Klimatyzator do domu. Jakie możliwości i funkcje mogą mieć dzisiejsze modele?

Stworzenie systemu klimatyzacji w domu nie musi oznaczać kosztownej inwestycji. Wystarczy wykorzystać w tym celu urządzenie przenośne. Do niedawna zakup klimatyzatora uznawany był za luksus, na który mogli sobie pozwolić tylko wybrani – dziś ceny na te urządzenia są zdecydowanie niższe. Ich zaletę stanowią mobilność i prostota montażu, a także niski koszt w porównaniu z systemem klimatyzacji stacjonarnej.

klimatyzatory przenośne

Pozostaje tylko wybrać odpowiednie urządzenie. Do wyboru najczęściej masz urządzenia mobilne zebrane w rankingu klimatyzatorów przenośnych, a także klimatyzatory typu split. Skupmy się jednak na wyborze odpowiedniego sprzętu przenośnego.

 

Klimatyzator przenośny ELECTROLUX EXP26U338HW

 

Zasadniczą funkcją klimatyzatora przenośnego do mieszkania czy domu jest schłodzenie powietrza w pomieszczeniach, szczególnie jeśli są one dobrze nasłonecznione i szybko nagrzewają się w czasie upałów. Z problemem tym być może masz do czynienia, jeśli mieszkasz na ostatniej kondygnacji budynku wielorodzinnego. Obniżanie temperatury to jednak nie jedyne wyzwanie, jakiemu podoła klimatyzator pokojowy mobilny. Może on również oczyszczać powietrze z kurzu, zarodników pleśni i grzybów, pyłków roślin, roztoczy, a nawet z niektórych bakterii i wirusów. Wystarczy, że wybierzesz klimatyzator do domu z filtrem HEPA. To dobry pomysł, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem.

Nowoczesne klimatyzatory przenośne mogą być wyposażone w filtry z atomami srebra, które działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Inne uwalniają w twoim otoczeniu witaminę C, która korzystnie oddziałuje na kondycję skóry, zapobiegając utracie jej jędrności.

Klimatyzator pokojowy przenośny sprawdzi się zawsze wtedy, gdy poszukujesz szybkiego i zarazem taniego sposobu na schłodzenie powietrza w swoim otoczeniu. To także alternatywa dla ciebie, jeśli mieszkasz w bloku, kamienicy lub w budynku wielorodzinnym, gdzie nie ma w praktyce możliwości zainstalowania standardowego urządzenia naściennego.


Jak działa klimatyzator przenośny?

W zależności od wybranego rodzaju klimatyzatora przenośnego, może mieć on nieco inną zasadę działania. Jak działa takie urządzenie? W przypadku klimatyzera ewaporacyjnego, nazywanego klimatorem, powietrze w twoim otoczeniu będzie chłodzone wodą. Nie ma on rury odprowadzającej ciepło na zewnątrz. Czynnikiem roboczym jest zwykła woda, co ułatwia użytkowanie takiego urządzenia. To raczej miniklimatyzator o ograniczonym zakresie pracy i działania.

 

Klimatyzator przenośny KANLUX Klimer ACL-B

 

Inaczej jest w przypadku klimatyzatorów przenośnych pełnowymiarowych. Mechanizm funkcjonowania tego urządzenia nie jest zbyt skomplikowany. Zasysa on ciepłe powietrze za pomocą wentylatora, a na powierzchni parownika oddaje swoje ciepło czynnikowi chłodniczemu – roboczemu. Następnie czynnik zostaje przetłoczony przez sprężarkę do skraplacza i to on odpowiada za oddanie gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Czynnik chłodniczy wraca do parownika po rozprężeniu przez zawór termostatyczny rozprężny, który w niektórych klimatyzatorach może być zastąpiony kapilarą.
 

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Wybierając klimatyzatory domowe przenośne, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • moc chłodnicza – wyrażana jest w jednostce kW lub BTU i wskazuje, jak duże pomieszczenie może schłodzić dane urządzenie;
  • pobór prądu – średni dobowy pobór w kW;
  • zakres temperatur – minimalna temperatura, jaką możesz uzyskać w pomieszczeniu po zastosowaniu klimatyzatora przenośnego;
  • przepływ powietrza – wyrażony w jednostce m3/h;
  • głośność pracy urządzenia – liczona w dB;
  • rodzaj wykorzystywanego czynnika chłodniczego (roboczego), niezbędnego do prawidłowej pracy klimatyzatora;
  • waga urządzenia;
  • wymiary klimatyzatora przenośnego;
  • dodatkowe funkcje urządzenia.

