Koniec roku szkolnego to dzień radosnego powitania wakacji, ale i wzruszenia, zwłaszcza jeśli wiąże się on z rozpoczęciem nowego etapu edukacji. To ponadto rokroczne wyzwanie: co kupić nauczycielom na koniec roku i których z nich uwzględnić – czy tylko wychowawcę, czy może jednak każda z nauczających nasze dzieci osób powinna otrzymać jakiś upominek?

A co zrobić, gdy któryś z opiekunów niebędących oficjalnym wychowawcą danej klasy szczególnie jej się przysłużył? I kiedy oraz czy warto wyjść przed tłum oraz zdecydować się na indywidualne podziękowania? Podpowiadamy.

Prezent dla nauczyciela – problem czy miłe święto?

Koniec roku to uroczystość – jej stałym elementem jest składanie podziękowań oraz wręczanie prezentów kadrze nauczycielskiej. Ustalenie kwoty, wybranie produktów lub chęć indywidualnego rozwiązania sprawy, mogą komplikować sytuację.

Wszystkim zestresowanym, wahającym się czy nawet skłóconym chcemy więc przypomnieć, że prezent na koniec roku ma mieć przede wszystkim wartość symboliczną. To oznaka wdzięczności dzieci oraz rodziców za całoroczną pracę nauczyciela. W żadnym wypadku nie rywalizacja o to, która klasa (czy który uczeń) szarpnie się na najdroższy, najbardziej oryginalny czy ekskluzywny prezent dla nauczyciela! Spróbujcie więc umówić się na osobne zebranie, żeby w spokoju zastanowić się nad rodzajem upominku oraz ustaleniem realnego budżetu. A jeśli niezbędny będzie kompromis, sięgnijcie po sprawdzony pomysł na prezent dla nauczyciela, czyli kosz wypełniony słodkościami. To absolutny klasyk, który zadowoli każdego!

 

Prezent dla nauczyciela - Zestaw prezentowy w wiklinowym koszyku nr 2

 

Prezent dla wychowawcy – zbiorowy czy indywidualny?

Warto wstrzymać się z kupnem indywidualnego prezentu i przyłączyć do ogólnej zbiórki na prezent dla wychowawcy lub wychowawczyni, której wysokość powinna trafiać w złoty środek i nie być za wysoka. Dzięki tej inkluzywnej strategii unikniemy afiszowania różnic ekonomicznych między rodzinami dzieci. Często zrzutkę przeprowadza gospodarz bądź skarbnik klasy. To pożądana sytuacja, ponieważ dobrze zaangażować nasze dzieci w proces podziękowań, ucząc je odpowiedzialności i samodzielności.

Jeśli dany nauczyciel szczególnie przysłużył się naszemu dziecku np. przygotowując je do olimpiady, i chcemy mu osobiście za to podziękować, warto wręczyć prezent jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego (na przykład niedługo po ogłoszeniu wyników konkursu), a na koniec roku nie wychodzić na siłę przed szereg, lecz zadowolić się grupową zbiórką. Inne dzieci mogą podejść emocjonalnie do finansowo manifestowanych przejawów indywidualnej zażyłości, a i dla nauczyciela nie jest to szczególnie komfortowa sytuacja. Dobrą opcją jest także zakup większego prezentu dla wychowawcy oraz mniejszych upominków dla pozostałych nauczycieli. W charakterze eleganckiego drobiazgu sprawdzi się chociażby organizer z notatnikiem. To gadżet przydatny i przy okazji bardzo ładny.

 

Prezenty dla nauczycieli - Planner tygodniowy z zestawem karteczek 9 bloczków

 

Prezent dla wychowawcy bądź wychowawczyni

Prezent na „zwykłe” zakończenie roku powinien mieć raczej formę upominku. Dopiero na pożegnanie nauczyciela warto pomyśleć o czymś trochę większym (ale nie wycieczce na Hawaje).

