Nie jestem zwolenniczką trzymania w domu zwierząt nieudomowionych. Mam jednak świadomość, że dla wielu osób są one atrakcyjne, a mnie zależy na tym, aby trzymane przez nas w domu zwierzęta miały jak najlepsze warunki, właściwe dla wybranego gatunku. Z tego względu przygotowałam zestawienie najważniejszych faktów o opiece nad jednym z najbardziej popularnych obecnie zwierząt egzotycznych: gekonie lamparcim. Jego prawidłowa polska nazwa to eublefar tygrysi, jednakże potocznie wciąż nazywany jest gekonem lamparcim lub tygrysim i taką nazwą będę się posługiwać w dalszej części artykułu.

 

Terraria i akcesoria

 

Gekon lamparci – co to za zwierzę?

Gekon lamparci (Eublepharis macularius) to gatunek gekona chętnie wybierany do domowych hodowli i często polecany początkującym terrarystom. A to dlatego, że ma łagodne usposobienie, szybko się oswaja i opieka nad nim jest stosunkowo prosta w porównaniu do innych gadów trzymanych w terrariach.

Nie jest to zbyt duże zwierzątko – osiąga niecałe 30 centymetrów długości. Zaskoczeniem natomiast może być fakt, ile żyje gekon lamparci. Pod dobrą opieką bowiem może spokojnie dożyć 15 lat, a nawet więcej. Musimy zatem pamiętać, że gekon w domu to zobowiązanie na bardzo długi czas.

Można spotkać go pod nazwą „tygrysi” oraz „lamparci” i oba te przymiotniki są zgodne z jego wyglądem. Młody gekon jest ubarwiony w pasy i dopiero kiedy dorasta, zmieniają się one w cętki.

Ze względu na to, jak dużą popularnością cieszy się gekon lamparci w domowej hodowli, wyodrębnionych zostało kilka jego odmian kolorystycznych, między innymi pomarańczowa, albinotyczna czy jednolita (całkowicie pozbawiona cętek).

W przeciwieństwie do gekona orzęsionego (Correlophus ciliatus), gekon lamparci nie ma palców wyposażonych w lamele. Dlatego nie potrafi przemieszczać się po pionowych, gładkich powierzchniach, takich jak szyba. Ma jednak pazurki, które pozwalają mu na wspinanie się po kamieniach czy gałęziach, co robi chętnie i często, dlatego musimy pamiętać o umieszczeniu ich w terrarium.

 

EXOTERRA Terrarium szklane MEDIUM

 

Terrarium dla gekona lamparciego – co powinno się w nim znaleźć?

Z powodu tego, że gekon lamparci nie wspina się po szybach, poleca się dla niego terrarium szersze niż wyższe. Minimalne wymiary, jakie powinno mieć, wynoszą 50x40x30 cm (szerokość/głębokość/wysokość), przy czym jest to naprawdę absolutne minimum, w którym możemy mu zapewnić w miarę sensowne warunki do życia. Im większe terrarium dla gekona lamparciego kupimy, tym lepiej będzie mu się w nim żyło.

Terrarium dla gekona najczęściej zbudowane jest w całości ze szkła albo 3 ścianki składają się z innych materiałów, a szybę mamy tylko z przodu. Popularnym rozwiązaniem na ściany boczne i tylną są płyty OSB lub meblowe, co obniża koszt terrarium. Takie konstrukcje zazwyczaj tworzą terraryści z żyłką do majsterkowania, ponieważ gotowe, sklepowe terraria najczęściej są w pełni przeszklone.

 

Repti-Zoo Terrarium Rk

 

  • Podłoże

Przy wyborze podłoża do terrarium mamy sporo możliwości. Możemy zdecydować się na podłoże trwałe, twarde, składające się na przykład z płaskich kamieni albo płytek ceramicznych. Gekon lamparci lubi grzebać w ziemi, zatem w przypadku wybrania takiej opcji warto przygotować mu pojemnik wypełniony podłożem luźnym. To drugi typ, jaki możemy umieścić na dnie terrarium. Dla gekonów poleca się między innymi chipsy kokosowe czy kostkę bukową (specjalnie przygotowane drewniane zrębki o odpowiednim rozmiarze), które są miękkimi materiałami, w których zwierzę może swobodnie kopać. Jeżeli zdecydujemy się na podłoże luźne, warto kupić je z pewnego źródła, odpowiednio przygotowane do hodowli terrarystycznej.

