Dlaczego szczoteczka elektryczna działa skuteczniej niż manualna? 

Dzięki wykorzystaniu technologii, szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej ruchów czyszczących niż wersje manualne. Jak wynik ten przedstawia się w konkretnych liczbach? Przykładowo człowiek jest w stanie wykonać około 200 ruchów na minutę, podczas gdy zwykła szczoteczka elektryczna – aż około 7600. Co ciekawe, bardziej zaawansowane modele są w stanie wykonać ich nawet 10 razy więcej! Dzięki tak dużej ilości ruchów, urządzenie to pozwoli skuteczniej użytkownikowi ochronić zęby przed próchnicą czy kamieniem nazębnym, a także zadbać o zdrowie dziąseł oraz ograniczyć rozwój szkodliwych bakterii (powodujących np. próchnicę) w jamie ustnej. Szczoteczki elektryczne znacznie lepiej pomagają usuwać osad oraz przebarwienia. Co więcej, wiele z nich posiada wbudowany timer, dzięki czemu łatwiej jest korzystającemu przestrzegać zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia czasu mycia zębów, wynoszącego dwie minuty.

 

Szczoteczka elektryczna ORAL-B Vitality D100 CrossAction White

 

Szczotka elektryczna – zalety 

Do głównych zalet wynikających z posiadania szczoteczki elektrycznej należy wymienić ich skuteczność w pielęgnacji jamy ustnej. Pozwolą one użytkownikowi zachować zdrowy i piękny uśmiech oraz znacznie ułatwią higienę. Bardzo często także szczoteczki elektryczne posiadają tryb wybielania zębów. Regularne ich stosowanie pomaga bowiem przywrócić blask uśmiechowi oraz piękny biały kolor. Ponadto, co może zainteresować osoby dbające o kwestie związane z ekologią, taki zakup może okazać się znacznie mniej szkodliwym dla środowiska naturalnego niż wybór plastikowej szczoteczki manualnej, m.in. ze względu na dłuższą żywotność tych urządzeń.

 

Szczoteczka elektryczna ORAL-B Pro 750 CrossAction Black Edition, 8800 obr./min + etui podróżne

 

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? 

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie szczoteczki elektrycznej, należy po pierwsze zastanowić się, kto z domowników będzie z niej korzystał. W tym celu trzeba zadać sobie pytanie czy będą jej używać tylko dorosłe osoby, czy również dzieci. Kolejną kwestię, którą należy przemyśleć, są ewentualne problemy z dziąsłami (np. ich nadwrażliwość lub skłonność do podrażnień, częste krwawienia bądź zapalenia) czy też z doczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych (wówczas warto zdecydować się na model z wbudowanym irygatorem, który dodatkowo pomoże doczyścić trudno dostępne miejsca, nawet tam, gdzie nie dociera głowica). Przed zakupem warto również zastanowić się, ile pieniędzy jest się gotowym wydać na samo urządzenie, a także na wymienne końcówki.

 

Szczoteczka elektryczna ORAL-B Pulsonic Slim Luxe 4500 Matte Black Travel Edition

 

Jakie można wymienić rodzaje szczoteczek elektrycznych? 

Na rynku można znaleźć różne rodzaje szczoteczek elektrycznych. Dzieli się je głównie ze względu na wykorzystywaną technologię oraz rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących:

  • szczoteczki wykonujące ruchy rotacyjne (inaczej obrotowe),
  • szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne (lub obrotowo-pulsacyjne),
  • szczoteczki soniczne (np. Philips Sonicare),
  • szczoteczki ultradźwiękowe.

Dwa pierwsze rodzaje charakteryzują się okrągłą główką, obracającą się raz w lewo, raz w prawo. W zależności od modelu mamy do czynienia z różną liczbą obrotów i pulsacji. Modele szczoteczek elektrycznych znajdujące się np. w ofercie sklepu Empik przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szczoteczki elektryczne dla dzieci bardzo często posiadają wbudowaną melodię, która umili maluchom czas szczotkowania zębów i zachęci je do wyrobienia zdrowego nawyku regularnego dbania o higienę jamy ustnej.

W przypadku szczoteczek sonicznych główka przypomina tą w wersji manualnej (ma podłużny kształt). Urządzenie wykonuje ruchy wymiatające (według dentystów najlepsze), czyli „góra-dół”, od około 31000 do 42000 ruchów na minutę.

 

Zestaw Szczoteczka elektryczna ORAL-B Vitality 100 + Kids 3+ Frozen II

 

Jeśli chodzi o szczoteczki ultradźwiękowe, wykonują one podobną ilość ruchów na minutę, jak soniczne. Jednakże, wytwarzają one znacznie więcej ruchów pulsacyjnych, dzięki czemu rozrywają łańcuchy bakterii, a tym samym świetnie czyszczą kieszonki przydziąsłowe. Ciekawym rozwiązaniem są również szczoteczki elektryczne z wbudowanym masażem dziąseł. Zabieg ten pomaga polepszyć ich ukrwienie oraz je wzmocnić, co pozwoli zminimalizować ryzyko zapaleń.

 

Szczoteczka elektryczna ORAL-B Genius Junior D16

 

Szczoteczka soniczna a elektryczna, czyli jak wybrać najlepsze urządzenie dla siebie 

Najlepsza szczoteczka elektryczna to taka, która najlepiej spełni potrzeby posiadacza. Warto więc przed zakupem przemyśleć dokładnie, jakie są wymagania przyszłego użytkownika. Dla osób mających problem z nadwrażliwością bądź krwawieniem dziąseł, najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna, gdyż jej działanie jest delikatniejsze, niż rotacyjno-pulsacyjnej. Urządzenia te pomagają ograniczyć krwawienie dziąseł, zwalczają stany zapalne, a także nie powodują obniżania się ich linii i odsłaniania korzeni zębów. Ponadto, szczoteczki soniczne sprawdzą się w przypadku osób, które mają problemy z doczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Wszystko to dzięki smukłej główce, która dostaje się nawet w najtrudniej dostępne miejsca.

 

Szczoteczka elektryczna ORAL-B Vitality D100 CrossAction Black

 

Jaka szczoteczka elektryczna dla osób noszących aparat ortodontyczny? 

Kupując szczoteczkę elektryczną w przypadku posiadania aparatu ortodontycznego, należy zwrócić uwagę czy konkretny model ma wbudowany delikatny tryb. Dzięki temu będzie można w prosty sposób zapobiec ewentualnym jego uszkodzeniom. Co więcej, warto wówczas zdecydować się na szczoteczkę elektryczną posiadającą irygator, który pozwoli dokładnie doczyścić trudno dostępne miejsca.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock