Spis treści:

 1. Co warto wiedzieć przed zakupem roweru?
 2. Czy da się kupić dobry rower do 2000?
 3. Rower górski do 2000 zł – przegląd modeli
 4. Rowery miejskie do 2000
 5. Jaki rower crossowy do 2000 wybrać?
 6. Jaki rower turystyczny do 2000 zł?

Co warto wiedzieć przed zakupem roweru?

Zakup każdego jednośladu, niezależnie od tego, czy jest to rower do 2000 zł, czy dużo droższa maszyna, zawsze należy rozpocząć od określenia sposobu jego użytkowania. Od tego bowiem będzie zależało, na jaki typ roweru powinniśmy zwrócić uwagę. Inny wybierzemy na miasto, a jeszcze inny do lasu czy w góry.

Najpopularniejszymi typami jednośladów są rowery miejskie, górskie (MTB), trekkingowe (turystyczne), crossowe i szosowe. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim geometrią ramy, wielkością kół, rodzajem osprzętu czy dodatkowymi akcesoriami, które w konkretnych modelach potrafią znacząco podnieść funkcjonalność i komfort użytkowania. Oczywiście zastosowaliśmy tu duże uproszczenie, ponieważ różnorodność poszczególnych komponentów i samych rowerów jest ogromna. Dlatego, jeśli dokonując zakupu, nie czujemy się zbyt pewnie w tematyce okołosprzętowej, a zależy nam jedynie na zakupie roweru, który spełni nasze oczekiwania, wówczas warto zaufać producentowi i wybrać model, zaprojektowany z myślą o konkretnym zastosowaniu.

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest wielkość roweru. Musi on być dobrany odpowiednio do wzrostu. Zakup jednośladu ze zbyt małą lub za dużą ramą może być nie tylko źródłem dyskomfortu, ale również powodować ból czy sprzyjać występowaniu kontuzji.

Nie bez znaczenia jest również cena. O ile w przypadku drogich rowerów dylematy mogą dotyczyć wyboru pomiędzy dobrymi a bardzo dobrymi produktami, tak w przypadku tańszych modeli, sprawa jest nieco trudniejsza.

Czy da się kupić dobry rower do 2000?

O ile w przypadku zakupu jednośladu za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy możemy mieć pewność, że niezależnie od wybranego modelu, będzie to zaawansowana technologicznie maszyna wyposażona w topowej klasy osprzęt, tak dobry rower do 2000 to produkt, który z założenia przede wszystkim ma spełnić oczekiwania cenowe. Oczywiście należy mieć świadomość, że niezależnie od rodzaju, jednoślady z tego pułapu cenowego w większości przypadków najczęściej będą nadawały się do podstawowych zastosowań i rekreacyjnego kręcenia. Niemniej tryb użytkowania również może być źródłem radości, jaką daje jazda na rowerze. Co ważne, każdy rower do 2000 jest tani w eksploatacji, co ma niebagatelne znaczenie przy jego serwisowaniu czy wymianie poszczególnych komponentów.

Zazwyczaj takie maszyny zbudowane są na bazie stalowych lub aluminiowych ram, uzbrojonych w podstawowy osprzęt i komponenty. Choć w zdecydowanej większości nie znajdziemy takich technologii jak hydrauliczne hamulce tarczowe, powietrzne amortyzatory, zaawansowane napędy czy koła w systemie tubeless, tańsze rozwiązania nadal gwarantują długą i bezawaryjną eksploatację. Hamulce mechaniczne, 6-, 7-, 8-rzędowe napędy, suporty na „kwadrat” czy sprężynowe amortyzatory doskonale sprawdzą się u każdego amatora rowerowania. Aby nieco ułatwić dokonanie wyboru, poniżej prezentujemy jednoślady, które w naszym mniemaniu śmiało mogłyby znaleźć się w kategorii „najlepsze rowery do 2000 zł”.

Rower górski do 2000 zł – przegląd modeli

Znalezienie roweru górskiego do 2000 zł może stanowić trudność, dlatego przedstawiamy dwie naprawdę ciekawe pozycje. Poniższe modele nie tylko mieszczą się w zakładanym budżecie, ale przede wszystkim są godne polecenia.

 • Romet Rambler R6.2

Uniwersalny rower do jazdy w trudno dostępnym terenie. Zbudowany został na bazie aluminiowej ramy, której geometria wymusza lekko wyprostowaną pozycję sprzyjającą komfortowej jeździe. W połączeniu z 26-calowymi kołami uzbrojonymi w szerokie terenowe opony, a także potężnym amortyzatorem, Rambler poradzi sobie w każdych warunkach. Co ważne, zakres pracy napędu w systemie 3x7 zbudowanego na bazie komponentów Shimano jest na tyle szeroki, że na płaskim pozwoli na rozwinięcie znacznej prędkości, w górach natomiast umożliwi pokonywanie wzniesień o dużym nachyleniu. Atutem w tym przypadku jest zastosowanie skutecznych mechanicznych hamulców tarczowych, które z jednej strony są niezwykle proste w serwisowaniu, z drugiej zapewniają skuteczną kontrolę nad rowerem.

