Poznaj Franklina i jego przyjaciół

Bajka o małym żółwiu Franklinie na ekranie pojawiła się pod koniec lat 90. Wówczas jej tytuł brzmiał „Witaj, Franklin!” I stała się ogromnym hitem,  także w Polsce. Powróciła w 2012 roku jako „Franklin i przyjaciele”. Ale nie byłoby serialu animowanego bez serii książek, które powstały jako pierwsze. Autorką i twórczynią Franklina oraz jego świata jest Paulette Bourgeois, kanadyjska dziennikarka i pisarka, która w roku 1983 postanowiła napisać bajkę dla dzieci. Za charakterystyczne ilustracje, które dobrze kojarzymy z postacią Franklina odpowiadała Brenda Clark. Jest to uniwersalna opowieść o uroczym świecie leśnych zwierzątek, które prowadzą życie podobne do tego, jakie wiodą ludzie. Każdego dnia przeżywają przygody, podczas których muszą radzić sobie z nowymi, często niełatwymi, sytuacjami. Najważniejszą postacią jest tytułowy Franklin – mały żółw, który mieszka z rodzicami i otacza się grupką wiernych przyjaciół. Jest wśród nich Miś, będący  najwierniejszym towarzyszem Franklina, Ślimak, Wydra, Gąska, Lis, Skunks, Królik, Bóbr, Szop i Borsuk.

franklin uczy się jezdzic

Bajki o sprawach ważnych dla każdego kilkulatka

Franklin przeżywa mnóstwo fantastycznych przygód. Niektóre z nich są radosne, ale inne wiążą się z trudnymi emocjami. Bajka w bardzo przystępny sposób porusza tematy, które są ważne z perspektywy każdego kilkulatka. Życie dziecka, choć na ogół beztroskie i szczęśliwe, jest też przepełnione niełatwymi wyborami, dylematami i skrajnym emocjami. Dzieci dopiero uczą się, jak sobie z nimi radzić, a bajki o Franklinie mogą skutecznie im w tym pomóc.  Z tych powodów warto zapoznać swoją pociechę z przygodami żółwika i jego uniwersalnymi historyjkami. Wspólne czytanie ich każdego dnia to okazja dla rodziców do rozmowy z dziećmi na ważne tematy.

Franklin i ukochany kocyk

Franklin – bajka o emocjach

Zazdrość, strach, wstyd i złość to tylko kilka przykładów trudnych emocji, z jakimi dzieci mierzą się od najmłodszych lat, choć często nie potrafią ich nawet nazwać. To nie zmienia faktu, że są obecne w życiu maluchów. Książeczka zatytułowana „Franklin rządzi się” wyjaśnia, że nie zawsze warto mieć ostatnie słowo, a podczas wspólnej zabawy nierzadko trzeba pójść na kompromis. Tego Franklin dopiero musi się nauczyć, na szczęście szybko dochodzi do wniosku, że na kłótnie z przyjaciółmi nie warto tracić czas.

Franklin rządzi się

Z kolei „Franklin mówi »kocham cię«” to opowieść, która uczy, jak wyrażać swoje uczucia do innych. Żółwik szybko musi się tego nauczyć, ponieważ zbliżają się urodziny jego ukochanej mamy. Niestety nie wie, co może jej podarować. Przyjaciele starają się mu pomóc, podpowiadając, jak może okazać swoją miłość. Podobna nauka płynie z bajki „Franklin i walentynki”. Tytułowy bohater gubi w śniegu kartki przygotowane dla swoich przyjaciół. Teraz musi wymyślić, jak im pokazać, że są dla niego wyjątkowo ważni.

Franklin mówi kocham cię

Mądre książki dla dzieci

„Franklin idzie do szpitala” to wyjątkowo ważna opowieść dla dzieci, przed którymi jest nieunikniony pobyt w szpitalu. Żółwik bardzo boi się czasu spędzonego z dala od domu, zwłaszcza że czeka go poważna operacja. Jak sobie poradzi z nową sytuacją? W jaki sposób można oswoić własne dziecko z niepokojącymi myślami?

Franklin idzie do szpitala

Dla każdego dziecka trudne są nieznane dotąd sytuacje jak pojawienie się nowego członka rodziny. Młodsze rodzeństwo, choć często bardzo wyczekiwane, może wiele namieszać w życiu dziecka, które do tej pory było jedynym maluchem w domu. W bajce „Franklin i dzidziuś” żółwik zazdrości swojemu najlepszemu przyjacielowi Misiowi, który wkrótce zostanie starszym bratem. Jednocześnie dowiaduje się, że ta nowa rola ma związek z licznymi wyrzeczeniami. Za jakiś czas przekona się o tym na własnej skórze, gdy na świecie pojawi się jego młodsza siostrzyczka Harriet, nazywana żółwinką. Ale o tym opowiada już inna bajka z serii.

Franklin i dzidziuś

Niesamowite przygody Franklina

Świat przedstawiony w bajkach o Franklinie obfituje nie tylko w trudne sytuacje i emocje. Jest w nim również miejsce na mnóstwo cudownych doświadczeń, które żółwik Franklin przeżywa razem ze swoimi przyjaciółmi. Wyprawa do lasu pod osłoną nocy czy szkolna wycieczka to okazje do przeżycia niesamowitych przygód. Oczywiście podczas nich jest miejsce na naukę o tym, co jest ważne, tak jak wtedy, gdy Franklin jest mocno rozczarowany tym, że nie może łapać świetlików („Franklin i nocna wyprawa do lasu”) albo gdy jest przerażony na samą myśl, że podczas zwiedzania muzeum będzie oglądał straszne dinozaury (Franklin na wycieczce).

Franklin na wycieczce

Teraz już wiesz, po jakie bajki sięgnąć, aby przekazać swojemu dziecku cenne wartości oraz by nauczyć się rozmawiać z nim na trudne tematy. Franklin może ci w tym skutecznie pomóc!

Więcej książkowych polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com