Spis treści:

  1. Jak zrobić profesjonalny makijaż w domu? Wskazówki
  2. Profesjonalny makijaż: lista kosmetyków
  3. Jak zrobić profesjonalny makijaż w kilku krokach?
  4. Profesjonalny makijaż twarzy
  5. Profesjonalny makijaż oczu i brwi
  6. Profesjonalny makijaż ust

Profesjonalny makijaż potrafi złagodzić rysy twarzy, podkreślić wszystkie jej zalety oraz wydobyć spojrzenie i sprawić, że skóra zmieni się w gładką taflę. To wiedza, doświadczenie i talent w rękach makijażysty potrafią czynić takie cuda. Wystarczy spojrzeć na twarze gwiazd, których makijaż sceniczny, wieczorowy lub dzienny wywołuje piorunujący efekt.

Idealnie zblendowane cienie na powiekach, wyrzeźbione policzki czy pięknie podkreślone usta – tego wszystkiego można się nauczyć. Na początek potrzebne będzie światło. Naturalne, dzienne będzie najlepsze, a do niego lustro, by móc dokładnie ocenić efekt, dobrać kolory i nie przesadzić z bronzerem.

Jak zrobić profesjonalny makijaż w domu? Wskazówki

Każdy profesjonalny wizażysta zaczyna pracę od przygotowania swojego warsztatu. To znaczy, że wybiera i układa akcesoria potrzebne do nakładania makijażu oraz kosmetyki do pielęgnacji, która poprzedza malowanie.

Ważne jest oczyszczenie twarzy oraz tonizacja, a dalej nałożenie jak najlżejszego kremu nawilżającego. Chodzi o to, by makijaż przetrwał kilka godzin, a żeby tak było, skóra nie powinna być przeciążona pielęgnacją. Zbyt wiele warstw może zwyczajnie sprawić, że podkład i puder spłyną, rozpuszczą się, albo będą wyglądać zbyt ciężko.

Najgorszy scenariusz to taki, w którym podkład „gumkuje się” na skórze już w trakcie rozprowadzania. Podsumowując: należy oczyścić skórę, zastosować tonik lub mgiełkę nawilżającą oraz lekki krem. Tyle wystarczy.

Po tym można przejść do etapu nakładania makijażu. By go zrobić, należy mieć pod ręką kilka akcesoriów, bez których profesjonalny makijaż nie istnieje. Są to: gąbeczki do nakładania podkładu i kosmetyków do konturowania, pędzelki do blendowania cieni, nakładania różu, korektora oraz pudru.

 

Blender golden rose

 

Najlepiej postawić na sprawdzone marki akcesoriów, z których często korzystają makijażyści. Warto również wziąć pod uwagę drobne pomyłki, które zdarzają się każdemu, nawet profesjonaliście. Rozmazany tusz do rzęs, krzywa kreska eyelinera czy źle obrysowany kontur ust – tu przydadzą się patyczki higieniczne oraz woda micelarna by wyczyścić błędy.

 

Woda hialuronowa tolpa

 

Profesjonalny makijaż: lista kosmetyków

Jak zgromadzić potrzebne kosmetyki kolorowe i uniknąć przesady? Profesjonaliści nie uznają ograniczeń i dlatego ich warsztat pracy mieści się zwykle w ogromnym, wielopiętrowym kufrze. Jednak oni pracują z różnymi twarzami, muszą być przygotowani na każdy rodzaj cery z którym się zetkną, na różnorodne odcienie karnacji oraz wreszcie style, wymagania i okazje. Natomiast amatorowi wystarczą dobre, profesjonalne bazowe formuły, kilka podstawowych cieni, palet do makijażu.

Zacznijmy od bazy. Ona zapewnia trwałość podkładowi oraz filtruje światło padające na skórę, dlatego trzeba się dobrze zastanowić i obserwować swoją skórę. Czy jest zaczerwieniona? Jeśli tak, przyda się baza z zielonymi pigmentami, a może skóra jest błyszcząca? Wtedy należy postawić na bazę matującą i obkurczającą pory.

 

Baza pod makijaż maybeline

 

Z kolei w przypadku zmarszczek najlepsza będzie formuła na bazie silikonów i peptydów, które wypełnią drobne bruzdki i załamania a skórze sprawiając, że po nałożeniu podkładu cera będzie perfekcyjnie gładka. Dalej przechodzimy do korektora.

 

Baza wypełniają zmarszczki lirene

 

Jego rola jest nieoceniona w ukrywaniu cieni pod oczami, drobnych niedoskonałości, zaczerwienień (wokół skrzydełek nosa). Wzorem profesjonalistów zastosuj korektor w słoiczku, o dość gęstej, kremowej konsystencji, za to wysokim stopniu krycia.

 

Korektor w kremie

 

Następnie paleta do konturowania i rozświetlania, bezkonkurencyjna w wyszczuplaniu i rzeźbieniu owalu twarzy, policzków i nosa. Na liście kosmetyków do makijażu profesjonalnego nie może zabraknąć dobrego podkładu w płynie, najlepiej kryjącego i trwałego oraz pudru sypkiego.

 

Paleta do konturowania makeup revolution

 

Ten ostatni może być transparentny, a jeszcze lepiej bardzo drobno zmielony by nie było go widać. Dobre są formuły z oznaczeniem HD , ponieważ sprawdzają się na zdjęciach i pozostają niewidoczne nawet jeśli zrobisz zbliżenie na twarz.

 

Puder sypki eveline

 

Co dalej? Czarna maskara, eyeliner w płynie, cienie do powiek, pomadka, róż – tu wybieraj w zgodzie ze swoim gustem i stylizacją. A na koniec kosmetyki do brwi. Jeśli chcesz je mocno wyczesać i utrwalić, przyda się mydło do brwi, kredka, cień lub pisak do brwi.

 

Pisak do brwi

 

Oczywiście nie może zabraknąć sprayu do utrwalania makijażu. A teraz wystarczy zabrać się do pracy.

 

Spray utrwalający makijaż

 

Jak zrobić profesjonalny makijaż w kilku krokach?

Poniżej znajdziesz krótki przepis na profesjonalny makijaż dzienny, lekki i niezobowiązujący, który sprawdzi się niezależnie od koloru oczu, włosów i stylizacji.

Profesjonalny makijaż twarzy

Na oczyszczoną skórę twarzy i szyi rozprowadź bazę pod podkład. By zrobić to dokładnie użyj wilgotnej gąbeczki lub pędzla do podkładu. Tam, gdzie skóra wymaga szczególnego kamuflażu (zmarszczki, naczynka, niedoskonałości) użyj odrobinę większej ilości bazy. I zanim skóra wyschnie rozprowadź podkład, również z pomocą gąbki, przyciskając ją lekko do skóry. Postaraj się nie rozcierać tylko ugniatać skórę, to gwarantuje równy, gładki efekt. Małą gąbeczką nałóż podkład w miejscach trudnych jak okolica oczu, skrzydełka nosa oraz nasada włosów. Korektor rozprowadź wokół oczu, nosa, ust oraz wszędzie tam, gdzie skóra tego wymaga, na przykład w miejscach przebarwień.

Silikonowym pędzelkiem dokładnie go rozprowadź i zblenduj małą gąbką, tak by nie było granicy między korektorem a podkładem. Następnie przejdź do konturowania i rozświetlania. Naczelna zasada jest prosta: wszystko co chcesz uwypuklić i podkreślić potraktuj jasnymi odcieniami, a to co chcesz ukryć – ciemnymi. Na przykład wysokie czoło można w prosty sposób „skrócić” rozprowadzając ciemny odcień pudru lub kremu do konturowania wzdłuż nasady włosów nad czołem.

By wyrzeźbić policzki, nałóż ciemny odcień pod kością jarzmową, a na jej szczyt wklep jasny odcień kosmetyku do konturowania. Dalej znów sięgnij po gąbeczkę i zblenduj dokładnie wszystkie odcienie, by wtopiły się w tło z podkładu i dopiero wtedy użyj pudru. I jeszcze trik makijażystów: by ukryć zmarszczki oraz cienie pod oczami, warto przysypać okolicę oczu specjalnym pudrem wygłądzającym.