Dobrze sprawdzą się słodycze – jeśli oczywiście osoba obdarowywana z jakiegoś powodu ich nie unika. Pięknie zapakowane pudełko wypełnione różnego rodzaju łakociami wysokiej jakości to pomysł na elegancki prezent dla nauczyciela, który nie nadszarpnie budżetu, ale jednocześnie będzie wyglądać okazale.

 

Prezenty na koniec roku dla nauczycieli - Zestaw słodkości LARO

 

Warto zdecydować się na książkę z dedykacją, może nawet z dołączonymi zdjęciami klasy. Odbitki powinny być w dobrej jakości i w wygodnym formacie. Duży wybór rozmiarów oraz wykończeń znajdziecie w ofercie Empik Foto.

Pomyślmy o ulubionej dziedzinie nauczyciela bądź szczególnie chętnie czytanym autorze i sprawdźmy nowości na rynku (to zmniejsza prawdopodobieństwo, że dana osoba ma już egzemplarz). Można też poprosić któreś z dzieci, by zrobiło dyskretne rozeznanie – nawet jeśli nauczyciel zorientuje się, co dana klasa chce mu wręczyć, to przecież nic złego się nie stanie. Oto kilka książkowych propozycji:

 • „Plac Senacki 6 PM” Vincent V. Severski – to pomysł na prezent dla historyka lub osoby, która przepada za kryminałami szpiegowskimi osadzonymi bardzo mocno w prawdziwych wydarzeniach.

 

Upominek dla nauczyciela na koniec roku - książka „Plac Senacki 6 PM” Vincent V. Severski

 

 • „Czerwona ziemia” Marcin Meller – książka z gatunku thriller. Opowiada historię dziennikarza podróżującego po Afryce oraz jego syna, który po latach postanawia wyruszyć śladami ojca. To podpozycja upominku dla nauczycieli geografii i nie tylko.

 

„Czerwona ziemia” Marcin Meller

 

 • „Powszednia historia” Sebastian Nowak – książka dla polonisty bądź polonistki to wyzwanie, zwłaszcza jeśli czyta bardzo dużo rozmaitych gatunków. Dobrym wyborem będzie zatem sięgnięcie po literaturę, jaką polecają krytycy. W naszym cyklu „Wybór krytyków” pojawiła się „Powszednia historia” Nowaka, który tym wydawnictwem debiutuje jako prozaik.

 

„Powszednia historia” Sebastian Nowak

 

 • „Szum” Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. Sunstein – jaką książkę podarować nauczycielowi od matematyki i dlaczego to nie musi być zbiór twierdzeń Pitagorasa? Dobrym pomysłem będzie tytuł luźno nawiązujący do logiki czy statystyki – zatem zagadnień matematycznych – ale jednocześnie opowiadający o aktualnych wydarzeniach.

 

„Szum” Daniel Kahneman Olivier Sibony Cass R. Sunstein

 

 • „Rośnij” Riz Reyes – ta pozycja będzie nastrajać do działania, więc już z tego względu stanowi świetną propozycję na prezent dla nauczyciela przyrody lub innego przedmiotu związanego z naturą. Z resztą ucieszy także polonistę lubującego się w rozsadzaniu roślin.

 

„Rośnij” Riz Reyes

 

Wybór tytułów, które sprawdzą się jako upominek na koniec roku jest bardzo wiele. Dużo inspiracji znajdziecie w naszym dziale Czytam. To właśnie tam omawiamy szerzej książkowe nowości czy zapowiedzi lub polecamy lektury podzielone na konkretne gatunki.

Prezenty na koniec roku lub pożegnanie nauczyciela – uniwersalne propozycje

 • Torba na laptop – w dobie popularności technologii większość nauczycieli sporą część pracy wykonuje komputerze. Elektroniczny dziennik, pomoce naukowe w formie prezentacji bądź filmów albo zestawienia tematów w Excelowych arkuszach – to wszystko wymaga posiadania sprzętu. Co za tym idzie konieczne jest noszenie laptopa z pracy do domu. Żeby było to wygodne, warto mieć torbę przeznaczoną właśnie do tego celu.

