W świątecznej scenerii zazwyczaj rozgrywają się poruszające historie miłosne, ale choinki i prezenty mogą być również miejscem akcji wciągającego kryminału. Poznajcie powieści, które zadbają o bożonarodzeniowy nastrój.

Książki na Święta Bożego Narodzenia – nasz wybór!

 • „Zagubiony Anioł” Magdalena Kordel

Książka na święta „Zagubiony Anioł” to dwie bożonarodzeniowe historie, które niezwykle się od siebie różnią. Jedna jest pełna szczęścia, niemal sielankowa, podczas gdy druga ukazuje to, co w krótkich i mroźnych grudniowych dniach jest przygnębiające i trudne. Magdalena Kordel splata perypetie bohaterek, których losy potoczyły się zgoła inaczej. Czy wygra gwiazdkowy cud, czy jednak proza życia obedrze święta z kolorowych światełek i magicznych aromatów? „Zagubiony Anioł” skłania też do rozmyślań na temat tego, co w czasie świąt jest naprawdę ważne i cenne.

 

Zagubiony Anioł

 

 • „Zaczarowana zima w Olszowym Jarze” Joanna Tekieli

Czasami do poczucia w pełni świątecznej atmosfery, brakuje nam jakiegoś wyjątkowego miejsca, gdzie codzienne sprawy wydają się nam wręcz magiczne. W takie miejsce zabiera nas Joanna Tekieli w powieści „Zaczarowana zima w Olszowym Jarze”. Olszowy Jar jest wyjątkową miejscowością dla bohaterek, które wracają w te strony przy okazji świąt. Dom dziadków przepełniony jest od piwnicy po sufit wspomnieniami z beztroskich lat dzieciństwa, a w połączeniu z malowniczym zimowym krajobrazem Olszowy Jar staje się miejscem niepowtarzalnym i urokliwym. Warto sięgnąć po tę książkę na Święta, żeby poczuć ciepło bijące z atmosfery tej świątecznej powieści.

 

Zaczarowana zima w Olszowym Jarze

 

 • „Telefon od Mikołaja” Magdalena Witkiewicz

Mistrzyni powieści obyczajowych Magdalena Witkiewicz także napisała powieść, osadzoną w zimowej scenerii. „Telefon od Mikołaja” to ciepła, ale też pełna niespodzianek, wielopokoleniowa książka na święta Bożego Narodzenia. Nie brakuje w niej wieloletnich miłości, niespodziewanych kryzysów i problemów okresu dorastania. Powieść przeplata w nas różne emocje – od humoru po wzruszenie. Jest zatem tym, co często przynoszą nam prawdziwe święta. Wreszcie „Telefon od Mikołaja” to świetnie napisane historie ludzi, które chcemy śledzić nie tylko do momentu pojawienia się pierwszej gwiazdki.

 

Telefon od mikołaja

 

 • „Willa Pod Jemiołą” Anna Szczęsna

Proza życia nie zwraca niestety uwagi na święta i ważne daty. Rozpad udanego niegdyś związku i utrata pracy mogą przydarzyć się także w momencie, kiedy na ulicach panuje wesoła atmosfera zbliżających się świąt. Na szczęście życie nie znosi pustki, dlatego w „Willi Pod Jemiołą” zrozpaczona Luiza szybko wpada w wir wydarzeń, które wyrywają ją z grudniowego kryzysu. Być może święta bohaterki powieści Anny Szczęsnej nie są jeszcze stracone? Stara willa, w której zamieszkuje Luiza może sporo namieszać w jej życiu. Bohaterka musi być jednak ostrożna, ponieważ budynek skrywa też inne tajemnice. „Willa Pod Jemiołą” to klimatyczna, dobra książka na święta, gdzie Gwiazdka jest znakomitym tłem dla fabuły i perypetii głównej bohaterki, a miejsce, do którego trafiła, jednocześnie urzeka i przeraża

 

Willa pod Jemiołą

 

 • „Miłość w blasku kominka” Dorota Milli

Samotny ojciec, radzący sobie z wychowaniem czterech córek to już cud sam w sobie. To jednak dopiero wstęp do książki „Miłość w blasku kominka” Doroty Milli. Wdowiec Albert za punkt rodzicielskiego honoru postawił sobie zadanie znalezienia kandydata na męża dla jednej z córek. Nie jest to jednak proste zadanie, ale niespodziewanie z pomocą przychodzą święta. Magiczny czas sprzyja miłości, dlatego niespodziewanie to właśnie ten okres może zmienić wszystko w życiu bohaterów. O bożonarodzeniowy klimat powieści dbają również piękne opisy zimowego Gdańska, gdzie rozgrywa się akcja „Miłości w blasku kominka”.

 

Miłość w blasku kominka

 

 • „Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo” Mary Kelly

Historyczny kryminał z Bożym Narodzeniem w tle? Mary Kelly serwuje nam znakomitą książkę na Święta dla wszystkich czytelników, którzy poza wspólnym kolędowaniem i próbowaniem kolejnych wigilijnych potraw, lubią także nutkę dreszczyku. Tej nie zabraknie w dynamicznej książce na Gwiazdkę „Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo”, która zabiera nas do Londynu, a dokładnie dzielnicy Islington. Właśnie tutaj dochodzi do morderstwa, jednak ofiarą nie jest zwykły obywatel, a wpływowa księżna. W powieści niczego nie brakuje. Mamy skradziony skarb, licznych podejrzanych i zawiłą intrygę, która trzyma nas w niepewności do samego końca. Jeśli zatem szukacie emocjonującej książki na święta, „Tajemnica pustego kufra” to znakomita propozycja.

