Organizowany przez Empik festiwal Apostrof na stałe zagościł w kalendarzach miłośników literatury. Odbędzie się już po raz czwarty. Apostrof to kilkanaście festiwalowych premier, a także dyskusje, które w tym roku toczone będą pod hasłem „To nie jest jedyny możliwy świat”. Tytuł ten stanowi także punkt wyjścia dla autorskiego programu Olgi Tokarczuk, który skupi się na zagadnieniach związanych z globalnym kryzysem ekologicznym, potrzebą nowej religijności, koniecznością zmian w edukacji oraz ingerującą w codzienne życie technologią.

 
Festiwalowe premiery

Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będą długo wyczekiwane premiery. Charlie LeDuff przybliży pracę nad najnowszym reportażem Shitshow” (Wydawnictwo Czarne). Autor głośnego Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” dopuszcza do głosu imigrantów, samotne matki czy pracowników fizycznych, wraz z którymi obnaża stałe elementy polityki: łapówki, bezczelność, bezkarność czy wreszcie ignorancję mediów. Nową książkę - Jak nie zostałem poetą” -  zaprezentuje także jeden z najpopularniejszych rodzimych pisarzy, cieszący się uznaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych krytyków – Szczepan Twardoch. Autor doskonale znany czytelnikom z takich tytułów jak: „Morfina”, „Drach”, czy „Królestwo” w zbiorze „Jak nie zostałem poetą” (Wydawnictwo Literackie) przedstawia pełne autorefleksji historie, które równie dobrze mogłyby stanowić początek kolejnych powieści. Jak zapowiada sam Twardoch będzie na serio, a jednocześnie z przymrużeniem oka. Podczas czwartej edycji festiwalu 20-lecie twórczości świętować będzie Marek Krajewski. Pisarz, okrzyknięty ojcem chrzestnym polskiego kryminału, z uwagi na jubileusz, zaprezentuje uczestnikom Apostrofu pierwszą szpiegowską powieść swojego autorstwa – Dziewczyna o czterech palcach” (SIW Znak). Z nowością powraca też laureat Paszportu Polityki – Łukasz Orbitowski. Powieść „Kult” (Świat Książki), choć traktuje o sprawach poważnych, napisana jest w sposób bardzo lekki, a nawet humorystyczny. – Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška – wyjaśnia autor. Z kolei w „Po piśmie” (Wydawnictwo Literackie), najnowszej książce Jacka Dukaja, czytelnik zabierany jest w podróż wokół najważniejszych zagadnień współczesnej cywilizacji aż do jej kresu i kresu człowieczeństwa. Autor formułuje tezę, że ludzkość porzuca pismo i wchodzi w epokę „bezpośredniego transferu przeżyć”. Rola tekstu i myślenia językowego maleje, a człowiek ulega odpodmiotowieniu i staje się „maszyną do przeżywania”.


Czytelnicy, w ramach festiwalu, będą mogli również spotkać się z jedną z najbardziej lubianych autorek literatury obyczajowej – Magdaleną Witkiewicz, która na maj przygotowuje premierę tytułu „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia). Wśród miłośników książek nie można pominąć wielbicieli tych kulinarnych. Specjalnie dla nich, z okazji polskiej premiery „Sztuki gotowania”, (Wydawnictwo Buchmann) przyjedzie Niki Segnit – autorka bestsellerowego „Leksykonu smaków” tym razem podpowie, jak bawić się smakiem i bez odgórnie narzuconych połączeń po prostu gotować.

 

Nowości zza granicy

Podczas Apostrofu będzie można także spotkać autorów najgłośniejszych książek tego roku. Pisarka B.A. Paris za debiutancką powieść Za zamkniętymi drzwiami” otrzymała dwie nominacje do Goodreads Choice Award. Fani autorki na całym świecie kupili ponad pół miliona egzemplarzy tego tytułu w zaledwie trzy miesiące. Książka nominowana była także do Bestsellera Empiku 2017, a rok później w tym samym zestawieniu znalazł się thriller Na skraju załamania”. Brytyjka tym razem przybliży tytuł „Pozwól mi wrócić” (Wydawnictwo Albatros).


Z polskimi czytelnikami spotka się także Serhij Żadan. Gwiazda literatury ukraińskiej w swojej najnowszej pozycji przenosi odbiorcę do świata wojny i okupacji na terenie ojczystego kraju. Na stronach „Internatu” (Wydawnictwo Czarne) przedstawia koniec znanego świata i wejście w niekończący się koszmar, z którego wydostać się można tylko za cenę niewyobrażalnej krzywdy lub w… trumnie. Sam autor określił lekturę jako bardzo trudną – Bolesne i niewygodne jest, kiedy wojna przetwarzana jest w literaturę. Bolesne nawet nie dla samego pisarza – pisarze mają swoje relacje z bólem, niektórzy nawet go lubią. Bardziej dla czytelnika – mówił Żadan.

 

Siedem majowych dni z Apostrofem

Wśród potwierdzonych gości tegorocznej edycji są także ogłoszone już w lutym noblistka Swietłana Aleksijewicz i amerykańska pisarka Lauren Groff. Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to nie tylko możliwość obcowania z ulubionymi pisarzami, ale także koncerty czy dyskusje. Opiekę merytoryczną nad czwartą edycją festiwalu objęła Olga Tokarczuk wybitna prozaiczka i eseistka uhonorowana wieloma nagrodami, w tym jedną z najważniejszych na świecie Man Booker International Prize.

 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbędzie się w tym roku w dniach 20-26 maja w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach. Organizatorem Apostrofu jest Empik, a partnerami: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, SIW Znak, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Albatros, Świat Książki, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Buchmann.