Jak działa ręczny odkurzacz ogrodowy? 

Funkcjonowanie tego urządzenia jest niezwykle proste. Poprzez zasilanie silnikiem elektrycznym lub spalinowym następuje wciąganie liści, gałęzi, igieł i innych drobnych śmieci, które trafiają później do tekstylnego worka. Odkurzanie posesji ogranicza się więc do spaceru po niej i wciąganiu zanieczyszczeń, co bardzo przypomina domowe porządki. Po napełnieniu worka odkurzacz ogrodowy należy wyłączyć i opróżnić zbiornik na liście, po czym można przystąpić do dalszej pracy.

 

Dom i ogród - pełna oferta

 

Dmuchawa czy odkurzacz do liści? Co warto wybrać? 

Na rynku są obecne dwa rodzaje urządzeń, które mogą posłużyć do porządkowania posesji. Każde z nich może być bardzo użyteczne, jednak ważne, by dobrać je pod kątem wielkości działki i ilości liści. Pierwsze to tradycyjna dmuchawa. Wykorzystuje ona siłę powietrza tłoczonego przez dyszę, za pomocą którego można nie tylko kierować liście w pożądane miejsce, ale też zdmuchiwać piasek z chodników i innych miejsc. Przyda się szczególnie osobom, które nie mają zbyt wielkiej powierzchni do porządkowania.

Druga propozycja to odkurzacz do liści. Działa bardzo podobnie z tą różnicą, że powietrze nie jest tłoczone, lecz zasysane. Pozwala to na skuteczne wciąganie do worka wszelkich drobnych i nieco większych elementów z trawników, spod krzewów, czy żywopłotu. Decydując się na ten wariant sprzętu, warto wziąć pod uwagę zaimplementowana w nim funkcje dmuchawy. Taka maszyna przyda się szczególnie osobom, które mają spore posesje i potrzebują wiele czasu do jej uporządkowania. W ten sposób można zebrać liście w jedno miejsce i po dołączeniu worka wszystkie je wciągnąć.

Jak jest zasilany odkurzacz ogrodowy? 

W zasadzie na rynku obecne są trzy rodzaje sprzętów, które można podzielić pod kątem sposobu pozyskiwania energii. Sa to modele:

  • spalinowe,
  • sieciowe,
  • akumulatorowe.

Czym charakteryzuje się każdy z nich? 

 

Dom i ogród: Dmuchawy i odkurzacze ogrodowe

 

Spalinowy ręczny odkurzacz do liści 

Na sporych działkach obfitujących w rośliny świetnie sprawdzi się mocny odkurzacz do liści. Spalinowy silnik zapewnia wystarczające osiągi, by radzić sobie z dużą ilością zanieczyszczeń i dodatkowo jest świetnym rozwiązaniem dla miejsc pozbawionych zasilania elektrycznego. Cechuje się bardzo dużą mobilnością, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to regularne uzupełnianie paliwa. Przy ich użytkowaniu warto mieć na sobie nauszniki i maskę, ponieważ emituje spore poziomy hałasu i toksyczne gazy.

Odkurzacz ogrodowy na kablu zasilany sieciowo 

To świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają niewielką działkę wokół domu lub dysponują sporą ilością gniazdek elektrycznych ulokowanych w różnych miejscach wokół domu. Popularność tych urządzeń bazuje na lekkości konstrukcji i braku konieczności dbania o silnik spalinowy. Jedynym mankamentem odkurzacza ogrodowego może być konieczność ciągnięcia za sobą przedłużacza. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, by zrezygnować z takiego sprzętu.

Odkurzacz do liści w wersji akumulatorowej 

Urządzenia zasilane baterią są niezwykle popularne. Odkurzacz do liści akumulatorowy jest kompromisem pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi propozycjami. Świetnie sprawdza się na posesjach o sporej powierzchni, których właściciele nie chcą generować zbyt dużego hałasu, dbać o zapas paliwa i rozciągać kabli elektrycznych. Jedynym, o czym należy pamiętać, jest regularne ładowanie akumulatorów. W polecanych modelach wystarczają na dwie godziny pracy.

Proponowane warianty odkurzaczy ogrodowych do liści 

Poniżej zestawiono kilka interesujących modeli, wśród których znajduje się odkurzacz do liści spalinowy, akumulatorowy i sieciowy. Oto i one.

Dmuchawa do liści NAC VBE320-AS-J 

Urządzenie wielofunkcyjne zasilane sieciowo, które może służyć jako dmuchawa i odkurzacz do liści z rozdrabniaczem. Świetnie sprawdza się w przydomowych warunkach do pielęgnacji trawników, chodników z kostki brukowej, oczyszczania tarasów i balkonów. Zwarta konstrukcji i niewielkie rozmiary pomagają w łatwym sterowaniu. Silnik o mocy 3,2 kW zapewnia bardzo sprawne funkcjonowanie urządzenia.

 

Dmuchawa do liści NAC VBE320-AS-J

 

Bateryjna dmuchawa elektryczna NAC BB40-BL-NG 

Jest to odkurzacz ogrodowy akumulatorowy, który może zarówno wciągać zanieczyszczenia z posesji, jak i je zdmuchiwać. Zasilanie bateryjne zwiększa mobilność sprzętu, a wybór odpowiedniego akumulatora zapewnia mu ciągłą pracę przez długi czas. To dobra propozycja dla osób, które cenią sobie cichą pracę i lekkość urządzenia.

 

Dmuchawa akumulatorowa NAC BB40-BL-NG

 

Spalinowa dmuchawa do liści RYOBI RVB26B 

Proponowany sprzęt od Ryobi sprawdzi się tam, gdzie ogrodnik ma sporo pracy. To odkurzacz ogrodowy spalinowy, który został wyposażony w wydajny silnik o mocy 1 KM. Posiada jednocześnie funkcję dmuchawy i odkurzacza z rozdrabnianiem. Praktyczne szelki przy worku pozwalają zawiesić go przez ramię użytkownika, co ułatwia pracę i zbieranie nawet sporej ilości liści.

 

Spalinowa dmuchawa do liści RYOBI RVB26B 5133002353

 

Odkurzacz i dmuchawa do liści HECHT 8160 1600 W 

Chociaż na pierwszy rzut oka przypomina kosiarkę, to w rzeczywistości jest to odkurzacz z funkcją dmuchawy. Przyda się szczególnie w miejscach, gdzie powierzchnia jest równa. Może być też używany do chodników i tarasów. W okresie jesiennym służy do zbierania liści i innych zanieczyszczeń, natomiast w zimie do wydmuchiwania świeżego śniegu. To bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą dźwigać worków z liśćmi.

 

Odkurzacz/dmuchawa do liści HECHT 8160, 1600 W

 

Profesjonalny ręczny odkurzacz spalinowy HECHT 8574 

Produkt przygotowany dla specjalistów i tych, którzy w krótkim czasie muszą uporządkować spory obszar. To mocny odkurzacz ogrodowy wyposażony w 4-suwowy silnik spalinowy. Nie trzeba go nosić, dlatego umożliwia długotrwałą pracę bez większego zmęczenia. Na komfort wpływa też obecność dwóch biegów do przodu i dwóch do tyłu. Korzystając z tej maszyny, można bardzo szybko zaprowadzić porządek na dużym obszarze działki, sadu lub ogrodu.

 

Profesjonalny odkurzacz spalinowy HECHT 8574

 

Jak można zaobserwować, każdy, kto interesuje się sprzętem do ogrodu w formie odkurzacza, może znaleźć właściwy produkt dla siebie. Dzięki powyższemu zestawieniu łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock