O tym, do kogo powędrują tegoroczne statuetki, dowiemy się podczas uroczystej gali rozdania Bestsellerów Empiku 2023, która odbędzie się 13 lutego. Transmisję z wydarzenia będzie można śledzić od godziny 19:15 na naszym Facebooku i YouTubie, a od 20:15 w TVN. Na scenie oprócz zwycięzców pojawią się utalentowani artyści, a na widzów czekać będą konkursy z nagrodami.

 

bestsellery empiku 2023

 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – audiobook

 • „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro przygląda się kwestii wolności z perspektywy kobiet, które jej nie doświadczają. Autorka na części pierwsze rozkłada pogoń za sukcesem, potrzebę spełniania oczekiwań czy życie pod presją. Jednocześnie zachęca do przerwania tego schematu i zagrzewa do walki o siebie.

 

„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro

 

 • „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak

Ważna książka rzucająca nowe światło na polską herstorię i oddająca głos osobom, które do tej pory w historii głosu nie miały. Joanna Kuciel-Frydryszak bierze ponownie na warsztat temat wiejskich kobiet. „Chłopki” imponują na poziomie intelektualnym i wstrząsają na poziomie emocjonalnym.

 

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak

 

 • „Ludzie z mgły”, Izabela Janiszewska

Zaginięcie młodej dziewczyny, senna miejscowość na Podlasiu i unosząca się nad wszystkim gęsta, ponura mgła – to świetny punkt wyjściowy dla mrocznego thrillera, a z każdym rozdziałem jest tylko lepiej. Janiszewska tka zapadającą w pamięć opowieść, którya robi wrażęnie atmosferą. 
 

Ludzie z mgły Janiszewska

 

 • „Królewna. Rodzina Monet” Tom 2. Część 1, Weronika Anna Marczak

„Rodzina Monet” to absolutny fenomen literacki, który podbił serca czytelników i czytelniczek rodzimego Young Adult. Opowieść o Hailie Monet i jej relacji z braćmi jest świetnie poprowadzoną historią wchodzenia w dojrzałość, odkrywania siebie i tego, czego chce się od życia będąc „młodą dorosłą”.

 

„Królewna. Rodzina Monet” Tom 2. Część 1, Weronika Anna Marczak

 

 • „Florystki”, Alicja Sinicka

Alicja Sinicka jest mistrzynią zaburzania sielskich obrazków. Nie inaczej jest w przypadku książki „Florystki”. Historia Heleny Bardo, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach ma przepiękne kwiatowe tło. To właśnie ukochane przez Helenę kalie były niemymi świadkami zbrodni.

 

„Florystki”, Alicja Sinicka

 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – superprodukcja audio

 • „Stacja”, Jakub Szamałek

Słuchowisko na podstawie książki Jakuba Szamałka. Dowódczyni wyprawy kosmicznej zmierzy się z awarią zagrażającą życiu astronautów oraz konfliktem na linii USA-Rosja. A dookoła nie ma nikogo, kto mógłby przyjść z pomocą. W rolach głównych Agnieszka Żulewska i Marcin Bosak.

 

„Stacja”, Jakub Szamałek

 

 • „Mierzeja 2. Ostatni przypływ”, Wojtek i Zygmunt Miłoszewscy

Kontynuacja hitowego serialu audio braci Miłoszewskich, w którym poznajemy dalsze losy ulubionych bohaterów. Tajemnicza substancja z czasów II wojny światowej dostaje się do krwiobiegu uprowadzonego Roberta Kąkola. Jakie skutki odczuje i czy uda się go uratować? Zaczyna się prawdziwy wyścig z czasem.

 

„Mierzeja 2. Ostatni przypływ”, Wojtek i Zygmunt Miłoszewscy

 

 • „Fucking Monterosa”, Anna Kazejak

Druga część superprodukcji opowiadającej o problemach związkowych 40-latków – Mai, Huberta i Dawida. Bohaterowie udają się do włoskiego ośrodka narciarskiego, gdzie przyjdzie czas na autorefleksje. Nie będzie to jednak łatwe, szczególnie gdy na horyzoncie pojawi się była żona Dawida.

