- Ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych – 2024 rok
- Jak działa klimatyzator przenośny?
- Jak dobrać klimatyzator przenośny? Najważniejsze parametry klimatyzatora
- Tryby pracy klimatyzatorów przenośnych
- Montaż klimatyzatora przenośnego
- Gdzie zamontować klimatyzator?
- Wymiana filtra do klimatyzatora: kiedy i co ile to robić?
- Czyszczenie klimatyzatora - dlaczego warto to robić regularnie?
- Czym różni się klimatyzator przenośny od stacjonarnego?
Trwający przez całą dobę upał może zupełnie pozbawić nas energii. Kiedy słupki rtęci na termometrach szybują ku górze, tracimy zapał do pracy, a relaks jest utrudniony. Dlatego tam, gdzie doskwiera temperatura, warto mieć pod ręką domowy klimatyzator przenośny.
Ale który wybrać? Poznaj 10 najlepszych klimatyzatorów przenośnych, dzięki którym stworzysz w domu bądź mieszkaniu optymalne warunki.
Ranking klimatyzatorów przenośnych 2024
|
|
|
---|---|---|
1. |
BLAUPUNKT Arrifana 1414L |
moc: 4000W poziom głośności: 29 / 32 / 39 / 48 dB (65dBA) przepływ powietrza: 450 m³/h |
2. |
CAMRY CR 7926L |
moc: 750W poziom głośności:65dB przepływ powietrza: 220 m³/h osuszanie wyświetlacz |
3. |
CAMRY CR 7907 |
moc: 1350W poziom głośności: 65dB przepływ powietrza: 400 m³/h osuszanie timer |
4. |
ELECTROLUX EXP26U338CW |
moc: 2600W poziom głośności: 64dB przepływ powietrza: 390 m³/h osuszanie timer |
5. |
GORENJE KAM 26 THP |
moc: 965W poziom głośności: 64dB przepływ powietrza: 370 m³/h osuszanie tryb nocny kierunek przepływu powietrza |
6. |
MESKO MS 7911 |
moc: 560W poziom głośności: 65dB przepływ powietrza: 300 m³/h osuszanie timer |
7. |
WELLTEC ACN18 |
moc: 5200W poziom głośności: 65dB przepływ powietrza: 680 m³/h tryb nocny kierunek przepływu powietrza auto-restart sterowanie Wi-Fi |
8. |
BLAUPUNKT Moby Blue S 1111E |
moc: 1230W poziom głośności: 65dB przepływ powietrza: 280 m³/h osuszanie ogrzewanie tryb nocny kierunek przepływu powietrza |
9. |
WHIRLPOOL PACB29CO |
moc: 2800W poziom głośności: 64dB przepływ powietrza: 380 m³/h osuszanie tryb nocny auto-restart |
10. |
WHIRLPOOL PACW212CO |
moc: 3500W poziom głośności: 52dB przepływ powietrza: 380 m³/h |
Ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych – 2024 rok
Klimatyzator przenośny BLAUPUNKT Arrifana 1414L
Zaczynamy od dobrego klimatyzatora wewnętrznego marki Blaupunkt. To model z wyższej półki cenowej, jednak warto zwrócić na niego uwagę ze względu na szeroką funkcjonalność. Oprócz chłodzenia urządzenie znakomicie sprawdza się również zimą, kiedy trzeba ogrzać pomieszczenie. Dlatego Blaupunkt to dobry wybór do domków letniskowych, gdyż zapewnia optymalną temperaturę bez względu na warunki. Klimatyzator bez trudu radzi sobie z pomieszczeniami do 45 m2 powierzchni, a jednocześnie jest energooszczędny. Urządzenie ma neutralny, biały kolor i minimalistyczny design, który wpasuje się do każdego wnętrza.
Klimatyzator przenośny CAMRY CR 7926
Nieco bardziej kompaktowym rozwiązaniem będzie stosunkowo tani klimatyzator przenośny do mieszkania CAMRY CR 7926. Urządzenie najlepiej sprawdza się w niedużych pomieszczeniach o powierzchni około 10 m2. 750 W mocy co prawda ogranicza możliwości klimatyzatora w większych pokojach, ale za to obniża zużycie energii elektrycznej. Plusem tego modelu jest również łatwość obsługi. Wszystkie ustawienia są dostępne na wyświetlaczu LCD, a części regulacji możemy dokonać zdalnie, za pomocą pilota. Jak w przypadku większości polecanych domowych klimatyzatorów przenośnych, czynnikiem chłodniczym w CAMRY jest R290, czyli propan.
Klimatyzator przenośny CAMRY CR 7907
Jaki klimatyzator do domu na każdą kieszeń będzie najlepszy? Wśród modeli budżetowych z pewnością w czołówce znajdzie się tani klimatyzator przenośny CAMRY CR 7907. Pomimo dobrej ceny może się pochwalić bardzo dobrą mocą (1350 W), która w zupełności wystarczy do szybkiego schłodzenia ponad 10 m2 powierzchni pokoju niedużym kosztem. Urządzenie oprócz chłodzenia może również osuszyć pomieszczenie. Z pewnością dla wielu użytkowników dużymi plusami Camry są możliwość sterowania elektronicznego pilotem oraz wbudowany timer. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Klimatyzator przenośny ELECTROLUX EXP26U338CW
Jeśli szukamy wydajnego klimatyzatora do domu, ale jednocześnie nie potrzebujemy dużej mocy, świetnym rozwiązaniem będzie cichy klimatyzator przenośny ELECTROLUX EXP26U338CW. Na tle konkurencji wyróżnia go moc na poziomie 2600 W. Pozwala ona na sprawne schłodzenie przestronnego salonu bądź innego pomieszczenia o powierzchni do 30 m2. Jest to typowy klimatyzator domowy, którym można sterować za pomocą pilota. Łatwo też zaprogramować urządzenie na konkretne godziny pracy przy pomocy timera. Podobnie jak w przypadku konkurencji czynnik chłodniczy to R290, a głośność pracy sprzętu to maksymalnie 64 dB – zatem porównywalnie jak w innych polecanych klimatyzatorach.
Klimatyzator przenośny GORENJE KAM 26 THP
Kolejnym ciekawym modelem jest bardzo cichy klimatyzator przenośny GORENJE KAM 26 THP. Cechuje go mniejsza moc niż w porzednim klimatyzatorze (965 W), za to posiada ciekawe funkcje dodatkowe. Przede wszystkim urządzenie może samo zadbać o utrzymanie pożądanej temperatury dzięki trybowi auto. Z kolei w trybie nocnym sprzęt pracuje ciszej, żeby nie przeszkadzać domownikom, jednocześnie zachowując wysoką wydajność. Wygodnym rozwiązaniem, jakie znajdziemy w tym modelu jest również regulacja kierunku przepływu powietrza. Dzięki niej wszyscy będą czuć się komfortowo, nawet jeśli klimatyzator będzie pracował w zatłoczonym pomieszczeniu.
Klimatyzator przenośny MESKO MS 7911
Największym atutem małego klimatyzatora przenośnego MESKO MS 7911 jest wysoka wydajność pomimo stosunkowo niedużej mocy urządzenia. Mimo zaledwie 560 W, urządzenie może schłodzić w ciągu jednej godziny aż 300 m3. Ten energooszczędny klimatyzator działa dużo skuteczniej niż klasyczny wentylator. MESKO posiada funkcję osuszania, więc przyda się także w letnie dni, kiedy w powietrzu panuje wysoka wilgotność. Atutem tego modelu jest również wygodne sterowanie przy pomocy pilota.
Klimatyzator przenośny WELLTEC ACN18
Czas na jeden z najmocniejszych modeli dostępnych na rynku. Klimatyzator przenośny WELLTEC ACN18 cechuje bardzo duża moc (5200 W), co z kolei przekłada się na znakomitą wydajność 680 m3/h przepływu powietrza. WELLTEC to zatem idealny wybór, gdy liczy się efektywność działania na większej przestrzeni. Jeśli szukasz klimatyzatora przenośnego do 60m2 powierzchni chłodzonej – ten model bez wątpienia spełni twoje oczekiwania. WELLTEC to sprzęt z najwyższej półki, więc oprócz dużej mocy posiada również szereg dodatkowych funkcji, jak chociażby auto-restart w przypadku przerwy w dostawie prądu. W biurach to częsty problem, jednak z tym klimatyzatorem domowym nie musisz się o to martwić.
