Jeśli chodzicie na zajęcia plastyczne lub macie jakieś kreatywne hobby, wiecie, że inspiracja jest na wagę złota. Czasami trzeba jej trochę pomóc i wchłonąć dużo bodźców wizualnych, by wykiełkowała. Jednak nie wystarczy napatrzeć się na ładne rzeczy, żeby od razu chwycić za pędzel. Twórczą energię warto uwalniać stopniowo, na przykład poprzez planowanie swojej pracy nad dziełem. Dobrze sprawdzi się do tego… tablica. Moodboard sporządzony na korkowej płaszczyźnie, który pozwoli wykreować wizję to świetny pomysł i metoda na zebranie wszystkich inspiracji.

 

wszystko w temacie powrotu do szkoły

 

Co może znaleźć się na tablicy inspiracyjnej?

Wszystko. Od kawałków papieru, przez rośliny, po wycinki z gazet czy książek. Kompozycja na moodboardzie może odzwierciedlać nastrój naszego projektu lub stanowić gotową pracę – w końcu kilka dobrze dopasowanych elementów dekoracyjnych zebranych w zgrabną formę, może cieszyć oko tak samo jak obraz czy rzeźba.

Ja postanowiłam stworzyć kompozycję papierową, której motywem przewodnim będą kwiaty. Zależało mi na tym, żeby była w odcieniach zieleni, różu i z dodatkiem złota.

Baza kolorystyczna do moodboardu

Mój pierwszy krok w tworzeniu bazy moodboardu to skompletowanie kilku wzorzystych arkuszy, z których zostanie ułożona kompozycja na wybranym później tle. W tym celu wykorzystałam papier do scrapbookingu z kolekcji Natures Gift Rosie’s Studio.

 

Papier do scrapbookingu 15x15 cm, 40 stron  Natures Gift Rosie’s Studio

 

Zdecydowałam się na drobne egzotyczne liście muśnięte złotem, wzór przypominający model ukształtowania terenu w zgaszonym odcieniu różu oraz arkusz przywodzący na myśl kartkę z notatnika. Paleta barw musiała być stonowana, pastelowa i dobrze zgrana.

 

 

papier do scrapbookingu

 

Postanowiłam wykorzystać fakt, że jeden z arkuszy scrapbookingowych miał nadruk podobny do linii w zeszycie. Za pomocą pisaków Fine od Creadu sporządziłam krótką listę czynności, jakie są niezbędne do stworzenia moodboardu według mojego pomysłu i narysowałam kompozycję roślinną.

 

pisaki creadu

 

Te flamastry są dobrze napigmentowane oraz posiadają dwie końcówki – jedną cieńszą, ostro zakończoną, a drugą płaską i szeroką. Praca z nimi była bardzo przyjemna, doceniłam spory wybór odcieni. W zestawie są 24 pisaki, więc naprawdę wiele da się przy ich pomocy namalować.

 

flamastry fine creadu

 

Jeśli chodzi o tło do tych pięknych kartek scrapbookingowych, postawiłam na soczystą zieleń w bardzo neonowym wydaniu. Zależało mi na tym, by każdy kolejny element trochę ją wyciszał, ale sam wybijał się na mocnym tle. Kartkę w formacie A4 przypięłam pinezką na środku tablicy korkowej. Wszystkie pozostałe dodatki doklejałam za pomocą taśmy dwustronnej, żeby ograniczyć ilość dziurek w powierzchni oraz by moja praca prezentowała się możliwie schludnie.

 

neonowy papier do xero

 

Kartki w takich neonowych odcieniach możecie znaleźć w zestawie o nazwie Fluo od firmy Interdruk. To papier, który nada się do prac plastycznych oraz xero. Oprócz wspomnianej zieleni w komplecie są cztery inne kolory: żółty, niebieski, pomarańczowy oraz różowy.

