Żółw, jak każda istota, którą bierzemy pod opiekę, wymaga od nas przygotowania odpowiedniego, bezpiecznego i zgodnego z wymaganiami danego gatunku miejsca do życia oraz wiedzy dotyczącej żywienia i pielęgnacji gada. Dopiero wtedy będziemy mogli w pełni ocenić, czy to zwierzę dla nas. W tym celu przygotowałam krótki przewodnik, w którym omawiam podstawowe informacje dotyczące hodowli żółwi w domu. Zaznaczam jednak, że nie jest to szczegółowy poradnik z dokładnymi wymaganiami konkretnych gatunków. Mój artykuł służy przede wszystkim temu, żebyście ogólnie mogli się zorientować czy hodowla żółwia w domu jest czymś dla was, czy może jednak nie.

 

Wyspa do terrarium

 

Żółwie hodowlane w domu – jakiego żółwia wybrać?

Do wyboru mamy żółwie lądowe oraz wodno-lądowe. Decyzja, na którego się zdecydujemy, jest istotna o tyle, że od tego będzie zależało, jakie terrarium lub akwarium mu przygotujemy i jakie wyposażenie w nim umieścimy. Te gady mają zupełnie inne wymagania środowiskowe, zatem już na samym początku musimy się nad tym porządnie zastanowić.

Żółwie lądowe to rodzina, która upodobała sobie środowisko suche: tereny ciepłe, pustynne albo z ubogą, niską roślinnością. Z kolei żółwie akwariowe czy też żółwie wodno-lądowe to umowna nazwa dla rodziny żółwi błotnych, które potrafią pływać, dobrze czują się w wodzie i zbiornik wodny jest im niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania, ale jednocześnie sporo czasu spędzają na lądzie: wyspach czy wystających z wody powalonych drzewach.

 

Rampa do terrarium

 

Co jedzą żółwie?

Różnice są także w tym, co jedzą żółwie konkretnych rodzin. Karma dla żółwia lądowego to wyłącznie rośliny, głównie łąkowe, takie jak koniczyna czy mniszek lekarski oraz zioła. Żółw wodno-lądowy jest z kolei wszystkożerny, a znaczną część jego diety stanowi pokarm zwierzęcy. Mięsna część menu, żeby była ona jak najbardziej zbliżona do naturalnego, powinna składać się przede wszystkim z ryb, skorupiaków i mięczaków. Bardzo młodym, małym jeszcze osobnikom możemy podawać też żywy pokarm dedykowany rybom akwariowym, taki jak rozwielitka.

 

Karma dla żółwii

 

Terrarium dla żółwia – jakie powinno być?

Ze względu na preferencje środowiskowe omawianych rodzin żółwi, ich wymogi co do terrarium bardzo się różnią.

Tym, o czym musimy pamiętać w obu przypadkach, jest fakt, że żółwie rosną. Dorosły żółw jest znacznie większy od maleństwa, które przynieśliśmy do domu. Koniecznie musimy wziąć to pod uwagę, bo chociaż na samym początku przestrzeń dla niego przeznaczona nie musi być zbyt duża, to jednak z biegiem czasu będzie jej potrzebował coraz więcej. Zastanówmy się, czy mamy odpowiednio dużo miejsca, żeby ustawić docelowe terrarium dla żółwia.

Akwarium dla żółwia wodno-lądowego nazywane jest często akwaterrarium. Dorosły żółw błotny wymaga pojemności nawet ponad 400 litrów, a to już naprawdę duży zbiornik, który zajmuje sporo miejsca w domu i potrzebuje solidnego mebla pod spodem, który utrzyma jego ciężar.

Z kolei wielkość terrarium dla żółwia lądowego często liczy się jako wielokrotność długości zwierzęcia. W zależności od źródeł przyjmuje się, że terrarium dla żółwia lądowego powinno liczyć sobie minimum 5 albo nawet 8 długości karapaksu (pancerza) zwierzęcia. Biorąc pod opiekę żółwia greckiego, czyli przedstawiciela jednego z popularniejszych gatunków hodowanych w domu, który osiąga do 30 centymetrów długości, musimy się zatem liczyć z tym, że jego docelowe terrarium powinno mieć minimum 1,5 (w wersji 5 długości karapaksu) albo nawet minimum 2,4 metra długości.

