W dniach 28 sierpnia – 5 września odbędzie się VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera" organizowanego przez Fundację Shalom.

Legendarny klarnecista i saksofonista Giora Feidman, wybitni kantorzy Yakov Lemmer, Benzion Miller, Jakob Motzen, Alberto Mizrachi, najznakomitsi dyrygenci Krzysztof Penderecki i John Axelrod, niezwykły duet Nigela Kennedyego i Kroke, najlepsi muzycy polskiej i światowej awangardy: Raphael Rogiński, Mitch and Mitch, Kruzenstern & Parahod, wirtuozi muzycznej improwizacji: Boris Malkovski i Paweł Szamburski... to tylko niektóre przewidziane pozycje programowe.

Wielkim wydarzeniem będzie występ charyzmatycznego klarnecisty i saksofonisty Giory Feidmana (USA), który zagra wspólnie z Gershwin Quartet (Niemcy/Rosja). Feidman jest jednym z najważniejszych wizjonerów współczesnego oblicza muzyki klezmerskiej, czerpiącym inspirację zarówno z klasyki gatunku jak i najnowszych zjawisk muzycznych. Na pewno warto także zanotować fakt, że poprowadzi podczas festiwalu również warsztaty muzyczne.

Centralnym punktem tegorocznej edycji, dedykowanej Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, będzie uroczysty koncert symfoniczny „Kadysz” w Kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Podczas wieczoru 1 września Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego (Polska) oraz Johna Axelroda (USA) wykona kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Leonarda Bernsteina i Maxa Brucha. Towarzyszyć jej będą znamienici artyści: Samuel Pisar (USA), Kelley Nassief (USA), Alberto Mizrachi (USA), Daniel Olbrychski, Izabela Matuła oraz Chór Chłopięcy Akademii Muzycznej w Warszawie i Chóry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Obecne będą także inne wielkie gwiazdy żydowskiej sceny muzycznej: Nigel Kennedy (Anglia) & Kroke (Polska) zaprezentują projekt „East meets East”, Theresa Tova (Kanada) zaśpiewa jidysz jazz, skrzypek Yale Strom (USA) i pieśniarka Elizabeth Schwartz (USA) zagrają tradycyjną muzykę żydowską z rumuńską nutą, a znakomity pianista Matt Herskowitz (Kanada) zaprezentuje projekt „Jerusalem Trilogy”, będący wyjątkowym połączeniem muzyki żydowskiej i arabskiej. Będzie można usłyszeć także Michała Urbaniaka (Polska), Timnę Brauer (Austria) czy Leopolda Kozłowskiego (Polska).

O tym jak bogata i różnorodna może być współczesna muzyka żydowska przekonają się ci, którzy wybiorą się na koncerty czołowych instrumentalistów polskiej i światowej awangardy. Efekty swoich eksploracji muzycznych przedstawi ceniony gitarzysta Raphael Rogiński (Polska), który zaprezentuje swój projekt "Geniza – ziemia, powietrze, ogień", instalację złożoną z muzyki i słowa z udziałem  poetów Dariusza Pado i Radosława Wiśniewskiego. Rogiński powróci na scenę festiwalową jeszcze dwukrotnie, solo oraz w towarzystwie wybitnych muzyków z nowatorskich formacji Mitch&Mitch (Polska), Kruzenshtern i Parahod (Izrael). Boris Malkovsky (Izrael), jeden z najbardziej obiecujących i zaskakujących wirtuozów muzycznej improwizacji, zaprezentuje się w solowym repertuarze własnych kompozycji przekraczających granice gatunków od średniowiecza do XXI wieku, od Odessy do Nowego Yorku, od post-romantycznych dźwięków pianina do post-klezmerskich tonów akordeonu guzikowego.

Festiwalową ofertę muzyczną uzupełnią równie ekskluzywne projekty teatralne, wizualne i słowne. Swoje wystawy indywidualne zaprezentują m.in. Mikołaj Grynberg, Tadeusz Rolke i Diti Rav-Ner. Po raz czwarty odbędzie się „Projekt Próżna”, gromadzący czołowych artystów sztuki współczesnej i awangardowej. Na licznych spotkaniach i warsztatach pojawią się znakomici przedstawiciele świata literatury i nauki. Spośród wielu propozycji teatralnych, które przygotowali w tym roku organizatorzy znajdzie się „She was never even here at all” znakomitego teatru Yiddishpiel (Izrael), „Yiddish Recital” Rafaela Goldwasera (Francja) czy spektakl „Kabbalah”, w reżyserii Pawła Passiniego (Polska). Przez 9 dni ulica Próżna ponownie będzie tętnić życiem i inspirować swoich gości do poznawania i eksplorowania kultury żydowskiej, tak jak niegdyś inspirowała twórczość Izaaka Beshevisa Singera.

www.festiwalsingera.pl/K.P.