Spis treści:
- Czym jest stacja parowa?
- Na co zwrócić uwagę wybierając stację parową?
- Dodatkowe funkcje stacji parowych
- Nasz ranking stacji parowych
Prasowanie tradycyjną metodą za pomocą nacisku gorącej stopki na materiał jest skuteczne w przypadku wielu tkanin. Jednak ta technika odstaje pod względem efektywności od prasowania z zastosowaniem pary. Materiały pod wpływem gorąca i wilgoci łatwiej się poddają wygładzaniu. Wiele żelazek posiada wbudowane generatory pary, ale takie rozwiązanie ma swoje minusy, jak choćby potrzeba częstego uzupełniania zbiornika. Tu z pomocą przychodzą stacje parowe. Zebraliśmy kilka porad pomagających w doborze odpowiedniego modelu. Całość zwieńcza nasz ranking generatorów pary, z którego dowiesz się na jakie modele warto zwrócić uwagę.
Czym jest stacja parowa?
Na wstępie należy zwrócić uwagę, że generatory pary nie są żelazkami parowymi. Często producenci zamieniają ze sobą te pojęcia co jest błędem. Żelazko parowe ma wbudowany mały zbiornik z wodą. Tymczasem stacja parowa posiada oddzielne urządzenie z dużym zbiornikiem na wodę i systemem grzewczym produkującym parę. Ta jest transportowana do podpiętego żelazka specjalnym przewodem.
Generator pary pozwala m.in. na dostarczanie stałego strumienia pary o większej mocy. W efekcie prasowanie jest bardziej wydajne. Co więcej spora część urządzeń tego typu pozwala na manualne wystrzeliwanie większych ilości pary, co daje możliwość rozprasowania bardziej pomiętego materiału lub wykonania odświeżającego prasowania parowego. Zaletą takich urządzeń jest także wspomniana duża pojemność zbiorników. Dzięki niej użytkownik nie musi często uzupełniać wody, jak to ma miejsce w małych żelazkach z generatorami pary.
Na co zwrócić uwagę wybierając stację parową?
Przeglądając oferty stacji parowych należy zwrócić uwagę na kilka parametrów określających wydajność urządzenia. Decydując się na taki sprzęt przede wszystkim zależy nam, na efektywnym prasowaniu. W tym celu warto zwrócić uwagę na stopę żelazka. Ceramiczny element m.in. zapewnia większą odporność na zarysowania i łagodniejszy ślizg po tkaninie. Podobny efekt da także jeszcze wytrzymalsza tytanowa stopa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:
- moc generatora – im większa moc, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy i wygeneruje parę. Wydajne modele cechują się mocą co najmniej 2200-2400W
- ciśnienie pary – im wyższe ciśnienie tym efektywniejszym będzie proces prasowania. Parametr ten nie powinien być niższy niż 5 bar.
- strumień pary – parametr określający ilość pary uwalnianej przez minutę. W trybie stałej emisji stacja powinna uwalniać co najmniej 100 g pary, a w przypadku pojedynczego strzału minimum 300 g.
- pojemność zbiornika – element przekładający się na częstotliwość napełniania urządzenia. Topowe modele zazwyczaj posiadają zbiorniki o pojemności od 1,5 do 2l.
Dodatkowe funkcje stacji parowych
Powyższe parametry to nie wszystko na co można zwrócić uwagę szukając najlepszej stacji parowej. Producenci takich urządzeń prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie swoich produktów. Efektem są interesujące systemy poprawiające komfort i bezpieczeństwo prasowania. Dużą zaletą będzie system automatycznej regulacji temperatury dobierający samodzielnie wartości do prasowanych tkanin. Blokada skraplania wody ze stopy żelazka wyeliminuje problem mokrych plam na ubraniach.
Część urządzeń posiada system samoczyszczenia oraz zapobiegania osadzaniu się kamienia na wewnętrznych komponentach. Takie funkcje idą w parze z opcją umożliwiającą korzystanie z wody kranowej. Wśród praktycznych rozwiązań możemy znaleźć funkcję spryskiwania oraz prasowania ubrań w pionie. W przenoszeniu sprzętu pomoże opcja blokady żelazka w stacji parowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że podczas przenoszenia żelazko nie zsunie się z platformy.
Nasz ranking stacji parowych
Wiesz już na jakie parametry i funkcje zwracać uwagę szukając generatora pary dla siebie. Z naszej strony proponujemy pięć modeli, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Każdy z nich posiada bardzo przydatne cechy i powinien dobrze spisać się w swojej roli. Zapraszamy na nasz ranking stacji parowych.
