Autor: Daniel Zielaskiewicz

Czasami zabawne, niekiedy sentymentalne, energiczne lub melancholijne. Bez względu na charakter niektóre bajkowe szlagiery pozostały z nami na lata i podbiły listy przebojów. Pojawienie się w animowanym filmie pomogło także artystom, ponieważ słuchacze mogli utożsamić melodię z konkretnym obrazem i bohaterami. Które piosenki najbardziej utkwiły nam w głowach?

  1. Kraina Lodu 2 – „Chcę uwierzyć snom”

Nasze zestawienie otwiera film produkcji Disneya – studia, z którego wyszło na świat najwięcej bajkowych przebojów. W animacjach pojawiają się często autorskie wykonania i nie inaczej jest w przypadku „Krainy Lodu”. W pierwszej części furorę zrobiła piosenka „Mam tę moc”. Z kolei z drugiej „Chcę uwierzyć snom”. W polskiej wersji śpiewała ją Katarzyna Łaska, która, razem z wykonawczyniami innych wersji językowych, zaśpiewała ją podczas tegorocznej gali wręczenia Oscarów. Przez lata piosenki z bajek Disneya stworzyły swój niepowtarzalny charakter, a oba hity są najlepszym dowodem na to, że wpadają w ucho kolejnym pokoleniom. Na uwagę zasługuje również wysoki poziom polskojęzycznych aranżacji.

 

 

  1. Ralph Demolka w internecie – „Zero”

Dobre wyczucie preferencji widzów zawsze było mocną stroną produkcji Disneya. Dlatego w „Ralphie Demolce” zamiast na własną produkcję, postawiono na rozpoznawalny zespół. Wybór padł na Imagine Dragons i przebój „Zero” z ich najnowszej płyty. Ponoć współtwórca filmu, Rich Moore, znalazł wiele wspólnych cech między jego dziełem, a twórczością muzyków, stąd ich obecność na ścieżce dźwiękowej „Ralpha Demolki w internecie”. Akcja animacji jest wartka, wobec czego dynamiczny kawałek idealnie pasuje do promocji filmu.

 

  1. Piękna i Bestia – „Beauty and the Beast”

Pisaliśmy już, że Disney odpowiada za większość bajkowych hitów? Chwytający za serce utwór „Beauty and the Beast” w wykonaniu duetu Celine Dion oraz Peabo Brysona był doskonałym okraszeniem animacji z 1991 roku. Singiel ze ścieżki dźwiękowej „Pięknej i Bestii” znalazł się na dziewiątym miejscu prestiżowej amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Dowodem na to, jak udana była to piosenka, jest fakt, że aranżacja Ariany Grande i Johna Legenda z 2017 roku niemal nie zmieniła się względem oryginału, bo zwyczajnie nie było czego poprawiać.

 

  1. Lego Przygoda 2 – „Catchy song”

Co zrobić, żeby przebój z bajki na długo zagościł na naszych głowach? Śpiewać przez prawie trzy minuty, że „ta piosenka utkwi w twojej głowie”! Z tego prostego przepisu skorzystali Dillon Francis, T-Pain oraz That Girl Lay Lay, czyli twórcy „Catchy song”, którą możemy usłyszeć w drugiej części przygód „Lego Przygoda”. Efekt jest taki, że po przesłuchaniu przez pół dnia nucimy pod nosem ten krótki wers. Jak to przełożyło się na film? Z pewnością nie najgorzej, skoro od czasu premiery w lutym 2019 roku, produkcja zarobiła blisko dwieście milionów dolarów.

 

  1. Król Lew – „Can You Feel the Love Tonight”

Powracamy do Disneya i to z przytupem. Z piosenek z „Króla Lwa” można by stworzyć osobny ranking bajkowych hitów. Począwszy od „In the jungle” przez „Hakunę Matatę” na „Kręgu życia” kończąc. Jednak jeśli mielibyśmy zdecydować się na jeden, niepowtarzalny utwór, piosenkę z bajek wszech czasów, to wybór nie mógł być inny. Ballada Eltona Johna „Can You Feel the Love Tonight” zapisała się na kartach historii m.in. zdobywając Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę. Zresztą trudno się dziwić klasie ścieżki dźwiękowej do „Króla lwa”, skoro odpowiedzialny za cały projekt był mistrz muzyki filmowej Hans Zimmer.

