Festiwal gier planszowych 2023

 

Gry planszowe to jedne z tych zabawek, które warto mieć w domu. Ich walory edukacyjne są nie do przecenienia, a wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi nad rozłożoną planszą to dodatkowa zaleta. Ulubione gry potrafią wciągnąć na długie godziny i są remedium na nudę. Każdego roku rynek zalewają nowości, ale na sklepowych półkach nie brakuje też klasyków. Jeśli zastanawiasz się, które pozycje są odpowiednie dla najmłodszych, poznaj nasz ranking i zobacz fajne gry planszowe dla dzieci. Być może wciągną również ciebie.

Gry planszowe dla dzieci 2023 – ranking

  • Gra karciana „Wirus”

Nasz ranking najlepszych gier planszowych dla dzieci otwiera absolutny hit. „Wirus” to gra karciana, ciesząca się ogromną popularnością na całym świecie. I to też gra na miarę naszych czasów. Bo dzisiaj wszyscy dobrze wiemy, jak radzić sobie z wirusami i jak uchronić się przed podstępnym atakiem tych niewidzialnych kreatur. Obierz strategię gry, by uratować ludzkość przed epidemią, a może nawet przed pandemią! Wygrywa ten, kto jako pierwszy zbierze… 4 zdrowe organy. Wirus zapewnia solidną dawkę zdrowego śmiechu.

 

planszówka wirus

 

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8. roku życia dla 2-6 graczy. Czas jednej rozgrywki wynosi ok. 20 minut. Wirus świetnie sprawdzi się w podróży, na długiej przerwie w szkole czy jako szybka rodzinna rozgrywka tuż przed snem.

 

Gra karciana WIRUS MUDUKO

 

  • Gra edukacyjna „Polska”, edycja specjalna

Fajne planszówki dla dzieci to bez wątpienia takie, które uczą przez zabawę. Doskonałym przykładem jest Polska znanego i cenionego wydawnictwa dla najmłodszych Kapitan Nauka. Być może znasz już standardową wersję tej gry. Teraz czas na edycję specjalną, która ma 2 razy więcej pytań (niemal 300), dodatkowe warianty rozgrywek oraz wyróżnia się lepszą jakością wykonania (drewniane pionki). Najważniejsze jest jednak to, że „Polska” łączy świetną zabawę z cennymi lekcjami polskiej przyrody, geografii i historii. Dodatkowo piękne ilustracje zachęcają do ćwiczenia spostrzegawczości.

 

gra edukacyjna Polska

 

To gra odpowiednia już dla przedszkolaków, bo przeznaczona jest dla dzieci od 5. roku życia, dla 2-5 graczy. Czas jednej rozgrywki szacuje się na 20-40 minut.

 

Gra edukacyjna Polska Kapitan Nauka

 

  • Gra strategiczna „Wsiąść do pociągu: Europa”

W rankingu najlepszych gier planszowych dla dzieci nie mogło zabraknąć wciągającej planszówki, która zabiera w pasjonującą podróż po najdalszych zakątkach Europy. Przed wami aż godzinna przygoda, podczas której trzeba budować dworce oraz tworzyć i zajmować jak najdłuższe trasy kolejowe, ustawiając na planszy pociągi z aż 240 kolorowych figurek wagonów. Grę uatrakcyjnia pięknie zilustrowana plansza, która przedstawia mapę Europy z 1900 roku. O tym, że to jedna z najlepszych gier planszowych dla dzieci świadczy fakt, że seria Ticket to Ride, do której należy „Wsiąść do pociągu: Europa”, została obsypana licznymi nagrodami.

 

Wsiąść do Pociągu: Europa

 

Gra jest stworzona z myślą o dzieciach od 8. roku życia, dla 2-5 graczy. Jedna rozgrywka może trwać nawet godzinę.

