wodę (co najmniej kilka litrów) jest cięższy od modeli klasycznych. Może być także znacznie większy; niektóre z tego typu odkurzaczy są bardzo wysokie. Uciążliwe może być również to, żeby po każdym sprzątaniu dokładnie umyć i opłukać zbiornik odkurzacza.

Odkurzacz myjący VILEDA Jet Clean

Bez wątpienia jest to jednak sprzęt, który warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu nowego odkurzacza. Jeśli więc przymierzasz się do wymiany robota sprzątającego, koniecznie sprawdź możliwości filtra wodnego!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com