 

  1. Toy Story – „Ty druha we mnie masz”

Krótki utwór z bajki „Toy Story” to kwintesencja dziecięcej przyjaźni. Kultowa animacja była pierwszą stworzoną w pełni komputerowo, a był to rok 1995! Szeryf Chudy i astronauta Buzz Astral początkowo nie darzyli się sympatią, jednak z czasem zostali najlepszymi przyjaciółmi. O tym mówi piosenka „Ty druha we mnie masz”, którą w polskiej wersji językowej wykonał Stanisław Sojka.

 

  1. Pocahontas – „Kolorowy wiatr”

W tym samym roku co „Toy story” do kin trafiła historia angielskich osadników, którzy natrafiają na plemię Indian, czyli „Pocahontas”. Głównymi bohaterami są John Smith oraz piękna córka wodza. Tę piękną miłosną historię dwóch zupełnie różnych światów opowiada piosenka „Kolorowy wiatr” w oryginale śpiewana przez Judy Kuhn. Utwór został doceniony, zgarniając m.in. Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną. Piosenka po polsku, czyli aranżacja w wykonaniu Edyty Górniak, również nie ustępuje jakością.

 

  1. Shrek – „Accidentally in Love”

Zespół Counting Crows nie był nigdy na szczytach list przebojów, zwłaszcza w Europie. Jednak jeden ich kawałek zna prawie każdy. Chodzi oczywiście o „Accidentally in Love” z filmu „Shrek 2”. Energiczny utwór doskonale oddaje pozytywny nastrój historii nieokrzesanego ogra oraz księżniczki Fiony. Singiel był nominowany do Oscara, a poza USA przypadł do gustu słuchaczom w Polsce, gdzie przez chwilę ocierał się o czołówkę listy przebojów radiowej Trójki. Zespół od dłuższego czasu nie wydał żadnego nowego materiału. Ich ostatni album studyjny pochodzi z 2014 roku, więc wciąż kojarzymy ich głównie ze Shrekiem.


 

  1. Vaiana – „Pół kroku stąd”

Wracamy do filmów ze stajni Disneya. „Vaiana: Skarb Oceanu” miała premierę w 2016 roku i opowiada o dziewczynie żyjącej na jednej z polinezyjskich wysp. Fabuła nawiązuje do wielu elementów tamtejszej mitologii, jednak piosenka „Pół kroku stąd” to przyjemna popowa nuta, która szybko wpada w ucho. Polskiego wokalu użyczyła Natalia Nykiel znana jako finalistka polskiej edycji The Voice. Co ciekawe, w oryginalnej wersji piosenkę śpiewa mało znana aktorka Auli’i Cravalho, odtwórczyni głównej roli, mimo że w obsadzie znalazło się sporo bardziej muzycznych nazwisk, jak chociażby Nicole Scherzinger, która użyczyła głosu mamie bohaterki. Cravalho w castingu pokonała m.in. Dinah Jane Hansen, wokalistkę zespołu Fifth Harmony.

 

  1. Zwierzogród – „Try everything” / „Nie bój się chcieć”

Na koniec jeszcze jeden film Disneya z 2016 roku. W „Zwierzogrodzie” prawdziwą sceniczną gwiazdą była Gazella, do której należy największy hit tej produkcji. W oryginale głosu postaci użyczyła Shakira, która zaśpiewała również przebój „Try everything”. Kawałek odbił się szerokim echem na całym świecie, nawet wśród osób, które nie widziały bajki Disneya. Z kolei w polskiej wersji językowej utwór „Nie bój się chcieć” wykonała Paulina Przybysz. Jej barwa głosu jest zbliżona do kolumbijskiej piosenkarki, zatem rodzima aranżacja bardzo przypomina oryginał.


 

Jak widać bajki wykreowały wiele piosenek, które z czasem dzięki wsparciu filmu stały się bardzo znane. Czasami znane muzyczne nazwisko promowało animację, innym razem to bajka pozwoliła wybić się na szerokie wody artystom. Niektóre utwory nastrajają do wspomnień z dzieciństwa, z kolei inne zachęcają do tańca. Jednak przede wszystkim każda z piosenek wiąże się ze wspomnieniami oraz bohaterami z dzieciństwa.