 

Termometr do terrarium

 

Te liczby robią wrażenie, prawda? Może to być zaskakujące, tym bardziej że przecież do domu przynosimy zazwyczaj bardzo młode, często niedawno wyklute zwierzątko, które ma zaledwie kilka centymetrów długości. A pomyślcie sobie, że w sprzedaży są dostępne nawet młode żółwie pustynne, które mogą ważyć ponad 50 kilogramów! Z tego powodu przed zakupem warto zrobić porządne rozeznanie na temat poszczególnych gatunków i wybrać taki, którego wymaganiom będziemy w stanie sprostać.

A samo terrarium czy akwarium dla żółwia to nie wszystko. Jak każdy gad jest to zwierzę zmiennocieplne. Żeby zapewnić mu prawidłowy rozwój i komfort życia, terrarium musi być wyposażone w grzałkę, lampy, odpowiednie podłoże, schronienie i inne niezbędne elementy. Nie spieszmy się z kompletowaniem wyprawki dla nowego podopiecznego. Wybierzmy produkty, dzięki którym będziemy mogli stworzyć mu środowisko do życia jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

 

Podłoże do terrarium

 

Żółwie hodowlane – decyzja na lata

Musimy pamiętać o tym, ile żyją żółwie, zanim zdecydujemy się na wzięcie jednego pod opiekę. Jesteśmy świadomi tego, że pies czy kot będzie nam towarzyszył kilkanaście lat. Żółw to jednak zwierzę długowieczne. Większość popularnych gatunków z hodowli w naturze dożywa około 30 lat, czyli mniej więcej dwukrotnie więcej niż pies! W dodatku w warunkach domowych mogą żyć jeszcze dłużej. Czy jesteśmy gotowi na takie zobowiązanie?

 

Miska dla gadów

 

Żółw ozdobny – gatunek inwazyjny

Swego czasu bardzo popularne było hodowanie w domu żółwi ozdobnych (Trachemys scripta). To pojemna nazwa gatunku dla pochodzących z Ameryki Północnej i Południowej żółwi błotnych takich podgatunków jak żółw czerwonolicy czy żółtolicy. W całej Unii Europejskiej, a więc także w Polsce, są one na liście Inwazyjnych Gatunków Obcych, czyli stworzeń zagrażających lokalnej przyrodzie. W związku z tym są objęte zakazem wwożenia na teren UE, handlu, a nawet trzymania w domu. Wynika to z faktu, że w przypadku przedostania się do środowiska, mogą zaburzyć równowagę w nim panującą, między innymi wypierając nasz rodzimy gatunek żółwia błotnego (Emys orbicularis), który jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Wbrew pozorom w stawach czy fosach miejskich na terenie naszego kraju obecnie żyją ogromne ilości żółwi ozdobnych, wypuszczane tam przez skrajnie nieodpowiedzialnych opiekunów. I jest to sytuacja naprawdę niebezpieczna dla naszego żółwia błotnego.

Z tego powodu legalna opieka nad żółwiami ozdobnymi w Polsce jest możliwa, ale należy uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a wcześniej spełnić szereg wymogów, które mają zapobiec przedostaniu się gada do środowiska naturalnego.

 

witaminy dla żółwii

 

Macie pod opieką żółwia? A może dopiero rozważacie, czy zdecydować się na tego gada w domu?

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Bibliografia

  1. Perry S. „How to Take Care of Pet Aquatic Turtles” artykuł w serwisie petmd.com, data dostępu: 5.12.22
  2. Roth K. „Turtles can make great pets, but do your homework first” artykuł w serwisie phys.org, data dostępu: 5.12.22
  3. Is a Turtle Right for You?” artykuł w serwisie piscespros.com, data dostępu: 5.12.22
  4. Getting a Pet Turtle” artykuł w serwisie pets.webmd.com, data dostępu: 5.12.22
  5. Barrios A. „How to Care for Turtles” artykuł w serwisie wikihow.com, data dostępu: 5.12.22
  6. How to look after a Turtle Care Guide” artykuł w serwisie kellyvillepets.com.au, data dostępu: 5.12.22
  7. Tortoise Care Tips: Everything You Need To Know About Your Pet Tortoise” artykuł w serwisie birdexoticsvet.com, data dostępu: 5.12.22
  8. Uniwersytet Śląski w Katowicach „Analiza stopnia inwazyjności gatunków obcych w Polsce wraz ze wskazaniem gatunków istotnie zagrażających rodzimej florze i faunie oraz propozycją działań strategicznych w zakresie możliwości ich zwalczania”, data dostępu: 5.12.22
  9. Kowalski J. „Testudo horsfieldii – żółw stepowy” artykuł w serwisie terrarium.com.pl, data dostępu: 5.12.22