 

Romet, Rower Rambler R6.2, Biały

 

 • Kross Level 1.0

Kolejnym rowerem do 2000 zł, który polecamy, jest Kross Level 1.0. Jest to maszyna zaprojektowana z myślą o amatorach ścigania. Geometria aluminiowej ramy, duże 29-calowe koła uzbrojone w opony Schwalbe Smart Sam o szerokości 2.1 cala oraz amortyzator Suntour XCT30 o skoku 100 mm, pozwalają na szybką i agresywną jazdę w terenie. Napęd Shimano Altus pracujący w układzie 2x9 umożliwia dobranie optymalnego przełożenia niezależnie od stromizny podjazdu czy kadencji. Warto nadmienić, że Kross Level 1.0 został wyposażony w hydrauliczne hamulce tarczowe, co w tym przedziale cenowym jest raczej rzadkością. Można śmiało powiedzieć, że jak na rower do 2000 zł, ten model znacznie wyróżnia się na tle konkurencji.

Rowery miejskie do 2000

Rowery miejskie ze względu na swoją funkcjonalność oraz walory użytkowe stanowią jeden z najchętniej kupowanych typów jednośladów. Na szczęście nie są one zbyt drogie, dlatego zastanawiając się nad tym, jaki rower do 2000 zł kupić, podczas przeglądania kolejnych modeli, ma się dużo większe pole wyboru.

 • Zundapp R-3626

Ciekawą propozycją tego typu jednośladu niewątpliwie jest model Zundapp. Zbudowany na bazie wytrzymałej stalowej ramy jednoślad wyposażony został w osprzęt i akcesoria, które mają zwiększyć komfort i funkcjonalność podczas przemieszczania się po mieście. Duże 28-calowe koła, pełne błotniki, osłony na łańcuch czy koła to główne cechy charakterystyczne tego typu rowerów. Wykorzystanie aż 7 przerzutek oraz hamulców V-Brake pozwala bezpiecznie i wygodnie poruszać się po zatłoczonych ulicach miast. Na uwagę zasługuje również miękkie siodełko, które z pewnością przypadnie do gustu niejednej osobie.

 

Rower miejski ZUNDAPP

 

 • Romet Vintage Eco

Druga z naszych propozycji dotyczących rowerów miejskich do 2000 zł. Jak na tego typu jednoślad, tu również znajdziemy pełne błotniki, kompletne oświetlenie, bagażnik czy osłonę łańcucha. W przeciwieństwie jednak do wyżej opisanego modelu Romet Vintage Eco to jednoślad zbudowany na bazie lekkiej aluminiowej męskiej ramy. Producent zastosował również inny rodzaj napędu i układu hamulcowego. Znajdziemy tu bowiem zewnętrzną przerzutkę Shimano Tourney obsługującą 6-rzędowy wolnobieg, a także mechaniczne hamulce obręczowe typu V-Brake. Opisywany model jest nie tylko funkcjonalny, ale też ładny. Jego design został bowiem utrzymany w stylu Vintage, który z tego typu jednośladami zawsze ładnie się komponuje.

 

Romet, Rower, Vintage Eco, szary, męski

 

Jaki rower crossowy do 2000 wybrać?

Ciekawą propozycją dla ludzi szukających kompromisu pomiędzy rowerem górskim, trekkingowym a miejskim jest rower crossowy. Łączy on cechy wszystkich trzech rodzajów jednośladów, co sprawia, że tego typu konstrukcje są bardzo popularne.

 • Romet Orkan 2

Chcąc kupić rower do 2000, nie można przejść obojętnie obok modelu Romet Orkan 2. Poza bardzo atrakcyjną ceną posiada on wszystkie atuty, dzięki którym rekreacyjna jazda będzie niezwykle przyjemna. Zbudowany został na bazie aluminiowej ramy wyposażonej w amortyzowany widelec oraz duże 28-calowe koła, uzbrojone w opony o szerokości 42 mm. Takie zestawienie sprawia, że Orkan 2 poradzi sobie nie tylko na utwardzonych drogach, ale również w lekkim terenie. Dużą zaletą tego modelu jest komfortowa geometria ramy oraz regulowany mostek, pozwalający optymalnie ustawić rower względem swoich potrzeb. Napęd stanowi solidne i sprawdzone Shimano Alivio, hamulce natomiast to V-Brake marki Promax. W tym przedziale cenowym jest to pozycja zdecydowanie godna polecenia.

 • Wheeler Cross 6.1

Kolejny rower, na który warto zwrócić uwagę, o ile szukamy jednośladu w cenie nieprzekraczającej 2000 zł. Ta aluminiowa konstrukcja wyposażona została w amortyzowany widelec Spinner o skoku 75 mm oraz 28-calowe koła z oponami CST 700x40. Ciekawostką jest natomiast napęd zbudowany na osprzęcie Microshift, który z racji jakości wykonania, konkurencyjnej ceny oraz walorów użytkowych powoli zaczyna zyskiwać na popularności. Na komfort i wygodę jazdy z całą pewnością wpływ ma geometria ramy, a także regulowany mostek czy amortyzowana sztyca podsiodłowa. Dzięki temu nie tylko możemy optymalnie ustawić rower, ale również zminimalizować drgania przenoszone przez koła i ramę na siodełko. Hamulce natomiast to sprawdzone i skuteczne V-Brake. Z całą pewnością jest to rower do 2000 zł, który warto mieć na uwadze.

