Jak wygląda salon eklektyczny? W zależności od tego, kto go urządza – bardzo różnie. Eklektyzm oznacza łączenie różnych stylów. Jakich? To już zależy w pełni od twojej inwencji. Może wykorzystasz elementy stylu skandynawskiego i połączysz je ze stylem etnicznym, podkręcając przytulną prostotę mebli w jasnych odcieniach wzorzystymi dywanami i zasłonami inspirowanymi folklorem z różnych stron świata? A może zestawisz w salonie gustowne antyki z meblami w stylu modernistycznym? W przypadku stylu eklektycznego masz pełną dowolność.

 

Room 99, Zasłona gotowa Aura na taśmie 140x250 (zieleń butelkowa)

 

Czym jest styl eklektyczny?

Najczęściej, urządzając eklektyczny salon, łączy się elementy z różnych epok, jednak nie jest to regułą. Łączenie nowoczesnych elementów wykończonych na wysoki błysk z akcesoriami w stylu ludwikowskim, czy mebli industrialnych z dodatkami boho – to najpopularniejsze przykłady eklektycznego stylu. Ważne, aby zadbać o harmonię wszystkich elementów wchodzących w skład wystroju wnętrz. Jak to zrobić?

Salon eklektyczny – inspiracje i podstawowe zasady

Wybór estetyk, które chcesz uwzględnić w swoim wystroju, to pierwszy krok przy planowaniu salonu w stylu eklektycznym. Do sprawdzonych połączeń należą:

  • styl skandynawski + boho;
  • skandynawski + industrialny;
  • lata sześćdziesiąte + nowoczesny glamour;
  • ludwikowski + nowoczesny;
  • modernistyczny à la PRL + skandynawski.

 

Stół jadalniany, wysoki połysk, czarny, 80 x 80 x 75 cm

 

Takich par można stworzyć wiele. Najważniejsze, by nie łączyć ze sobą zbyt wielu stylów – wystarczą dwa lub trzy. W innym wypadku wnętrze może sprawiać wrażenie chaotycznego i przytłaczającego.

#1 Dobierz motyw przewodni

Aby uniknąć chaosu, warto wybrać motyw przewodni. Może być nim na przykład drewno, rattan czy wzory florystyczne. Dzięki temu, dobierając meble i akcesoria z poszczególnych epok i stylistyk, zachowasz między nimi pewną spójność. To bardzo ważne w stylu eklektycznym, który łatwo może zamienić się w chaotyczny zlepek nieprzystających do siebie elementów.

 

Zestaw krzeseł cztery krzesła nowoczesne do salonu

 

#2 Zadbaj o harmonię kolorystyczną

Skoro mamy kontrasty w zakresie estetyk, warto zadbać o to, by elementy aranżacji pozostawały ze sobą w harmonii kolorystycznej. Już na początku warto wyznaczyć paletę barw i ściśle się jej trzymać. To „utrzyma w ryzach” wystrój, dając mu pewną ramę.

#3 Nie bój się dawnych epok

Dobrze wykorzystane antyki mogą prezentować się naprawdę efektownie i…nowocześnie! Wystarczy, że dobierzesz kilka perełek zamiast gromadzić we wnętrzu dużą ilość starych mebli. Otocz je nowoczesnymi akcesoriami i odnów na tyle, by wszystkie ich detale były widoczne. Dużą popularnością cieszą się obecnie meble z epoki PRL-u, które również można uznać za antyki. Ich charakterystyczne kształty, wysokie nóżki i połączenia różnych gatunków drewna w ciekawe wzory sprawiają, że stanowią piękne urozmaicenie wnętrz skandynawskich, industrialnych czy nowoczesnych.

 

Pufa tapicerowana pojemnik stolik ROYAL 36x45cm C.ZIELONY

 

#4 Zaszalej ze wzorami

Nie musisz aranżować pokoju od zera, aby osiągnąć eklektyczny efekt. Jeśli chcesz urządzić salon w tym stylu, wystarczy dopasować odpowiednie dywany i zasłony. Dla przykładu, do aranżacji w stylu skandynawskim możesz dobrać piękne wzorzyste dywany z juty z wycinanymi ornamentami, charakterystyczne dla stylu boho i zasłony w odcieniu czerwieni lub błękitu, opatrzone wzorami marokańskimi.

#5 Różnicuj materiały i faktury

Eklektyczny efekt można zbudować różnicując materiały i faktury. W tym celu możesz na przykład dobrać do drewnianego czy metalowego stołu tapicerowane różnymi materiałami krzesła. Połącz gładki welur ze wzorzystą bawełną i skórą – efekt będzie spektakularny. Aksamitne zasłony w kolorze butelkowej zieleni zestaw z różnymi odcieniami litego drewna i chropowatymi detalami.

 

Fotel obrotowy z poduszką VIDAXL, żółty, 64x64x86 cm

 

Ciekawym motywem urządzania pomieszczeń eklektycznych, jest dobranie różnych krzeseł. Połącz modernistyczne modele na wysokich, rozstawionych na zewnątrz nóżkach z krzesłami à la windsor wykonanymi z plexi oraz klasycznymi drewnianymi modelami. Tę taktykę stosuje wiele restauracji, chcąc stworzyć jedyne w swoim rodzaju wnętrze.

Salon eklektyczny można urządzić łatwo i niskim kosztem. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby osiągnąć zadowalający efekt.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock