Poprawne ładowanie telefonu ma bardzo duży wpływ na żywotność baterii. O ile jeszcze niedawno większość smartfonów posiadała wymienne akumulatory, o tyle obecnie większość modeli korzysta z ogniw rozlokowanych po całej konstrukcji smartfona. W ten sposób urządzenia mobilne mogą korzystać z pomniejszych baterii przy zachowaniu smukłej sylwetki. Niestety wymiana uszkodzonych ogniw jest bardzo kosztowna i wymaga wizyty w serwisie. Każdemu użytkownikowi powinno więc zależeć na dbaniu o elementy odpowiedzialne za zasilanie. Przygotowaliśmy kilka porad dzięki, którym bateria w waszych telefonach będzie dłużej trzymała.

 

SAMSUNG Ładowarka sieciowa 45W EP-T4510 Black

 

Jak ładować nowy telefon?

Temat ładowania baterii należy zacząć od rozprawienia się z pewnym mitem. Wiele osób jest ciągle przekonana, że baterie w nowym telefonie należy najpierw sformatować, czyli rozładować do zera, a następnie naładować do pełna. Faktycznie tak się robiło w przypadku starych ogniw niklowo-wodorkowych, które posiadały efekt pamięciowy. Polegał on na tym, że bateria po podłączeniu do ładowania tak jakby uznawała dany stan za 0% i podobnie po odłączeniu przed pełnym naładowaniem traktowała mniejszą pojemność za swoje maksimum. Z czasem ładowanie nieregularne prowadziło do obniżenia wydajności ogniw.

Obecnie stosuje się ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które nie posiadają efektu pamięciowego. Nie tylko nie wymagają one formatowania, ale też pełne rozładowywanie i ładowanie może im zwyczajnie zaszkodzić. Nowe smartfony po wyjęciu z pudełka są natychmiast gotowe do ładowania i muszą być przed włączeniem podpinane do ładowarki. Nie trzeba formatować baterii!

 

Ładowarka sieciowa USB-C Power Delivery 18W PD XO

 

Jak najlepiej ładować telefon?

Smartfony zazwyczaj wyświetlają komunikat o zbliżającym się rozładowaniu baterii lub zmieniają kolor wskaźnika poziomu baterii przy poziomie ok. 15-20%. Dlaczego tak się dzieje? To nie jest fanaberia producentów czy twórców systemów. Baterie litowo-jonowe tracą swoją wydajność przy częstym osiąganiu wartości granicznych. Oznacza to, że częste doprowadzenie do całkowitego rozładowania lub pełnego naładowania obniża ich realną pojemność i żywotność.

 

Baseus Compact 2U+C Ładowarka sieciowa USB-C 2xUSB-A 30W PD QC3.0 (iPhone 13 12)

 

Zaleca się, aby baterie współczesnych telefonów ładować często i rozpoczynać ten proces zanim dojdzie do pełnego rozładowania. Ładowarkę powinno się wypinać przy poziomie naładowania ok. 80-90%. W ten sposób użytkownik spowolni proces degradacji ogniw i zwiększy wytrzymałość akumulatora. Należy zwrócić uwagę, że ładowanie smartfona przez noc może również obniżyć żywotność baterii. Urządzenia posiadają blokady przeładowania baterii, które wyłączają ładowanie po uzyskaniu 100%. Jednak kiedy pozostają podłączone do zasilania to co jakiś czas energia naturalnie spada poniżej pełnej pojemności i ładowanie rozpoczyna się na nowo. To oznacza, że w ciągu jednej nocy kilkukrotnie doprowadzamy do sytuacji pełnego naładowania baterii co przyspiesza zużywanie się ogniw litowo-jonowych.

 

Baseus Super Si szybka ładowarka sieciowa Quick Charge 3.0 Power Delivery 25W 3A + Kabel USB Typ C - USB Typ C 3A 1m biały (TZCCSUP-L02)

 

Część osób jest także przekonana, że tryb oszczędzania baterii powoduje nadmierne zużycie baterii. Trzeba zaznaczyć, że korzystanie z tego trybu samo w sobie nie wpływa w żaden sposób na akumulator. Jedynie ma on wpływ na wyłączenie części procesów, co ogranicza pobór energii. Natomiast mit wziął się z tego, że automatyczne włączenie oszczędzania baterii oznacza nic innego, jak doprowadzenie baterii do poziomu bliskiego rozładowania, co jak wspomniałem powyżej wpływa na obniżenie żywotności baterii.

 

Ładowarka sieciowa Hama 20W PD QC 3.0 z wyjściem USB-C biała, kompatybilna z iPhone [H]

 

Jak ładować telefon indukcyjnie?

Na temat ładowania bezprzewodowego narosło również wiele mitów. Należy jednak zaznaczyć, że ta technologia nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie użytkownika, ani na stan telefonu. Tyczy się to także baterii, a wręcz przeciwnie może ona pomóc w zachowaniu żywotności akumulatora. Bezprzewodowe ładowanie jest wolniejsze, a więc zmniejsza obciążenie ogniw. Pewnym problemem może być wytwarzana podczas tego procesu temperatura. Dlatego ładowarka indukcyjna powinna się znajdować w miejscu osłoniętym od słońca. Samo zasilanie smartfona powinno być przeprowadzane podobnie, jak przy klasycznym kablu, czyli przy poziomie baterii powyżej 15% i do maksymalnie 90%.

 

Ładowarka indukcyjna HAMA Qi-FC10

 

Jak ładować telefon z powerbanku?

Ładowanie powerbankiem nie różni się od zasilania baterii bezpośrednio z gniazdka. Warto korzystać z takiego akcesorium przede wszystkim ze względu na dostęp do energii w każdym miejscu. W ten sposób ograniczamy ryzyko całkowitego rozładowania baterii.

 

Powerbank, Adata, P20000QCD, czarny

 

Co zrobić żeby bateria dłużej trzymała?

Poprawne ładowanie i niedopuszczanie do osiągania wartości granicznych to główne metody dbania o żywotność baterii. Można jednak wspomóc je dodatkowymi czynnościami. Przede wszystkim warto postawić na oryginalne, dedykowane ładowarki lub zamienniki o parametrach zalecanych przez producenta. Akcesoria o niewłaściwych parametrach mogą wpłynąć na stan ogniw akumulatora. Bardzo istotnym czynnikiem dla baterii jest temperatura. Podczas ładowania telefon nie powinien znajdować się w nasłonecznionym i gorącym miejscu. Warto przed tym procesem zdjąć pokrowiec, aby zapewnić urządzeniu bardziej wydajne chłodzenie.

Jeżeli podczas ładowania nie potrzebujemy korzystać z telefonu to bardzo dobrym pomysłem jest włączenie trybu samolotowego. Ten odcina dostęp do sieci, a co za tym idzie wyłącza liczne procesy co pozwala obniżyć zużycie energii. Dzięki temu bateria naładuje się szybciej, więc będzie krócej wystawiona na wysoką temperaturę towarzyszącą procesowi ładowania.

 

Ładowarka samochodowa PLATINET Car Charger Rolling Cable, 2.4 A

 

Teraz już wiecie, jak najlepiej ładować telefon. Wystarczy nie dopuszczać do pełnego rozładowania i naładowania akumulatora, aby znacząco wydłużyć jego żywotność. Korzystanie z dobrej ładowarki oraz unikanie wysokich temperatur podczas tego procesu również przyniosą dobre skutki. Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że nie narazicie się na kosztowną wymianę baterii w smartfonie!

Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com