Domy wykończone spadzistym dachem prezentują się klasycznie i elegancko. Do tego, w niektórych regionach, taka konstrukcja budynku jest wręcz niezbędna z uwagi na warunki pogodowe. Tam, gdzie w chłodniejszych sezonach spada stosunkowo dużo śniegu, spadzisty dach jest najlepszym zabezpieczeniem przed przeciążeniem całej struktury budynku.

Obecnie, poddasze rzadko pozostawia się puste, jak robiono to w przeszłości. Przestrzeń na samej górze coraz chętniej zostaje zagospodarowana pod pomieszczenia użytkowe. Dzięki temu, w domu można wydzielić większą ilość pokoi, co przekłada się na komfort domowników. Mieszkanie na poddaszu często jest problematyczne i kłopotliwe. To, jak wygodnie będziesz czuć się w takich pomieszczeniach, zależy w dużej mierze od ich organizacji. Na niej skupimy się w dzisiejszym artykule. Pamiętaj również, że bez dobrej izolacji mieszkanie na poddaszu bywa trudne, zwłaszcza w porze letniej i zimowej, gdy temperatury osiągają ekstremalne poziomy.

Jak urządzić pokoje na poddaszu? Paleta kolorystyczna i materiały

Urządzając pokój na poddaszu, należy wziąć pod uwagę fakt, że do pomieszczeń tego rodzaju zazwyczaj dociera znacznie mniej światła. Oczywiście wiele zależy od ilości okien oraz wymiarów i układu pomieszczenia. W przypadku mansard czy okien z wykuszem problem znacznie się zmniejsza, jednak tradycyjne okna dachowe sprawiają nieco więcej problemów.

Ze względu na to, że okna dachowe umieszczone są najczęściej pod skosem, światło rozchodzi się nieco inaczej. Tym sposobem, w niektórych miejscach, zwłaszcza w kątach pokoju, może być ciemniej. Aby zapobiec jeszcze większemu zacienieniu, warto wybrać jasne kolory ścian. W ten sposób pomieszczenie optycznie się powiększy. Nie musi być to śnieżna biel –odcienie beżu i pastele również będą pasować.

Wybierając materiały przy urządzaniu poddasza, warto pamiętać o tym, że w lecie takie pomieszczenia łatwo się nagrzewają, a w zimie – wychładzają. Dlatego najlepiej unikać materiałów podatnych na zmianę temperatury, jak choćby kamień czy beton. Najlepiej postawić na drewno i cegłę. Jeśli chcesz stworzyć industrialny klimat, lepiej wybrać imitującą beton farbę lub tapetę winylową, niż płyty.

 

Topchic Tapeta ze wzorem cegieł, czerwono-szara

 

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Dobrze urządzona sypialnia na poddaszu może być twoją oazą spokoju. Organizując przestrzeń zadbaj przede wszystkim o wybór właściwego miejsca do spania. Jeśli masz tradycyjne okna dachowe, bez wykuszy, pamiętaj, by nie umieszczać łóżka naprzeciwko nich – w takim wypadku będzie budzić cię ostre światło. Najlepiej umieścić je w zacienionej części pokoju.

Jakie meble na poddasze wybrać, aby całość była funkcjonalna? Warto szukać modeli, z których wykorzystaniem zagospodarujesz również kąty pokoju. Często popełnianym błędem jest pozostawianie ich pustych ze względu na krzywizny, co skutkuje ograniczeniem użytkowej przestrzeni. Warto pomyśleć o zagospodarowaniu niefunkcjonalnego obszaru z użyciem odpowiednio dobranych mebli. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie regałów schodkowych, które łatwo można dopasować do krzywizn czy niskich narożnych szafek. Pamiętaj, że miejsca do przechowywania nigdy za wiele, nawet niewielkie powierzchnie ukryte pod ostrymi skosami warto zabudować i wykorzystać do przetrzymywania rzadko używanych rzeczy. 

 

Łóżko białe, Hermes, rozkładane, z materacem, z szufladami, 80x200 Spokojne Sny

 

Pokój na poddaszu – patenty na funkcjonalne wnętrze

Niezależnie od tego, czy urządzasz pokój młodzieżowy na poddaszu, łazienkę, czy może sypialnię, warto zastosować sprawdzone sposoby na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Podwieszaj do woli!

W związku z brakiem przestrzeni ściennych na wiszące regały (ze względu na obecność skosów) warto zastosować inne rozwiązania podwieszane. Miękkie półki wiszące to idealne akcesorium na poddasze.

Pomyśl o skosach

Ustawiając meble pod skosem, pamiętaj o ich zastosowaniu. O ile w przypadku pokoju dziecięcego aspekt ten nie ma większego znaczenia, ze względu na niski wzrost maluchów, dla dorosłych jest już jednak dość istotny. Pod skosem nie powinno się umieszczać na przykład szafki czy kredensu. Natomiast biurko, z którego korzysta się przecież na siedząco –jak najbardziej, o ile skos jest wystarczająco łagodny. Unikaj jednak umieszczania biurek tuż pod oknem dachowym – skupione światło może utrudniać korzystanie z niego w ciągu dnia.

 

Biurko komputerowe vidaXL, białe, 120x60x73 cm

 

Wykorzystaj antresolę

Jeśli poddasze jest wysokie, warto rozważyć poziomowanie pokoju poprzez wstawienie antresoli. Umożliwia ona efektywniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Na antresoli można umieścić łóżko, a pod nią – na przykład biurko, chowając je w przyjemnym półcieniu.

 

Łóżko białe, dąb sonoma, 188x204x110, BMI Furniture

 

Pokój na poddaszu może być komfortowy i przytulny, jeśli dobrze go urządzisz. Zastosuj nasze wskazówki, a efekt z pewnością cię zadowoli.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock