Uprawa roślin doniczkowych o jadalnych owocach wcale nie jest niemożliwa bez własnego ogródka. Z powodzeniem można założyć domową uprawę owoców, nawet w centrum miasta w mieszkaniu w bloku. Wystarczy trochę miejsca na kuchennym parapecie, balkonie albo tarasie, zwłaszcza że większość owoców nie ma wygórowanych wymagań. Dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z owocową uprawą we własnym domu!

uprawa truskawek na balkonie tarasie

Jakie owoce można uprawiać w domu?

Możesz cieszyć się smakiem zarówno rodzimych, jak i bardziej egzotycznych owoców, które wyjdą spod twojej ręki. W domu można bowiem hodować:

 • truskawki,
 • poziomki,
 • maliny,
 • winogrono,
 • cytryny,
 • mandarynki,
 • arbuzy,
 • papaję,
 • figowce,
 • bananowce,
 • morele.

Popularne jest także hodowanie awokado z pestki. Jednak w domowych warunkach wyrośnie jedynie (albo aż!) roślina ozdobna bez jadalnych owoców.

mata do przesadzania roslin kwiatow

Akcesoria do domowej uprawy owoców

Bez względu na rodzaj roślin, jakie hodujesz, przyda ci się zestaw uniwersalnych akcesoriów ogrodniczych, zwłaszcza na początkowym etapie przygotowywania uprawy. Po pierwsze, ogrodowe rękawiczki ochronne, które zabezpieczą twoje dłonie przed zabrudzeniem i skaleczeniami. Po drugie, mała wąska łopatka lub komplet narzędzi ogrodniczych. Dzięki nim sprawnie przesypiesz ziemię do doniczek i odpowiednio przygotujesz podłoże również w większych skrzyniach balkonowych. Zestaw ozdobiony pięknym kwiatowym wzorem może być doskonałym pomysłem na prezent dla pasjonatki ogrodnictwa. Po trzecie, warto mieć pod ręką specjalną matę do sadzenia roślin, która zabezpieczy podłogę przed zabrudzeniem podczas prac.

łopatka do ogrodu

Jakie doniczki do owoców wybrać?

Doniczki zawsze trzeba dopasować do potrzeb konkretnej rośliny, uwzględniając to, ile miejsca potrzebuje na prawidłowy rozrost. Chcąc hodować duże okazy jak arbuzy czy melony, należy wybrać skrzynie balkonowe lub tarasowe. Z kolei do truskawek wystarczająca będzie mniejsza doniczka. Zwisające odmiany tych owoców będą pięknie się prezentować w wiszących doniczkach. Zarówno ceramiczne, jak i plastikowe doniczki do owoców idealnie się sprawdzą. Drewniane skrzynie na balkon i taras to także dobry wybór. Muszą tylko być dobrze zabezpieczone specjalnym impregnatem, który ochronie je przed działaniem czynników atmosferycznych.

doniczka wisząca

Domowa uprawa owoców – o tym pamiętaj:

 • Stanowisko dla owoców

Większość owoców lubi ciepłe i słoneczne miejsca. Stanowisko południowe będzie najlepsze, ale trzeba zadbać o to, by w upalne lato dać roślinom trochę cienia. Uprawiając je na zewnątrz, dobrze jest też zapewnić owocom zaciszne miejsce, osłonięte od wiatru. Późną wiosną i latem owoce doniczkowe uprawiane w domu można wystawić na ciepły, słoneczny balkon lub taras.

Dobra rada

Cytrusy lubią dużo światła, ale rozproszonego.

Rękawiczki Ogrodowe Rd34 Esschert Mix Kolorów

 • Temperatura

Owoce doniczkowe nie lubią chłodów, źle znoszą bliskie sąsiedztwo klimatyzacji, ale też kaloryferów i kominków. Przeważnie wystarczająca będzie temperatura pokojowa, ale cytrusy potrzebują temperatury od 21°C do nawet 25°C. Z tego powodu rośliny można wynosić na balkon lub taras dopiero pod koniec ciepłej wiosny i latem.

Dobra rada

Od października do kwietnia cytrusy przechodzą w stan spoczynku i wymagają temperatury 10-15°C.

cytryny uprawa w polsce

 

 • Jak sadzić owoce?

Owoce można siać z nasion lub sadzić do ziemi wyhodowane już małe roślinki. Robimy to wczesną wiosną, od połowy marca. Rozstaw roślin powinien być mniej więcej taki jak w gruncie (np. dla truskawek minimum 30-40cm). W przypadku cytrusów najlepiej od razu kupić małe drzewka, ponieważ w ich przypadku na owoce trzeba czasem czekać kilka lat. Ważne jest, aby dla każdej rośliny przygotować odpowiednie podłoże – żyzne, dobrze przepuszczalne. Można wybrać uniwersalną ziemię dla roślin wymieszaną z pisakiem w proporcji 3:1 i wzbogaconą kompostem. Jednak najlepiej wybrać specjalną mieszankę dostosowaną do konkretnych gatunków roślin, np. ziemię do cytrusów. Pamiętaj, aby na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażową np. z keramzytu.

podłoże do cytrusów

Pielęgnacja owocowej uprawy

 • Podlewanie owoców

Owoce potrzebują dużo wody. W związku z tym należy je regularnie podlewać, najlepiej codziennie, a w gorące dni nawet dwa razy – rano i wieczorem. Niektóre rośliny, np. cytrusy warto dodatkowo zraszać spryskiwaczem.

Dobra rada

Cytrusy lubią ciepło i wilgoć, dlatego oprócz regularnego podlewania pamiętaj, by je zraszać.

jakie owoce można uprawiać na balkonie

 

 • Nawożenie roślin

Dobrze odżywione rośliny odwdzięczą ci się dorodnymi owocami. Aby wzbogacić ziemię w doniczce w ważne składniki odżywcze, zaprzyjaźnij się z biohumusem, czyli nawozem pochodzenia organicznego. Tego rodzaju naturalne nawozy mają uniwersalne zastosowanie i co najważniejsze – stosując je, nie ryzykujesz przenawożenia roślin. Możesz też wykorzystywać specjalistyczne mineralne preparaty do konkretnych roślin, np. nawóz do truskawek albo nawóz do cytrusów, ale je trzeba stosować bardzo ostrożnie.

Warto wiedzieć

Nawozy mineralne szybko działają, ale stosowane za długo mogą zaszkodzić roślinie. Natomiast nawozy organiczne, które użyźniają ziemię, są w pełni bezpieczne, ale na efekty ich działania trzeba nieco dłużej zaczekać.

jak hodować truskawki na balkonie

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Nie tylko odżywki do roślin są ważne, ale też środki ochrony, które skutecznie zabezpieczą twoje domowe uprawy, a jeśli trzeba, zlikwidują grasujące już szkodniki i istniejące choroby. Regularnie obserwuj rośliny, żeby móc w porę zareagować. Najlepiej postaw na naturalne preparaty, które można bezpiecznie stosować w domu.

nawoz do cytrusow

Dasz się przekonać do założenia domowej oranżerii albo malinowego chruśniaka na balkonie? Za jakiś czas pochwal się efektami swojej ogrodniczej pracy!

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale Dom i Ogród.

Zdjęcie okładkowe i zdjęcia w środku: Shutterstock.