Aby nadać stołowi wyjątkowy, odświętny wygląd, warto zacząć od dopasowania zastawy. Talerze, miski i kubki z różnych kompletów nie stworzą harmonijnej całości. Takie kompozycje dobrze wyglądają na sesjach zdjęciowych, ale podczas wspólnych obiadów — niekoniecznie. Ponadto, samo ich dopasowanie niedoświadczonej osobie może nastręczyć sporo kłopotu.

Empik prezenty

Z czego powinien składać się serwis obiadowy świąteczny?

Elegancka zastawa, składająca się ze wszystkich niezbędnych do zaserwowania posiłku elementów rozwiązuje ten problem. Co powinno się w niej znaleźć? Serwisy obiadowe mogą być rozbudowane lub składać się zaledwie z kilku elementów. Jest kilka części, których zdecydowanie nie powinno w nich zabraknąć. Należą do nich:

  • duże talerze;
  • mniejsze talerze (deserowe);
  • głębokie talerze.

W bardziej rozbudowanych zestawach mogą znaleźć się również półmiski, sosjerki i inne elementy do serwowania dań.

Oprócz zestawów stricte obiadowych możesz zdecydować się na zestaw obiadowo-kawowy, w skład którego wchodzą dodatkowo filiżanki, spodki oraz garnuszek do mleka i cukiernica.

Na co zwrócić uwagę, wybierając serwis obiadowy na święta?

W przypadku doboru zastawy, wiele zależy od indywidualnych preferencji estetycznych. Niektórzy wolą okrągłe kształty; inni z kolei preferują kąty proste. Jedni stawiają na biel, inni zaś na wyraziste, kolorowe wzory. Zarówno dobór odcienia, jak i sposobu wykończenia jest kwestią indywidualną.

Są jednak aspekty świadczące o praktyczności i jakości zestawu. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

#1 Materiał wykonania

W sklepach większość dostępnych wariantów wykonanych jest z porcelany. Możesz też wybrać serwis obiadowy ze szkła hartowanego lub kamionki. Porcelana bądź ceramika to materiały najbardziej klasyczne i względnie trwałe.

#2 Ilość osób

Możesz wybrać serwis na kilka osób — warto jednak zabezpieczyć się, inwestując w większy serwis obiadowy na 18 osób, lub przynajmniej 12. Nawet jeśli rzadko organizujesz duże imprezy, może się zdarzyć, że coś się zbije — a wtedy konieczna będzie improwizacja. Zestaw, który wybierzesz, po paru latach może być już niedostępny w sklepach, a wtedy pozostaje szukanie łudząco podobnego… Najlepiej uniknąć takich sytuacji, wybierając większy serwis.

#3 Możliwość mycia w zmywarce

Dla wielu osób konieczność mycia ręcznego jest sporą niedogodnością. Zmywarka działa szybciej i sprawniej, a przy tym oszczędza wodę. Serwisy — nawet porcelanowe — mogą być myte w zmywarce, choć nie wszystkie. Warto się co do tego upewnić, sprawdzając notkę od producenta. Zazwyczaj czynnikiem uniemożliwiającym mycie w zmywarce, jest obecność złoceń lub srebrzeń — miej to na uwadze, wybierając produkt.

zastawa obiadowa na swieta shutterstock

Jaki serwis obiadowy wybrać — propozycje

Szukasz czegoś wyjątkowego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dzięki naszym propozycjom wybór będzie łatwiejszy. Nasze zestawienie podzieliliśmy na kategorie, dzięki którym łatwiej znajdziesz interesujące cię komplety.

Uniwersalne:

Zestaw obiadowy MARIAPAULA, biały, 23 elementy 

Zestaw dla sześciu osób, który spodoba się miłśnikom klasyki i dobrej jakości, z której znana jest seria Maria Paula. Neutralna, biała porcelana będzie pięknie prezentować się w każdej oprawie — także tej świątecznej. Co więcej - linia ta produkowana jest od lat i nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić, więc w razie słuczenia jakiegoś elementu będzie można go dokupić. Zastawa ta została wyprodukowana w Polsce. Można ją myć w zmywarce.

uniwersalna zastawa stołowa maria paula

Zestaw obiadowy, 4 os. (12el) RESEDA biały

Dla tych, którzy lubią biel i klasyczne, okrągłe formy. Trudno o bardziej uniwersalny serwis obiadowy! Do jego produkcji wykorzystano wytrzymałą, odporną na uszkodzenia ceramikę.

biała tania zastawa stołowa

Klasyczne ze zdobieniami:

Serwis obiadowy Carlo 12/41, 60 x 60 x 40 cm

Serwis wyróżnia szary geometryczny wzór na brzegach. Ze względu na srebrne wykończenia, naczyń nie należy myć w zmywarce. Piękny, klasyczny wygląd to jednak wynagradza! W zestawie znajdziesz wszystko, co niezbędne do serwowania posiłków: talerze obiadowe, talerze głębokie i deserowe, sosjerkę, salaterkę, wazę z pokrywką oraz owalny półmisek.

zastawa ze zdobieniami

Serwis obiadowy 4-osobowy MULTIPLE CHOICE BY TOPCHOICE, Kobaltowa mozaika, 220 ml

Wyróżniający się swoimi błękitnymi zdobieniami na brzegach zestaw składa się z ponad 20 elementów — talerzy obiadowych, głębokich i deserowych, a także filiżanek i spodków. Można myć go w zmywarce.

serwis obiadowy

Mamy nadzieję, że udało ci się znaleźć coś dla siebie wśród tych propozycji. A jeśli nie — skorzystaj z powyższych wskazówek, aby dopasować swój idealny, elegancki serwis obiadowy.

Więcej porad znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcia: Shutterstock.