Do napisania tego tekstu zaprosiliśmy Olenę Kovalenko, Ukrainkę mieszkającą w Warszawie, doktora filologii ukraińskiej i historii. Olena przedstawi nam także twórców z dziedziny filmu, których warto poznać. Poniżej jej wybór.

  • DakhaBrakha

Światowej sławy kwartet z Kijowa tworzący muzykę w stylu „Etno-Chaos”. Eksperymentując z ukraińską muzyką ludową, DakhaBrakha wplątuje w nią elementy muzyczne różnych kultur oraz dźwięki otaczającego świata – roślin, ptaków czy deszczu. Każdy nowy album DakhaBrakha to wielkie wydarzenie, a ich muzyka powoli staje się coraz bardziej eklektyczna. Potwierdzeniem tego jest ostatnia studyjna płyta – „Alambari”, w której znajdziemy brzmienia jazzowe, bluesowe, elementy tango, a nawet rock’n’rolla. Wszystko to połączone zostało z klasycznym „etno-chaosem”.

 

 

  • Boombox

Weteran ukraińskiej sceny muzycznej. Założony w 2004 roku w Czerkasach, zespół tworzący na pograniczu rocka, popu oraz funku. Boombox od lat proponuje słuchaczom idealny balans pomiędzy cięższym brzmieniem i melodycznością, agresją i liryzmem, mistrzostwem i prostotą. Teksty Andrija Chływniuka cechuje doskonały storytelling oraz ironiczna, refleksyjna liryczność. W utworach poruszane są różne tematy, od „poezji ulic” do prawie filozoficznych traktatów o tym, co to znaczy być człowiekiem. Boombox śpiewa bardzo szczerze i ta otwartość przełożona na język muzyki jest bardzo poruszająca.

 

 

  • Odyn v Kanoe

Założony w 2010 roku lwowski zespół, grający piękne, wyraziste i smutne melodie z gatunku indie. Odyn v Kanoe rzadko pojawia się w telewizji, jednak koncertuje na kameralnych scenach całej Europy. Ich dwa wydane albumy brzmią jak soundtrack do filozoficznego dramatu o człowieku i jego poszukiwaniach samego siebie. Niejednoznaczne teksty wabią swoją niepewnością oraz stwarzają wiele pytań. W epoce muzycznego fast foodu twórczość zespołu Odyn v Kanoe jest prawdziwym rarytasem.

 

 

  • The Hardkiss

Kijowski zespół wykonujący muzykę z pogranicza rocka alternatywnego oraz synth popu. Zaskakujący, ekspresyjni i jednocześnie wrażliwi – z tego słyną The Hardkiss. Anglojęzyczne kompozycje z pierwszych dwóch albumów – „Stones and Honey” i „Perfection Is a Lie” z czasem ustępują miejsca ukraińskojęzycznym balladom, a także skocznym hitom z ostatnich dwóch płyt: „Zalizna Lastivka” oraz „Żywa i ne zalizna”. Niezmiennym na przestrzeni lat pozostaje muzyczna elastyczność zespołu i odważne eksperymenty: uniwersalne tematy filozoficzne miksują się z ukraińską kulturą, a ostre gitarowe riffy łączą z drżącym fletem. Wszystko to doprawione zostaje awangardowo-kosmicznymi stylizacjami oraz aksamitnym głosem wokalistki Juliji Saniny.

 

 

  • Alyona Alyona

Przedszkolanka pochodząca ze wsi, która w roku 2018 roku podbiła Internet utworem „Rybky”. Dla Alyony rap to możliwość opowiedzenia wieloznacznej historii w zaledwie kilku zwrotkach. Artystka śpiewa o własnym życiu, uczuciach, światopoglądzie, dzieli się tym, co jest dla niej ważne i wywołuje odzew u słuchaczy. W latach 2018-2021 ukazały się jej trzy płyty – „V khati MA”, „Pushka” oraz „Galas”. W ostatnim albumie Alyona występuje z wieloma międzynarodowymi wykonawcami, takimi jak Olexesh, Dax, Yoss Bones, Sexton, Ecko, Noga Erez, Żabson czy Fatbelly. Każda nowa kompozycja pokazuje rozwój artystki, współtworzy jej własny świat pełen ciekawej i poniekąd terapeutycznej muzyki.

