Lubicie podróże i nietypowe miejsca? Macie oryginalne pasje? Jesteście głodni wiedzy i wrażeń? Oto kilka muzeów – śmiesznych, ciekawych, nietuzinkowych, przerażających, czyli nasz subiektywny przewodnik po najoryginalniejszych muzeach na świecie. Zachęcamy do lektury i podróży – emocje gwarantowane! 

A może Wy znacie jeszcze inne miejsca, które warto tu uwzględnić?

 

Podwodne muzeum w Meksyku (Cancun)

Kto powiedział, że żeby podziwiać eksponaty – trzeba wokół nich chodzić? Można przecież je opływać nurkując lub oglądać ze szklanej łodzi. Takie  niespodzianki czekają na turystów w Cancun. Na dnie Morza Karaibskiego postawiono ponad 400 figur. Dodatkową atrakcją jest otaczające je rafa koralowo i to, że pośród innych zwiedzających możemy spotkać ryby oraz podwodne zwierzęta.

 

Fot. Wikipedia

 

Muzeum złej sztuki w Stanach Zjednoczonych (Massachusetts)

Wszyscy miłośnicy sztuki powinni zobaczyć tę antywystawę. Zło przecież przyciąga, fascynuje… Tutaj obejrzycie przeróżne pomyłki – obrazy, rzeźby, rzeczy które miały być wielkie i piękne, ale autorów poniósł chyba twórczy szał i wyszło, jak wyszło… Choć z pewnością oryginalnie i ciekawie. Muzeum powstało z założeniem by kolekcjonować „sztukę zbyt złą, by przejść obok niej obojętnie”.

 

Fot. www.museumofbadart.org

 

Muzeum Ninja w Japonii (Iga)

Wojowników ninja w kulturze jest wielu – od m. in. słynnych filmowych „Żółwi Nijna”, klocków Lego Ninjago, social media ninja, po piosenkę „Enter the Nijna” kontrowersyjnego zespołu Die Antwoord. Czy wiemy i pamiętamy skąd jednak wzięła się prawdziwa tradycja ninja? Warto poznać historię i sięgnąć aż do źródeł – do Japonii. Tam dnajdziemy nie tylko szkoły dla wojowników, ale i muzeum opowiadające o kulturze i zwyczajach tajemniczych ninja, a także ukazujące narzędzia i techniki walk.

 

Fot. Ninja Museum of Igaryu

 

Muzeum torebek i portfeli w Holandii (Amsterdam)

Jeśli „Diabeł ubiera się u Prady” to Twój ulubiony film, a w życiu codziennym czujesz się jak bohaterka „Seksu w wielkim mieście” i przeżywasz dylematy znane z „Wyznań zakupoholiczki” – musisz koniecznie poznać miejsce z najpiękniejszymi, najciekawszymi i najdziwniejszymi torebkami i portmonetkami. Prawdziwy modowy raj i odrobina modowej historii, wiedzy -  to znajdziecie w Amsterdamie.

 

Fot. World of travel

 

Muzeum Lodów we Włoszech (Anzola dell’Emilia okolice Bolonii)

Uwielbiamy te letnie desery. Przyjemnością będzie nie tylko ich kosztowanie (i to we Włoszech, miejscu słynącym z najlepszych „gelato”), ale i poznanie historii i tajemnic produkcji. Przed nami otworem staną wrota do fabryki lodów, gdzie znajdziemy kolekcję starych maszyn oraz historie i przepisy dawnych producentów tego smakołyku -  wśród nich szesnastowiecznego alchemika Cosimo Ruggieri, twórcę pierwszej receptury. Jeśli poczuliście, że macie ochotę na pyszne lody – zanim wybierzecie się do Włoch już teraz szybko i prosto wykonacie je w swojej kuchni, korzystając z przepisów np. z „Lodovo” .

 

Fot. Gelato Museum

 

Muzeum wozów pogrzebowych w Hiszpanii (Barcelona)

Brzmi mrocznie niczym „Crimson Peak”, a z drugiej strony na myśl przychodzi też brytyjski humor ze „Zgonu na pogrzebie”, bo żeby uwiecznić i uzbierać kolekcję takich wozów trzeba mieć odrobinę fantazji, odwagi i humoru.

Znajdziecie tu piękne, stare, zabytkowe wozy, które powinny spodobać się miłośnikom historii czy motoryzacji. A do tego w tle piękna Barcelona, jak z powieści Zafona („Cień wiatru”). Może być ciekawie!

Fot. Wikipedia

 

Muzeum Zupek błyskawicznych w Japonii (Osaka)

Podobno niezdrowe, ale za to smaczne, proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Kto by pomyślał, że poza wystawą sklepową , czeka nas wystawa muzealna w całości poświęcona zupkom instant. W Polsce jest ich tylko kilka rodzajów, za to w Azji kosztować można całe bogactwo takich smaków. Dodatkowo w muzeum warto zapisać się na warsztaty przygotowywania prawdziwego makaronu, nie takiego co znajdziecie w „chińskich zupkach”.

 

Fot. Momofuku Ando Instant Ramen Muzeum

 

Muzeum psich obroży w Anglii  (Leeds)

Tutaj można podziwiać zbiory psich „biżuterii” zebranych przeciągu 500 lat. Niby zwykła obroża, a w każdej epoce wykonywano ją inaczej – od stali, ćwieków, kolców po wypychanie drogocennymi kamieniami.  Od czasów późnego średniowiecza, z okresu rokoko i bardziej klasyczne wykonane w epoce wiktoriańskiej. Przekonacie się, że niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki!
PS. Na drogę, by poczuć klimat - polecamy lekturę „Był sobie pies”.

Fot. leeds-castle.com

 

Muzeum włosów  w Turcji (Avanos)

Najdziwniejsze, przez niektórych określane mianem przerażającego, a nawet okropnego. Pomysł na muzeum zrodził się z oryginalnej pasji niejakiego Galipa Körükçü, który kolekcjonował włosy i udało mu się uzbierać około 16 tys. eksponatów ludzkich włosów. Umieścił je wiszące w jaskini… W ten sposób powstało miejsce rodem z horroru. Kolekcja znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa.

 

Dust Mason/Flickr

 

Muzeum Historii mydła i brudu w Polsce (Bydgoszcz)

Cudze chwalicie, swojego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie. Tak, w Polsce jest wiele nowych, ciekawych muzeów, które warto odwiedzić. Zaprezentujemy jedno z nich. W Bydgoszczy, w starych kamienicach można poznać sprzęty, maszyny, które używało się do prania czy czyszczenia. Można zobaczyć dawne reklamy mydła i pierwszych środków higienicznych, przeczytać instrukcję użytkowania wody, można też oglądać, testować, eksperymentować, poznać pracę mydlarni oraz kupić drobne i praktyczne upominki.

 

Fot. Wikipedia

Pamiętajcie, że żeby zobaczyć ciekawe muzea nie trzeba wcale czekać na kolejną Noc Muzeów, a planując już wakacje warto uwzględnić na swojej mapie podróży te ciekawe miejsca. Na empik.com i w salonach empik znajdziecie wiele książek podróżniczych oraz przewodniki i atlasy, które okażą się niezbędne w trakcie wypraw. Odnajdźcie w nich inspiracje do tych bliskich i dalekich wycieczek.