Spis treści:

 1. Rower dla 7-latka – ile cali?
 2. Rower dla 7-latka z przerzutkami
 3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając rower dziecięcy dla 7-latka?
 4. Jaki rowerek wybrać dla 7-letniego chłopca?
 5. Jaki lekki rower dla 7-letniej dziewczynki wybrać?

Rower dla 7-latka – ile cali?

Największy dylemat osób planujących zakup roweru dla 7-latka związany jest z wielkością jednośladu. Dotyczy to zarówno rozmiaru i kształtu samej ramy, jak i średnicy kół. Jest to o tyle trudne zadanie, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru, który pasowałby każdemu dziecku w tym wieku. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, przez co różnice we wzroście mogą być dość spore. Z tego względu rower dla 7-latka może równie dobrze posiadać 20-calowe koła lub te nieco większe, o średnicy 24 cali. Dlatego podczas dokonywania zakupu, najlepiej byłoby zabrać ze sobą dziecko do sklepu, w którym przymierzy upatrzony model. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, warto skorzystać z tabeli producenta, w której zazwyczaj określone są wielkości ram i kół w odniesieniu do wzrostu oraz wieku dziecka.

Chcąc skorzystać z takiej tabeli, trzeba wiedzieć, jak ją czytać. Nie jest to nic trudnego. Zazwyczaj wystarczy zmierzyć wysokość ciała dziecka, a następnie sprawdzić, w jakim przedziale się mieści. Przy każdej z wartości znajduje się również informacja o domyślnym wieku dziecka oraz sugestia co do wielkości średnicy kół czy rozmiaru ramy. Czasami się zdarza, że wzorem jednośladów dla dorosłych, w specyfikacji roweru dla 7-latka znajdziemy również tabelę geometrii ramy. I chociaż wszystkie zawarte tam parametry mogą nam wiele powiedzieć o rowerze, to zdecydowanie dobrze jest sprawdzić wysokość, na jakiej znajduje się rura pozioma. Owa wartość zdecydowanie powinna być mniejsza niż przekrok dziecka. Dzięki temu nie zajdzie ewentualne niebezpieczeństwo urazu na skutek zeskoczenia czy zsunięcia się z siodełka.

Należy pamiętać, że rower dla 7-latka musi być dobrany możliwie najlepiej. Nie może być ani za duży, ani za mały. Wspominamy o tym, ponieważ najczęściej popełnianym przez dorosłych błędem jest kupowanie roweru „na zapas”. W zdecydowanej większości przypadków taka decyzja podyktowana jest chęcią zakupu roweru, który z założenia posłuży przez kilka lat. Niestety jest to błędne rozumowanie. Rower dla 7-latka musi być dobrany możliwie najlepiej. Dzięki temu młody rowerzysta będzie miał pełną kontrolę nad jednośladem, a jazda będzie wygodna i komfortowa.

 

Rowery dla dzieci

 

Rower dla 7-latka z przerzutkami

Nie ulega wątpliwości, że rower dla 7-latka musi być dobrany nie tylko ze względu na wzrost i wiek dziecka, ale również poziom zaawansowania. Dotyczy to przede wszystkim tego, jak dobrze młody cyklista radzi sobie z jazdą na dwóch kółkach oraz czy ma dostateczną podzielność uwagi, aby móc zacząć korzystać z przerzutek. Jeśli całą swoją uwagę skupia wyłącznie na utrzymaniu równowagi, wówczas na kupowanie roweru z przerzutkami może być nieco za wcześnie. Po pierwsze, nie skorzysta z możliwości takiego napędu, a po drugie, podczas wywrotki hak lub wózek przerzutki mogą ulec uszkodzeniu.

Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy dziecko jeździ na tyle swobodnie i szybko, że dołożenie dodatkowych czynności związanych z obsługą manetek nie będzie stanowiło problemu. W takiej sytuacji rower dla 7-latka z przerzutkami wydaje się koniecznością. Dzięki temu znacząco wzrośnie szybkość małego rowerzysty, będzie on z łatwością pokonywał wzniesienia i podjazdy oraz zwiększy się zasięg jazdy. Kupując rower dla 7-latka z przerzutkami, dajemy dziecku możliwość pokonywania znacznie większych dystansów, a tym samym rozpoczęcia prawdziwej przygody z rowerowaniem.