 

 

  • Onuka

Elektro-folkowy projekt pochodzącej z Kijowa Naty Żyżczenko. Eksperymentalne elementy elektroniczne łączą się w muzyce Onuki z ukraińskimi motywami oraz instrumentami ludowymi – trembitą, bandurą, sopiłką i wieloma innymi. W elektronicznych pulsacjach Nata Żyżczenko rozmawia ze swoimi słuchaczami o czasie, tożsamości, naturze, awarii w Czarnobylu i samotności. Punktem obowiązkowym do odsłuchania jest, wydana w 2018 roku, płyta „Mozaika” w wersji koncertowej, stworzona wraz z Narodową Orkiestrą Instrumentów Ludowych Ukrainy.

 

 

  • Pianoboy

Zespół tworzący piękną muzykę z pogranicza jazzu i akustycznego indie popu. Były pianista Okean Elzy, Dmytro Szurow, w ramach projektu Pianoboy odkrył swój talent wokalny oraz autorski. Jego teksty tworzą historię miłości ozdobioną lekką muzyką fortepianu i instrumentów smyczkowych. Pierwsze dwie płyty, „Prostyje weszczi” oraz „Nie priekraszczaj miecztat”, mają wyraźny wydźwięk społeczny. Szurow śpiewa o Ukrainie, jej obywatelach oraz ich tożsamości i osobistej odpowiedzialności. Lejtmotywem ostatniej płyty „Take off” jest miłość, której odmianom poświęcono wszystkie utwory.

 

 

  • Latexfauna

Zespół założony w 2015 roku tworzący muzykę w stylu chillwave. Teksty Latexfauny pisane są surżykiem – mieszanką ukraińskiego oraz rosyjskiego. W 2018 roku ukazał się ich pierwszy krążek „Ajahuaska” – lekka pop-elektronika z domieszką funku, disco, soulu i synthwave. Nastrój albumu balansuje pomiędzy stonowanym smutkiem, a umiarkowaną radością, przypominając o pierwszych dniach wiosny, uwalnia od wszystkich wewnętrznych ciężarów.

 

 

  • Kalush

Rapowy i hip-hopowy zespół założony w 2019 roku, a w 2021 poszerzony o projekt Kalush Orchestra. Reprezentant Ukrainy na Eurowizji 2022 w Turynie. Zainspirowany amerykańskim rapem, autor i solista Ołeh Psiuk, przenosi w tekstach swoich piosenek rzeczywistość rodzinnego miasteczka Kałusz, międzyludzkie relacje, uczucia oraz rozważania o życiu. Młody zespół zdążył nagrać wiele utworów z różnymi ukraińskimi piosenkarzami, często łącząc charyzmatyczną hip-hopową manierę z popowym i soulowym brzmieniem. 

 

 

  • Chrystyna Sołowij

Piosenkarka pochodzenia łemkowskiego, odkrycie ukraińskiej edycji programu „The Voice”. Debiutancki album Chrystyny, „Żywa woda”, został zainspirowany muzyką folkową i przedstawia 10 adaptacji ukraińskich pieśni ludowych w obróbce Swiatosława Wakarczuka (lidera zespołu Okean Elzy). Kolejny album artystki, „Lubyj druh”, składa się wyłącznie z autorskich piosenek, w których wybrzmiały osobiste przeżycia piosenkarki. Sołowij cały czas się rozwija, doskonali swoje umiejętności kompozytorskie i wokalne, eksperymentuje z dźwiękiem, stylami oraz romantycznymi melodiami.

 

 

* Olena Kovalenko - Ukrainka mieszkająca w Warszawie. Absolwentka filologii ukraińskiej i historii, PhD. Żyje w czytaniu, podróżach i poznawaniu innych ludzi i kultur.

muzyka ukraińska

Więcej muzycznych artykułów znajdziesz w pasji Słucham.