 

Rower Wheeler Cross 6.1

 

Jaki rower turystyczny do 2000 zł?

Turystyka rowerowa jest jedną z chętniej podejmowanych aktywności wśród osób lubiących aktywnie spędzać czas. Jednoślad wykorzystywany do zwiedzania bliższych i dalszych zakątków daje bardzo dużą swobodę przemieszczania się. Jednak, aby był on funkcjonalny, wygodny i bezpieczny, musi być odpowiednio skonfigurowany. Na szczęście producenci mają świadomość potrzeb rowerowych podróżników, dlatego swoje produkty wyposażają w osprzęt oraz akcesoria, które znacząco wpływają na walory użytkowe jednośladów.

 • Romet Wagant 3

Wagant 3 nie tylko posiada wszystkie atrybuty roweru turystycznego, ale również jest bardzo atrakcyjny cenowo. Zbudowany został na bazie lekkiej aluminiowej ramy, której geometria zapewnia wygodną wyprostowaną pozycję. Duże 28-calowe koła uzbrojone w opony o szerokości 38 mm, amortyzator SR Suntour, regulowany mostek czy amortyzowana sztyca podsiodłowa, zapewniają wysoki komfort podróżowania. Co ważne w tego typu jednośladach, posiada on pełne błotniki chroniące przed zachlapaniem, kompletne oświetlenie zasilane z prądnicy w piaście oraz bagażnik pozwalający przymocować sakwy czy torby. Nie bez znaczenia są również osłony na łańcuch i stabilna stopka, która jest nieodzownym elementem tego typu jednośladów. Napęd zbudowano na komponentach Shimano Tourney, którego szeroki zakres pracy przerzutek pozwala na znalezienie optymalnego przełożenia zarówno na płaskim terenie, jak i na podjazdach. Hamulce to skuteczne V-Brake, dające pełną kontrolę nad rowerem.

 

Rower trekkingowy ROMET WAGANT 3

 

 • Kross Trans 3.0

Kolejny trekkingowy rower do 2000, którym warto się zainteresować. Wygodna aluminiowa rama, duże 28-calowe koła z oponami 42 mm, amortyzator Suntour o skoku 50 mm oraz amortyzowana sztyca podsiodłowa gwarantują wygodę podczas jazdy po drogach utwardzonych i w lekkim terenie. Regulowany mostek pozwala znaleźć optymalną pozycję za kierownicą, co ma kluczowe znaczenie podczas wielu godzin spędzonych na pedałowaniu. Jak na rower trekkingowy przystało, został on wyposażony w bagażnik, błotniki, stopkę, osłony i pełne oświetlenie, które zasilane jest z prądnicy zintegrowanej z przednią piastą. Napęd natomiast to połączenie przerzutek Shimano Tourney i Acera, których zakres pracy pozwala na swobodne przemieszczanie się na nizinach czy w górach. Zarówno Kross Trans 3.0, jak i Romet Wagant 3 doskonale sprawdzą się podczas niejednej wycieczki.

Rower Kross Trans 3.0 M 28” Męski Czarny Szary
Rower Kross Trans 3.0 M 28” Męski Czarny Szary Kross
0/5
1829,00 zł
Promocja
1699,00 zł  najniższa cena

2499,00 zł  cena regularna

Rower Kross Trans 3.0 S 28” Damski Khaki Czarny
Rower Kross Trans 3.0 S 28” Damski Khaki Czarny Kross
0/5
1899,00 zł
Promocja
1739,00 zł  najniższa cena

2499,00 zł  cena regularna

Rower Trekkingowy Męski Kross Trans 3.0 R.M
Rower Trekkingowy Męski Kross Trans 3.0 R.M Kross
0/5
1729,00 zł
Promocja
2499,00 zł (-30%)  najniższa cena

2499,00 zł (-30%)  cena regularna

Rower Trekkingowy Męski Kross Trans 3.0 R.L
Rower Trekkingowy Męski Kross Trans 3.0 R.L Kross
0/5
1729,00 zł
Promocja
1809,00 zł  najniższa cena

2499,00 zł  cena regularna

Powyższe propozycje to rowery do 2000, na które w naszej opinii warto zwrócić uwagę. Przedstawiając krótką charakterystykę każdego z nich, nie tylko chcieliśmy wskazać konkretne modele, ale również zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne, które warto brać pod uwagę, decydując się na zakup jednośladów w tym pułapie cenowym. Nasze małe zestawienie to także potwierdzenie, że rower za 2000 może być równie dobry co tani. Najważniejsze, aby spełniał nasze oczekiwania i pozwalał czerpać satysfakcję z jazdy.

Więcej rowerowych poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock