Czyszczenie płytek – podstawowe zasady, których warto się trzymać
Zanim przejdziesz do czyszczenia konkretnego rodzaju płytek, dokładnie odkurz lub zamieć podłogę, by pozbyć się piasku, okruchów, włosów czy sierści. W przypadku płytek naściennych zetrzyj ściereczką warstwę kurzu i pozostałych nieczystości. Następnie przetrzyj ich powierzchnie ciepłą, czystą wodą, dzięki której materiał, z którego zostały wykonane płytki, będzie bardziej podatny na dogłębne mycie.
Upewnij się też, że masz odpowiednie zabezpieczenie w postaci rękawic ochronnych, a w przypadku sprzątania po dużym remoncie – okularów i maseczek chroniących przed pyłem. Niezbędny będzie też mop (na przykład model obrotowy Vileda Ultramat Turbo XL), wiaderko, zestaw ściereczek, miękkie gąbki, chemia dostosowana do rodzaju płytek i dostęp do wody.
Jak wyczyścić bardzo brudne płytki z gresu?
Płytki z gresu, choć wyglądają znakomicie, to w przypadku zabrudzenia bardzo dokładnie widać na nich nawet najmniejsze zanieczyszczenie. Dlatego w tym przypadku kwestia utrzymania ich w dobrym stanie jest niezwykle ważna. Popularne chemiczne środki czyszczące mogą tworzyć na płytkach powłokę antypoślizgową, która dobra będzie tylko w przypadku kafelków w wersji polerowanej. Matowy gres z kolei nie powinien być czyszczony środkami nadającymi połysk. Najlepszym wyborem będzie więc preparat do czyszczenia płytek gresowych (jak choćby koncentrat do mycia płytek i gresu marki Starwax). Zastosuj go zgodnie z instrukcją producenta, po czym całą powierzchnię dokładnie umyj czystą wodą przy pomocą mopa.
Niezawodnym sposobem jest też mikstura stworzona z ciepłej wody i octu w proporcji 5:1, którą należy wlać do spryskiwacza i potraktować tak, jak zwykły środek czystości. Wystarczy więc spryskać nią płytki i przecierać je za pomocą chłonnej ściereczki. Jest to tanie i skuteczne rozwiązanie, jednak może sobie nie poradzić z naprawdę dużymi zabrudzeniami.
Jak powinno przebiegać czyszczenie płytek ceramicznych?
Płytki ceramiczne są łatwe w utrzymaniu, dlatego sprzątanie nawet dużego zbrudzenia nie będzie wielkim wyzwaniem. Wystarczą odpowiednie środki czystości domowej roboty lub kupne preparaty chemiczne dostosowane do tego typu materiału, a także mop oraz gąbka do ewentualnego szorowania trudniejszych plam.
Jeśli jesteś fanem domowych sposobów, wypróbuj mieszankę octową, która sprawdzi się niemalże do każdego rodzaju powierzchni. Po umyciu płytek takim preparatem warto dodatkowo wytrzeć powierzchnię do sucha, by nadać im odpowiedni połysk. Zrobisz to za pomocą ściereczki z mikrofibry bądź papieru kuchennego.
Jeśli zabrudzenia są tak trudne, że ocet nie jest w stanie ich rozpuścić, wówczas warto sięgnąć po chemiczne środki czystości. Godny uwagi jest płyn do czyszczenia płytek ceramicznych marki Tytan, który dzięki swojej bogatej formule zaoszczędzi ci długiego szorowania. By efekt był jak najlepszy, stosuj się do instrukcji dołączonej przez producenta.
Mocno zabrudzona glazura – jak ją wyczyścić?
Płytki glazurowane charakteryzują się gładką, śliską i połyskującą powierzchnią. Sama glazura to cienka warstwa szkliwa, które pokrywa powierzchnię płytek, co z kolei ma na celu zabezpieczenie ich przed wilgocią. Jest to delikatny i kruchy materiał, dlatego czyszczenie go z ciężkich zabrudzeń nie jest łatwe.
Aby odpowiednio zadbać o ten rodzaj płytek, unikaj twardych czyścików, ponieważ mogę one uszkodzić materiał i pozostawić nieestetyczne rysy. Warto więc zainwestować w odpowiednio przystosowany do tego preparat – taki jak na przykład płyn do mycia podłóg i płytek marki Clinex – oraz używać delikatnych gąbek i szmatek.
Tak jak w przypadku wcześniej opisanych rodzajów płytek, również glazura może być czyszczona octem. A w przypadku zabrudzeń, z którymi jego roztwór sobie nie radzi, warto przetestować wodę z dodatkiem… płynu do naczyń. To bowiem środek, który wyjątkowo skutecznie rozpuszcza tłuste plamy. Pamiętaj jednak, by po myciu płytek takimi metodami dokładnie wytrzeć ich powierzchnię do sucha. Inaczej zostaną na nich nieestetyczne smugi.
Fugi – element, który nie może zostać pominięty podczas sprzątania
Niezależnie od tego, jak dokładnie wyczyścisz płytki, nie osiągniesz idealnego efektu bez dokładnego wyczyszczenia fug. To właśnie one odpowiedzialne są za zabezpieczanie szczelin pomiędzy jedną płytką a drugą, a tym samym znacznie wpływają na ogólny wygląd kafelków.
Aby skutecznie wyczyścić fugi, użyj szczoteczki do zębów lub specjalnego wąskiego czyścika z miękkim włosiem. Pozwoli ci to na dotarcie do małych szczelin i zapobiegnie uszkodzeniu powierzchni. Jeśli chodzi o środki czystości, wybierz sklepowe preparaty bądź użyj najzwyklejszej (ale białej!) pasty do zębów.
Dobrym sposobem na czyszczenie zarówno każdego rodzaju płytek, jak i fug, będzie skorzystanie z siły pary wodnej. W jaki sposób? Wybierając myjkę parową lub ciśnieniową (na przykład myjka ciśnieniowa K3 Car&Home marki KARCHER), która za pomocą gorącej pary uwalnianej pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie usunąć nawet intensywne zabrudzenia bez pomocy środków czystości.
Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród!
Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / ETAP
Komentarze (0)