W zależności od typu jednośladu poszczególne modele mogą być wyposażone w przerzutki wewnętrzne, najczęściej wykorzystywane w dziecięcych rowerach miejskich oraz klasyczne przerzutki zewnętrzne, montowane we wszelkiego rodzaju rowerach MTB czy cross. Te drugie występują również w wersji z jedną lub dwiema przerzutkami, przednią i tylną. To, na który z nich się zdecydujemy, powinno wynikać ze sposobu planowanej jazdy. Jeśli rower dla 7-latka ma służyć wyłącznie do jazdy po mieście, wówczas jednoślad z przerzutkami planetarnymi będzie rozsądną opcją. Planując jazdę w terenie, gdzie nie brakuje stromych podjazdów, zdecydowanie lepiej jest wybrać rower z jedną lub dwiema przerzutkami. Dzięki temu znacząco zwiększy się zakres pracy przełożeń, co bezpośrednio przełoży się na łatwość pokonywania wzniesień.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając rower dziecięcy dla 7-latka?

Rower dla 7-latka musi być przede wszystkim dobrany do wzrostu oraz stopnia zaawansowania malucha. Nie należy jednak zapominać o opinii samego dziecka. Warto je zapytać, czy rowerek mu się podoba, a jazda na nim nie sprawia trudności.

Pamiętajmy zatem, że rowerek dla 7-latka musi być wygodny, ładny i funkcjonalny, a wsiadanie i zsiadanie nie może nieść ze sobą ryzyka uderzenia o górną rurę ramy. Ma to być maszyna, która zachęci młodego człowieka do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu zarówno podczas jazdy z rówieśnikami, jak i w trakcie rodzinnych wycieczek.

Jaki rowerek wybrać dla 7-letniego chłopca?

Mając świadomość jak różnorodna i bogata jest oferta chłopięcych rowerów dziecięcych, postanowiliśmy zaprezentować kilka pozycji, które naszym zdaniem warte są polecenia. Poszczególne modele różnią się od siebie po wieloma względami, jednak dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie.

 • Rower górski dziecięcy Kross Level Mini 2.0

Kross Level Mini 2.0 to rower dla 7-latka, który pozwoli małemu cykliście odkrywać fascynujący świat rowerowania. Lekka aluminiowa rama, której górna rura została wygięta w taki sposób, aby wsiadanie i zsiadanie z roweru było łatwe oraz bezpieczne, jak również jej geometria, zapewniają komfort podczas użytkowania. W połączeniu z amortyzowanym widelcem, 20-calowymi kółkami oraz szerokimi terenowymi oponami, jazda na nim będzie szybka i stabilna. 6-rzędowy napęd zbudowany na komponentach Shimano pozwoli na dalsze wycieczki, nawet w mocno pagórkowatym terenie. Kross Level Mini 2.0 został wyposażony w skuteczne hamulce V-Brake, zapewniające optymalną kontrolę nad jednośladem. Nie bez znaczenia jest również wygląd roweru, obok którego żaden 7-letni chłopiec nie przejdzie obojętnie.

 

Kross, Rower górski dziecięcy Level Mini 2.0

 

 • Rower górski dziecięcy Kross Dust Jr 1.0

Kross Dust Jr 1.0 to kolejny rower dla 7-latka. Rama tego aluminiowego jednośladu została wyprofilowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić wsiadanie i zsiadanie, jak również zminimalizować ryzyko urazu w razie awaryjnego zeskoczenia z siodełka. Jest to model wyposażony w 24-calowe koła uzbrojone w szerokie terenowe opony oraz solidny amortyzator. Takie zestawienie gwarantuje szybkie i sprawne prowadzenie nie tylko po utwardzonych nawierzchniach, ale przede wszystkim w terenie. Co ważne, Kross Dust Jr 1.0 został wyposażony w przerzutkę Shimano Tourney oraz 8-rzędową zębatkę, która pozwala na szeroki zakres przełożeń. W takiej konfiguracji opisywany model zachwyci każdego młodego miłośnika jazdy po lasach i górkach.

