Głośnik centralny a dopasowanie do pozostałych głośników

Poszukiwania idealnego głośnika centralnego są w dużej mierze uzależnione od tego, na którym etapie składania własnego kina domowego jesteś. Jeżeli to pierwszy jego element na twojej liście kanałów dźwiękowych do kupienia, stoisz przed ogromnym wyborem. Musisz mieć przy tym tylko na uwadze, że wszystkie pozostałe głośniki będą później uzależnione od posiadanego już centralnego.

głośnik centralny

Niezwykle istotne jest bowiem to, by wszystkie elementy kina domowego były ze sobą w pełni kompatybilne i idealnie odpowiadały swojemu przeznaczeniu. I tak kolumny frontowe nie powinny zagłuszać głośnika centralnego odpowiedzialnego za przekazywanie tych dźwięków, które odbywają się „z przodu” ścieżki. Co więcej, dobrze jest zdecydować się na głośnik od tego samego producenta, co te już kupione, wówczas występuje bowiem największa szansa idealnej kompatybilności.

Aby łatwiej to wyjaśnić, posłużymy się przykładem wymyślonej sceny z filmu: bohater odbiega od samochodu, który za chwilę wybuchnie, a biegnąc, krzyczy coś do osób znajdujących się poza kadrem. Głośniki centralne będą odpowiedzialne za przekazanie widzowi słów bohatera, tak, by te padały idealnie ze środka telewizora – twarzy aktora. Z kolei dźwięk wybuchu przekażą kolumny frontowe. Jeśli są źle dobrane, zbyt głośne w stosunku do centralnych, to zagłuszą wypowiedź biegnącej postaci.

głośnik magnat

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając głośnik centralny?

Dopasowanie głośnika centralnego do pozostałych elementów kina domowego będzie się oczywiście odbywało za sprawą weryfikacji jego najważniejszych parametrów. Oto dane, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze:

  • Moc – wyrażona w watach (W). Producenci wskazują najczęściej moc znamionową występującą także pod nazwą „nominalna”, „ciągła” lub „RMS” (ang. Root Mean Square, czyli średnia kwadratowa). To parametr wskazujący maksymalną moc, jaką może osiągnąć głośnik, pracując przez cały czas, bez utraty na jakości dźwięku czy uszkodzenia samego sprzętu.

Warto dla bardziej obrazowego wyjaśnienia zestawić RMS z mocą PMPO (ang. Peak Music Power Output, czyli chwilowa moc szczytowa) możliwą do osiągnięcia zaledwie przez chwilę. Ta bywa wskazywana przez producentów tańszych sprzętów i osiąga zazwyczaj bardzo wysokie wartości (takie jak 2000 W). PMPO wskazuje maksymalną moc, z jaką głośnik może pracować bez jego uszkodzenia tylko przez chwilę, zazwyczaj 1 sekundę. Ten parametr nie jest więc miarodajny, w odróżnieniu od RMS będącego wartością niższą, ale zdecydowanie bardziej „prawdziwą” z punktu widzenia słuchacza.

  • Impedancja – dana wyrażona w Ohmach. Mówi o poziomie oporu głośnika dla prądu przekazywanego ze wzmacniacza bądź telewizora (sprzętu, do którego został podpięty), czyli pewnego rodzaju barierze poziomu jego poboru. Ujmując najprościej: im wyższa impedancja, tym teoretycznie gorzej dla użytkownika głośników, będą bowiem odbierać mniej mocy od wzmacniacza czy telewizora. Teoretycznie, bowiem w praktyce różnica między najpopularniejszymi rozwiązaniami 4. i 8-Ohmowymi nie jest słyszalna.

Powyższe informacje nie oznaczają jednak, że impedancja nie jest istotna. Przeciwnie, ma spore znaczenie, ale nie dla jakości dźwięku, a prawidłowej współpracy elementów kina domowego. W przypadku głośnika centralnego impedancja powinna odpowiadać impedancji wzmacniacza stereo lub być wyższa.

kolumna centralna klipsch

  • Pasmo przenoszenia – czyli zakres częstotliwości przenoszonych przez kanały wyrażony w hercach (Hz). Pierwsza liczba przedstawia najniższe możliwe do odtworzenia tony (bliskie basowi), a druga: najwyższe tony. Im szerszy ten zakres, tym bardziej realistycznej ścieżki dźwiękowej możesz się spodziewać. Przy założeniu wyposażenia kina domowego w sobwoofer, dobrym pasmem przenoszenia będzie około 40-34000 Hz (dostępnym np. w modelu Supreme Center 252 marki Magnat).

  • Liczba dróg – głośniki centralne mogą być dwu- lub trójdrożne. Określenie to dotyczy liczby dróg, czyli dosłownie głośników (membran), którymi odtwarzany jest dźwięk. W modelu dwudrożnym jeden głośnik odtwarza jedną część całego pasma częstotliwości (średnie oraz niskie tony), a drugi pozostałą (wysokie tony). Głośniki trójdrożne jeszcze bardziej podnoszą jakość dźwięku, w jego przypadku bowiem dostępne są trzy membrany: na tony niskie, średnie oraz wysokie.

  • Skuteczność – wyrażona w decybelach (dB.), nazywana również efektywnością głośnika. Oznacza głośność kolumny po odebraniu przez nią mocy 1W. Im wyższa, tym większej głośności można się spodziewać, przy czym sposób zapisu tej danej bywa zgubny. Kiedy przejrzysz kilka modeli głośników centralnych, to z pewnością zauważysz, że nie różnią się one skutecznością w sposób znaczny – teoretycznie. W praktyce bowiem zaledwie 3 dB. więcej świadczą o aż dwukrotnie wyższej głośności.

głośnik klipsch

Jak wspomnieliśmy, pamiętaj, by wszystkie powyższe dane dobierać do pozostałych posiadanych już elementów kina domowego.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com