Klimatyzator przenośny BLAUPUNKT Moby Blue S
Tym, co wyróżnia klimatyzator przenośny BLAUPUNKT Moby Blue S jest funkcja ogrzewania. Urządzenie może być zatem ratunkiem nie tylko w czasie upałów, ale np. w przypadku awarii pieca zimą. Uniwersalność sprawia, że idealnie nadaje się m.in. do domków letniskowych. Model ten ma też przyzwoitą moc 1230 W, 3-stopniową regulację prędkości, regulację kierunku przepływu powietrza oraz tryb nocy.
Klimatyzator przenośny WHIRLPOOL PACB29CO
Kolejny przedstawiciel amerykańskiego giganta sprzętu AGD to klimatyzator przenośny WHIRLPOOL PACB29CO. Model ten również plasuje się w średniej półce cenowej, ma też zbliżoną moc (2800 W) i identyczną wydajność jak poprzednik. Dlaczego zatem warto wybrać akurat ten klimatyzator? Z pewnością będzie to świetny wybór do małych i średnich biur, ponieważ PACB29CO wyposażono chociażby w funkcję auto-restartu w przypadku przerwy w dostawie prądu. Nie trzeba być zatem na miejscu, jeśli urządzenie przestanie pracować. Przydatny będzie również pomiar temperatury, który pomaga efektywniej pracować klimatyzatorowi. Podobnie jak poprzednik, ten model również posiada skuteczny filtr.
Klimatyzator przenośny WHIRLPOOL PACW212CO
Rodzinę Whirpoola w naszym rankingu klimatyzatorów przenośnych 2024 uzupełnia model PACW212CO. Pod względem wydajności, ten model jest zbliżony do poprzedników, jednak tym co go wyróżnia, jest bez wątpienia komfortowa praca. Bardzo cichy klimatyzator emituje maksymalnie 52 dB, co z pewnością może mieć znaczenie dla użytkowników o nieco bardziej wyczulonym słuchu.
Ponadto klimatyzator przenośny posiada szereg przydatnych funkcji jak pomiar temperatury, sterowanie pilotem czy znane z poprzednich modeli tej marki filtry.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Wbrew pozorom jest to też urządzenie dość proste w konstrukcji. Cały system składa się z kilku niezbędnych elementów. Zaliczymy do nich:
- skraplacz,
- parownik,
- sprężarkę,
- zawór rozprężny,
- wentylator,
- czynnik chłodniczy, nazywany też roboczym.
Powietrze krąży w urządzeniu w obiegu zamkniętym. Czynnik chłodniczy podlega naprzemiennie skraplaniu i parowaniu, jednocześnie odbierając lub oddając ciepło. Chłodzenie za pomocą klimatyzatora domowego przenośnego polega na tym, że chłodne powietrze trafia do wnętrza budynku, a ciepło jest odprowadzane na zewnątrz za pomocą rury.
Klimatyzatory przenośne dzielą się na urządzenia wyposażone w pojedynczą lub dwie rury. Modele z jedną rurą, wykorzystują ją do odprowadzania ciepłego powietrza z wnętrza domu bądź mieszkania. Dwie rury zapewniają większą wydajność, porównywalną do klimatyzacji stacjonarnej typu split. Jedna rura pobiera świeże powietrze z zewnątrz, a druga odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. W praktyce klimatyzatory przenośne z rurą pojedynczą są tańsze i prostsze w montażu, ale mniej wydajne. Modele z dwiema rurami poza lepszymi osiągami są także cichsze. Wadą będzie naturalnie wyższa cena.
Rura wymaga odprowadzenia na zewnątrz budynku. Najprostszym sposobem jest otwarcie drzwi balkonowych lub okna oraz wykorzystanie specjalnej uszczelki. Można również wykonać dedykowany rurze otwór w ścianie, jednak taki zabieg wymaga ciężkiego sprzętu i jednocześnie wpływa na mniejszą mobilność klimatyzatora. Rozwiązaniem może być również podłączenie rury do wentylacji mechanicznej w mieszkaniu. To ostatnie rozwiązanie nie jest zalecane w budynkach z wentylacją grawitacyjną, natomiast w domach jednorodzinnych może mieć przełożenie w postacie większego zużycia energii elektrycznej.
Jak dobrać klimatyzator przenośny? Najważniejsze parametry klimatyzatora:
-
Moc chłodnicza klimatyzatora
Każdy klimatyzator posiada szereg parametrów, które wpływają na jego wydajność, a także komfort korzystania z urządzenia w domu. Podstawowym kryterium doboru klimatyzatora jest jego moc oraz wartość przepływu powietrza. Dzięki temu dowiemy się, jak duże pomieszczenie może zostać ochłodzone, a także jak szybko to nastąpi. Co to oznacza? Przy wyborze klimatyzatora można kierować się prostym przelicznikiem. Przyjmuje się, że 1000 W mocy wystarczy do sprawnego schłodzenia około 10 m² standardowego pomieszczenia. Jeśli zatem urządzenie usytuowane będzie w niedużej sypialni, około 1000-watowy sprzęt bez trudu zadba o nasz komfort. Jeśli jednak szukamy urządzenia do biura albo dużego salonu z aneksem kuchennym – lepiej wybrać mocniejszy model.
-
Przepływ powietrza w klimatyzatorze
Skupmy się teraz na przepływie powietrza. O czym nam mówi ten parametr? Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o ilość powietrza, jaką klimatyzator jest w stanie schłodzić w ciągu jednej godziny. Modele o wysokiej wydajności, które charakteryzują się przepływem powietrza na poziomie 680 m3/h, będą działać szybko i skutecznie. W małych pomieszczeniach wystarczający okaże się wskaźnik od 300 do 400 m3/h.
-
Czynnik chłodniczy w klimatyzatorze
Za schładzanie powietrza odpowiada czynnik chłodniczy. W nowoczesnych klimatyzatorach przenośnych najczęściej jest to R290, czyli popularny propan. Ma on naturalne pochodzenie i nie wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników. Jest również wydajny, dzięki czemu urządzenie zapewnia optymalne efekty pracy.
-
Ogrzewanie powietrza
Dla niektórych użytkowników z pewnością ważną funkcją klimatyzatora będzie nie tylko możliwość chłodzenia, ale również ogrzewania. Taki sprzęt może być przydatny latem, ale też zimą, kiedy dojdzie np. do awarii systemu ogrzewania centralnego. Jest to co prawda doraźne rozwiązanie, ale w kryzysowych momentach okaże się bezcenne.
-
Głośność pracy
Inny ważne kryterium wyboru optymalnego klimatyzatora przenośnego jest głośność pracy. Większość dostępnych urządzeń emituje maksymalnie 65 dB. Odgłos pracy jest zatem zauważalny, jednak nie przeszkadza chociażby w słuchaniu muzyki czy oglądaniu telewizji.
-
Funkcja auto-restartu
Jeśli szukamy klimatyzatora przenośnego do biura, kryteria wyboru będą nieco inne. Z przestrzeni roboczej korzystamy tylko przez około osiem godzin w ciągu doby, dlatego ważną funkcją urządzenia będzie możliwość zaprogramowania, w jakich godzinach powinno utrzymywać przyjemną temperaturę. Istotna jest też funkcja auto-restartu. Zapewnia ona ciągłość działania klimatyzatora także w sytuacji czasowej przerwy w dostawie prądu. Nie trzeba ponownie włączać sprzętu ręcznie.
Tryby pracy klimatyzatorów przenośnych
W zależności od konstrukcji, klimatyzatory przenośne mają różne zasady pracy. Dla przykładu modele z jedną rurą wyprowadzaną na zewnątrz budynku, pobierają powietrze z wnętrza domu. Z kolei klimatyzatory przenośne z dwiema rurami zapewniają w pomieszczeniu więcej świeżego powietrza. Konstrukcja wpływa również na pobór energii oraz wydajność. Modele z dwiema rurami cechują się zazwyczaj większym przepływem powietrza.
Praktycznym rozwiązaniem jest regulacja intensywności pracy klimatyzatora. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest ustawienie pożądanej temperatury powietrza. W efekcie zarówno czas pracy klimatyzatora, jak i intensywność uzależnione będą od efektu w otoczeniu. Druga metoda to ręczne sterowanie mocą urządzenia – przydatna funkcja, kiedy np. bardziej niż na szybkim ochłodzeniu, zależy nam na cichej pracy urządzenia. Większością urządzeń obecnych na rynku można sterować z niewielkiej odległości za pomocą pilota. Do niektórych modeli można również pobrać dedykowaną aplikację mobilną, która pozwala sterować klimatyzatorem przez sieć Wi-Fi.