Aby dobrać optymalną moc chłodniczą klimatyzatora, oblicz, jakie masz zapotrzebowanie indywidualne na taką moc. Zależy ona od lokalizacji pomieszczeń, kubatury pokoi, usytuowania okien oraz od jakości zastosowanej w Twoim domu lub mieszkaniu izolacji termicznej.

Wzięcie pod uwagę tych wszystkich czynników jest trudne dla potencjalnego kupującego, dlatego przyjmuje się uniwersalny przelicznik mocy chłodniczej klimatyzatorów do mieszkań i domów. Na każdy metr sześcienny pomieszczenia powinno przypadać minimum 0,03–0,035 kW mocy chłodniczej, co w przypadku pomieszczeń o wysokości 2,7 metrów daje wynik około 0,087 kW na mkw. Jeśli Twoje mieszkanie ma 42 mkw, wybierz klimatyzator przenośny o mocy 3,654 kW. Jak przeliczyć tę wartość na jednostkę anglosaską BTU? 1kW odpowiada dokładnie 3412,142 BTU.

Uniwersalnie przyjmuje się następujące wartości mocy chłodniczej dla klimatyzatorów przenośnych w odniesieniu do wielkości schładzanej powierzchni:

 

Powierzchnia pomieszczeń mieszkalnych

Moc w kW

Moc w BTU/h

Do 30 mkw

≤ 2,34

≤ 8000

31–35 mkw

> 2,34 ≤ 2,93

8000 ≤  10 000

36–40 mkw

> 2,93 ≤ 3,52

10 000 ≤ 12 000

41–45 mkw

> 3,52 ≤ 4,1

12 000 ≤ 14 000

 

 

Pobór prądu to kolejny ważny parametr, który powinien cię zainteresować. Podawany jest on w jednostce kW, tak jak i moc chłodnicza. Dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi on około 1,1 kW. Przyjmuje się, że maksymalny pobór energii klimatyzatora jest średnio 3-krotnie mniejszy niż moc chłodnicza urządzenia. Pobór energii w nowoczesnych rozwiązaniach producenci ograniczają dzięki zastosowaniu sprężarek inwerterowych, które przyczyniają się do wypracowania nawet 50-procentowych oszczędności na energii.

Jeśli znasz średnie jej zużycie na godzinę pracy urządzenia i wiesz, jak długo będzie ono pracowało każdego dnia, możesz wyliczyć na tej podstawie koszty wykorzystywania klimatyzatora w mieszkaniu czy w domu na bazie ceny 1 KWh z taryfy operatora energetycznego. Pobór mocy klimatyzatora wskazuje też na klasę energetyczną urządzenia. Wybieraj zawsze sprzęt z możliwie najwyższą klasą – A, A+, A++ lub A+++. Dla porównania w klasie B klimatyzator zużyje o około 10 proc. więcej energii niż w klasie A. Taka klasa określa sprawność, tj. skuteczność sprzętu. Bardzo ważne są dwa współczynniki:

  • EER – określający sprawność w trybie chłodzenia,
  • COP – określający sprawność w trybie grzania.

Wyrażają one stosunek mocy uzyskiwanej do mocy nominalnej. Jeśli współczynnik EER wynosi 3, oznacza to, że klimatyzator przenośny, który wykorzystuje 1 kWh energii elektrycznej, dostarcza do pomieszczenia moc rzędu 3 kW na godzinę.

 

Klimatyzator przenośny CAMRY CR 7926

 

Zakres temperatur możliwych do uzyskania dzięki klimatyzatorom przenośnym przyniesie ci informację o tym, w jakim zakresie będziesz chłodzić powietrze w swoim otoczeniu. Zazwyczaj minimalna temperatura, jaką można ustawić na takim urządzeniu, to 16 stopni. W zależności od sprzętu maksymalna temperatura do indywidualnego zdefiniowania wynosi o 13–17 stopni więcej niż ustalone minimum.

Pamiętaj przy tym, że optymalna różnica pomiędzy temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu i na zewnątrz nie powinna wynosić więcej niż 6–7 stopni Celsjusza.

Przepływ powietrza jest parametrem informującym o tym, w jakim tempie klimatyzator będzie chłodził pomieszczenia mieszkalne. Im przepływ powietrza jest wyższy, tym szybciej klimatyzator obniży temperaturę do pożądanego poziomu. Akceptowalny poziom przy przepływie powietrza w klimatyzatorach przenośnych to co najmniej 300 m3/h.

