Akwarystyka to wspaniałe hobby, dzięki któremu można obserwować zwyczaje podwodnych stworzeń w zaciszu własnego domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy zakupić akwarium i wypełnić je wodą, by móc cieszyć się pięknem mieniących się kolorami rybek. O akwarium trzeba dbać poprzez regularne czyszczenie wody, ścianek i dna. Odpowiedni dobór podłoża może pomóc w utrzymywaniu warunków optymalnych dla mieszkańców akwarium, a także zmniejszyć częstotliwość czyszczenia. Jego dopasowanie zależy między innymi od tego, jaki ekosystem chcesz stworzyć.

podłoże akwariowe

Jakie podłoże do akwarium ogólnego? 4 rodzaje

Na rynku można znaleźć trzy typy podłoża przeznaczonego do różnego rodzaju akwariów:

  • żwirek;
  • piasek;
  • podłoże wulkaniczne;
  • drewno.

Warto pamiętać, że żwirki mogą mieć różne gramatury. Wybierając granulację żwirku, należy kierować się potrzebami gatunków rybek hodowanych w akwarium. W przypadku niektórych lepszym wyborem będzie piasek, w którym mogą się zakopywać. Szczególnie uwielbiają robić to cierniooczki czy płaszczki. Należy zwrócić uwagę również na gładkość krawędzi kamyków. Tutaj prym wiedzie żwirek kwarcowy, który ma gładkie brzegi. Gładkie krawędzie najczęściej mają jednak większe kamienie, które nieszczególnie sprzyjają uprawie roślin. Ostre krawędzie drobniejszego żwirku mogą z kolei zaszkodzić rybkom przydennym. Dlatego, jeśli chcesz uprawiać takie gatunki, lepiej wybrać rośliny niewymagające mocnego ukorzenienia się.

Podłoże warto dobierać nie tylko pod kątem specyfiki hodowli, ale również estetyki. Szczególnymi walorami estetycznymi wyróżnia się żwirek rzeczny, dostępny w różnych odcieniach. O ile żwirek kwarcowy ma dość jednorodną barwę, ten rzeczny często mieni się odcieniami subtelnej zieleni i czerwieni.

podłoże granulowe

Na co zwrócić uwagę, wybierając podłoże do akwarium?

Walory estetyczne są ważne – nie można jednak zapominać, że podłoże do akwarium nie jest i wyłącznie elementem dekoracyjnym. Powinno ono stale „pracować”, zapewniając uprawianym w akwarium roślinom odpowiednie składniki odżywcze i stojąc na straży biologicznej harmonii tego mini ekosystemu. Podczas wyboru podłoża, warto zwrócić uwagę na jego:

  • właściwości filtrujące;
  • fakturę, gramaturę i gładkość krawędzi;
  • przystosowanie do uprawy roślin.

Jakie podłoże aktywne do akwarium wybrać?

Choć woda w akwarium wymaga regularnego filtrowania z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia, możesz naturalnie wspomóc ten proces poprzez dobór odpowiedniego podłoża. Z filtracją najlepiej radzi sobie podłoże wulkaniczne. Zdolność samooczyszczania się kamienia wulkanicznego wykorzystywana jest w wielu branżach. W akwarium takie podłoże sprawdzi się idealnie!

podłoże do akwarium

Jakie podłoże do akwarium roślinnego?

Wykorzystanie roślin w akwarium umożliwia stworzenie przepięknego miniekosystemu przyjaznego rybkom, imitującego naturalne dno morskie czy rzeczne. Wiele gatunków roślin wodnych, jak choćby Ludwigia czy Ammania, prezentuje się niezwykle efektownie, będąc jednocześnie łatwymi w oprawie.

Aby uprawa roślin w akwarium była możliwa, niezbędny będzie dobór odpowiedniego podłoża. Często producenci oznaczają podłoża jako odpowiednie do akwarium roślinnych. Mają one szereg przydatnych właściwości, przyspieszając ukorzenienie się roślin i dostarczając im niezbędnych substancji odżywczych. Powinny również zapobiegać gniciu korzeni. Często takie mieszanki oprócz żwirku zawierają również granulki zawierające związki chemiczne wspierające wzrost roślin. Roślinom najlepiej przysłużą się podłoża, które z czasem stają się coraz bardziej zwarte. Wspierają one ukorzenianie się.

podkładka pod akwarium

Jak często wymieniać podłoże do akwarium?

Wiele zależy od twoich nawyków związanych z czyszczeniem akwarium, a także stworzonego przez ciebie eksosystemu. Jeśli masz w zwyczaju często odmulać dno, podłoże będzie służyć twoim rybkom znacznie dłużej. W akwariach roślinnych podłoże ma zdolność samooczyszczania, zwłaszcza jeśli uwzględnisz w nim rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym. Zasadniczo jednak warto zrobić „restart” podłoża przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że służy ono biologicznej równowadze wewnątrz akwarium.

Podczas aranżacji swojego akwarium pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również na specyficzne potrzeby jego mieszkańców. Wybierając odpowiednie podłoże, zwróć uwagę na jego właściwości filtrujące, ale również fakturę i gramaturę, która powinna być różna, w zależności od hodowanych przez ciebie rybek. Jeśli planujesz stworzyć bujny, roślinny ekosystem, dopasuj do niego odpowiednie podłoże!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com