 

Puder pod oczy

 

Dalej mamy etap różu - można go nakładać na policzki pędzlem lub jeśli wolisz naturalny i połyskujący efekt kremowej formuły – gąbeczką. Dobrym miejscem na róż jest najbardziej wystająca część kości policzkowej oraz okolice skroni.

Profesjonalny makijaż oczu i brwi

Wklep bazę pod cienie, jeśli chcesz połączyć kilka kolorów na powiece i mieć pewność, że nie spłyną ze skóry nawet pod koniec dnia. W przypadku dziennego makijażu, najlepiej po prostu wyrzeźbić powieki stosując jasną paletę cienie nude.

 

Paleta cieni do powiek

 

Na początek nałóż na całą powiekę ruchomą jasny, matowy cień w zgaszonej bieli lub beżu. Potem wybierz delikatny, jasny nude i pędzelkiem podkreśl linię wzdłuż rzęs, wyciągnij ją ku górze i poprowadź szerszą linią wzdłuż załamania powiek. Środek możesz wypełnić ciepłym odcieniem beżu i dalej zblendować wszystkie kolory pędzelkiem. Na koniec użyj jasnego, połyskującego cienia wokół wewnętrznego kącika oka.

I nie zapomnij o jasnym, matowym kolorze tuż pod brwiami. Sprawi, że łuki będą wyglądały gładko. Dalej maskara na rzęsy. Jeśli lubisz mocny efekt, nałóż ją dwiema warstwami rozczesując je potem szczoteczką lub specjalnym grzebykiem by upewnić się, że na włoskach nie zostaną grudki. Zanim jednak pomalujesz rzęsy, możesz wykorzystać specjalny kosmetyk profesjonalny: bazę pod tusz.

 

Baza pod tusz do rzes

 

Zadziała jak błyskawiczny zagęszczacz rzęs i sprawdzi się, jeśli masz delikatne, cienkie i krótkie włoski. Jak podkreślić brwi? Tu trzeba zacząć od delikatnego wyczesania włosków w górę, by zdjąć z nich puder i drobinki podkładu. Makijażyści często robią to specjalnym grzebykiem do rzęs lub miękką szczoteczką do zębów. Następnie można użyć pisaka, by zagęścić je i podkreślić w naturalny sposób.

A więc zamiast jednej i grubej kreski, trzeba rysować jak najcieńsze linie by stopiły się z naturalnymi brwiami. Dalej można utrwalić kształt brwi specjalnym żelem i gotowe. Jednak jest jeszcze inny sposób na profesjonalny makijaż brwi. Na początek trzeba wyczesać je i jednocześnie utrwalić z pomocą mydła. Lekko wilgotną szczoteczką wczesz kosmetyk we włoski a potem przyciśnij je by „przykleiły się” do skóry. Dopiero w drugim etapie możesz je przyciemnić i zagęścić kredką lub cieniem.

Profesjonalny makijaż ust

Ostatni etap profesjonalnego makijażu twarzy należy do ust. Makijażyści zaczynają go od rozprowadzenia odrobiny podkładu na wargi, w ten sposób zyskując gładką powierzchnię, którą łatwiej równo pokryć kolorem. Dalej rozprowadź pomadkę pędzelkiem. Mały i precyzyjny świetnie zastąpi konturówkę. A kiedy pokryjesz kolorem usta, wklep pomadkę opuszką palca by jej kontur stał się bardziej naturalny. Na środek ust możesz nałożyć błyszczyk, by w ten sposób zyskać większą objętość ust i efektowną głębię. A jeśli chcesz zyskać efekt optycznie większych ust, zrób to co profesjonaliści: obrysuj je wcześniej beżowym korektorem w kredce.

 

Korektor w kredce

 

Po więcej porad dotyczących technik makijażowych oraz kosmetyków zapraszamy do działu Dbam o urodę.