Schładzanie pomieszczenia to nie jedyna funkcja klimatyzatora przenośnego. Większość modeli oferuje również jednoczesne osuszanie powietrza. Latem często upałom towarzyszy duża wilgotność powietrza, która z kolei sprzyja rozwojowi grzybów oraz bakterii. Dlatego klimatyzator przenośny można m.in. podłączyć w kuchni, aby osuszał powietrze w trakcie gotowania.
W chłodniejsze dni, kiedy nie potrzebujemy obniżać temperatury w mieszkaniu, klimatyzator również może się przydać. Wystarczy uruchomić klimatyzator w trybie wentylatora, żeby zwyczajnie pobudzić wewnątrz cyrkulację powietrza. W przypadku modeli z filtrem warto tę funkcję polecić alergikom, ponieważ wentylowane powietrze oczyszczane jest z kurzu, pyłków i innych szkodliwych drobinek, których nie widać gołym okiem.
O ostatnim z trybów pracy zostało wspomniane wcześniej. Chodzi o ogrzewanie powietrza. Ta funkcjonalność bywa przydatna nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale np. w niewielkich domkach letniskowych, gdzie zastosowanie mogą znaleźć obie opcje. W dzień można skutecznie obniżyć temperaturę, a nocą ogrzać się przy pomocy tego samego urządzenia.
Montaż klimatyzatora przenośnego
Istnieje kilka sposobów na montaż klimatyzatora przenośnego. Zacznijmy jednak od podstawowego rozróżnienia na urządzenia wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze zdecydowanie dominują na rynku, gdyż nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń związanych z przebywaniem na świeżym powietrzu. Niemniej klimatyzatory zewnętrzne mają trzy podstawowe zalety:
- Z racji umiejscowienia na zewnątrz, nie zabierają przestrzeni w mieszkaniu.
- Pracują poza budynkiem, dlatego rzadko możemy usłyszeć ich odgłosy
- Klimatyzatory przenośne na balkonie czy w ogródku pobierają świeże powietrze zewnętrzne i schłodzone wtłaczają je do środka.
Drugie rozróżnienie dotyczy samego montażu klimatyzatora przenośnego do mieszkania. Najmniej inwazyjny sposób to wyprowadzenie rury przez okno albo drzwi balkonowe. Żeby nie musieć głowić się nad taką instalacją, producenci załączają do klimatyzatorów specjalne uszczelki, dzięki którym powietrze przedostaje się wyłącznie rurą. Takie rozwiązanie jest dość solidne. Nie ma ryzyka, że okno pod wpływem podmuchu wiatru zacznie trzaskać, albo że drzwi balkonowe zmiażdżą rurę. Tego typu rozwiązanie jest uniwersalne i dość łatwe do samodzielnego montażu.
Inna opcja to przewiercenie się przez ścianę i wyprowadzenie rur na zewnątrz. Wymaga to ciężkiego sprzętu i mocno ogranicza mobilność klimatyzatora. Z drugiej strony jest to rozwiązanie stałe i najsolidniejsze. Rura będzie miała stały dopływ świeżego powietrza, bez względu na warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zadbać o ochronę wylotu rury po zewnętrznej stronie elewacji. Wreszcie możliwe jest też podłączenie rury do wentylacji, o czym także mowa była wcześniej.
Gdzie zamontować klimatyzator?
Skoro wiemy już, jak zamontować klimatyzator przenośny w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, łatwo domyśleć się, gdzie najczęściej umiejscawia się klimatyzator. Z racji konieczności poprowadzenia rury, urządzenia zazwyczaj umieszcza się w pobliżu okna lub drzwi balkonowych. Jeśli podłączmy klimatyzator przenośny do wentylacji, najlepszym miejscem będzie bezpośrednie sąsiedztwo przewodu kominowego.
Warto pamiętać także o właściwym kierunku urządzenia. Żeby jego praca była efektywna, strona wydmuchująca powietrze powinna być skierowana na otwartą przestrzeń. Nie można też chować urządzenia w samym kącie pokoju. Pomiędzy klimatyzatorem a ścianą musi być co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni dla swobodnego przepływu powietrza. Na koniec oczywiście trzeba pamiętać, że urządzenia w naszym rankingu zasilane są sieciowo, dlatego warto wybrać miejsce w pobliżu gniazdka elektrycznego.
