Koniec roku szkolnego to dzień radosnego powitania wakacji, ale i wzruszenia, zwłaszcza jeśli wiąże się on z rozpoczęciem nowego etapu edukacji. To ponadto rokroczne wyzwanie: co kupić nauczycielom na koniec roku i których z nich uwzględnić – czy tylko wychowawcę, czy może jednak każda z nauczających nasze dzieci osób powinna otrzymać jakiś upominek?

A co zrobić, gdy któryś z opiekunów niebędących oficjalnym wychowawcą danej klasy szczególnie jej się przysłużył? I kiedy oraz czy warto wyjść przed tłum oraz zdecydować się na indywidualne podziękowania? Podpowiadamy.

Prezent dla nauczyciela – problem czy miłe święto?

Koniec roku to uroczystość – jej stałym elementem jest składanie podziękowań oraz wręczanie prezentów kadrze nauczycielskiej. Ustalenie kwoty, wybranie produktów lub chęć indywidualnego rozwiązania sprawy, mogą komplikować sytuację.

Wszystkim zestresowanym, wahającym się czy nawet skłóconym chcemy więc przypomnieć, że prezent na koniec roku ma mieć przede wszystkim wartość symboliczną. To oznaka wdzięczności dzieci oraz rodziców za całoroczną pracę nauczyciela. W żadnym wypadku nie rywalizacja o to, która klasa (czy który uczeń) szarpnie się na najdroższy, najbardziej oryginalny czy ekskluzywny prezent dla nauczyciela! Spróbujcie więc umówić się na osobne zebranie, żeby w spokoju zastanowić się nad rodzajem upominku oraz ustaleniem realnego budżetu. A jeśli niezbędny będzie kompromis, sięgnijcie po sprawdzony pomysł na prezent dla nauczyciela, czyli kosz prezentowy wypełniony słodkościami. To absolutny klasyk, który zadowoli każdego!

 

Prezent dla nauczyciela - kosz prezentowy Letni Czas

 

Prezent dla wychowawcy – zbiorowy czy indywidualny?

Warto wstrzymać się z kupnem indywidualnego prezentu i przyłączyć do ogólnej zbiórki na prezent dla wychowawcy lub wychowawczyni, której wysokość powinna trafiać w złoty środek i nie być za wysoka. Dzięki tej inkluzywnej strategii unikniemy afiszowania różnic ekonomicznych między rodzinami dzieci. Często zrzutkę przeprowadza gospodarz bądź skarbnik klasy. To pożądana sytuacja, ponieważ dobrze zaangażować nasze dzieci w proces podziękowań, ucząc je odpowiedzialności i samodzielności.

Jeśli dany nauczyciel szczególnie przysłużył się naszemu dziecku np. przygotowując je do olimpiady, i chcemy mu osobiście za to podziękować, warto wręczyć prezent jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego (na przykład niedługo po ogłoszeniu wyników konkursu), a na koniec roku nie wychodzić na siłę przed szereg, lecz zadowolić się grupową zbiórką. Inne dzieci mogą podejść emocjonalnie do finansowo manifestowanych przejawów indywidualnej zażyłości, a i dla nauczyciela nie jest to szczególnie komfortowa sytuacja. Dobrą opcją jest także zakup większego prezentu dla wychowawcy oraz mniejszych upominków dla pozostałych nauczycieli. W charakterze eleganckiego drobiazgu sprawdzi się chociażby kalendarz. To gadżet przydatny i przy okazji bardzo ładny.

 • Kalendarz nauczyciela 2023/2024

Wraz z końcem jednego roku szkolnego, można podarować wychowawcy prezent z myślą o kolejnym. Kalendarz książkowy dla nauczyciela jest zaprojektowany w taki sposób, by wygodnie z niego korzystać – przede wszystkim rozpoczyna się od września, zawiera plan roku szkolnego oraz tabele do wpisywania ważnych terminów, dyżurów, klasowych finansów itp. To elegancki i praktyczny prezent dla nauczyciela, który z pewnością się mu przyda.

 

Prezenty dla nauczycieli - Eurograf, Kalendrz nauczyciela 2 tyg., Zielono-Niebieski

 

Prezent dla wychowawcy bądź wychowawczyni

Prezent na „zwykłe” zakończenie roku powinien mieć raczej formę upominku. Dopiero na pożegnanie nauczyciela warto pomyśleć o czymś trochę większym (ale nie wycieczce na Hawaje).

Dobrze sprawdzą się słodycze – jeśli oczywiście osoba obdarowywana z jakiegoś powodu ich nie unika. Pięknie zapakowane pudełko wypełnione różnego rodzaju łakociami wysokiej jakości to pomysł na elegancki prezent dla nauczyciela, który nie nadszarpnie budżetu, ale jednocześnie będzie wyglądać okazale.

