Mówiąc o domowej miniszklarni mamy na myśli konstrukcję, która różni się od ogrodowej gabarytami. Przede wszystkim jest dużo mniejsza i nie da się do niej wejść, ewentualnie miejsce wewnątrz jest bardzo ograniczone. Jednak z powodzeniem da się w niej hodować rozmaite rośliny, które potrzebują odpowiednich warunków. Najmniejsze miniszklarnie można ustawić na kuchennym blacie lub parapecie i zmieszczą maksymalnie dwie malutkie doniczki z ziołami. Większe, kilkupoziomowe lub naskrzyniowe szklarnie sprawdzą się na balkonie i tarasie.

mini szklarnia jaką wybrać co uprawiać

Co można uprawiać w miniszklarni?

W miniszklarni można hodować mnóstwo gatunków warzyw, owoców, ziół, a także kwiatów. W zależności od wielkości domowej szklarni i tego, gdzie będzie stała – na kuchennym parapecie czy na zewnątrz na balkonie, można zdecydować się na uprawę większych lub mniejszych roślin.

Wśród najpopularniejszych szklarniowych warzyw są: pomidory, ogórki, papryka, marchew, bakłażan, sałata, pietruszka, cebula, seler, rzodkiewka.

Owoce chętnie uprawiane w domowej szklarni to: cytrusy, truskawki, maliny, poziomki, melony, arbuzy i ananasy.

Zioła, które świetnie czują się w miniszklarni to: bazylia, mięta, tymianek, kolendra i oregano. Dzięki nim można stworzyć piękną dekorację np. na kuchennym parapecie. Wystarczy umieścić w dekoracyjnej miniszklarni jedną lub dwie doniczki z ziołami, by stworzyć zieloną kompozycję, zdobiącą wnętrze.

Wśród kwiatów, które można i warto hodować w warunkach szklarniowych, znajdują się: róże, tulipany, storczyki, lilie i kaktusy.

Miniszklarnia w domu – zalety

Posiadanie miniszklarni w domu ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:

  1. możliwość hodowania roślin, które wymagają odpowiedniego mikroklimatu;
  2. przyspieszony okres wegetacyjny, który owocuje szybszym wzrostem plonów;
  3. wysiew nasion i rozmnażanie nasadzeń;
  4. szansa na uprawę ulubionych warzyw, owoców i ziół bez posiadania działki czy ogrodu;
  5. dekoracyjność – ozdobne miniszklarnie świetnie sprawdzają się jako element wystroju wnętrz.

Z czego może być zrobiona szklarnia?

Miniszklarnię można zrobić samodzielnie, ale bez wątpienia łatwiej kupić gotową. Jednak zanim to zrobisz, dowiedz się, z jakich materiałów szklarnia może być zrobiona.

  • Miniszklarnia ze szkła

To dobry wybór w przypadku niedużych szklarni, które mają przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną. Szklana miniszklarnia może stać na parapecie w kuchni, ale trzeba zadbać o to, by światło było rozproszone. Szkło bowiem szybko się nagrzewa, a bez odpowiednich filtrów będzie przepuszczać promienie UV, które mogą zaszkodzić twoim uprawom. Jednak bez wątpienia miniszklarnia ze szkła ma ogromne walory dekoracyjne, a rośliny pięknie się w niej prezentują.

mini szklarnia metalowa

 

  • Miniszklarnia z poliwęglanu

Szklarnie z płyt poliwęglanowych cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ ten materiał naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w przypadku szklarniowej uprawy roślin. Poliwęglan przede wszystkim wolno się nagrzewa i nie przepuszcza promieni UV, a jednocześnie do roślin dociera odpowiednia ilość światła, niezbędnego do ich wzrostu. Poza tym szklarnie z poliwęglanu wyglądają estetycznie i są odporne na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, dlatego sprawdzą się na zewnątrz na balkonie lub tarasie.

miniszklarnia poliwęglan

 

  • Foliowa miniszklarnia

Szklarnia domowa wykonana z folii to rozwiązanie niskobudżetowe. Niestety taka konstrukcja ma pewne wady. Przede wszystkim folia słabo przepuszcza promienie słoneczne i łatwiej można ją uszkodzić niż np. szklarnię z poliwęglanu. Jednak sprawdzi się, gdy masz ograniczony budżet i zależy ci przede wszystkim na krótkotrwałej uprawie ulubionych warzyw, owoców lub ziół na balkonie czy tarasie.

Mini szkalrnia na balkon, taras

 

Budowa miniszklarni – jakie konstrukcje są do wyboru?

Tradycyjna szklarnia ogrodowa ma formę domku, w którym rośliny mogą rosnąć bezpośrednio w gruncie lub w skrzyniach i donicach. Da się też do niego swobodnie wejść. Natomiast miniszklarnia domowa występuje w różnych wariantach, głównie po to, by zaoszczędzić miejsce na niewielkim balkonie czy móc wykorzystać kuchenny parapet. Do wyboru jest więc:

  • szklarnia jak regał – wielopoziomowa konstrukcja, która pozwala ograniczyć miejsce, dlatego sprawdzi się na niewielkim balkonie, swoim wyglądem przypomina regał z półkami;

szklarnia jak regał

  • miniszklarnia naskrzyniowa – to rozwiązanie jest idealne, gdy hodujesz rośliny w skrzyni na tarasie lub balkonie i chcesz stworzyć im warunki, jakie panują w szklarni;

Mini szklarnia naskrzyniowa

  • minszklarnia dekoracyjna – choć przede wszystkim pełni funkcję ozdobną, jest też praktyczna, ponieważ umożliwia hodowanie małych roślin, najczęściej ziół;

mini szklarnia ozdobna na parapet, do mieszkania

  • rozsadnik – to szczególny rodzaj miniszklarni, który pozwala na hodowlę roślin w ich początkowej fazie wzrostu (np. wysiew z nasion), wygląda jak niewielki stolik nakryty wieczkiem, taki rozsadnik można trzymać zarówno w pomieszczeniu, jak i na balkonie czy tarasie.

rozsadnik na balkon taras

Wybierając miniszklarnię do domu, kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami i wymaganiami roślin. Nie zapominaj przy tym o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań oraz walorach estetycznych różnych rodzajów małych szklarni.

Którą miniszklarnię wybierzesz na dobry początek przygody z domowymi uprawami roślin? Daj znać, co zamierzasz wyhodować! Więcej porad znajdziesz w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.