 

Tajemnica pustego kufra, Świąteczne śledztwo

 

 • „Światełko miłości” Roma J. Fiszer

Święta to często okazja do wspomnień w rodzinnym gronie. Lubimy wracać do miłych chwil przy wigilijnym stole. Nie zawsze jednak historie z przeszłości są łatwe i przyjemne. Często to przeszłość, którą przez lata z trudem chowaliśmy w zakamarkach naszej pamięci. „Światełko miłości” to właśnie opowieść o konsekwencjach decyzji, które przynoszą zarówno szczęście, jak i ból. Główną bohaterką i sprawczynią całej fabuły jest Gabriela, której miłość do fotografii zmieniła całe życie. Powieść Romy Fiszer to zarówno piękne scenerie i świąteczny klimat, jak i trudna konfrontacja z przeszłością. Czy po latach podjęłaby te same wybory? Czy żałuje? Dylematy nie opuszczają bohaterki, a na dodatek świąteczny spokój przerywa jej niespodziewany gość.

 

Światełko miłości

 

 • „Wigilia ze skutkiem śmiertelnym” Iwona Banach

Zwarzywszy na fakt, że od lat w czasie świąt oglądamy perypetie Kevina i niezdarnych włamywaczy, okazuje się, że idealnym książkowym gatunkiem na grudzień powinna być komedia kryminalna. „Wigilia ze skutkiem śmiertelnym” to pełna humoru historia zbrodni, do której dochodzi w wigilijny wieczór. Na dodatek wszystko rozgrywa się w niewielkim Leszynie, gdzie może się wydawać, że każda ściana ma uszy. Mimo tego ofiara morderstwa jakimś sposobem ukrywała przez lata masę tajemnic, które wypływają na wierzch dopiero po śmierci. A wszystko to okraszone ozdobami choinkowymi i świecącymi girlandami.

 

Wigilia ze skutkiem śmiertelnym

 

 • „Drogi święty Mikołaju. Jak uratować święta?” Magda Mazur, Natasza Socha

W bożonarodzeniowych spotach reklamowych każdy cieszy się na nadchodzące święta. Kolorowe dekoracje wywołują uśmiechy na twarzach, podobnie jak wybieranie prezentów dla najbliższych. A potem wracamy do rzeczywistości, w której nie każdy entuzjastycznie reaguje na świąteczne szlagiery w stacjach radiowych. Wręcz przeciwnie, kolejny minięty po drodze Mikołaj wywołuje frustrację i złość. Bardzo podobne emocje targają bohaterami powieści „Drogi święty Mikołaju. Jak uratować święta?” autorstwa duetu Magda Mazur & Natasza Socha. Poznajemy bohaterów na różnych etapach życia, których łączy jedno – święta nie napawają ich radością. Nie wszystko jednak stracone, ale jak ponownie polubić święta, dowiemy się wyłącznie z lektury.

 

Drogi święty mikołaju #1

 

 • „Drogi Święty Mikołaju # 2. Kto naprawi tę gwiazdkę?” Magda Mazur

Po sukcesie pierwszego tomu, który przedstawiliśmy powyżej, Magda Mazur zdecydowała się napisać kontynuację swojej książki na święta, czyli „Drogi Święty Mikołaju # 2. Kto naprawi tę gwiazdkę?”. Zmieniają się bohaterowie, ale problem pozostaje ten sam. Dla nowych postaci Gwiazdka to horror, który powinien jak najszybciej przeminąć. A to wybuchnie skandal, a to ktoś zacznie kłótnię… słowem nic przyjemnego. Ale znów pozostaje nadzieja! Ta zabiera nas m.in. do Toskanii, gdzie znacznie łatwiej o miłość. Drugi tom porywającej powieści również stara się odmienić święta.

 

Drogi święty mikołaju #2

 

 • „Czterdzieści dni do świąt” Katarzyna Kostołowska

W parze ze słowem „święta” często idzie fraza „plany”. Przed tym wyjątkowym, magicznym okresem planujemy wszystko, co się da: zakup prezentów, wybór choinki, zaproszenie bliskich, menu wigilijnych potraw, na doborze kolęd kończąc. Co jednak, jeśli jesteśmy osobami, które każdy plan potrafią efektownie zrujnować? Nawet jeśli nas takie problemy omijają, z pewnością muszą się z nimi zmierzyć Karola, Aśka, Anita i Magda – bohaterki książki na święta „Czterdzieści dni do świąt” Katarzyny Kostołowskiej. Ich kłopoty zaczynają się na długo przed pierwszą gwiazdką. Troski osobiste i zawodowe przytłaczają, na szczęście dziewczyny mogą szukać oparcia w pozostałych przyjaciółkach, dzięki czemu jeszcze nie wszystko stracone.

 

Czterdzieści dni do świąt

 

Książki o tematyce świątecznej mogą być świetnym sposobem na spędzenie grudniowych wieczorów, dlatego polecamy wymienione powieści jako sprawdzony sposób na prezent. Was również zachęcamy do zanurzenia się w bożonarodzeniowe perypetie bohaterów, dzięki czemu w gorączce świątecznych przygotowań, może uda się wam znaleźć chwilę relaksu.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com