Wymiana filtra do klimatyzatora: kiedy i co ile to robić?
Elementem, który wymaga regularnej obsługi w przypadku klimatyzatora przenośnego jest czyszczenie filtrów. Według zaleceń producentów czynność tę powinno się wykonywać mniej więcej co dwa tygodnie. W niektórych modelach na wyświetlaczu zauważymy powiadomienia, które informują o konieczności wyczyszczenia lub wymiany filtra.
Wewnątrz klimatyzatorów znajdziemy zazwyczaj dobrze znane filtry HEPA, które skutecznie wychwytują kurz oraz drobne zanieczyszczenia. Warto wiedzieć, że filtry, które wychwytują najmniejsze zabrudzenia, często można jedynie wymienić, gdyż pozbycie się zanieczyszczeń może być niemożliwe w domowych warunkach. W przypadku standardowych filtrów HEPA, przy regularnym czyszczeniu wystarczy umyć filtr pod bieżącą wodą i wysuszyć. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie specjalnej ściereczki z preparatem bakteriobójczym.
Czyszczenie klimatyzatora - dlaczego warto to robić regularnie?
Przyczyn jest wiele i mają one wpływ nie tylko na wydajność urządzenia, ale również na nasze zdrowie. Do najważniejszych powodów zaliczyć można:
- słabszą wydajność klimatyzatora przenośnego – zapchany filtr przepuszcza mniej powietrza, przez co urządzenie cechuje się spadkiem efektywności,
- większy pobór prądu – przeszkody w postaci brudnego filtra zmuszają silnik do pracy z większą intensywnością,
- namnażanie się bakterii i grzybów – szkodliwe drobnoustroje osiadają na filtrze, gdzie nierzadko mają korzystne warunki do rozwoju, a to z kolei może doprowadzić do chorób wśród domowników,
- kurz rozprzestrzeniający się po mieszkaniu – jeżeli filtr nie wychwytuje drobinek kurzu, ten jest przepuszczany dalej, a w efekcie rozniecany po całym pomieszczeniu. Każdy alergik od razu odczuje konsekwencje źle działającego klimatyzatora.
Kiedy przychodzi do wymiany filtra, możemy wybierać spośród kilku rodzajów filtrów do klimatyzatorów. Oprócz wspomnianych filtrów HEPA można zdecydować się na filtr węglowy, antybakteryjny lub elektrostatyczny. Klimatyzatory z funkcją jonizacji posiadają z kolei specjalne filtry powietrza z jonami srebra.
Na tym konserwacja klimatyzatora się nie kończy. Zazwyczaj przed rozpoczęciem sezonu letniego warto gruntownie wyczyścić urządzenie, najlepiej oddając je do profesjonalnego serwisu. W ten sposób zapewnimy klimatyzatorowi długą i wydajną pracę, a nam – tak pożądany w czasie letnich upałów chłód.
Klimatyzator przenośny może być skutecznym sposobem na walkę z wysokimi temperaturami. Urządzenie może działać doraźnie lub w zaprogramowanych cyklach, utrzymując przyjemny chłód. Warto pamiętać też o dodatkowych funkcjonalnościach, które mogą przydać się nie tylko latem.
Czym różni się klimatyzator przenośny od stacjonarnego?
Klimatyzator przenośny możesz umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Nie musisz martwić się o montaż, co jest szczególnie przydatne, jeśli wynajmujesz mieszkanie lub chcesz przenosić urządzenie między pokojami, np. w ciągu dnia używać go w salonie, a w nocy w sypialni. Klimatyzatory przenośne są też zazwyczaj tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Niestety cechuje je mniejsza wydajność, co oznacza, że potrzebują więcej czasu, aby schłodzić pomieszczenie.
Z kolei klimatyzator stacjonarny jest droższy i wymaga montażu przez specjalistów, ale działa bardziej wydajnie niż przenośne urządzenia. Schłodzi pomieszczenie szybciej, a przy tym zaoszczędzi więcej energii. Klimatyzatory stacjonarne są też zazwyczaj cichsze niż ich przenośne odpowiedniki i oferują więcej funkcji, takich jak sterowanie zdalne czy programowanie czasowe.
Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)