 

neonowy papier

 

Na tym etapie praca wyglądała skromnie, ale przynajmniej przekonałam się, że kolorystycznie wszystko się ze sobą zgrywa. Moment przyklejenia wzorzystych kartek to też dobra chwila na zaplanowanie kolejnych kroków, czyli dodania naklejek czy innego rodzaju ozdób.

 

moodboard początek pracy

 

Naklejki do moodboardu

Wybieranie naklejek przypomina trochę nakładanie biżuterii do stroju – w obu przypadkach celem jest podkreślenie całości i nadanie charakteru stylizacji – w tym wypadku tej papierowej. Do mojego moodboardu wybrałam trzy różne zestawy naklejek od Rosie’s Studio:

  • Naklejki motyle Brand New Day – trójwymiarowe kompozycje w kształcie motylich skrzydeł mają złote obramówki, które pięknie odbijają światło. Ponadto są dwukolorowe i dostępne w kilku różnych rozmiarach.

 

naklejki w kształcie motyli

 

  • Naklejki puffy alfabet Brand New Day – to absolutny must have w zestawie scrapbookingowym! Pudrowo różowe litery idealnie nadają się do tworzenia napisów na kartkach życzeniowych, podpisów na przedmiotach czy etykietach lub, jak w moim przypadku, do ozdabiania moodboardu. Są lekko odstające, więc dodają nieco trójwymiarowości całej pracy.

 

naklejki literki

 

  • Naklejki podróże – przeurocze ozdoby w pięknych pastelowych kolorach i bajkowych kształtach. Te wzory również nie są całkowicie płaskie oraz tak jak motyle, mają na sobie drobne złocenia, co oznacza, że doskonale pasują.

 

naklejki podróże

 

Arkusze do journalingu – sprawdzą się nie tylko w zeszycie

Jestem wielką fanką wszelkiego rodzaju etykietek i kart z pięknymi nadrukami. Można je wykorzystywać do rozmaitych prac kreatywnych, dlatego postanowiłam po nie sięgnąć także, by urozmaicić mój moodboard.

 

kartki do journalingu rosie's studio

 

Wykorzystałam zestaw Natures Gift, w którym są dwustronne 24 szablony. Kolorystyka kart to pastele, jest ich bardzo szeroka gama. Tematyka kręci się wokoło natury, klimatów retro i pozytywnych czy wręcz motywujących napisów. Dodatkowo jedna z kart miała na sobie nadruk w postaci linii z zeszytu, co świetnie korespondowało z arkuszem, który już na mojej tablicy inspiracyjnej znalazł swoje miejsce. Idealnie! Takie zbiegi okoliczności warto wykorzystywać.

 

karty do journalingu

 

Notatki na moodboardzie? Tak!

Bardzo lubię, kiedy udaje mi się w swoich pracach plastycznych zawrzeć jakiś element praktyczny, który sprawi, że będę mogła częściej do nich wracać. Tym razem postawiłam na komplet karteczek samoprzylepnych. W razie, łatwo sporządzę notatkę, którą usunę po skończeniu wynikającego z niej zadania. Taka dekoracja obok biurka będzie strzałem w dziesiątkę!

 

karteczki samoprzylepne w kwiaty

 

Żeby karteczki zmieściły się w wybranym miejscu, musiałam przenieś jedną z naklejek – na szczęście udało mi się to zrobić na tyle delikatnie, że nie naruszyłam struktury papieru pod spodem. Postanowiłam także nie odrywać pliku od podkładki – miała ona piękny kwiatowy motyw i stanowiła dobre usztywnienie. Jeśli skończą mi się arkusze, po prostu dokleję inny zestaw.

 

karteczki samoprzylepne

 

Mój moodboard prezentuje się świetnie, jest lekki, kwiatowy i praktyczny. Macie pomysł, co jeszcze mogłoby się na nim znaleźć? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. A po więcej inspiracji i porad zapraszam do działu DIY.

 

moodboard diy