 

Prezent dla wychowawcy na koniec roku - Damska torba na laptopa do 15.6" ZAGATTO ZG 614

 

 • Biżuteria – to prezent popularny, ale dla niektórych nauczycieli – krępujący. Można rozważyć bransoletkę bądź kolczyki, jeśli mamy pewność, że utrafimy w gust wychowawczyni (i uwzględnimy ewentualne alergie). Jeśli z kolei obdarowujemy wychowawcę, który nie stroni od eleganckich ubrań, możemy również pomyśleć o wyborze zegarka, który będzie łączył w sobie stronę praktyczną i ozdobną.

 

Kolczyki na drogi prezent dla nauczycielki

 

 • Smartband – to propozycja alternatywna dla klasycznego zegarka, która sprawdzi się w przypadku poszukiwania prezentu dla nauczyciela bądź nauczycielki cieszących się zdobyczami współczesnej technologii. Nie każdy bowiem przepada za tradycyjnymi rozwiązaniami i woli, by pod tarczą czasomierza znalazło się kilka przydatnych funkcji. Wiele z nich dotyczy monitorowania wskaźników aktywności fizycznej, dlatego smartbandy mogą spodobać się wuefiście.

 

Smartband xiaomi mi band

 

 • Zestaw do malowania – osoby nauczające plastyki często same mają artystyczne zainteresowania – nie tylko w obrębie historii sztuki – lubią ją także tworzyć. Dlatego nauczyciel lub nauczycielka od plastyki, których chcemy obdarować prezentem na zakończenie roku szkolnego może ucieszyć się z kompletu malarskiego zawierającego podobrazie, sztalugę, farby oraz pędzle.

 

Upominki dla nauczycieli na koniec roku - Zestaw do malowania ze sztalugą Creadu

 

 • Czytnik e-booków – wśród grona pedagogicznego nie brakuje zapalonych czytelników i czytelniczek. Elektroniczny czytnik książek to z kolei propozycja prezentowa, która może trafić w gusta takich osób. Nasza propozycja sprzętu została dodatkowo wzbogacona o kod do Empik Go na 60 dni – dzięki niemu nauczyciel będzie mógł spędzić wakacje z e-książką pod ręką!

 

Prezent dla wychowawcy na koniec szkoły - Czytnik EMPIK GoBook designed by Pocketbook

 

Pamiątkowe zdjęcia – dodatek do prezentu lub samodzielny upominek

Fotografie, na których uwieczniono miłe momenty z całego roku szkolnego lub całego okresu edukacji w jednej placówce stanowią wielki skarb. Nauczyciele i uczniowie lubią po latach wspominać te chwile, dlatego warto zadbać, by było to możliwe. Z pomocą przyjdzie Empik Foto! Oto nasze pomysły fotograficznych prezentów dla nauczycieli na koniec roku:

 • Fotoksiążka – dużo zdjęć, ciekawe opisy i czytelny układ strony – to nie jest deskrypcja najlepszego podręcznika, a charakterystyka fotoksiążki jaką można samodzielnie zaprojektować. Taki podarunek wzruszy i uszczęśliwi zarówno pedagoga oraz jego podopiecznych.
 • Spersonalizowany kubek – poranna kawa czy herbata to chwila relaksu oraz nastrojenia się na cały dzień pracy. Widok uśmiechniętych twarzy uczniów lub pięknego kadru z zeszłorocznej wycieczki szkolnej podwoją doznania smakowe.
 • Fotoobraz lub plakat – można go powiesić w domu lub w klasie. Może składać się z jednego zdjęcia albo stanowić kolaż rysunków bądź fotografii wszystkich kochanych ancymonów. Każda opcja jest dobra, bo może ucieszyć nauczyciela bądź nauczycielkę w dniu zakończenia roku szkolnego, a potem wywoływać uśmiech każdego dnia.

Czasem zamiast poświęcać godziny na wybór prezentu, warto przećwiczyć z dzieckiem treść podziękowania. Ładnie ułożone i wygłoszone podziękowanie może zapisać się w pamięci nauczyciela znacznie cieplej niż ekskluzywny podarunek.

Więcej wskazówek znajdziesz w dziale Prezentowniki.