 

TRIXIE Kokos, podłoże do terrarium

 

  • Kryjówki

Poza podłożem w terrarium dla gekona lamparciego muszą się znaleźć liczne kryjówki. Możemy je stworzyć z łupin kokosa, kilku kamieni ułożonych tak, żeby tworzyły szczeliny odpowiedniej wielkości, czy zbudować ze styropianu pokrytego tynkiem strukturalnym lub zaprawą gipsową. Takie rozwiązania często stosuje się w sytuacjach, kiedy samodzielnie tworzymy ściany terrarium. Podczas budowy możemy uwzględnić półki, jaskinie oraz inne kryjówki, które znacznie zwiększą powierzchnię dla naszego gekona.

 

TRIXIE Domek dla gadów

 

  • Żarówki i mata grzewcza

Nie możemy zapomnieć oczywiście o zadbaniu o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w terrarium. Pomogą nam w tym żarówki i maty grzewcze o mocy dobranej do wielkości terrarium. Gekon lamparci żyje na terenach pustynnych i półpustynnych, zatem nie wymaga zbyt dużej wilgotności powietrza poza okresem wylinki. W zapewnieniu odpowiedniej z powodzeniem pomoże nam chociażby ręczny spryskiwacz, którym będziemy zraszać wnętrze. Ważne, żebyśmy zadbali o dobry termometr i higrometr, które pozwolą nam kontrolować panujące w terrarium warunki.

 

Repti-Zoo termometr i higrometr

 

Czym karmić gekona lamparciego?

To prawdopodobnie moment, w którym wiele osób zainteresowanych trzymaniem gekona w domu się zniechęci. Jest to bowiem zwierzątko drapieżne, które żywi się przede wszystkim owadami i ich larwami. W domowych warunkach musimy zapewnić mu zróżnicowany pokarm, a najpopularniejszymi gatunkami karmówki są między innymi larwy mączlika młynarka, nieduże świerszcze, karaczany i szarańcze. Owady powinniśmy podawać żywe, żeby zaspokoić potrzebę gekona do polowania i uatrakcyjnić mu czas spędzany w terrarium. Koniecznie musimy też zadbać o odpowiednie suplementy, zwłaszcza wapń, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć gadowi wszystkich minerałów i witamin w samym pożywieniu.

 

Repashy Calcium Plus, suplement witamin i wapnia

 

To są podstawy właściwej opieki nad gekonem lamparcim w domu. Przed decyzją o jego zakupie warto, żebyśmy maksymalnie poszerzyli swoją wiedzę na temat tego gatunku, ponieważ niewłaściwa opieka prowadzi do wielu problemów zdrowotnych zwierzęcia, których w łatwy sposób moglibyśmy uniknąć. Weterynarzy specjalizujących się w zwierzętach egzotycznych jest w Polsce wciąż zdecydowanie zbyt mało, dbajmy więc o to, aby nasz gekon był zdrowy i nie musiał korzystać z ich usług.

Macie pod swoją opieką gekona lamparciego albo inne gady? Dajcie znać w komentarzach! Więcej porad znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródła:

  1. „Eublepharis macularius – gekon lamparci”, artykuł w serwisie terrarium.com.pl, data dostępu: 6.03.23
  2. „How To Care For a Leopard Gecko”, artykuł w serwisie rspca.org.uk, data dostępu: 6.03.23
  3. „Gekon lamparci Eublepharis macularius - najpopularniejszy gekon w hodowli”, artykuł w serwisie gekon-lamparci.terrarium.pl, data dostępu: 6.023
  4. Artykuły w serwisie gekonlamparci.terrarium.pl, data dostępu: 6.03.23