Serie mają swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy niepokoją się, że kilkanaście tomów tej samej opowieści może ograniczyć wybory czytelnicze dziecka. Tymczasem dobrodziejstw z rozkochania się w wielotomówkach jest wiele. Przede wszystkim mały czytelnik przywiązuje się do bohaterów i uniwersum, a to znaczy, że z niecierpliwością sięga po kolejne tytuły i tym samym bardzo dużo i chętnie czyta. A co, jeśli dziecko nadal prosi rodziców o głośne czytanie? Wtedy część książki będziemy czytać razem, a krótsze fragmenty niech czyta samo. Potem zmieniamy proporcje skracając czas głośnego czytania, a wydłużając samodzielne. 


Nie ma skuteczniejszego treningu płynnego czytania niż na książce, która całkowicie wciąga dziecko. Dlatego dziś sięgamy do ulubionych tytułów dziecięcych, które wybrałam ze wsparciem rodziców dzieci w wieku 7–10 lat. Oto wyniki naszego głosowania, czyli aktualnie najlepsze serie do samodzielnego czytania.

 
MIKOŁAJEK Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

Tego chłopaka nie da się ominąć w żadnym porządnym zestawieniu dobrych serii. Jeśli boicie się, że klasyczna historia sprzed kilkudziesięciu lat, dziejąca się w nieco odmiennej kulturowo Francji, znudzi małych czytelników, to obiecuję, że będzie wręcz przeciwnie. Warto, żeby książki przeczytał też rodzic, bo znajdzie tu żarty dla dzieci jak i puszczanie oka do dorosłych. Co jest ważne? Genialne ilustracje, piękny język, wciągające przygody, wspaniały dziecięcy świat, dobre tempo opowieści, ale przede wszystkim eleganckie poczucie humoru. A klasy w żartowaniu i wyczucia z czego można się śmiać, musimy uczyć nasze dzieci tak, jak wszystkiego innego. Zresztą wielu dorosłym też przydałaby się taka lekcja. Pokochacie. 

 

Mikołajek (okładka twarda)

 


BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI Martin Widmark, Helena Willis

Bestsellerowa seria detektywistyczna bijąca rekordy popularności na świecie i jedna z najczęściej wymienianych ulubionych serii książkowych wśród polskich dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Dwójka bohaterów, niewielkie miasteczko, żadnych elementów magicznych – wydawać by się mogło, że nic ciekawego nie może się tu wydarzyć. Tymczasem to świetna, trzymająca w napięciu rozrywka, zmuszająca czytelnika do myślenia, analizowania, łączenia faktów. Dokładnie, jak to w najlepszych kryminałach bywa. Zabawne, lekko karykaturalne ilustracje i duża czcionka umożliwiająca samodzielne czytanie poczatkującym. A jak już sobie poczytacie, możecie również obejrzeć filmy. 

 

Tajemnica szkoły. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tom 9 (okładka twarda)

 


DUNIA Rose Lagercrantz

Uwaga, nadciąga bohaterka, której przydarza się WSZYSTKO. Naprawdę. Można powiedzieć, że autorka nie oszczędza małych czytelników. Są miłości, rozstania, wypadki, choroby, tęsknota, samotność, wyjazdy. Dorośli nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie, a dzieci potrafią być małymi potworami. Emocje nie opadają od pierwszych do ostatnich stron. A wszystko to, pięknie napisane i oryginalnie zilustrowane, jest doskonałą lekcją pokazującą dzieciom, że w życiu spotykają je różne sytuacje, ale zawsze można znaleźć w nich szczęście. Bądźcie ostrożni wręczając małemu czytelnikowi pierwszy tom, bo ta seria naprawdę uzależnia. Lepiej mieć pod ręką drugą część książki. Nigdy nie wiadomo, kiedy w naszym dziecku odezwie się gen książkoholika. 

 

Życie według Duni (okładka twarda)

 


TSATSIKI Moni Nilsson

Genialna seria o dorastaniu dla chłopców i dziewczynek. Najpierw przeczytajcie ją sami, żeby sprawdzić, czy w waszym domu już na nią czas. Jeśli tak, to przygotujcie się na totalną przygodę, ponieważ jest to przede wszystkim doskonała, porywająca seria o bardzo ciekawym życiu chłopca noszącego imię na cześć ulubionej potrawy jego Mamy. O przyjaźni, podróżach, pojawieniu się młodszej siostry, perypetiach szkolnych, Grecji, Szwecji i życiu w patchworkowej rodzinie. Jest dużo humoru, ale też emocji. Tstatsikiego poznajemy w pierwszej klasie, którą rozpoczyna jako siedmiolatek. Chłopiec mieszka w Sztokholmie z mamą nazywaną pieszczotliwie “Mamuśka”. Mama jest artystką, a konkretnie ma swój zespół i marzy o nagraniu płyty. Wychowuje syna samodzielnie, opowiadając mu o jego „tacie poławiaczu ośmiornic”. Tak wygląda sytuacja wyjściowa. A potem, podobnie jak w Duni, dzieje się WSZYSTKO.