 

Kross, Rower górski Junior Dust Jr 1.0

 

 • Rower górski dziecięcy Romet Rambler Kid 1

Romet Rambler Kid 1 stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich tych, którzy szukają niedrogiego, dobrego i wytrzymałego roweru dla 7-letniego chłopca, przesiadającego się na większy rower z przerzutkami. Lekka aluminiowa rama, w której gięcie górnej rury zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, jak również 20-calowe koła oraz szerokie opony gwarantują komfort jazdy i prowadzenia po każdej nawierzchni. Sztywny widelec, bezawaryjny 6-rzędowy napęd Shimano oraz skuteczne hamulce V-Brake są gwarancją efektywności i zadowolenia z jazdy. Romet Rambler Kid 1 to rower, który śmiało można polecić wszystkim osobom szukającym prostego, ale funkcjonalnego jednośladu.

 

Romet, Rower górski, Rambler KID 1 20"

 

 • Rower dziecięcy Woom 5

Woom 5 to niezwykle interesująca pozycja, skierowana do 7-latków szukających szybkiego i zwinnego roweru. Jest to wyjątkowo lekka konstrukcja, wyposażona w dobrej klasy osprzęt. Aluminiowa rama, wykonana z cieniowanych, hydroformowanych rurek, jest nie tylko wygodna, ale też bezpieczna podczas użytkowania. Co łatwo zauważyć, Woom 5 nie posiada ciężkiego amortyzatora, dzięki czemu udało się zredukować wagę roweru do 8,7 kg. Ma to kluczowe znaczenie podczas pokonywania dłuższych dystansów. Za komfort i stabilność odpowiadają duże 24-calowe koła wyposażone w markowe opony Schwalbe Little Joe o szerokości 1,85 cala. Co ważne, znajdziemy tu również dobrej klasy 8-biegową przerzutkę SRAM X4, zintegrowane stery typu A-Head oraz regulowany wspornik kierownicy. Woom 5 to idealny rower dla 7-latka, który chciałby szybko, wygodnie i bez większego zmęczenia zacząć eksplorować nieco odleglejsze tereny.

 

Rower dziecięcy Woom, 5 24" Moon Grey

 

Jaki lekki rower dla 7-letniej dziewczynki wybrać?

Rower dla 7-letniej dziewczynki musi być taki sam jak dla chłopca – funkcjonalny, wszechstronny i ładny. Przedstawiamy najciekawsze modele.

 • Rower górski dziecięcy Kross Lea Jr 2.0

Kross Lea Jr 2.0 to propozycja dla dziewczynek szukających funkcjonalnego roweru, który sprawdzi się zarówno na utwardzonej nawierzchni, jak i na bardziej wymagających ścieżkach. Jego lekka aluminiowa rama została wyprofilowana w taki sposób, aby użytkowanie roweru było wygodne i bezpieczne, natomiast wyposażenie go w 24-calowe koła z terenowymi oponami oraz solidny amortyzator, ma zapewnić komfort i przyczepność w każdej sytuacji. Dużym atutem tego jednośladu jest zastosowanie 8-biegowego napędu Shimano Altus, dzięki któremu zakres przełożeń zapewni szybkie i sprawne przemieszczanie się zarówno po płaskim, jak i pagórkowatym terenie. Skuteczne hamulce V-Brake gwarantują wystarczającą siłę hamowania, aby zatrzymać nawet mocno rozpędzony rower. Co ważne, utrzymany on jest w stonowanej kolorystyce, z delikatnymi dziewczęcymi akcentami.

 

Kross, Rower górski Junior Lea Jr 2.0

 

 • Rower miejski dziecięcy Sun Baby Heart Bike

Sun Baby Heart Bike to model, obok którego większość dziewczynek nie przejdzie obojętnie. Jest to bowiem klasyczna stalowa damka, wyposażona w takie dodatki jak błotniki, bagażnik czy stopka. Uwagę przyciąga też różowy kolor i białe serduszka, które nadają wyjątkowego charakteru całej konstrukcji. Z technicznego punktu widzenia jest to typowy rower miejski uzbrojony w 20-calowe koła oraz 6-biegowy napęd z zewnętrzną przerzutką Shimano. Hamulce to sprawdzony i skuteczny system V-Brake. Korzystanie z Sun Baby Heart Bike z pewnością przyniesie mnóstwo radości niejednej dziewczynce.

 

Sun Baby, Rower dla dziewczynki 20 Cali Heart Bike

 

 • Rower dziecięcy Romet Jolene Kid 20

Romet Jolene Kid 20 to rower dla 7-letniej dziewczynki, który jest jednocześnie funkcjonalny, uniwersalny i ładny. Zbudowany na bazie aluminiowej ramy, której profilowane rurki zapewniają wygodę użytkowania oraz minimalizują ryzyko urazu w przypadku awaryjnego zeskoczenia z siodełka, wyposażony został w 20-calowe koła oraz przedni amortyzator. W połączeniu z szerokimi terenowymi oponami, 6-biegowym napędem zbudowanym na komponentach Shimano, a także przy wykorzystaniu hamulców w systemie V-brake, pozwala na zjechanie z ubitych dróg i ścieżek w nieco trudniejszy i wymagający teren.

 

Rower dziecięcy Jolene 20" KID 2 LTD Romet

 

 • Rower miejski dziecięcy Romet Panda 1

Romet Panda 1 to miniatura klasycznego damskiego roweru miejskiego, którego funkcjonalność oraz osprzęt i wyposażenie w niczym nie ustępują jego pełnowymiarowym odpowiednikom. Został zbudowany na bazie wygodnej, bezpiecznej aluminiowej ramy oraz wyposażony w 24-calowe koła uzbrojone w opony o szerokości 1,75 cala. Jest to standard idealny na poruszanie się po asfaltowych i utwardzonych nawierzchniach. Na komfort podróżowania ma wpływ także wygodne, szerokie siodełko, gięta kierownica oraz regulowany mostek, pozwalający zoptymalizować swoją pozycję. Nie bez znaczenia jest także obecność takich elementów jak błotniki, bagażnik, stopka czy osłona łańcucha, które znacząco podnoszą funkcjonalność jednośladu. Ciekawostką, a jednocześnie dużą zaletą roweru Panda 1, jest zastosowanie napędu w systemie 3x7, zbudowanego na bazie komponentów Shimano. Taka konfiguracja gwarantuje bardzo szeroki zakres pracy przełożeń. Skuteczne i bezawaryjne hamulce V-Brake zapewniają pełną kontrolę nad rowerem. Jest to model, który z pewnością może posłużyć nie tylko podczas rodzinnych czy rekreacyjnych przejażdżek po mieście i parku, ale także stanowić główny środek transportu do szkoły.

 

Rower dziecięcy Romet, Panda 1

 

 • Rower dziecięcy Kellys Kiter 50

Kellys Kiter 50 to model dla dziewczynek, które nie chcą ograniczać się do jazdy wyłącznie po mieście czy utwardzonych ścieżkach. Ten rower dla 7-letniej dziewczynki to propozycja dla młodych cyklistek, które nie boją się jazdy po korzeniach, piachu czy błocie. Aluminiowa rama Kiter 50 zapewnia pewne prowadzenie oraz bezpieczną jazdę nawet w trudnym terenie. Duże 24-calowe koła uzbrojone w szerokie bieżnikowane opony, sprężynowy amortyzator o skoku 50 mm czy skuteczne hamulce typu V-Brake zapewniają pełną kontrolę podczas szybkiej i dynamicznej jazdy. Co ważne, jednoślad został wyposażony w napęd w systemie 3x7 zbudowany na komponentach Shimano. Dzięki niemu możliwe jest osiąganie większych prędkości na płaskim terenie, a także uzyskanie optymalnego przełożenia podczas pokonywania wzniesień. Dynamiczny charakter roweru dopełnia ciekawy design. Z całą pewnością Kellys Kiter 50 przyniesie mnóstwo radości i satysfakcji niejednej 7-letniej rowerzystce.

 

Kellys, Rower dziecięcy, Kiter 50

 

Pamiętajmy, aby podczas dokonywania wyboru i zakupu roweru dla 7-latka, był on dobrany optymalnie do jego wzrostu i umiejętności. Najważniejsze, aby dziecko miało pełną kontrolę nad rowerem i co równie istotne, czuło się na nim pewnie. Nie można zapominać o wyglądzie jednośladu. To na ten aspekt z całą pewnością zwróci uwagę mały cyklista. Jego opinia w tym zakresie również powinna mieć dla nas jako dorosłych istotne znaczenie. Mamy nadzieję, że nieco ułatwiliśmy wam dokonanie wyboru, a opisy prezentowanych przez nas modeli będą stanowiły podpowiedź lub podsuwały gotowe propozycje rowerów przeznaczonych dla 7-latków.

Więcej rowerowych poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock