„W miłości właśnie cenię niedoświadczenie.

Miłość nie jest kunsztem, miłość jest wzruszeniem”

Jan Sztaudynger znany jest bardziej jako autor żartobliwych fraszek, jednak zasłynął również kilkoma trafnymi metaforami. Jedna z nich trafia w sedno miłości, nie ograniczającej się jedynie do romantycznych chwil. To również codzienność, w której możemy odnaleźć piękno, jednak wymaga to wiele pracy. Z kolei niedoświadczenie miłości trafnie odnosi się do młodej pary, która jest na początku wspólnej drogi.

 

„Kochać i być kochanym to tak,

jakby z obu stron grzało nas słońce”

Dr David Viscott na co dzień zajmował się głębią ludzkich umysłów. Zaowocowało to spostrzeżeniami, z których to jedno mówi wiele na temat miłości dwojga ludzi. Ta wzajemna relacja, jeżeli tylko działa w obie strony, może dodawać nam sił, poprawiać samopoczucie oraz dostarczać czystej przyjemności.

 

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać,

lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”

Pora na klasyk autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, który zasłynął z wielu barwnych alegorii miłości. Jedną z najważniejszych jest podkreślenie, że nawet najbardziej żarliwe uczucie nie przetrwa, jeżeli dwoje ludzi nie będzie podążać w tym samym kierunku. Autor „Małego Księcia” przypomina, że zgodność w miłości jest niezwykle istotna, dlatego warto o tym mówić jeszcze przed powiedzeniem sobie sakramentalnego „tak”.

 

 

„Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy”

Dante Alighieri dobrze wiedział, że ślub to dopiero pierwszy krok na drodze ku reszcie życia. Co więcej, silne uczucie przetrwa nawet to, co wydaje się nam ostateczne. Tę niezwykle krzepiącą sentencję z pewnością doceni wielu zaproszonych gości.

 

„Bo w życiu to wszystko lepiej smakuje,

jak jest przyprawione miłością.

Trzeba jej dodawać wszędzie.

Gdzie się tylko da”

Autorką tych słów jest pisarka Anna Ficner-Ogonowska. Porównanie miłości do przyprawy znakomicie oddaje jej sens. Okrasza ona bowiem naszą codzienność, wzbogaca ją o wyjątkowy element, którego nie zastąpimy niczym innym.

 

„Mam Ciebie, byś troszczył się o mnie,

a Ty masz mnie, bym troszczył się o Ciebie”

Jednym z ważniejszych powodów, dla których dwoje ludzi postanawia związać się ze sobą na całe życie, jest wzajemna opieka. Słowa autora „Myszy i ludzi” Johna Steinbecka przypominają, że troska może stanowić ogromne wsparcie zarówno w chwilach radości, jak i smutku.

 

„Oto jest miłość.

Dwoje ludzi spotyka się przypadkiem,

a okazuje się, że czekali na siebie całe życie”

Jeśli wierzymy w przeznaczenie, zdecydowanie przypadną nam do gustu słowa Vitora de Limy Barreto. Zresztą każdy spotkawszy swoją drugą połowę, może odnieść wrażenie, że trafił na kogoś wyjątkowego, a zrozumienie przychodzi bez słów. Właśnie takiej nici porozumienia warto życzyć każdej młodej parze.

 

 

„Zakochani i świadomi,

że ich miłość to nie wiatr,

mają zaszczyt zawiadomić,

że chcą razem iść przez świat”

Ten z pozoru prosty cytat w pozytywny oraz radosny sposób oddaje uczucie, którego efektem są zaślubiny. Autor tego aforyzmu jest nieznany, jednak warto przytoczyć tę mądrość na ślubnym zaproszeniu, ogłaszającym początek wspólnej drogi.

 

„Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty,

to też nie diabeł rogaty, ani miłość,

kiedy jedno płacze, a drugie po nim skacze.

Miłość to żaden film w żadnym kinie,

ani róże, ani całusy małe, duże.

Ale miłość, kiedy jedno spada w dół,

drugie ciągnie je ku górze”

Refren piosenki „Zanim pójdę” zespołu Happysad to dla wielu kwintesencja miłości. Nie powinniśmy się jej bać, ale też musimy mieć świadomość, że prawdziwy związek daleki jest od tego, co możemy zobaczyć w romantycznych filmach. Słowa Kuby Kawalca zbierają wady i zalety miłości w kilku wersach, które doskonale pasują do ślubnego zaproszenia.

 

„Dotąd dwoje,

choć jeszcze nie jedno.

Odtąd jedno choć nadal dwoje”

Jedne z najpiękniejszych słów traktujących o ślubie i miłości należą do Jana Pawła II. Uzmysławia nam, że małżeństwo to nie tylko formalny związek, ale dużo głębsza więź, zamieniająca w pewnym sensie dwie dusze w jedną, wspólną. Takiej jedności życzymy każdym zakochanym.

 

Zaproszenie ślubne to nie tylko forma powiadomienia o planach dwóch zakochanych osób. To również wyjątkowa pamiątka ważnego wydarzenia. Dlatego warto zadbać, żeby okrasić je pięknymi słowami, oddającymi wzniosły charakter oraz szczęście młodej pary.