 

Tsatsiki i wojna oliwkowa (okładka twarda)

 


8+2 Anne-Cath Vestly

Wiem, chcecie troszkę odpocząć po współczesnej literaturze. Służę uprzejmie, oto klasyczna seria książek, które kocha połowa czytelniczego świata, w tym dorośli i wszystkie babcie i dziadkowie. Historia opowiada o mamie, tacie, babci i ośmiorgu rodzeństwa. Jakie oni potrafią mieć przygody mimo bardzo skromnego i prostego życia. Wspaniała lekcja szczęścia i radości dla małych i dużych czytelników. Jest zabawnie, wciągająco, ciepło, przyjaźnie i inspirująco. Każdy tom możemy czytać niezależnie, bo opowiada inną historię. U nas na wyobraźnię najbardziej działała część „8+2 i domek w lesie”. 

 

8+2 i domek w lesie (okładka twarda)

 


MAGICZNE DRZEWO Andrzej Maleszka

Czy jest tu ktoś, kto nie zna choć ze słyszenia „Magicznego drzewa”? Nie sądzę. Jeśli nie czytaliście książek, to pewnie chociaż oglądaliście serial lub filmy, albo widzieliście zwiastuny. Jest to jedna z najbardziej znanych serii dla dzieci, która wzięła rynek czytelniczy (i filmowy) szturmem, jak przystało na prawdziwy bestseller. Konwencja opowieści jest realistyczno–magiczna, czyli w normalny świat kilkorga bohaterów wkradają się prawdziwe czary. Przygoda goni przygodę, a wszystko zaczyna się w chwili, gdy burza niszczy stary, pełen nadprzyrodzonych właściwości dąb. Z jego drewna powstają przedmioty, które trafiają w różne miejsca świata. Każdy z nich ma magiczne moce. Jakie? A to już musicie przeczytać. 

 

Czerwone krzesło. Magiczne drzewo. Tom 1 (okładka twarda)

 


HANIA HUMOREK Megan McDonald

Możliwe, że Hankę poznaliście już wcześniej, gdy wasz czytelnik był jeszcze w przedszkolu. Tak, są tytuły, które mogą spokojnie czytać kilkulatki, bo poruszane są w nich takie tematy jak Wróżka Zębuszka, leworęczność, nauka pisania. Ale główna część serii jest tak naprawdę dla szkolniaków. Rodzice często przyznają, że podsuwają humorzastą Hanię dzieciom, żeby zachęcić je do treningu samodzielnego czytania. Przygody są zabawne i pozwalają szkolniakom odnaleźć nawiązania do ich codzienności. Kolejne części czyta się lekko i szybko, bo mają dużą czcionkę i ilustracje. Opowieści zostały początkowo wymyślone dla nastolatków, ale okazało się, że najczęściej sięgają po nie dzieci w wieku 9 – 10 lat. 

 

Hania Humorek. Mistrzyni humorków (okładka miękka)

 


EMI i Tajny Klub Superdziewczyn Agnieszka Mielech

Z Emi można właściwie wymaszerować już z przedszkola, bo ma wiele wielbicielek nawet wśród sześciolatków. Nie będę ukrywać, że Emi i Tajny Klub Superdziewczyn spodoba się bardziej płci żeńskiej. Dziewczynka mieszka w dużym mieście, w którym aż roi się od kryminalnych zagadek. Oczywiście przygoda przeżywana w pojedynkę, to jak pół przygody, dlatego Emi ma całą gromadę wyjątkowych przyjaciółek, do których może dołączyć każda nowa czytelniczka. Poza podstawowymi tytułami przygodowymi, w serii znajdziecie również ebooki, oraz wydania specjalne jak planer, tajny dziennik, zeszyty kreatywne a nawet grę! Dziewczyny są zgodne: z Emi nigdy więcej nudy!

 

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Szkolnik 2019 (okładka miękka)

 


NELLY RAPP Martin Widmark

Tak, ten autor już w tym przeglądzie był. Ale jest naprawdę świetny w rozczytywaniu dzieci, stąd aż dwie jego serie znalazły się w bestsellerach dla uczniów pierwszych klas podstawówki. Tym razem też spotykamy się z intrygami i zagadkami, ale natury nadprzyrodzonej. Główna bohaterka Nelly jest nikim innym jak potworną agentką, które rozwiązuje sprawy prawdziwych bestii: wilkołaków, wampirów, duchów, upiorów itd. Co robi dziesięciolatka w takim towarzystwie? Naprawdę dobrze się bawi, ponieważ mimo lekkiego dreszczyku grozy, książki te są przyjazne i zabawne. Wręcz ośmieszają groźne potwory i tym samym pomagają małym czytelnikom oswoić lęki. Dodatkowym atutem serii jest przeuroczy pies Londyn i fakt, że tytuły z okładek… świecą w ciemnościach!

 

Nelly Rapp i białe damy. Nelly Rapp. Tom 6 (okładka miękka)