 

Poczta Upominkowa, kosz prezentowy Wedlowskie Specjały

 

Warto zdecydować się na książkę z dedykacją, może nawet z dołączonymi zdjęciami klasy. Odbitki powinny być w dobrej jakości i w wygodnym formacie. Duży wybór rozmiarów oraz wykończeń znajdziecie w ofercie Empik Foto.

Pomyślmy o ulubionej dziedzinie nauczyciela bądź szczególnie chętnie czytanym autorze i sprawdźmy nowości na rynku (to zmniejsza prawdopodobieństwo, że dana osoba ma już egzemplarz). Można też poprosić któreś z dzieci, by zrobiło dyskretne rozeznanie – nawet jeśli nauczyciel zorientuje się, co dana klasa chce mu wręczyć, to przecież nic złego się nie stanie. Oto kilka książkowych propozycji:

 • „Wiersze wszystkie, Wisława Szymborska

Zbiór wszystkich wierszy polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej może być pięknym upominkiem dla polonistki lub polonisty. To wyjątkowe wydanie ukazało się z okazji 100-letcia urodzin poetki. Wśród tekstów znajdują się m.in. debiutanckie dzieła Szymborskiej oraz niepublikowane dotąd wiersze. Ten 800-stronicowy tom to prawdziwa gratka dla miłośników poezji i tej konkretnej artystki.

 

prezent na koniec roku dla nauczyciela - Wiersze wszystkie, Wisława Szymborska

 

 • „What If? 2 – A co gdyby?, Randall Munroe

Książka pełna absurdalnych i hipotetycznych pytań z naukowymi odpowiedziami to z pewnością oryginalny prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego. Jej autor znalazł się na liście bestsellerów New York Timesa. Są tu najdziwniejsze pytania i odpowiedzi, jakie człowiek może sobie wyobrazić (albo jakie nawet nie przychodzą do głowy!). Czytając kolejne nieprawdopodobne przykłady zamieszczone w książce, wychowawca będzie mógł z sentymentem wspominać nieco zwariowanych uczniów, którzy przez kilka lat edukacji z pewnością dostarczyli wielu pozytywnych wrażeń.

 

prezent dla wychowawcy - książka What If? 2 - A co gdyby?

 

 • „Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową, Sonia Fernández-Vidal, Francesc Miralles

Kolejna literacka propozycja na prezent z okazji zakończenia roku szkolnego to książka „Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową", idealna dla nauczyciela fizyki. Ale nie tylko, bo choć główną osią tej pozycji jest fizyka kwantowa, to autorzy opowiadają o niej w taki sposób, że każdego wciągną w świat cudownych odkryć. Będzie sympatycznie, zaskakująco, trochę naukowo, a wszystko to w doborowym towarzystwie najznamienitszych fizyków – Newtona, Einsteina czy Heisenberga.

 

upominek dla nauczyciela - książka Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową

 

 • „Konkwistadorzy, Fernando Cervantes

Książka dla nauczyciela to sprawdzony prezent, dlatego przedstawiamy jeszcze jedną propozycję, tym razem coś dla miłośników historii oraz niewyjaśnionych tajemnic z przeszłości. Autor obala mity i doprecyzowuje fakty na temat konkwistadorów, opierając się na niewykorzystanych dotąd dziennikach, listach czy kronikach z okresu późnego średniowiecza. Ta książka to dobry pomysł na prezent dla nauczyciela historii.

 

prezent dla nauczyciela - ebook Konkwistadorzy

 

Prezenty na koniec roku lub pożegnanie nauczyciela – uniwersalne propozycje

 • Świeca zapachowa

Drobne upominki dla nauczycieli, które są praktyczne, a jednocześnie cieszą oko, to z pewnością świece zapachowe w dekoracyjnym szkle. Na prezent na zakończenie roku szkolnego warto wybrać zapach lata jak połączenie lawendy z cytryną Aroma Home & Dorota Szelągowska. Taka świeca umili wakacyjne wieczory, a dzięki odpowiedniej kompozycji zapachowej odstraszy komary!

 

drobne upominki dla nauczycieli - Aroma home & Dorota, świeca zapachowa Lawenda z cytryną

 

 • Ramka na zdjęcia

Prezent na zakończenie przedszkola czy szkoły dla wychowawczyni powinien wzbudzać sentymentalne wspomnienia ze wspólnie spędzonych lat. Świetnie sprawdzi się więc ramka z umieszczonymi w niej zdjęciami klasy. To ponadczasowy i niezobowiązujący upominek dla nauczyciela, który zawsze się sprawdzi.