-
Stacja pary PHILIPS PerfectCare Compact Plus GC7920/20
Pierwszym urządzeniem jakie proponujemy jest kompaktowa stacja parowa PHILIPS PerfectCare Compact Plus GC7920/20. Sprzęt posiada nowoczesny design nadający mu smukłej sylwetki. Producent postawił na zbiornik wody o pojemności 1,5l. Dzięki mocy 2400W użytkownik może liczyć na błyskawiczne rozpoczęcie pracy. Dużymi zaletami sprzętu są takie funkcje, jak automatyczna regulacja temperatury, system usuwania kamienia Smart Calc Clean, czy zabezpieczenie automatycznie wyłączające zasilanie po kilku minutach bezczynności. W tym wypadku postawiono na trwałą stopę żelazka z tytanu.
-
Stacja pary PHILIPS FastCare Compact GC6722/20
PHILIPS FastCare Compact GC6722/20 to kolejna stacja pary w naszym rankingu, która cechuje się mocą 2400W i pojemnością zbiornika na poziomie 1,5 l. Ten model jest nieco tańszy od powyższego m.in. ze względu na zastosowanie ceramicznej stopy żelazka i brak kilku automatycznych systemów. Nie zabrakło tu jednak funkcji automatycznego wyłączania po kilkuminutowej bezczynności. Mniejsze i lżejsze żelazko zapewni komfort użytkowania drobniejszym osobom. W zestawie znajdziemy dodatkowy pojemnik do przeprowadzania czyszczenia kamienia w ramach funkcji Smart Calc Clean.
-
Stacja pary BLAUPUNKT SSP701
Kolejny generator pary w rankingu jest urządzeniem z nieco niższej półki cenowej, co nie oznacza że nie posiada zalet. Wręcz przeciwnie BLAUPUNKT SSP701 zaskakuje mocą na poziomie 3200W, co oznacza błyskawiczną gotowość do pracy. Bardzo ciekawie prezentuje się design stacji oraz żelazka, które zderzają ze sobą stylistykę retro i współczesny minimalizm. Stopa została wykonana z ceramiki, a uchwyt żelazka otrzymał antypoślizgowe wykończenie. Nie zabrakło automatycznego wyłącznika, czy technologii zwalczającej osadzający się kamień. Urządzenie można wykorzystać do prasowania w pionie, a więc szybko rozprostujemy najdelikatniejsze ubrania.
-
Stacja parowa TEFAL Pro Express Vision GV9820
TEFAL Pro Express Vision GV9820 jest przeznaczony dla wymagających użytkowników ceniących sobie markę i design. Projektanci postawili na bardzo futurystyczne kształty połączone z czernią i miedzianym brązem. Całość prezentuje się elegancko, ale nie to jest najważniejsze w stacji parowej. Użytkownicy docenią moc wynoszącą 3000W. Przekłada się ona na wysokie ciśnienie na poziomie 9 barów, co da bardzo efektywne prasowanie. Kompaktowość stacji została okupiona niższą pojemnością zbiornika na wodę, który pomieści 1,1l. Zadbano o takie elementy wyposażenia, jak zapobieganie kapania skroplonej pary na ubrania, czy automatyczny wyłącznik.
-
Generator Pary Beko Sga 6124D 2400W 1L 5.8 Bar
Ostatnia stacja parowa w rankingu jest propozycją z niższej półki cenowej. Beko Sga 6124D 2400W 1L 5.8 Bar posiada zaledwie 1-litrowy zbiornik na wodę, co przekłada się na smukłą obudowę nie zajmującą wiele miejsca. Takie rozwiązanie docenią osoby nie posiadające wiele miejsca na przechowywanie sprzętów AGD. Moc 2400W jest bardziej niż wystarczająca, a trwała stopa ceramiczna pozwoli na sprawne prasowanie. Tym bardziej, że została ona wyposażona w system zapobiegający kapaniu wody na ubranie. Regulacja temperatury odbywa się manualnie, ale pomaga w niej elektroniczny wyświetlacz. Nie zabrakło systemu antywapiennego, czy możliwości prasowania w pionie.
Jak widać na rynku znajdziemy różne stacje parowe i każda będzie pomocna w efektywnym prasowaniu. Nasz ranking generatorów pary możesz potraktować jako bezpośrednie polecenie produktów lub wyznacznik, od którego rozpoczniesz swoje poszukiwania.
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale AGD.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock
Komentarze (0)