Jeśli urządzenie ma działać w pomieszczeniach mieszkalnych na co dzień, a nie tylko być wykorzystywane incydentalnie, to warto wybrać taki sprzęt, który nie będzie generował dużego hałasu w czasie swojej pracy. Niestety zdecydowana większość klimatyzatorów przenośnych nie pracuje zbyt cicho. Akceptowalnym poziomem pod tym względem może być 55 dB, przy jednoczesnej mocy chłodniczej co najmniej 3,5 kW.

Na sprawność pracy klimatyzatora przenośnego w domu wpływa to, jaki czynnik chłodniczy jest w nim wykorzystywany. Może być to jeden gaz lub mieszanina kilku rodzajów gazów. Najczęściej spotykane czynniki chłodnicze to:

  • R290 – czynnikiem roboczym jest tutaj propan;
  • R407C – składający się z mieszaniny gazów R143A, R125 i R32, które stanowią 52, 25 oraz 32 proc. jego zawartości;
  • R410A – najpopularniejszy czynnik roboczy w klimatyzatorach, złożony w połowie z gazu R32, a w połowie z gazu R125.

Waga i wymiary urządzenia chłodzącego do domu czy mieszkania mają mniejsze znaczenie przy wyborze klimatyzatora przenośnego. Będą one istotne dla osób, które często chciałyby przemieszczać urządzenie oraz mają niewiele miejsca w mieszkaniu na jego ustawienie.

Znacznie ważniejsze jest to, jakie funkcje posiada taki sprzęt. Wśród nich można wymienić:

  • chłodzenie;
  • osuszanie;
  • grzanie;
  • timer – programator czasu pracy klimatyzatora;
  • funkcję swing – zmienny kąt wylotu chłodnego powietrza;
  • sygnalizowanie zapełnienia zbiornika skroplin;
  • tryb nocny – cicha praca w czasie nocy;
  • oczyszczanie powietrza z pyłków, zarodników grzybów i pleśni czy alergenów;
  • zdalne sterowanie – zwykle przy użyciu pilota.


Jaki klimatyzator wybrać do domu, a jaki do mieszkania?

Klimatyzatory przenośne z uwagi na brak skomplikowanej instalacji i łatwość przenoszenia z miejsca na miejsce stają się realną alternatywą dla urządzeń ściennych, wymagających montażu na stałe w jednym miejscu. Trzeba pamiętać jedynie, że klimatyzatory przenośne również są wyposażone w rurę odprowadzającą gorące powietrze, którą musisz wystawić na zewnątrz – do wentylacji czy przez okno, dlatego przemyśl to przy wyborze rozwiązania do swojego domu lub mieszkania.

 

Klimatyzator WHIRLPOOL PACB29CO.

 

W niewielkim mieszkaniu lepszym wyborem od klimatyzatora przenośnego – monobloku z rurą – może być klimator. Nie wymaga on żadnej instalacji, dlatego jest najbardziej mobilnym urządzeniem chłodzącym, ale jego efektywność działania jest zbyt mała dla zapewnienia klimatyzacji w większym domu. W klimatorze czynnik chłodniczy został zamieniony na zbiornik z zimną wodą, która wykorzystywana jest przez wentylator do schładzania pomieszczenia. Ten sprzęt jest tani i spełni swoje zadanie, jeśli masz niewielkie mieszkanie.

Wiesz już, jaki klimatyzator przenośny do mieszkania sprawdzi się najlepiej i będzie wygodny w użytkowaniu. A jakie urządzenie wybrać, aby nawet w gorące, letnie dni panował w pomieszczeniach mieszkalnych przyjemny chłód? Przyda się pełnowymiarowy klimatyzator przenośny o właściwie dobranej mocy chłodniczej. Przyjmuje się, że 1 kW mocy klimatyzatora wystarczy na schłodzenie około 10 mkw, dlatego dla domu o powierzchni 100 mkw moc urządzenia powinna wynosić 10 kW.

Większy klimatyzator przenośny, o wyższej sprawności w chłodzeniu i ze zdalnym sterowaniem może być dobrym wyborem. Wybierz tani sprzęt przenośny, jeśli masz ograniczony budżet, przy czym nawet w takim przypadku postaraj się znaleźć na rynku urządzenie spełniające twoje oczekiwania.

Przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę nowoczesnych klimatyzatorów przenośnych lub niedrogich klimatorów - zapoznaj się z ich możliwościami i kup urządzenie, dzięki któremu poczujesz ulgę w gorące dni.