Profilowany uchwyt

Pióro podczas pisania powinno być utrzymywane jednocześnie w trzech palcach – pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, a zarazem opierać się na środkowym palcu. Dzieci rozpoczynające naukę w szkole nie mają jeszcze ukształtowanego takiego nawyku. Dlatego potrzebują wsparcia, aby mięśnie dłoni nie były narażone na obciążenie. Odpowiednie pióra wieczne dla najmłodszych uczniów posiadają wyprofilowany uchwyt. Istotne są zwłaszcza zagłębienia w oprawce, a także trójkątny przekrój. Dzięki takiej budowie przyrządu, dziecko nie musi niepotrzebnie obciążać mięśni palców, dłoni i przedramienia. Wyprofilowany uchwyt sprawia również, że  podczas pisania trzyma pióro na odpowiedniej wysokości, zachowując właściwą odległość palców od stalówki. Warto poza tym postawić na pióro z silikonową nakładką, która ułatwia stabilne trzymanie przyrządu do pisania, zapobiegając jego ślizganiu się w dłoni.

 

Twardość i materiał stalówki

Kluczowym elementem pióra wiecznego jest stalówka. W przypadku uczniów rozpoczynających pisanie powinna być ona miękka i elastyczna, aby mogła gładko przesuwać się po papierze, bez konieczności silnego nacisku i efektu skrobania. Najlepiej sprawdza się irydowa stalówka, która jest wytrzymała, a zarazem zachowuje wysoką elastyczność. Pióro wieczne powinno być zakończone kuleczką, aby uniknąć rozwidlania się stalówki. W przypadku nastolatków można już śmiało postawić na mniej elastyczne pióro.

 

Pióro wieczne dla praworęcznych, Scribolino, malinowo-jagodowe - Faber-Castell

 

Jak ciężkie powinno być pióro wieczne?

Do nauki pisania najlepiej nadają się lekkie pióra, których obudowa została wykonana z plastikowego materiału. Ich utrzymywanie w dłoni nie naraża dziecka na wysiłek i niewygodę. Nastolatek ma już znacznie silniejsze mięśnie palców. Dlatego w jego przypadku można bez obaw zdecydować się na cięższy przyrząd do pisania w metalowej obudowie, którego zaletą jest większa wytrzymałość i elegancki design.

 

Grubość linii

Pióra wieczne są wyposażone w stalówkę, która powinna być oznaczona określoną literą, wskazującą na grubość linii: B – gruba, M – średnia, F – cienka, BB/2B – bardzo gruba, XF/EF – bardzo cienka. W przypadku młodszych uczniów najwygodniejsze są stalówki z cienkim pismem, natomiast czym starsze dziecko, tym łatwiej przychodzi mu pisanie piórem ze stalówką piszącą grubo.

 

Pióro dla leworęcznych

Dawno już minęły czasy, kiedy dzieci piszące w szkole lewą dłonią były wyśmiewane. Dziś producenci przyrządów do pisania proponują pióra wieczne wyprofilowane również z myślą o osobach leworęcznych. Dzięki temu mięśnie palców są znacznie mniej obciążane; mogą więc uniknąć niepotrzebnego bólu i niewygody. Informacja na temat tego, czy pióro jest odpowiednie dla osób leworęcznych czy praworęcznych powinna znajdować się na opakowaniu produktu.

 

Pióro wieczne dla leworęcznych, My Pen, mix kolorów

 

Motyw i kolorystyka pióra

Aby pióro podobało się owi czy nastolatkowi, powinno odpowiadać jego preferencjom pod względem wyglądu. Warto postawić na wielobarwne pióra lub z ciekawymi motywami, na przykład nawiązującymi do popularnych filmów animowanych. Dziewczynce zapewne spodoba się różowe pióro czy z grafiką lalki. Dla chłopca można natomiast wybrać przyrząd w barwach czarno - czerwonych.

 

 

 

Dodatkowe funkcje

Aby pisanie było dla dziecka jeszcze bardziej komfortowe, warto wybrać dla niego pióro z korektorem, dzięki któremu będzie mogło zamazywać popełniane błędy – a przecież są one nieuniknione w pierwszych latach nauki. Część do zamazywania znajduje się wtedy na końcu pióra. Przydatnym rozwiązaniem jest również obecność wbudowanych okienek, dzięki którym  może na bieżąco kontrolować ilość atramentu pozostałego w naboju. Dobrze jest się upewnić przed zakupem, czy pióro obsługuje naboje w standardowej wielkości – te w nietypowym rozmiarze są znacznie trudniej dostępne.

 

Czy warto oszczędzać na zakupie pióra?

Na zakończenie warto dodać, że nie jest dobrym pomysłem kupowanie najtańszych piór wiecznych. Oszczędność jest tylko pozorna, ponieważ ich trwałość pozostawia sporo do życzenia – będą się szybko łamać pod wpływem niekontrolowanej jeszcze przez a siły nacisku. Co gorsza, pióro niskiej jakości może spowolnić rozwój małej motoryki dziecka, a także zniechęcić dziecko do nauki pisania