 

„Fucking Monterosa”, Anna Kazejak

 

 • „Przygody Baltazara Gąbki”, Stanisław Pagaczewski

Kultowa opowieść, która łączy pokolenia. W głównych rolach można usłyszeć m.in. Artura Barcisia, Roberta Makłowicza czy Wiktora Zborowskiego. Niesamowita podróż do czasów dzieciństwa ze znakomitym humorem. Na pewno zaciekawi też najmłodszych, którzy jeszcze nie słyszeli o Gąbce!

 

„Przygody Baltazara Gąbki”, Stanisław Pagaczewski

 

 • „Skóra”, Katarzyna Janiszewska

Historia mrożąca krew w żyłach, oparta na faktach. Studentka religioznawstwa została brutalnie zamordowana, a jej skórę wrzucono do Wisły. Twórcy słuchowiska podejmują próbę odpowiedzi na bardzo trudne pytania dotyczące tego, co kształtuje mordercę i czy rodzi się on złym człowiekiem. 

 

„Skóra”, Katarzyna Janiszewska

 

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje – podcast

 • „Kieruj się w kosmos”, Jarosław Juszkiewicz

Mądry podcast dla młodszych słuchaczy, który przybliża zagadnienia związane z kosmosem. W tę ciekawą podróż zabiera słuchaczy wyjątkowa osoba – Jarosław Juszkiewicz, którego głos znamy z systemu nawigacji. O tym, jak powstał kosmos i wielu innych zagadnieniach, opowiada w aż 9 odcinkach.

 

„Kieruj się w kosmos”, Jarosław Juszkiewicz

 

 • „Profiler”, Jolanta Gwardys, Jan Gołębiowski

Bardzo ciekawy podcast przybliżający kulisy pracy policyjnego profilera. W 6-odcinkowej serii przedstawiono kilka historii kryminalnych – w każdej z nich o pomoc zostaje poproszony Jan Gołębiowski, jeden z najbardziej znanych polskich profilerów.

 

„Profiler”, Jolanta Gwardys, Jan Gołębiowski

 

 • „Kryminatorium. Mordercy PRL”, Marcin Myszka

Król polskich podcastów kryminalnych powrócił z nową serią „Kryminatorium”. Tym razem odkrywa tajemnice największych seryjnych morderców z PRL-u. W ponad godzinnych odcinkach omawia kulisy policyjnych śledztw oraz przygląda się najmniejszym szczegółom zbrodni, od których włos jeży się na głowie.

 

„Kryminatorium. Mordercy PRL”, Marcin Myszka

 

 • „Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel”, Mikołaj Kołyszko

Religioznawca przygląda się sprawie Niemki, która w latach 70. została uznana za opętaną i przeszła serię egzorcyzmów. Kołyszko próbuje dowiedzieć się, co tak naprawdę przydarzyło się dziewczynie – rozmawia z osobami z różnych dziedzin – lekarzami, psychologami, ale też kapłanami czy okultystami.

 

„Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel”, Mikołaj Kołyszko

 

 • „Dialogi Waginy i Penisa 2”, Beata Biały, Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska

Drugi sezon podcastu poruszającego kwestie związane z seksualnością. Troje ekspertów omawia ważne tematy, przedstawiając je z punktu widzenia kobiet i mężczyzn – bez tabu, za to z poczuciem humoru oraz sporą dawką wiedzy. W każdym odcinku pojawiają się też wypowiedzi znanych osób.

 

„Dialogi Waginy i Penisa 2”, Beata Biały, Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska

 

Z kim widzimy się na gali Bestsellerów Empiku 2023? Dajcie znać dołączając do wydarzenia na Facebooku!