Wartościowe książki dla 3-latka – czyli jakie?

Dobry tytuł to taki, który dziecko będzie z nami czytało i oglądało z zaangażowaniem, czyli odpowiedni dla wieku. W przypadku książek dla trzylatka będą to krótkie historie i duże obrazki. Krótka opowieść gwarantuje nam, że trzylatek zdoła jej wysłuchać do końca. W tym wieku czas koncentracji na tekście nie jest jeszcze zbyt długi. Można wprawdzie dzielić książkę na kilka wieczorów, ale mały czytelnik na tym etapie tego nie lubi. Woli wysłuchać całej opowieści. A często domaga się, by przeczytać ją jeszcze raz, co jest zupełnie naturalne – podczas kolejnego czytania może skoncentrować się na nowych elementach.

Wartościowe książki dla trzylatków mają przyjazne, ciepłe, pełne życzliwości treści. Opisany w nich świat jest ciekawy, ale bezpieczny. W tym wieku maluch najczęściej zaczyna samodzielne życie społeczne (przedszkole), dlatego nie należy go straszyć. To nie znaczy, że bohaterów historyjki nie może spotkać trudna sytuacja. Jednak poznana z rodzicami, w bezpiecznej przestrzeni, przeczytana kilkakrotnie i mająca dobre zakończenie wzmacnia dziecko emocjonalnie.

I jeszcze dwie podpowiedzi praktyczne. Jeśli 3-latek lubi książeczki z rymami, to jak najbardziej po nie sięgajmy, nawet jeżeli chce je czytać do znudzenia. Rymowany tekst pomaga ćwiczyć mowę i wzbogaca słownictwo. Druga sprawa to ilustracje. Pamiętajmy, że gdy my czytamy, maluch patrzy wyłącznie na obrazki, dlatego powinny być piękne, na tym etapie już dość szczegółowe i tak przygotowane, by same były opowieścią, którą można odczytać z kresek, nie literek.

Dobre książki dla dzieci – 3 lata

„Miejsce na miotle”, Julia Donaldson

historyjka o tym, że czarownice wcale nie musza być złe, a do tego potrafią wpadać w kłopoty. I im też wtedy przydaje się odrobina życzliwości oraz wsparcia, bo każdy czasem potrzebuje pomocy. Mądra, rymowana, opowieść, po którą warto sięgnąć.

Miejsce na miotle

„Gruffalo”, Julia Donaldson  

Absolutnie kultowa książka dla dzieci, która pomaga oswajać dziecięce strachy. Miliony dzieci na całym świcie kochają rymowaną historyjkę o myszce, która wymyśla groźnego potwora by przerazić inne zwierzaki. Co się jednak stanie, gdy okaże się, że Gruffalo istnieje naprawdę?

Gruffalo

„Małe sówki”, Martin Waddell, Patrick Benson

„Małe sówki” opowiadają o wydarzeniu, które poruszy każdego dziecięcego odbiorcę. Oto trzy sówki budzą się w nocy i spostrzegają, że nie ma przy nich mamy! Dzieło Martina Waddella i Patricka Bensona to jedna z najpiękniej napisanych i narysowanych książek w dorobku literatury dziecięcej – koniecznie trzeba zajrzeć!

Małe sówki

Seria o ulicy Czereśniowej, Rotraut Susanne Berner

Kolejna klasyka – seria o ulicy Czereśniowej to zbiór polecanych książek dla dzieci, który od wielu lat utrzymuje popularność na całym świecie. Seria kilku obrazkowych tytułów, w których czytelnicy sami szukają bohaterów i odczytują z ilustracji ich historie. Wspaniałe lektury na wiele godzin i do wielokrotnego oglądania.

wiosna na ulicy czereśniowej

„Snów kolorowych, placu budowy”, Sherri Duskey Rinker

Urocza usypianka, a co za tym idzie świetna książeczka dla 3-latków do czytania przed snem. Spokojna, wyciszająca narracja, urocze ilustracje maszyn z placu budowy, które układają się do spania. Taka książkowa dobranocka spodoba się nie tylko fanom maszyn budowlanych.

Snów kolorowych placu budowy

„Gdzie mieszka szczęście”, Barry Tims, Greg Abbott

„Gdzie mieszka szczęście” zachwyca nie tylko z powodu ciekawej przygody i pięknych ilustracji. Ta historia trzech myszek jest ukryta wśród dziurek, okienek, wycięć przez co staje się jeszcze atrakcyjniejsza dla małego odbiorcy. Dla 3-latka lektura będzie prawdziwą zabawą.

Gdzie mieszka szczęście

Seria Pomelo, Ramona Badescu

Pomero jest miniaturowym słonikiem, bohaterem uwielbianej przez dzieci z całego świata serii jednocześnie humorystycznej jak i filozoficznej. Zwariowane przygody słonika pokazane są z typowo dziecięcej perspektywy. Polemo to dobre książki dla dzieci w wieku 3 lat -stanowią ambitną rozrywkę zarówno jeśli chodzi o ilustracje, tekst, jak i poruszane tematy.

seria Pomelo

„Jabłonka Eli”, Catarina Kruusval

„Jabłonka Eli” jest jedną z książek dla dzieci, które najpiękniej pokazują. zmianę pór roku. Przy okazji porusza też inne, poważniejsze tematy - przyjaźń, rodzinę, ale też stratę i zaczynanie na nowo. Skutkiem ubocznym lektury może być wielka ochota na chodzenie po drzewach!

Jabłonka Eli

„Rok w przedszkolu”, Przemysław Liput

„Rok w przedszkolu” i wszystkie tytuły z serii „Rok w…” to stuprocentowe pewniaki, jeśli chodzi o książki obrazkowe dla 3-latków. Ale ponieważ w tym wieku prawie każde dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem, to jako pierwszy polecam tytuł oswajający to wielkie wydarzenie.

Rok w przedszkolu

„Kolorowy potwór idzie do przedszkola”, Anna Llenas

Kolejna książka dla dzieci, która również kładzie nacisk na przeżycia maluszków czekających na pierwsze dni przedszkolne. Moment ten wiąże się z wielkimi, często niełatwymi emocjami, a wszystkie książki z serii „Kolorowy potwór…” pomagają w ich rozpoznaniu i oswojeniu – doskonały wybór dla 3-latków.

kolorowy potwór idzie do przedszkola

„Niedźwiadek szuka przyjaciół”, Monika Kamińska, Agnieszka Wajda”

„Niedźwiadek szuka przyjaciół” to tytuł przygotowany i ilustrowany przez polskie autorki, choć estetyką przypomina stare, wschodnie bajki. Piękne, oryginalne ilustracje i wspaniała historia opowiadają o tym, co dla każdego trzylatka jest szczególnie ważne: znalezieniu przyjaciół i pierwszych koleżeńskich kontaktach.

niedźwiadek szuka przyjaciół

„Pani detektyw sowa”, Adam Święcki

„Pani detektyw sowa” oraz całe seria niewielkich książeczek dla dzieci z serii „Mój pierwszy komiks” to idealna propozycja dla 3-latków, które jeszcze nie miały okazji czytać komiksu. Humor, ciekawa historia, komiksowa narracja (dymki) i świetna grafika sprawią, że maluch szybko polubi tę formę opowieści.

pani detektyw sowa

Więcej polecajek książek dla dzieci znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com