Samochodówki i gry polegające na ściganiu się najróżniejszymi sprzętami były niegdyś bardzo licznie reprezentowane na konsolach i komputerach. Z czasem rynek się zmienił, a kilka marek przejęło dominację wśród gier wyścigowych.

Zebraliśmy kilka tytułów, które zdecydowanie warto wypróbować. W zestawieniu znajdą się zarówno te bardziej realistyczne pozycje, jak i gry o szalonym zabarwieniu. Wszystkie łączą wysokie prędkości i emocjonująca rywalizacja.

  • „Forza Motorsport” – flagowa samochodówka Microsoftu (XSX, PC)

„Forza Motorsport” została pozbawiona numerka w tytule, ale to ósma odsłona serii będącej jedną z flagowych marek Xboxa. Najnowsza odsłona ma być nowym otwarciem dla marki. Tytuł powstał na zupełnie nowym silniku, który pozwolił opracować bardziej realistyczną oprawę graficzną oraz fizykę. Należy jednak wspomnieć, że mimo bardzo realistycznego odwzorowania zachowania pojazdów nie mamy do czynienia z pełnym symulatorem.

 

Forza Motorsport Producent:Microsoft

 

Gra została tak skomponowana, aby zarówno wyjadacze wirtualnych kierownic, jak i nowicjusze mogli się dobrze bawić. Tytuł skupia się na jeździe po zamkniętych torach i pod wieloma względami stanowi laurkę dla miłośników motoryzacji. Wystarczy rzucić okiem na idealnie odwzorowane samochody, aby zakochać się w tej grze.

 

Forza Motorsport Producent:Microsoft

 

  • „Gran Turismo 7” – ekskluzywne wyścigi na PlayStation (PS4, PS5)

Sony tworząc serię „Gran Turismo” miało na celu oddać prawdziwy hołd motomaniakom i to się da odczuć w każdej odsłonie. Nie inaczej jest z „Gran Turismo 7”, które było jedną z niewielu ekskluzywnych gier wyścigowych na PS4. Produkcja powstała z myślą o poprzedniej i obecnej generacji konsol. Setki samochodów, liczne rzeczywiste i fikcyjne tory oraz pieczołowicie oddana fizyka i wygląd pojazdów.

 

grant7

 

Posiadacze konsol Sony, którzy kochają cztery kółka po prostu muszą mieć tę grę. Marka GT jest tak silna, że w przeszłości pod jej szyldem zrealizowano program pozwalający graczom rozpoczęcie kariery prawdziwych kierowców wyścigowych, a ostatnio otrzymała nawet kinową adaptację.

 

Gran Turismo 7 Producent:Interactive Entertainment

 

  • „Forza Horizon 5” – topowa samochodówka z otwartym światem (PC, XSX. XONE)

Marka Forza została podzielona na dwie serie traktujące odpowiednio o wyścigach na zamkniętych torach i zabawie autami w otwartym świecie. Najnowszą odsłoną tej drugiej serii jest „Forza Horizon 5”. Areną zabawy w tej grze jest potężny otwarty świat wzorowany na meksykańskich krajobrazach.

 

forza4

 

Mamy tu miejskie zabudowy, pustynne obszary, leśne bezdroża i wulkaniczne szczyty. Gra zachwyca oprawą graficzną i oferuje bardzo przyjemny model jazdy z dość dobrze oddaną fizyką pojazdów. Oczywiście mamy do czynienia ze zręcznościową grą, której motywem przewodnim jest festiwal motoryzacyjny obejmujący różne serie szalonych wyścigów ulicznych i wyzwań. W grze oprócz walki o pozycje gracze driftują, skaczą i biją rekordy prędkości. A to tylko wierzchołek góry aktywności!

 

Forza Horizon 4 Producent:Playground Games

 

  • „The Crew Motorfest” – motoryzacyjny festiwal na Hawajach (PC, XSX, PS5, PS4, XONE)

„The Crew Motorfest” w najprostszych słowach można określić mianem głównego rywala „Forzy Horizon”. Trzecia część serii Ubisoftu zabiera graczy na Hawaje, gdzie wezmą udział w festiwalu motoryzacyjnym. Pozornie gra jest bardzo podobna do konkurenta, ale ma wiele swoich własnych pomysłów. Przede wszystkim bazuje na playlistach tematycznych, w których każda skupia się na wyścigach i wyzwaniach wokół jakiegoś konkretnego tematu.

 

 

Gra zrobiła spory krok naprzód względem poprzednich odsłon serii. Co ciekawe ponownie można polatać sportowymi samolotami i pościgać się motorówkami. Jednak tym razem te maszyny zostały zepchnięte w bok, a główne skrzypce grają samochody i motocykle. Niewątpliwie jest to pozycja warta waszej uwagi!

 

thecrew

 

  • „EA SPORTS WRC” – oficjalna gra rajdowa serii WRC (PC, PS5, XSX)

W tym zestawieniu gier wyścigowych nie mogło zabraknąć licencjonowanego tytułu. Moglibyśmy wspomnieć o najnowszej odsłonie serii F1, ale jednym z największych wydarzeń na rynku gier samochodowych tego roku był debiut innej gry studia Codemasters. Licencja WRC po wielu latach zmieniła właściciela i od razu trafiła w ręce dewelopera znanego z serii Dirt Rally.

 

EA SPORTS WRC Producent:Electronic Arts

 

Efektem prac jest „EA SPORTS WRC”, które swoją zawartością po prostu onieśmiela wszystkie poprzednie gry rajdowe na licencji światowego czempionatu. Gra pozwala ścigać się za kierownicą aut znanych z prawdziwych rajdowych tras. Zadbano zarówno o przeniesienie do wirtualnego świata tegorocznych maszyn i załóg, jak i historycznych rajdówek. Ta gra jest obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników rajdów samochodowych.

 

EA SPORTS WRC Producent:Electronic Arts

 

  • „Need for Speed: Hot Pursuit Remastered” – klasyczne zręcznościowe wyścigi samochodowe (PC, PS4, XONE, Switch)

Co prawda od czasu premiery gry „Need for Speed: Hot Pursuit” wyszło wiele odsłon serii, a i remaster ma na karku 3 lata, ale jest powód aby znać tę odsłonę. To ostatnia gra z serii, która stawia nacisk przede wszystkim na jazdę samochodem i pościgi policyjne w czystej postaci. W tym tytule nie dostaliśmy przekombinowanej fabuły, która na każdym kroku szczuje żenującymi scenkami kierowanymi do nastolatków.

 

nfs

 

W kolejnych grach twórcy zaczęli również eksperymentować z modelem jazdy, co przyniosło wiele udziwnień. Mamy tu zresztą do czynienia z ciekawym przypadkiem remastera gry, która była rebootem klasyka odpowiedzialnego po części za popularność serii NFS. Dzięki tej grze można poczuć magię pierwszych odsłon serii, która niestety w ostatnich latach straciła swój blask.

 

Need For Speed: Hot Pursuit Remastered Producent:Criterion Games

 

  • „Mario Kart 8 Deluxe” – król kart racerów (Switch)

Gry wyścigowe na Nintendo Switch nie należą do najpopularniejszych tytułów, a jednak to na tę konsolę trafiła jedna z najpopularniejszych ścigałek w historii. „Mario Kart 8 Deluxe” jest najnowszą odsłoną serii, która praktycznie stworzyła i rozpropagowała gatunek kart racerów.

 

mario

 

Dziś wszystkie tytuły tego typu są porównywane właśnie do wyścigów z wąsatym hydraulikiem. W tej grze gracze nie tylko walczą o pozycje w wyścigach, ale również korzystają z różnych power up’ów pozwalających na efektowne i zabawne przeszkadzanie rywalom. Zostawianie za sobą skórek z bananów, czy rzucanie żółwimi skorupami to tylko skromny ułamek możliwości.

 

mario

 

Zawody odbywają się na najróżniejszych mapach nierzadko inspirowanych lokacjami z gier Nintendo. Co więcej do dyspozycji graczy oddano ogrom  postaci z gier Nintendo i bolidów, które można modyfikować. Ta gra wyścigowa jest obowiązkowa dla każdego posiadacza Switcha.

 

Nintendo Switch OLED (Neon Blue&Red) + Mario Kart 8 Deluxe + 3 Miesiące Nintendo Switch Online

 

  • „Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged” – wyścigi resorakami (PC, PS5, XSX, Switch, XONE, PS4)

Hot Wheels to marka zabawek skupiona wokół resoraków i szalonych torów, po których można je puszczać. Zapewne niejedno dziecko bawiąc się tymi małymi autkami marzyło, żeby przejechać się za kierownicą swojej zabawki po takim zakręconym torze. „Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged” na to pozwala. Twórcy gry odwzorowali całą masę samochodzików, które można znaleźć w sklepach z zabawkami.

 

 

Wyścigi odbywają się na trasach zbudowanych z charakterystycznych elementów. Dosłownie gracze mogą poczuć się niczym kierowcy zabawkowych bolidów. Nowością w grze są motocykle i quady, a rozgrywka skupia się wokół fabularyzowanej kampanii. Co ważne, gracze mogą korzystać z edytora tras i budować własne konstrukcje, po których później będą szaleć zabawkowymi resorakami.

 

Hot Wheels Unleashed 2 - Turbocharged Pure Fire Edition Producent:PLAION

 

Tak się prezentują najciekawsze gry wyścigowe na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch! Jak widać nie brakuje interesujących tytułów, które pozwalają poczuć prędkość i emocje związane z bezpośrednią rywalizacją. Więcej ciekawostek znajdziecie w dziale Gram.

Źródło zdjęcia w tle: Shutterstock