Skąd wzięło się czarnopiątkowe szaleństwo i czy nadal jest to data, którą warto zakreślić w kalendarzu? Black Friday ma długie tradycje i na stałe wpisał się w okres przedświąteczny także w Polsce. Poznaj historię tego wydarzenia, które w tym roku przypada na 25 listopada.
 

Black friday empik
 

Promocje na Black Friday – skąd się wzięły?

Tradycje związane z Black Friday dotarły do Europy ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam po raz pierwszy urządzono wyjątkowe przeceny, które zyskały miano „Czarnego piątku”. Okres wzmożonych zakupów przed świętami znany był w USA już w połowie XX wieku, chociaż niektórzy dopatrują się korzeni wyprzedaży nawet w końcówce XIX wieku. Powszechnie jednak przyjmuje się, że duże sklepy potrzebowały miejsca na nowe produkty, dlatego w listopadzie decydowały się na duże wyprzedaże w celu opróżnienia magazynów.

Samo pojęcie „Black Friday” narodziło się w 1961 roku w Filadelfii, gdzie miejscowi policjanci użyli słów „Czarny Piątek” w związku z tłumami, jakie nawiedziły sklepy w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Dla nas końcówka listopada nie wiąże się z żadnymi specjalnymi wydarzeniami, jednak dla Amerykanów Święto Dziękczynienia, obchodzone w czwarty czwartek listopada, jest jednym z najważniejszych elementów ich narodowych tradycji. Podobnie jak wyprzedaże, na które mieszkańcy Stanów corocznie ruszają następnego dnia.

Od dekad jednak Black Friday przestał być utożsamiany wyłącznie z kulturą USA. Idea dnia przeznaczonego na specjalne przeceny obecnie pozostaje niezwykle popularna na całym świecie. Specjalne wyprzedaże na Black Friday znajdziecie w sklepach w każdym zakątku globu.

Kiedy jest Black Friday? Kiedy jest Black Week?

Do dziś Black Friday jest ściśle powiązany z amerykańskim Dniem Dziękczynienia. Dlatego podobnie jak to święto, jest datą ruchomą w kalendarzu i przypada na czwarty piątek listopada. W związku z tym Black Friday 2023 wypada 24 listopada.


Szukasz prezentowych inspiracji? Sprawdź nasze artykuły!


Black Friday, Black Week i Cyber Monday – kiedy są?

Z biegiem lat oblicze Black Friday uległo wyraźnej zmianie. Rynek handlu rozrósł się niebywale w porównaniu do ubiegłego stulecia, wobec czego skumulowanie całego zakupowego szaleństwa w jeden dzień jest współcześnie niemożliwe. Dlatego też coraz częściej sklepy promują to wydarzenie, zwiększając okres promocji. W efekcie dobrze znamy już „Black Week” – czyli tydzień promocji zwieńczony Czarnym Piątkiem. Niektóre sklepy celebrują czas wyprzedaży już tydzień wcześniej niż w USA.

Przez lata wyklarował się także tzw. Cyber Monday, poniedziałek po Black Friday, który wieńczy wszelkie promocje i wyprzedaże. Poniedziałek po zakupowym tygodniu szczególnie upodobali sobie sprzedawcy elektroniki – stąd przedrostek „Cyber” w nazwie.

Black Friday 2023 – promocje i wyprzedaże

Chociaż w XXI wieku intensywność chętnych na zakupowe szaleństwo zmalała (w dużej mierze za sprawą sklepów internetowych), nadal Black Weeks i Black Friday to daty, które warto zaznaczyć w kalendarzu. W wielu przypadkach te dni to okazja do upolowania upragnionych produktów w niższych cenach. Jeśli zatem nosimy się z zamiarem kupna nowego sprzętu albo wyboru świątecznych prezentów, może warto zainteresować się tematem już w drugiej połowie listopada. Dzięki promocjom na Black Friday możemy upolować upragnione upominki w naprawdę korzystnej cenie!

Oczywiście na wyjątkowe promocje zaprasza również Empik! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com