W naszym wyborze najlepszych książek na prezent postawiliśmy przede wszystkim na różnorodność. Mamy tu zarówno serie, które sprawdzą się w przypadku czytelników zainteresowanych fantastyką, coś dla amatorów literatury pięknej, ale też komiks, propozycję kucharską czy coś dla miłośników motoryzacji. Mamy nadzieję, że nasz wybór okaże się pomocnaprzy wyborze prezentów lub skłoni do dalszych poszukiwań! Oto lista dobrych książek na prezent!
 

prezenty empik
 

Jaka książka na prezent? Nasze inspiracje!

  • „Okrutny książę” / „Zły król” / „Królowa niczego” / „Następca tronu”, Holly Black

Zaczynamy od jednej z najbardziej uniwersalnych propozycji, jakie można znaleźć. Cykl od Holly Black podbił serca czytelników na całym świecie nie bez powodu. Autorka z gracją łączy w niej elementy klasycznej fantastyki, literatury młodzieżowej i romansu. W efekcie dostajemy misz-masz, który pomimo tak różnych punktów wyjścia, działa fenomenalnie i sprawdzi się w przypadku czytelników w każdym wieku. „Okrutny książę” zwyczajnie wciąga, bohaterom trudno nie kibicować, a każdy kolejny rozdział pobudza apetyt na więcej. Świetna seria do nadrobienia dla wszystkich!
 

Książki na prezent Okrutny książę Holly Black
 

  • „Mapa i terytorium”, Michel Houellebecq, Louis Paillard

Fani współczesnej literatury pięknej z pewnością doskonale znają Michela Houellebecqa – słynny z kontrowersji pisarz do dzisiaj pozostaje jednym z najgłośniejszych nazwisk w Europie. „Mapa i terytorium” to idealna książka na prezent. Tym razem twórczość  najgłośniejszegoautora Francji została ubrana w formę powieści graficznej z ilustracjami Louisa Paillarda. „Mapa i terytorium” to portret francuskiej bohemy – miejscami niezwykle ironiczny, pełen melancholii, metatekstualny, a jednocześnie podchodzący do siebie z dystansem. A wszystko to wzbogacone wątkami kryminalnymi i fenomenalną oprawą graficzną. Lektura absolutnie obowiązkowa w te święta.
 

Książka na prezent Mapa i terytorium
 

  • „Galicja”, Norman Davies

Książka na prezent, która będzie prawdziwym ideałem podczas długich, zimowych wieczorów. Norman Davies w naszym kraju zasłynął przede wszystkim z tytułów poświęconym Polsce, jak „Boże Igrzysko”, „Serce Europy” i absolutnie kultowe na tym etapie „Powstanie Warszawskie”. „Galicja” jest niesamowicie błyskotliwym spojrzeniem na losy ziem dawnej Rzeczpospolitej. Autor rozbraja mity i legendy związane z Galicją, tworząc słodko-gorzki obszar rejonu z niesamowitą historią, którą warto poznać. A wszyscy fani autora dobrze wiedzą, że ten potrafi łączyć imponującą wiedzę z popularno-naukowym stylem, dzięki czemu całość czyta się po prostu świetnie.
 

Książka na prezent Galicja Norman Davies
 

  • „Żniwa śmierci: Kosiarze” / „Thunderhead” / „Żniwo”, Neal Shusterman

Kolejny cykl literacki, tym razem łączący w sobie tropy typowe dla wczesnego Young Adult i współczesnego science fiction. „Żniwa śmierci” dzieją się w utopijnym zdawałoby się świecie, w którym ludzkości nie dotykają już problemy głodu, biedy czy nawet śmierci – o wielkości populacji decyduje specjalnie wyszkolony szwadron Kosiarzy. Szybko jednak okazuje się, że idylliczna otoczka ma swoją cenę, a bohaterowie odkrywają, jak bardzo skorumpowany jest cały Kosodom. I podejmują nierówną walkę. U Shustermana stawka zawsze jest wysoka, zwrotów akcji nie brakuje, a cała przygoda zostaje w pamięci na długo. Doskonała książka na prezent zarówno dla weteranów gatunku, jak i osób, które z młodzieżówkami i sci-fi nigdy nie miały wiele wspólnego.
 