 

prezent na koniec roku dla nauczyciela - ramka na 3 zdjęcia 13x18 cm, czarna

 

 • Album na wklejane zdjęcia

Alternatywą dla ramki jest album na zdjęcia, z którego możecie zrobić kronikę wspomnień! Duży album na wklejane fotografie wypełnijcie zdjęciami z kilku wspólnie spędzonych lat z nauczycielem, dodajcie do nich zabawne napisy, wpiszcie dedykacje i życzenia od każdego ucznia. Jeśli ma to być prezent na zakończenie przedszkola dla wychowawczyni bądź wychowawcy, oprócz zdjęć w albumie mogą też pojawić się laurki od małych wychowanków. W ten sposób powstanie sentymentalna i bardzo wartościowa pamiątka na długie lata.

 

oryginalny prezent dla nauczyciela - album na zdjęcia HAMA

 

 • Ozdobny wazon ceramiczny

Kwiaty są nieodłączny elementem podziękowań dla nauczycieli na zakończenie roku. Jeśli oprócz nich chcecie sprezentować wychowawcy oryginalny prezent, wraz z bukietem podarujcie mu ozdobny wazon. Nie tylko obdarowany będzie miał od razu w czym umieścić kwiaty, ale też zyska elegancki, acz niezobowiązujący prezent na pamiątkę wspólnych lat. Warto przy tym pamiętać, by tego typu dekoracje do domu miały uniwersalny charakter. Chyba że dobrze znacie gust nauczyciela bądź nauczycielki, wybierzcie konkretny wazon, który będzie pasował do wnętrza domu.

 

oryginalny prezent dla nauczyciela - Wazon OZDOBNY LUMBI ceramiczny

 

 • Elegancka skarbonka

Skarbonka w kształcie drewnianego pudełeczka z przezroczystą szybką to pomysł na oryginalny prezent dla nauczyciela. Być może wasz ulubiony belfer zbiera fundusze na realizację pewnego marzenia? Ze skarbonką od klasy odkładanie pieniędzy na pewno będzie przyjemniejsze!

 

prezent dla nauczyciela - skarbonka pudełeczko MONEYBOX Next Adventure

 

 • Zestaw kreatywny do mozaiki diamentowej

Oryginalny prezent dla nauczyciela to zestaw do wykonania mozaiki diamentowej. Świetnie sprawdzi się dla kogoś, kto lubi artystyczne zajęcia. Gotowy diamentowy obraz na płótnie może być piękną ozdobą wnętrza i pamiątką, przypominającą o uczniach.

 

oryginalny prezent dla nauczyciela - Creadu, Moziaka Diamentowa Pełnia Księżyca

 

 • Ekotorba dla najlepszego na świecie nauczyciela

Bawełniana torba to nieodłączny atrybut nauczycieli. Pomieści książki, zeszyty, drugie śniadanie i przybory niezbędne do przeprowadzenia lekcji. Taka torba to także doskonały upominek dla nauczyciela na koniec roku szkolnego. Wystarczy, że znajdzie się na niej napis Nauczyciel najlepszy na świecie, a stanie się praktyczną i sentymentalną pamiątką.

 

prezent na koniec roku dla nauczyciela - torba eko z napisem

 

Pamiątkowe zdjęcia – dodatek do prezentu lub samodzielny upominek

Fotografie, na których uwieczniono miłe momenty z całego roku szkolnego lub całego okresu edukacji w jednej placówce stanowią wielki skarb. Nauczyciele i uczniowie lubią po latach wspominać te chwile, dlatego warto zadbać, by było to możliwe. Z pomocą przyjdzie Empik Foto! Oto nasze pomysły fotograficznych prezentów dla nauczycieli na koniec roku:

Dużo zdjęć, ciekawe opisy i czytelny układ strony – to nie jest deskrypcja najlepszego podręcznika, a charakterystyka fotoksiążki jaką można samodzielnie zaprojektować. Taki podarunek wzruszy i uszczęśliwi zarówno pedagoga oraz jego podopiecznych.

Można go powiesić w domu lub w klasie. Może składać się z jednego zdjęcia albo stanowić kolaż rysunków bądź fotografii wszystkich kochanych ancymonów. Każda opcja jest dobra, bo może ucieszyć nauczyciela bądź nauczycielkę w dniu zakończenia roku szkolnego, a potem wywoływać uśmiech każdego dnia.

Kubki z nadrukami to hit wśród upominków dla nauczycieli! Ten ponadczasowy gadżet jest praktyczny, a jednocześnie może być sentymentalną pamiątką. Wystarczy, że znajdzie się na nim zdjęcie wraz z odpowiednim podpisem i hasłem w stylu najlepszy nauczyciel na świecie. Za każdym razem, gdy jego właściciel będzie pił ulubioną herbatę albo kawę, wspomni swoich wychowanków.

 

prezent na koniec roku dla nauczyciela - kubek

 

Czasem zamiast poświęcać godziny na wybór prezentu, warto przećwiczyć z dzieckiem treść podziękowania. Ładnie ułożone i wygłoszone podziękowanie może zapisać się w pamięci nauczyciela znacznie cieplej niż ekskluzywny podarunek.

Więcej wskazówek znajdziesz w dziale Prezentowniki.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock