Dedykacja do książki dla dzieci – od czego zacząć?

Dedykacje do książek piszemy najczęściej z serca, dlatego tak naprawdę możemy w nich zamieszczać wszystko, co chcemy przekazać. Jednak warto znać dobre praktyki dotyczące tego pięknego zwyczaju. Bo wprawdzie inaczej napiszemy życzenia urodzinowe dla dzieci, inaczej dedykację do książki od wychowawcy, jeszcze inaczej sentencję na roczek, jednak sam wpis podlega pewnym zasadom.

Przede wszystkim wpisu dokonujemy na stronie tytułowej (nie na wklejce) starając się umieścić go pod tytułem. Zawsze zamieszczamy datę i miejscowość. Ważne jest wspomnienie okazji, z jakiej książka została podarowana, bo przecież był to wyjątkowy dzień i przez to chcemy go uwiecznić słowami. I tak na przykład najczęściej wpisujemy życzenia dla dzieci na urodziny.

Treść dedykacji może być napisała własnymi słowami np. „Życzę Ci wnusiu, żeby Twoje życie było tak piękne, jak bohaterki tej książki”. Możemy użyć też cytatów czy sentencji. Najlepiej wpisują się cytaty z książek dla dzieci lub o książkach i czytaniu. W dalszej części artykułu przygotowałam inspirującą ściągawkę z 30 klasycznymi tekstami do dedykacji.
 

książki dla dzieci empik
 

Jakim kolorem zrobić wpis? Dedykacje w książkach, tak samo, jak pieczęci ekslibris mają długą historię i przyjęło się, że wykonujemy je kolorem granatowym lub czarnym. Oczywiście można zrobić kolorowy wpis, ale będzie mniej elegancki, a ma to być przecież pamiątka na lata. Skoro już przy latach jesteśmy – większość dzisiejszych pisaków bardzo szybko blaknie. Dlatego, jeśli macie taką możliwość, wpiszcie się korzystając z atramentu. Jakiekolwiek narzędzie wybierzecie, ważne, żeby nie przebijało na sąsiednią stronę.

A co jeśli należymy do ludzi, którzy nie są w stanie przełamać się do „pisania po książce”? To samo, co w przypadku osób, które nie chcą przygotować wpisu z powodu nieczytelnego charakteru pisma. Można kupić kartę, czy pocztówkę (nie rozkładaną), wydrukować tekst i wkleić go. Jednak zawsze trzeba pamiętać o odręcznym podpisie. Praktyczna podpowiedź: niech karta będzie wyraźnie mniejsza od książki, to przy okazji posłuży obdarowanemu za piękną zakładkę.
 

Empik kartki
 

Gotowa dedykacja do książki dla dziecka – cytaty z książek!

,,Jutro będzie nowy, długi dzień. Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.” (Muminki)

„Nie martw się – odparł Włóczykij. – Będziemy mieli piękne sny, a gdy się obudzimy, będzie wiosna.” (Muminki)

„Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.” (Kubuś Puchatek)

„– Puchatku!
– Co, Prosiaczku?
– Nic – rzekł Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę. – Chciałem się tylko upewnić, czy jesteś.” (Kubuś Puchatek)

„Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.” (Mały Książę)

„Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy.” (Mały Książę)

„Jeśli potrafisz zachować zimną krew, kiedy wszyscy tracą głowę, świat należy do ciebie.” (Księga Dżungli)

„Czy nie jest miło pomyśleć, że jutro jest nowy dzień, w którym jeszcze nie ma żadnych błędów?”. (Ania z Zielonego Wzgórza)

„Z mojego doświadczenia wynika, że prawie zawsze możesz cieszyć się rzeczami, jeśli zdecydowanie zdecydujesz, że tak się stanie”. (Ania z Zielonego Wzgórza)

„Bez baśni nie sposób się obejść, więc ktoś w końcu musi je wymyślać” (Ania z Szumiących Topoli)

„Nie ma żywej istoty, która nie boi się w obliczu niebezpieczeństwa. Prawdziwa odwaga to stawienie czoła niebezpieczeństwu, kiedy się boisz” (Czarnoksiężnik z Krainy Oz)

„ – To niemożliwe! – Tylko jeśli ty w to uwierzysz” (Alicja w Krainie Czarów)

„Po cóż udawać dwie osoby na raz, skoro ledwo wystarczy mnie na jedną, godną szacunku osobę”. (Alicja w Krainie Czarów)

„Jeśli spojrzysz na to we właściwy sposób, dostrzeżesz, że cały świat jest ogrodem” (Zaczarowany ogród)

„Kiedy pierwsze dziecko zaśmiało się po raz pierwszy, jego śmiech rozbił się na tysiąc kawałków, i wszyscy skakali. I tak powstały wróżki” (Piotruś Pan)


książki dla młodzieży empik
 

 Gotowa dedykacja do książki dla dziecka - cytaty o książkach

„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” chińskie przysłowie

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” Umberto Eco

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

„Byle jedna książka w domu to tak jak mysz, przyprowadzi za sobą i drugą, i trzecią, już ci nie dadzą spokoju .” J. I.  Kraszewski

„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.” Cyceron

„Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.” Johann Wolfgang Goethe

„Sercem domu jest biblioteka.” Jan Parandowski

„Książka wszystko potrafi.” Kornel Makuszyński

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele” Jan Rak

„Dom, gdzie znajduje się książka, jest przybytkiem słońca” Kornel Makuszyński

„W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych” Maria Konopnicka

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki” Joanne K. Rowling

„Człowiek, który nie czyta książek nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie potrafi czytać” Mark Twain

„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.” Maria Pruszkowska

„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.” Monteskiusz

A wy? Macie ulubiony pomysł na dedykację do książki dla dziecka? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com