 

Gra planszowa Wsiąść do Pociągu: Europa Rebel

 

  • Gra słowna „Scrabble Original”

Czas zacząć pojedynek na słowa, w których liczy się każda litera! „Scrabble” to klasyka wśród gier, uwielbiana przez małych i dużych. Nie musisz być lingwistą, by wygrywać. Czasem nawet krótkie i z pozoru proste słowo wystarczy, by zdobyć mnóstwo punktów. Trzeba bowiem nie tylko sprawnie posługiwać się językiem, ale też myśleć strategicznie, szukając najlepszych pól na planszy do rozłożenia swoich literek.

 

scrabble planszówka

 

„Scrabble Original” przeznaczone są dla graczy od 10. roku życia, a w jednej rozgrywce, która czasem trwa godzinami (!) może wziąć udział 2-4 graczy.

 

Gra słowna Scrabble Original Mattel Games

 

  • Gra logiczna „Psi Patrol”

Są tu jacyś mali fani „Psiego Patrolu”? Dzieci kochają te dzielne pieski, które każdego dnia ruszają innym na ratunek. Teraz wspólnie z bohaterami bajki mogą spędzić czas nad grą, która uczy logicznego myślenia i spostrzegawczości. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży pionowy, poziomy lub skośny rząd 5 jednakowych kostek z wizerunkami piesków. To zdecydowanie jedna z fajniejszych gier dla dzieci już w wieku przedszkolnym.

 

psi patrol planszówka

 

Gra została zaprojektowana z myślą o najmłodszych, bo o dzieciach od 4. roku życia. Jedna rozgrywka trwa zaledwie 15 minut, czyli wystarczająco długo, by zainteresować malucha i nauczyć go nowych umiejętności, ale jednocześnie nie znudzić. Grać mogą 2 osoby, a więc Psi Patrol to okazja dla rodzica do spędzenia kreatywnego czasu z dzieckiem.

 

Gra logiczna Match Psi Patrol Winning Moves

 

  • Gra planszowa „Monopoly Classic”

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kolejnej kultowej pozycji. Najlepsza gra planszowa dla dzieci to bez wątpienia „Monopoly”, której pierwowzór został opatentowany w Stanach Zjednoczonych już w 1935 roku! Od tego czasu zdobywa coraz szersze grono wiernych fanów. Polska wersja „Monopoly Classic” jest dostosowana do naszych rodzimych warunków i pozwala inwestować w warszawskie działki oraz nieruchomości. Trzeba wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i podejmować trafne decyzje, by zostać milionerem. Jak w każdym biznesie przyda się też łut szczęścia.

 

monopoly gra

 

Gra jest przewidziana dla 2-6 graczy od 8. roku życia. To niezwykle wciągająca gra planszowa dla starszych dzieci.

 

Gra ekonomiczna Monopoly Classic Hasbro

 

  • Gra towarzyska „5 sekund – Harry Potter”

Nasz ranking najlepszych gier planszowych zamyka pozycja z bestsellerowej serii, która spodoba się miłośnikom Harry’ego Pottera. „5 sekund” – dokładnie tyle czasu masz na udzielenie odpowiedzi na pytanie, w tym przypadku na temat świata czarodziejów. Zadania nie ułatwia czasomierz, który swoim dźwiękiem utrudnia skupienie się i rozprasza. Aż 204 karty, na których jest 408 pytań, można wszędzie ze sobą zabrać i grać, gdy tylko przyjdzie na to ochota.

 

5 sekund Harry Potter

 

Gra jest stworzona dla dzieci od 8. roku życia, dla 3-5 graczy. Średni czas jednej rozgrywki to tylko 10-15 minut. W sam raz, by grać na przerwie w szkole, w podróży czy na wakacjach.

 

Gra planszowa 5 sekund:  Harry Potter Trefl

 

Teraz już wiesz, jakie są najlepsze gry planszowe dla dzieci w 2023. Która najbardziej wpadła ci w oko? Po więcej wieści ze świata gier bez prądu zajrzyj do działu Gram.