Książka na prezent Żniwa śmierci kosiarze
 

  • „Bucket list. 1000 pomysłów na przygody życia”, Kath Stathers

Jaka powinna być dobra książka na prezent? Inspirująca, piękna, a najlepiej by było, gdyby jeszcze odmieniła nasze życie na lepsze. „Bucket list” od Kath Stathers spełnia wszystkie te warunki. W tym prześlicznie wydanym albumie znajdziemy aż 1000 pomysłów na przygody życia, bez granic – od tych kosztownych, jak obejrzenie na żywo zorzy polarnej, aż po te będące na wyciągnięcie ręki, jak choćby spróbowanie regionalnej kuchni różnych miejsc. Czytanie tego tytułu stanowi wspaniały wstęp do odkrywania nowych marzeń, poszukiwania inspiracji i tego, co daje nam szczęście. To już sama w sobie wspaniała przygoda!
 

Książka na prezent Bucket list
 

  • „teraz polski dizajn”, Aleksandra Koperda

Jeżeli chcemy dać książkę na prezent komuś, kto choć trochę interesuje się tematami związanymi z modą, designem i pochodnymi, nie można wybrać nic lepszego. Aleksandra Koperda zabiera nas w podróż po polskich osiągnięciach i nurtach designu – z czego wyrasta, jak zmieniał się przez lata oraz dokąd zmierza. A wszystko to przygotowane z ogromnym znawstwem, a także wzbogacone fantastycznymi ilustracjami. „teraz polski dizajn” pokazuje jak ważna jest sztuka użytkowa, jak otaczające nas przedmioty kształtują rzeczywistość i same w sobie dostają nowe życie.
 

Książka na prezent teraz polski dizajn
 

  • „Jerozolima do zjedzenia”, Bartek Kieżun

Na liście dobrych książek na prezent oczywiście nie mogło zabraknąć propozycji kulinarnej. A „Jerozolima do zjedzenia” to fantastyczna propozycja dla osób, które szukają nowych inspiracji kulinarnych – Bartek Kieżun wprowadza nas w świat kuchni bliskiego wschodu i pokazuje jej nieoczywiste oblicze. To nie tyle prosty zbiór przepisów co zaproszenie do głębokiego odkrycia tamtejszych smaków, poznania atmosfery, a potem odtworzenia jej we własnym domu. I to z pysznymi efektami!
 

Książka na prezent jerozolima do zjedzenia
 

  • „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”, Sylwia Zientek

Niezwykle ważna pozycja w naszym zestawieniu – idealna nawet dla osób, które zazwyczaj omijają biografie szerokim łukiem. Sylwia Zientek przedstawia nam poczet artystek, bez których polska sztuka nigdy by nie zaistniała w dzisiejszej formie – nieraz zapomnianych i niedocenionych. Autorka kieruje na nie światło oraz pozwala ich życiu i twórczości nabrać tak zasłużonego rozgłosu. Istotna i jednocześnie inspirująca propozycja – warto!
 

Książka na prezent tylko one
 

  • „Formuła 1. Ilustrowana historia królowej motorsportu”, Maurice Hamilton

Oficjalna książka o F1 napisana przez brytyjską legendę dziennikarstwa motoryzacyjnego. Taka książka na prezent sprawdzi się w przypadku wszystkich amatorów tego wyjątkowego sportu – w końcu jego historia jest równie fascynująca, jak najlepsze Grand Prix. Razem z autorem zagłębimy się w absolutne początki motosportu, poznamy najważniejszych kierowców i wyścigi, a nawet pochylimy się nad osiągnięciami technicznymi, które tak mocno wpływały na ponad 70-letnią historię Formuły 1. Wszystko przygotowane z ogromnym pietyzmem i miłością do samochodów. Dla fanów nie ma lepszego upominku pod choinkę.
 

Książka na prezent Formuła 1
 

A wy? Jakie książki na prezent wydają wam się najlepszym wyborem? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com